96 hodin: Odplata

• Francie

Taken 2

96 hodín: Odplata

Akční / Thriller

Francie, 2012, 92 min (Director's cut: 98 min)

• robbiee

[imdb: 6.3/10] | me: Taken nummero uno bol úderný film, ktorý mal všetko čo má one-man thriller mať. Bol to proste dobrý film. Taken 2 je film, ktorý je obyčajným nevýrazným hollywoodskym pokračovaním kvalitného thrilleru, ktoré sa už nemá o čo oprieť. Prepiera úspesné prvky zo svojho predchodcu a pridáva už len klišé a gýč, ktoré sú tak bežné pre radové nevýrazné akčné filmy. Musím povedať, že som bol sklamaný. Listen to me carefully, Kim. Your mother; is going to be taken. And people are gonna come for you to. (13.1.2013)

Výrazně horší než první díl a dvakrát výrazněji lepší než drátem do oka.(25.2.2015)

Je to dosť dobrý akčný thriller s Liamom Neesonom, ktorý je pokračovaním vynikajúcej jednotky. Má celkom dobrý príbeh o špičkovom bývalom agentovi, ktorý sa snaží udržiavať čo najlepšie vzťahy s rodinou, k čomu mu má napomôcť aj spoločná dovolenka v Istanbule, lenže tam si ho nájdu priatelia zabijakov, o ktorých sa postaral pri hľadaní svojej dcéry, aby sa mu pomstili a tak s pomocou svojej dcéry musí urobiť všetko preto, aby z toho vyviazla celá rodina a zbavil sa všetkých, ktorí ho môžu ohroziť. Spracovanie je celkom slušné, ale nie úplne najideálnejšie. Na jednotke sa mi veľmi páčilo priam príkladné striedanie akčných a neakčných scén, všetko to bolo tak ideálne načasované a stupňované, navyše bez nejakých zbytočných prvkov, čo už tu neplatí, ale zase nedopadlo to ani zle. Po úvodnej rodinne ladenej dvadsaťminútovke sa už začne hlavný dej, stále sa na to dobre pozerá, pôsobí to svižne a aj pomerne napínavo, len celá stredná časť filmu patrí hlavne najslabšiemu článku celého obsadenia, dcére, ale v záverečnej polhodine sa to predsa už len skutočne rozbehne, konečne sa plnohodnotne dostane k činom hlavný hrdina a tak to má byť. Nájde sa tu plno rôznych viac alebo menej originálnych nápadov a situácií a síce viaceré z nich sú dosť hlúpe, ale našťastie tým zábavným spôsobom, hlavne to rozhadzovanie granátov teda dokáže pobavíť a chválim aj to sústredenie na cestu počas únosu, čo sa aj v závere očakávane využije. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná, ale k úplnému ideálu má stále ďaleko. Megaton je v rámci akcie skutočne asi ten najneschopnejší vôbec, no tu sa toho našťastie ani nedalo až tak moc pokaziť. Predchádzajúci diel bol plný rôznych efektných ručných zneškodnení na pár úderov, čo už tu neplatí, síce všetky súboje majú celkom zaujímavú choreografiu, ktorú ale ten strih kazí a tak sa nedá vychutnať ani jeden chvat, ale v celom filme sa nájdu len tri, takže ma to nestihlo až tak moc znechutiť. Prestrelkám zase chýba nápad a hlavne tie trochu väčšie, v ktorých hlavný hrdina stojí proti skupine protivníkov trpia zlým umiestením kamery, ale aspoň pôsobia správne nekompromisne. Nanešťastie aj slabý rating si tu vybral svoju daň, čo vidno hlavne na likvidáciách zblízka, pri viacerých skutočne netuším, čo samotnú smrť spôsobilo. A automobilové naháňačky sú celkom zvládnuté, ale práve tie ma vôbec nezaujímajú. Takže keď si to zhrniem, celý film neobsahuje ani jednu akčnú scénu alebo aspoň moment, ktorý by skutočne stál za pozornosť, či už kvôli kamere a strihu alebo ratingu, ale v priebehu filmu som s tým nemal až taký problém, pohľad na nekompromisného charizmatickéhé hlavného hrdinu, ktorý si bez slova razí cestu územím plnom nepriateľov, pričom zabije každého, na koho narazí ma dokáže vždy uspokojiť, takže v konečnom dôsledku nie som ani až tak sklamaný. Herecké obsadenie zostalo prakticky totožné, Liam Neeson už síce pôsobí pomerne unavene a že ho to celé ani až tak moc nebaví, ale stále má charizmy na rozdávanie a s ľahkosťou to celé utiahne, Famke Janssen je bez problémov, ich dcéra Maggie Grace je opäť hrozná, ale scenár je pripísal práve tie zábavne hlúpe scény, takže sa dá zniesť a síce záporáci sú miestami skôr smiešni, ale keďže tu plnia len úlohu rýchlych obetí, tak ani s tým nemám problém. A čo sa týka réžie a technickej stránky, je to presne také, ako sa dalo čakať, Megaton stále robí svojmu menu česť a pre tento žáner predstavuje rovnakú hrozbu, ako bomba s rovnakou účinnosťou, ale ako som spomínal, tu sa toho nedalo až tak pokaziť a tak sa aj jeho mizerný štýl dá zniesť. Takže nakoniec som príjemne prekvapený, jednotku mám veľmi rád a tak som sa tohto dielu kvôli režisérovi dosť obával, síce jednotka je aj tak vo všetkých ohľadoch lepšia, ale aj toto pokračovanie ako celok funguje, bavil som sa po celý čas a keď si to porovnám s tým, čo v tomto žánri posledné roky vzniká, prípadne sa v našej distribúcii bežne dostane do kín, stále je to veľmi výrazný nadpriemer. 76%(20.12.2012)

• FlyBoy

Utopené v neprehľadnej akcií, nevzrušivej šablónovitosti a prehnaných ašpiráciach. Režisérsky toporné, nedomrlé. Jednorázový hybrid čo by odsýpajúca zábavka na upršaný podvečer a zároveň nepopierateľná hanba na margo vyváženej jednotky. "Well, chance has been taken."(2.10.2013)

• genetique

Ďalšia bessonovská žmýkačka peňazí. Pri pohľade na post režiséra bolo jasné, že "tudy cesta nevede". Ako žánrovka a bezcenné béčko si takýto scenár zaslúži akurát tak Seagal, či Van Damme, tí majú akurát tú smolu, že o nich už toľko diváci nestoja. Megaúspech prvej časti nedal na seba dlho čakať, ale kde sú tie časy, keď sa točili dobré pokračovania. Z atmosféry jednotky ostali len tiene, Liam Neeson sa potuluje po place ako figúrka, jeho charizma zomrela spolu s posledným únoscom jeho dcéry v prvej časti. Na scénu sa vracia nemotorný pajác, ktorého charakter postavy je známy z posledných filmov Stevena Seagala. Občas nám francúzski tvorcovia spestria nudnú prehliadku pseudo-istanbulskými ulicami aspoň kvalitnou akciou, ale i tá v mnohých prípadoch balansuje na hrane logiky. Pokiaľ máte doma kvalitné domáce kino, kašlite na návštevu kina. Jedine tak podporíte možnosť vzniku ďalšieho pokračovania. 50%.(9.3.2013)

• Liam Neeson