Existuje dôvod, prečo sme už nikdy viac nešli na Mesiac...

Film o reálnej misii do vesmíru, ktorú NASA v roku 1970 zrušila. (JohnRambo)

Chrustyn

Oblíbenost žánru pseudodokumentu, zatím ještě neochabl a tvůrci přináší stále nové a nové strašidelné příběhy o nalezených páskách, které ukrývají to co nikdo neměl vidět. Ať už to jsou zombie v činžáku, duchové v ložnici nebo monstra ničící New York. Tentokrát se ale tvůrci odhodlali ke kousku, který na první pohled nepůsobí vůbec špatně (ačkoliv je dost absurdní) a pokouší se nám "realistickým" způsobem vnuknout myšlenku, že Měsíc je opravdu nebezpečné a vůbec ne prázdné místo. Film začne standardním prologem a nalezených záznamech kosmonautů, které nám postupně ukazují, proč se NASA rozhodla, že už žádný kosmonaut na povrch Měsíce nevstoupí. Film využívá standardních postupů těchto nízkorozpočtových snímků, takže nechybí neznámí herci, roztřesená a nepřehledná kamera a minimum viditelného. Bohužel však tvůrci mnoho talentu nepobrali, takže se z celkem zajímavého konceptu nepovedlo vyždímat nic než jen nudná a naivní báchorka o něčem "co se skutečně stalo", ačkoliv by tomu neuvěřil ani ožralý ruský kosmonaut z orbitální stanice, ve které strávil několik měsíců. ()

korbitch22

2x sem u tý píčoviny usnul a pak už jen vím, jak tam běhají nějaký kraby a na konci to udělá bum, načež týpek co dělá titulky, tam napsal fakt bum a to byla největší prdel z celýho filmu, asi sám věděl, jakou mrdku překládá.Tyhle nudný braky bych házel do koše obden.30%. ()

heyda

Samotný námět není vůbec k zahození, ale proboha už přestaňte s tím stylem a la našly se přísně utajené záběry z pradávné kamery. Na tohle se fakt nedalo koukat. Navíc postavy mi byly ukradený, příběh se dá shrnout do dvou vět, napětí se dostavilo až posledních 15 minut a nikoli atmosféra, ale nuda by se zde dala krájet. Kdyby tu nebylo tak vysoký hodnocení, asi bych nebyl tak přísný a hvězdičku přihodil, ale 63% staví tento horor mezi to nejlepší v tomto a možná i minulém roce. A tak velkou pozornost a kladných kritik si Apollo 18 opravdu nezaslouží. 25% ()

mcb

Technicky kvalitní přírůstek do "found-footage" subžánru, který však naprosto popírá svou podstatu. Jak může být film fiktivním nalezeným záznamem, když využívá naprosto nesmyslné záběry, které nepatří ani jednomu z astronautů, ani jedné z kamer, popřípadě technických kamer? Svou iritující nelogičností dokáže tak Apollo 18 zabít i vcelku slušný námět, u něhož pravděpodobně nejvíc zamrzí změna stylu v druhé půli. Zatímco v té první dokáže ještě zdatně balancovat na hranici autenticity, ke konci se už zvrhává v regulérní béčko se špatnými speciálními efekty a tragickými hereckými výkony a všechny ambice snímku můžou jít do kopru. Navíc je opravdu úsměvné pozorovat, jak jsou protagonisté snímku zabíráni roztřepanou "zrnitou" kamerou, která kolem nich zběsile stříhá různé velikosti záběrů a přitom nevychází z žádného přítomného zdroje. ()

