V zemi krále Dobromila (J. Somr) si přestali vážit poctivé práce, čestnosti a úcty mezi lidmi. Do krajiny se místo toho postupně vkrádá moc pekla, a tak ti, ve kterých zůstal ještě zbytek slušnosti, raději prchají pryč. Trochu popletená bylinkářka Apolena (I. Janžurová) má sen, že krajinu zachrání „spasitel“, který přijede na oslu a vezme si královu dceru Aničku (T. Pauhofová) za ženu. Kdo by však věřil bylinkářce, která svými zázračnými lektvary vždy natropí víc škody než užitku? Když je v kraji nejhůř, král v bezmocnosti upíše svoji duši peklu a vládu převezme jeho podlý ministr (J. Lábus). Tehdy přichází do království nenápadný, veselý snílek Filip (Š. Kubišta). Když ho Apolena uvidí s oslem, je přesvědčena, že to je ten pravý zázračný zachránce. Nikdo netuší, že je to vlastně princ ze sousedního království… (Česká televize)

topi80 odpad!

Co nejlépe vypoví o hodnotnosti této "pohádky"? Když jsem během nekonečně dlouhé doby trvání vůbec nepochytil, o co tam vůbec jde, podíval jsem se, kolik času té nekonečné nudy, co nemá hlavu ani patu, už uplynulo. A zjistil, že do konce pohádky, aniž by se tam cokoliv stalo a aniž by mě tam jakákoli postava zaujala, zbývá čtvrt hodiny. Dílo totálně bez příběhu, bez atmosféry, peklo působí jak gay club, postavy absolutně bez charismatu... A k postavě Pavla Lišky dodávám po cimrmanovsku to, že i debila zahraje lépe někdo, kdo není debil. Když je něco hovadina, zanechá to ve mně aspoň něco. Po zhlédnutí této slátaniny se jen ptám, kdo mi vrátí ztracenou hodinu a půl života... ()

hekla

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek pro svou netradiční atmosféru, scénář, krásnou kameru a výpravu, kulisy a kostými. Ale hlavně díky skvělému obsazení. Dvojice Tatiana Pauhofová a Štěpán Kubišta je jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových dvojic, moc se k sobě hodí. Iva Janžurová jako bylinkářka a velmi příjemná, trochu rozpustilá pohádková "babička" je naprosto dokonalá, stejně jako důstojný, ale bezradný král Josef Somr. No a Csongor Kassai je jedním z nejlepších, necharizmatičtejších a opravdových luciferů všech pohádek. Jedině Jiří Lábus a Eva Holubová mi tu tak trochu vadí, kvůli tomu nemůžu dát 5*. ()

LuNaj

S obrovským zklamáním musím přiznat, že jediné, co můžuu na tomto snímku pochválit jsou herecké výkony. A i toho by se týkala výjimka v podobě Štěpána Kubišty. Což je škoda, neboť mám pocit, že už se jaksi netočí pohádky. Lépe řečeno- kvalitní pohádky. A tak i Čert ví proč zapadá do šedého průměru. ()

Mykhaluu

Souhlasím s názorem, že novým (after 89´s deadline:) českým chybí prostě to opravdové srdce... A je to škoda! Čerta no. 1 bych se jako dítě asi bál ještě po měsících! :) A jak málo sleduji českou produkci, tak jsem zase uviděl, že ani paní Janžurová v tomhle už nemá tu jiskru a jistotu jako Kate Draxl z Čtyři vraždy a to já vidět nemusím... :) ()

Marrianna

Nevím, né že by zde bylo něco špatně, jen mě to nějak nezaujalo - z celé pohádky si pamatuji jen Pavla Lišku a jeho hlášku - Anička kozí nožička a tím to hasne a to jaksi na plný počet nestačí. ()

lolaloka

Tato pohádka působí poněkud rozporuplně, co se týče scénáře - nedomyšleně. Děkuji Oskarovi za vysvětlení právě tohoto pocitu. Škoda, že Macourek nemohl předvést své umění v plné své humorné kráse. ()

Stejšn

Námět - království, které kolaboruje s peklem - výborný. Kamera: fenomenální. Výprava: úžasná. Masky skvělé. Jenže co naplat, když řada dobrých herců se snaží, ale kvůli (opět) slabému scénáři prostě nemají co hrát. Je to jedna v VELKÝCH promarněných šancí, protože kromě scénáře má Čert ví proč všechny předpoklady být hitem. ()

KateW

Velmi povedená pohádka. Oproti nehezkému českému zvyku točit pohádky stylem " Čím trapnější, tím lepší!" se Čert ví proč povedl. Kostýmy, výprava i obsazení jsou vyvedené a v čele s božským Pavlem Liškou v roli dementního čerta nenalézám cokoli, co bych filmu chtěla vyčítat. Skvěle jsem se bavila, romantické srdce si zaplesalo a dětská dušička si užila také své. Osobně ruku v ruce s Pavlem L. mi byl nejsympatičtější ďábel s naprosto nemožným jménem Csongor Kassai. 100% doporučuji, výborná legrace a zábava pro více generací ()

eFOXsize

Vzhledem k tomu, že jsem si jistá, že jsem tuto pohádku viděla alespoň dvakrát a nemohu si ani po galerii, ai po přečtení obsau vzpomenout o čem přesně je... Nebyla výrazně španá, nebyla výrazně dobrá - pro mě nebyla nikterak výrazná. Lucifer byl fajn. Ale nevyvážil to. :-) ()

maoc

Povedená pohádka, kterou zdobí kamera, slušné obsazení a herecké výkony, perfektní drobné detaily (Boží oko, packa, opětovný pád do kádě), výprava a exteriéry, kdežto dolů sráží hlavně nedopilovaná první polovina scénáře (podivné přechody mezi představováním postav, zbytečné role, hodně rychlé vzplanutí princezny, nepadnoucí dialogy atp.). Druhá polovina už byla o hodně lepší a v dobrém zabrousila i do lehce filosofických až moralizujících vod (monolog Lucifera o lidech). Když porovnám s produkcí o 10 let mladší, tak jde rozhodně o nadprůměrnou podívanou. ()

Maica

Moc pro děti tahle pohádka zrovna není. Ale herecké obsazení se výborně povedlo, o vtip není nouze. No, ale vidět znovu bych to asi nemusela. ()

Johniii

Mlaďounká Táňa, příjemná Janžurka, Lucifer s velmi zajímavou vizáží a hezký pohádkový příběh. Milé vánoční pokoukání. ()

zuzzuli

Bylo to trochu zvláštní pohádka. Neříkám, že špatná, ale viděla jsem i mnohem povedenější. Jinak dobrý herecký výkon podala Janžurová. ()