Válečný veterán a farmář Ted Naracott, který si rád přihne, koupí za přemrštěnou cenu koně, vhodného spíš na ježdění než na polní práce. Při dražbě tak sice před zraky okolního obecenstva trumfne i místního zbohatlíka Lyonse, ale v alkoholovém fanfarónství si neuvědomuje, do jakých potíží tím dostane svou rodinu. A tak přivádí domů koně s bílou hvězdou, kterému jeho syn Albert dá jméno Joy. Navzdory všem předpokladům, přírodě a Lyonsově potměšilé předpovědi ho naučí orat a Albert si s ním vytvoří hluboký vztah. Ve chvíli, kdy vypukne válka, se s ním rodina musí rozloučit. Joey je Albertovým otcem prodán britské jízdě a následně poslán na frontu, kde začíná jeho pozoruhodná pouť. Navzdory překážkám, kterým je na každém kroku nucen čelit, Joey ovlivňuje a mění životy všech, se kterými se na své cestě setká. Albert, který na koně nedokáže zapomenout, opouští domov a vydává se na francouzská válečná pole, aby ho našel a přivedl ho zpátky domů. (TV Nova)

Ivoshek

Ten film je hrozná patetická blbost, ovšem natočená takovým profesionálem, že to i tak jako film pořád ještě funguje. Obraz skvělý, hudba sedí. Nechybí patos a slzopudné scény. Na několika bitevních scénách je vidět, že tohle točil autor "Zachraňte vojína Ryana" a je škoda, že radši neudělal full-retard, no-horses válečný film z první světové, protože by to nepochybně byla pecka. Takhle to pecka rozhodně není. ()

HellFire

Moc dlouhé, moc obšírné, dobře natočené. Ne však dost dobře. Škoda, mohl z toho být další Forest Gump. Vadilo mi, že Němci mluvili anglicky a jako vcelku drsné mi přijde, že román, podle kterého je film natočen, je označován jako kniha pro děti. ()

Pítrs85

Čistej Spielberg, tedy plno patosu a naivity, ale zároveň náruč poctivé filmařiny, skvělých charakterů (jasně, tady zastiňuje všechna ta britská herecká esa to čtyřnohé stvoření) a hlavně epických válečných scén, takových, jak je umí natočit jen maestro Steven. Kašlat na všechno to frflání, co se tu objevuje v komentářích, já jsem rád, že ještě pořád existuje člověk, co chce točit pěkný filmy- v tom nejlepším slova smyslu. Jasně, že scéna s vyprošťováním z ostnatých drátů je přestřelená, jasně, že závěr a úplnej epilog je dojemnej až běda. Ale! Ale Steven může :-) Film o lidství, jehož nejčistším zástupcem je zde kůň. I když je špinavej až po bílé ponožky. ()

Othello

Lidé od koní jsou vlastní kategorie dementů, u které se nabízí otázka, zdali byli nemocný ještě před érou koní, nebo z nich ty dementy udělali až koně. War Horse nabízí argumenty pro druhou variantu, protože jak jeden připitomnělej vraník zblbnul tak ostřílený tvůrčí tým, to je snad námět sám o sobě. Od začátku mě plně zaměstnávala snaha rozklíčovat o co filmu vlastně jde, protože ta směšná míra sentimentu, vodopády papírových frází a přepjaté herectví (Jeremy Irvine by měl okamžitě dostat sošku zlaté prdele na bradě Caspera van Diena) nabízeli, že se jedná asi o nějakou formu pastiše. Díky tak hrozně nasvíceným exteriérům, že to muselo být schválně a venkovskému prostředí jsem podezíral inspiraci v Heimat filmech, avšak fkutečnosti prý John Ford, což je zrovna éra amerického velkofilmu, po které se mi nestýská, takže problém ve mně. Pokud ale na tuhle hru nepřistoupíte, čekají vás těžké časy. Během nich si britští a němečtí vojáci na frontě v Sommě půjčují nůžky na dráty, francouzské dívky se chovají jak z viktoriánské pohádky, jejich dědečkové na ně na můj vkus až moc sahají a celá První světová válka se může na chvíli zastavit, když je třeba zjistit, zdali má koník pod blátem bílá kopýtka. Jestli na tuhle hru nepřistoupíte, čeká vás soubor nesmírně legračních epizod, které stále sleduje koňský Michal z úkrytu. Akorát švanda je švanda a 141 minut je 141 minut no. ()