Flego

Bol to dobrý nápad sfilmovať osudy posádky Apollo 18 a poodkryť tak tajomstvo, prečo sa celý projekt zastavil. Nakoľko je zachovaná autenticita a nakoľko funguje fikcia je otázne, prinajmenšom sa jedná o zaujímavý snímok. Aj systém natočenia ( found-footage ) je vhodne zvolený, vzhľadom ku krátkej minutáži ( bez záverečných tituliek je to cca. 70 minút ) nepôsobí rušivo. ()

honajz

Paranormal Activity na Měsíci. Nápad dobrý, technické provedení (moduly, vozítka, povrch Měsíce) velice slušné. Ale chladné je to jak psí čumák, nemá to atmosféru, nějaký pocit pro diváka, nic. Vlastně mi i to tajemství, co se tam děje, bylo časem tak nějak jedno. Mám pocit, že tomu chybí prostě schopnost budovat napětí, což je umění. Tady prostě vše tak nějak teče a zvraty jsou podány nanicovatě. Tam, kde by před 30 lety filmy Johna Carpentera začínaly, tady se už skoro končí. MOŽNÝ SPOILER! Jinak teda taky nějak nechápu, jak by se kdo dostal k těmhle nahrávkám, hlavně po tom Bum (btw, super titulek! .-)) ()

jonyyy

V poslední době už poměrně neoriginální a ohrané zpracování a nápad (nalezené pásky), ale tentokrát umístěn do zcela originálního prostředí. Natočeno velmi dobře, měsíční krajina působí dost reálně. Povedené. 71% ()

Kailo

Koncept ala PA (Paranormal Activity), jen přesunut na měsíc, je opravdu skvělý a to co nefungovalo tam, funguje zde. Takže, nasaďte skafandry, utáhněte opasky a vzhůru k orbitě! ()

SOLOM.

Found footage sice nikdy nepatřil a ani nebude patřit mezi moje oblíbené filmové subžánry, ale i mezi tou záplavou totálních kravin natočených ruční kamerou se tu a tam objevil nějaký ten opravdu solidní film. Tento ovšem mezi ty nejlepší rozhodně patřit nebude, přesto nemůžu říci, že by nešlo alespoň o průměrnou podívanou se zajímavým obsahem. Už jsme tu měli found footage se zombie i démonickou apokalypsou, putovali jsme za kanibaly či čarodějnicí, sledovali hromadu strašidelných domů, ale Vesmír mi na tomto dlouhém seznamu ještě chyběl. Gonzalo López-Gallego sice zřejmě nikdy nebude patřit mezi TOP režiséry, ale už jsem měl tu možnost od něj vidět pár filmů, takže jsem taky věděl, že nejde o žádného vyloženého břídila. A nezklamal ani tentokrát. S daným tématem si dokázal v rámci svých omezených možností vcelku poradit, podařilo se mu navodit i jakžtakž snesitelnou atmosféru a během sledování tohoto filmu, jsem se ani moc nenudil. Je sice pravda, že ta roztřesená kamera, neustálé šumění, blikání a tu a tam černá obrazovka mi částečně lezli na nervy – ale to už je úděl většiny found footage kousků, takže žádné překvapení. Alfou a omegou byla většina dialogů. Zatímco některé z nich byli i docela vtipné (soukromé rozhovory členů posádky – kupříkladu o žraní pikantních papriček a následnému pálení přirození jednoho z kosmonautů), jiné byli místy i dost otravné. Dokonce se dočkáme i několika záběrů na mimozemské tvory, kteří obývají Měsíc a mají podobu kamenů (následně jakých si chobotnicových parazitů podobným těm z Vetřelce). Škoda, že se na scéně neobjevili víckrát. Rozhodně byli oživením. No a v neposlední řadě nesmělo chybět ani rýpnutí do SSSR. ()

Othello

SPOJLERY JAK PRASE!!! Apollo 18 je neskutečný nátlak na divácký reflex logické tolerance. Udržet hluboko zasuté veškeré ty neuctivé představy Američanů, který na orbitě síťkou na motýly zachytávají trosky kamery, aby vznikl tenhle záznam, fakt, že druhou půlku filmu již definitivně natáčel nějakej nohatej šutr promenádující se nespatřen u hlavních hrdinů; vesmírnej parazit zatahující si k sobě na stativu kameru před lunárním modulem, aby si malá kameňátka měla s čím hrát a divák věděl zase o hovno víc. Navíc, když už se někdo zaměří na realistickou revitalizaci natáčecích prostředků let sedmdesátých, mohl by udělat i něco pro to, aby ty postsynchrony nezněly tak zatraceně čistě, protože díky tomu je celá iluze v loji. Apollo 18 má hlavně tři klady - fantastické prostředí, které posouvá haunted izolaci na maximální možný level. Co totiž dělat v miniaturním modulu ve dvou lidech někde v prdeli Měsíce. Neustálé přepínání mezi formáty, což je vlastně jediná věc, co udržuje pozornost. A první půlku, kdy věříte filmu, že nebude vůbec tak blbej jako je a rozvine dramatickou konspiračku o vesmírných závodech. Bohužel, chodící šutráky, co dělají zvuky jak když restartujete tamagoči zvítězily. Ještě, že se snad nedostaly na naší planetu. PS: film obsahuje drsnou akční scénu (btw nasnímanou třemi kamerami.. .ehm), kdy kosmonaut vyskočí za jízdy z lunárního vozítka. Střezte se! ()

Beastmaster4

Další tzv. "home video" horor. I když tady by spíše sedělo "universe" nebo “month“. Roztřesené záběry, autentická nekvalitnost aj. APOLLO 18 se ale z mého pohledu řadí mezi ty špatné pokusy. Není tu to pravé napětí, nic překvapivého ani dech beroucího. Kamínky se tu tváří jako kamínky, ale nejsou....to je sice fajn, ale hrůzu mi to nenahnalo a ani to ve mě nevyvolalo pocit stísněnosti nebo něco podobného. Film přináší konspirační teorii o posledním z letů (ten skutečný poslední měl pořadové číslo 17) projektu Apollo, která mne nijak zvlášť nezaujala. ()

Morholt odpad!

Naposledy viděný Lovec trolů mě donutil přestat si pokládat otázku "Proč točej tyhle "autentický" filmy, když všichni víme, že autentický nejsou?". Alespoň na chvilku. Tedy přesněji řečeno na tři hodiny, protože pak jsem si pustil Apollo 18. Už na začátku mi bylo jasný, že parta kosmounautů je ta nejvíc trojice blbečků, který jsem kdy viděl a to mi ti správní američtí hoši dokazovali po celou stopáž, k čemuž jim pomáhala nulová atmosféra a kamera, která byla tentokráte případem sama pro sebe. Tim klepánim, skákánim a rušenim tvůrci dosáhli toho, že nebylo vidět nic. Ale vůbec. Proč to ku*va nenatočili normálně??? ()

Genero

Něco mi říká, že si takový film Jirka Grygar a jeho skeptičtí kámoši ze Sisyfa do Big Brother sekce ve své domácí videotéce nezařadí. My ostatní dávno víme, že něco tam venku je a můžeme být s dalším esem v rukávu našeho děravého konspiračního pršipláště víceméně spokojeni. Bohužel je ale tohle reality video jedním z případů, kdy forma dává nakládačku obsahu a ta urputná hodnověrnost autentických záznamů nalezených kolemjdoucím na hranici stratosféry působí mnohdy poněkud úsměvně. Kdyby rejža tentokrát ctil prověřené postupy, najal Míru Ondříčka a vrazil mu do ruky kameru, hodnotil bych určitě výše. ()