=woody=

Krásný pooscarový den! Ačkoliv jsme s přítelem "Pepincem" řka jedna duše, v názorech filmových si často protiřečíme. Jeho komentář ke Koni je však trefný a všeříkající, a já nemám co bych dodal. To, že je celý film zalitý patosem, což je nejčastější výtka, je zkrátka fakt a neodmyslitelná součást takového snímku. Mnozí si tu klepou na čelo a nešetří posměšky, je to však klasický melodramatický Spielberg, a kdyby tu všechny ty dokonalé obrazy chyběly, byla by zklamaná zas ta druhá polovina publika - nečekal jsem jiný výsledek, a proto jsem s ním spokojený.. íííhaháá filmově, Woo. ()

Hurley

Možná je to jenom tím, že nemám rád koně (nebezpeční na obou koncích a poťouchlí uprostřed), ale toto opravdu ne, Stevene. ()

Havenohome

Ako nakrúca Steven Spielberg...........Keď bol Vojnový kôň v kinách, tak som to ignoroval, že zase len ďalší Spielberg. Vôbec som nepovažoval za potrebné, aby som tento film videl v kine. O pól roka neskôr si idem v autobuse Praha - Bratislava, a len tak z nudy sa zapozerám pomedzi dve sedadlá na obrazovku laptopu predo mnou sediaceho spolucestujúceho. Čumím na to. Dlhý záber. Veľmi dlhý. Jazda cez vojnové pole. Obrovský komparz, krásne postavená mizanscéna do hĺbky, vypiplané kostýmy jak od starého Forda. Sánka mi padne dole, hovorím si, tento môj sused je nejaký fajnšmeker, čo to má za lahôdku, zrejme nejakú starú klasiku, takéto zábery v dnešnej predigitalizovanej dobe predsa už nikto nerobí. Pozerám film ďalej a nechápem. Hlavný hrdina je kôň, ty vole, a hrá lepšie ako Marlon Brando. Storytelling krásne vybrúsený. Ani sa nenazdám a film je skoro na konci, neskutočný dojímavý príbeh, klasický katarzný antivojnový film. Vystúpim z autobusu, kráčam domov a hovorím si, že toto musím hneď vygúgliť, že čo je toto za film..........Takže takto točí Spielberg. ()

ARI50

Upřimně menši zklamáni ale přesto úžasný konec neměl chybu. Válečný film který je velmi dobře natočen a hlavně má super příběh moje zklamání je v maličkosti a nečekaně je příběh chlapce a koně a nepříjemné války vynahradil hodně takže spokojenost. ()

Beastmaster4

Pro křečovité zastánce artu, pro snobské pomlouvače těžko uvěřitelných příběhů a zastánců naprosté reality ve filmu WAR HORSE bezesporu není. S několika body bych i souhlasil v komentáři uživatele VERBAL (s kterým si často v hodnocení sednu, ale tady jsem přesně na druhé straně hodnocení) a i tak hodnotím maximem tady možných 5 hvězd. Jediné co bych i já vytknul, jsou právě ty použité kamerové filtry a barevné sycení scén, zejména je to vidět na obloze při západu slunce atd. Podobné příběhy ať jsou od reality na hony vzdálené, mají přesně tu sílu, která jiným filmům chybí a to chytnout diváka za srdce. Chce to jen chtít a nebýt tím tvrdým odpůrcem "pěkného" jen pro zachování jakéhosi kulturního postoje nebo jen proto, aby vás neumlátili pětihvězdičkový kumpáni od Markety Lazarové ;)...Spolupráce režiséra Spielberga a hudebního skladatele Williamse je téměř vždy zárukou kvality. Vdechnout filmu takové emoce je privilegiem jen několika režisérů a Spielberg mezi ně rozhodně patří. WAR HORSE je příběh, který má pohnout lidskou myslí, myslí, která by si měla leccos uvědomit. Není to film o tom, že je možné, aby kůň proběhl ostnatými dráty...že během 1. světové války německý a britský voják nacházejí společnou řeč při osvobozování koně...že se jeden kůň snaží ochraňovat druhého, i když o takovém chování možná nikdy neuslyšíte...o tomhle to není, není možné brát tyhle věci za bernou minci a odsuzovat jimi film. Jsou to emoce viditelné právě v takových záběrech, v záběrech, které dojmou, rozbrečí, vzbudí odpor a nenávist a ne vždy musí jít o reálně možné situace. Nevím, v čem jsou podobné scény více nesmyslné, než akční ptákoviny ve Smrtonosných pastích, Jamesech Bondech, Rambech, Transformersech nebo v ptákovinách typu RYCHLE A SBĚSILE a dalších. Tady se nikdo nepozastaví nad nesmyslností snad každé druhé scény, ale u takového filmu jako je WAR HORSE se najdou tací, kteří se znechuceni vyzvrací na podlahu, když kůň předvede pochopení pro nebezpečí, přiběhne na zahoukání aj. Pěti hvězdičkami lehkomyslně nemrhám, ale tenhle film si je ode mne po právu zaslouží a jsem rád, že jsem se po dlouhé době dočkal zas nějakého dobrodružného snímku, který není jen krásně natočen, ale dokáže i něco víc… ()