ProjectAlice

Pre mňa dokonca v mnohých veciach film prekonal aj Apollo 13. Síce prevážilo Sci-fi nad hororom, ale od Apolla 18 som ani veľkú hororovú akciu nečakal. Film ma popravde prekvapil ešte viac, než zaujímavý trailer. Po 15 minútach filmu by sa nudili len veľmi nároční fanúšikovia sci-fi filmov. Film má bohužiaľ len niečo cez 75 minút, ale to je zreme ten dôvod, prečo ma film nenudil. Nieje tam totiž čas pre zbytočne nudné scény. Filmy s takzvanými živými kamerami naozaj môžem, o to viac horory. S hercami som veľmi spokojný. Samozrejme že to nieje najlepší film aký som videl, ale musel by som dlho rozmýšľať, čo mi vo filme chýbalo. Príbeh veľmi kvalitný, mimozemská forma života taktiež zaujímavá, koniec vysvetlený a vyrozprávaný až do bodky. 100% ()

maseer2

zajímavý nápad, neokoukané měsíční prostředí, trochu ohraná zápletka, místy dost otravné zpracování, všudypřítomná depresivní měsíční šeď, skličující pocit odříznutí od okolního světa a především vydařená atmosféra samoty a strachu z neznáma.. takže ano, ve výsledku se mi to líbilo.. ale nemůžu se ubránit dojmu, že z toho námětu šlo vytřískat mnohem, mnohem víc.. a celé to nemuselo působit tak hrozně lacině.. přesto má slabost pro danou tématiku nakonec vytahuje hodnocení na slabší 4* ()

Terva

CITÁT - Jde tu totiž o hodně........ Berem s sebou spoustu kamer - po této větě jsem začal trochu pochybovat, ale zase je to formou dokumentu, tak snad ty kamery nebudou moc šílené. Naštěstí ta snaha o autentičnost nevyzní jako klišé splašených záběrů. A pokud divák chce tak může i věřit - že jo pane Mulder. CITÁT - Pálí mě šulín............ Na počátku jsem tomu nějak nevěřil a říkal jsem si, jeden špatný pohyb a já to vypnu - nevypnul a dokonce jsem zjistil, že to se zatajeným dechem sleduju - doslova "žeru". Kamery nejsou tak zběsilé a já to začal brát jako dokument. CITÁT - Máme tu něco, co vypadá jako známka mimozemského života............ Zazní tu dokonce ta světově známá věta o problému: Hustone, tady Freedom, máme tady problém.............. Po nedavno viděném filmu Europa Report a velkém zklamání, co se týče technické stránky, jsem byl k Apollu 18 velmi skeptický. Ale tohle se mi opravdu líbilo. A věřte, že jsem byl i překvapen, nejen z "nepřítele", ale i z konce příběhu. CITÁT - Máš něco v sobě............ Je to jeden z mála filmů na REC kamerách, kterému dávám 70%, to jest čtyři hvězdy. CITÁT - Prohlásíme vás za hrdinu........... Všechna ta autenticita krásně funguje až.....až do dlouhých, předlouhých závěrečných titulků. Místo "himself" jsou tu jména herců - což je strašná škoda. ()

moviesfan

Sice ne nikterak hororové či překvapivé, ale celé se mi to líbilo. Herci, nenáročný děj i stylizace mi sedlo a neměl jsem s tím vším problém. ()

tibenskym

Vysoké hodnotenie si zaslúži najmä prevedenie, s ktorým sa tvorcia fakt krásne vyhrali. Bohužiaľ atmosféra sa už tak nevydarila a vo filme je jej asi toľko ako na Mesiaci, čiže žiadna. Dej filmu vo mne proste nevzbudil žiadne silnejšie emócie. ()

JohnCZ

Scénáristicky velice zajímavě pojaté sci-fi na němž mě ale vadily dvě věci. Za prvé jako horor to moc nefunguje. Nebál jsem se, i když stísněná atmosféra byla docela slušná. Za druhé mi vadila až zbytečná nekvalita obrazu a s tím spojené pálení očí. Co si budem povídat, koukalo se na to proto docela blbě. Pro fandy Paranormal Activity je Apollo 18 povinnost, pro fandy sci-fi je to velice zajímavá zkušenost a fandové hororů už radši koukají na pořádnej kousek. Seriáloví herci potěšili. ()