Sawy

Válečný kůň je patetická pohádka,plná vyumělkovaných západů slunce a uslzených momentů plných kýče.Kdo čekal něco jiného,neviděl trailer a nezná Stevena Spielberga.Zároveň je to ale filmařsky nesmírně vyspělý snímek,ve kterém perfektně funguje roztříštěná vyprávěcí struktura,jeho dlouhá stopáž mu neubližuje a navíc je technicky na mimořádně vysoké úrovni.Spielbergova upřímná náklonnost k tématu z filmu přímo sálá,což mu dává punc velmi osobního díla,kterým se nás Steven (nutno dodat,že velmi úspěšně) snaží přenést do dob,kdy kýč nebylo sprosté slovo,kdy se lidé nad podobnými velkými příběhy dojímali bez výhrad a pochybností.Do dob Wylera,Hustona nebo Fleminga,svých duchovních otců,kterým se svou staromilskou a upřímnou režií právě ve Válečném koni přibližuje nejvíc.Způsob,kterým Válečného koně uchopil,mi jednoduše imponuje.Nespokojil se s jednoduchým řešením "kluk má koně,kůň jde do války,kluk jde za ním",ale po poklidném úvodu na farmě překvapivě rozhodně opustil lidského hrdinu a jal se sledovat čistě osudy koně Joeyho,jeho přechod do války a osudy,které v ní na něj čekaly.Joey projde oběma válčícími stranami,pomáhá zběhům,zastaví se na francouzském venkově,tahá děla a nakonec si dopřeje vizuálně i emocionálně dechberoucí běh skrz válečnou vřavou,který je jasným vrcholem filmu.A každá epizoda do filmu zapadá a má svou pointu,ne že ne.Díky absenci skutečně výrazného lidského hrdiny,se kterým by se mohl ztotožnit,se divák dostává do role pozorovatele,Spielberg diváka citově nevydírá ve stylu současného Hollywoodu,ale dojetí generuje přirozeně,skrze scénář a jednoduché,ale silné obrazy.Rozkládá se před námi příjemně pohádková mozaika války,která ještě nebyla v Hollywoodu mockrát představena,Spielbergův další naprosto odlišný postoj k žánru,ve kterém se objevil už několikrát,tentokrát v audiovizuálně mimořádně vypiplaném hávu.Mozaika,jejíž síla se sice s postupující stopáží lehce otupuje a leckdo proti ní může namítnout,že už zkrátka do této doby nepatří,ale já jsem si se Stevenem tuhle cestu časem do dob dávno minulých vychutnal.A odnesl si z ní pocit,že naivní megafilmy,které se za patos,barevnost a rozmáchlost nestydí,ještě nevymřely a stále dokáží v divákovi vyvolat krásné pocity. 75 % ()

prome

První půli, na kterou se celkem příjemně koukalo, i přes to, že to žádný zázrak nebyl, vystřídala druhá. Druhá půlka se změnila na nudnou záležitost, plnou klišé a přehnaného patosu. Sice to trailery naznačovaly, ale výsledek je ještě o něco horší, než jsem očekával. ()

Morholt

Předlouhá, emočně vypočítavá nuda o koni, kterej by i Hitlera donutil slavit chanuku. Jediný, co Spielbergovi nelze upřít , jsou válečný scény, který prostě umí. Jenže to je na dvě a půl hodiny zatraceně málo. 15% ()

Jansen odpad!

A to se mi u Tintina zdálo, že si Spielberg umí udržet nadhled. Kdyby se Válečný kůň promítal na Festivalu otrlého diváka v rámci sekce "Zoofilní queer film", bylo by to asi za 5, protože takhle už mě dlouho nic nešokovalo. Steven zase posunul hranice kinematografie! ()

ScarPoul

Ale koniec koncov prečo nie? Spielberg sa po dlhom čase pustil do dvojice projektov, ktoré si vyžadovali jeho meno pod titulkou réžia. Tintin bol skvelou dobrodružnou jazdou, ktorá posunula rovinu animácie o krok dopredu a War Horse je príjemnou vojnovou rozprávkou o priateľstve, odvahe a dobrých ľuďoch, uväznených vo vojnových hrôzach. Starý spoľahlivý tým - Spielberg, Williams, Kaminski - vytvorili v prostredí Veľkej Británie neuveriteľne silný a pritom príjemný a nenudiaci príbeh, ktorý je svojim spôsobom okorenení trochou sentimentu, ale v konečnom dôsledku ponúka presne to, čo nám v trailery sľuboval. Vyvaruje sa emocionálnemu vydieraniu aj keď v niektorých miestach úmyselne tlačí na pilu aby v nás prebudil emócie. Výsledný dojem je viac ako uspokojivý. Jednak som vôbec netušil nič o samotnom príbehu a upútavka mi prinášala len akési fragmenty, takže keď sa film zvrtol na road movie po vojnových hrôzach, uznanlivo som prikyvoval a užíval si každý jeden záber, s ktorého okrem pôsobivej kompozície sršala aj láska k filmu. Aj keď sa nejedná o filmový vrchol,rozhodne sa jedná o veľmi výrazný a silný film, ktorý potvrdzuje čaro príbehov, ktoré nás naučil mať rád práve Steven Spielberg. Cameá zvučných mien sú potom už len akousi čerešničkou na torte. A pred koníkom skladám klobúk rovnako ako pred psíkom v Artistovi. ()

Genero

Mám koně švarného, bystrého, sečtělého a s hlubokýma blankytnýma očima. Žijeme spokojeným životem trochu nevšední dvojice, chodíme na bazén, relaxujeme ve whirlpoolu, hrajeme badminton a když tomu počasí přeje, zacvičujeme se na in linech. Vždycky, když v zatáčce zavrávorám, tak řehtá. V pátek jsem ho zasvětil do tajů hry v šach a ukázal se jako velice nadaný student, jen toho jezdce na D5 musí ještě vypilovat. Přes veškeré nesporné kvality na něm oceňuji, že si zachoval svou vrozenou skromnost, smysl pro moudrou sebeironii a nepřestal chlastat z kýblu. Pokud snad ještě někdo neběží do útulku pro rozkošné hříbátko, musím na závěr vyzdvihnout další nepopiratelný klad našeho soužití. Chlapci, takový kár jste v ruce ještě nikdy nedrželi. Takhle nějak jste to myslel, pane Špilberku? ()

maseer2

jo, je to nablýskaná kýčovitá podívaná s nulovou hloubkou a je jen a jen na divákovi, zda se nad to dokáže do určité míry povznést nebo ne.. mně se to víceméně povedlo a tak jsem si z ČSFD projekce odnesl vcelku kvalitní filmový zážitek (vzhledem k mým očekáváním).. silnější 3* ... P.S.: scéna "vysvobozování" koně na bitevním poli stála opravdu za to :)) ()

jhsoft

Ať si kdo chce co chce říká, mně se to líbilo:) Dojemný příběh občas prokládaly vtipný scény, jako např. agresivní husa, přátelský pokec Němce a Anglána ve válce apod:) ()

Tommassi3

"Válka bere všechno.. A bere všem.." A mě zase bere neúnavný vypravěč Spielberg !! Podobně jako v Americe nikoho nezajímá první světová válka, i akademici vesele léta přehlíží Spielbergovy navýsost skvostné bijáky, nelze se proto divit, že i Válečný kůň tematicky silně asociující Říši slunce platí za snímek ošklivě nedoceněný, u nás pro změnu dík poměrně nešťastné optice diváka.. Dík absenci lidského hrdiny citově jaksi odtotožněný divák se stává nikoli aktérem dění, ale spíše pozorovatelem, a když Spielberg navíc šikovně pracuje s prvky melodramatu, může tenhle pozoruhodný válečný snímek mylně vnímat jako patetický kýč, ačkoli v tomto smyslu naopak naprosto nemainstreamový Spielberg divákem v žádném případě citově nemanipuluje, nevydírá ho.. Splétá ovšem vlastní síť motivů s různými významy, které se sjednotí v tom úchvatném symbolickém finále, esteticky se nejvíce odkazujícím na western, i s nímž zde zralý génius Steven Spielberg tak famózně a hravě experimentuje, jako to žádný jiný současný režisér ani vzdáleně nezvládne.. Úchvatný a mnohovrstevnatý filmový příběh o statečnosti jen prohlubuje tradičně bezvýhradně bezchybná kamera Janusze Kaminského, který přišel se svým čtverem ročních období.. Další cinefilní blaho.. ()

Hismael

Povedený příběh koně a jeho majitele v první světové válce, který je částečně i správně naivní, snaží se ždímat z diváka emoce a skončí přesně tak, jak čekáte. Tohle všechno má ovšem skvělé provedení, kde není prostor pro nudu. Na jedné straně se mi líbilo, že se v půlce pozornost trochu přestala soustředit na koně, ale na druhé se mi moc nelíbilo, že na konci neměl nikdo jinou práci, než se o něj zajímat. Spielberg už párkrát dokázal, že válečné scény točit umí a tady to dokazuje znovu. ()

Slyšet Vltavu očima

Slyšet Vltavu očima

14.07.2018

Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas. Speciální… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga