Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

papadoce

1 hviezdu dávam za hudbu, 1 hviezdu za krásnu Táňu, 1 hviezdu za nádherný obraz, ktorý dokonale dostane diváka do "tej" doby, 1 hviezdu za príbeh ako taký a 1 hviezdu nedávam preto, lebo boli najmä v prvej tretine momenty, ktoré boli úplne zbytočne naťahované a tým film občas strácal dynamiku. Ale je to výborný film. ()

BuchtiCZ

Ještěže Pauhofová v Hořícím keři vypadá hodně šukatelně, takže přebíjí i nudné momenty a lehkou tendenčnost celé minisérie (fakt si nemyslím, že Palach odstartoval Sametovku). ()

Gromit

Zase jednou budu v menšině. Protože něco tak nudného a manipulativního jsem už hodně dlouho neviděl. Příběh Jana Palacha a především těch, jejichž život jeho čin tak ovlivnil, si možná filmové zpracování zaslouží, ale co naplat, když scénárista je očividně amatér a režisérka točí na neutrál. A to ani nemluvím o znuděně působících hercích (samozřejmě s vyjímkou Ivana Trojana). Těch jedenáct Českých lvů jsem ale přesto tak nějak čekal. Tohle dílo trapnosti přece muselo být náležitě dokonáno... ()

hero_bk

Nesdílím českou oslavnost Palacha, podle mě to nebyl žádný hrdina, jen zbabělec a sobec. Film Hořící keř naštěstí moc Palacha samotného neřeší, ale točí se spíš kolem právničky Burešové a soudního procesu s poslancem Novým, což je díkybohu o dost zajímavější. Stejně se ale polovina postav chová jak duševně zaostalí a jediné dvě logicky jednající postavy jsou ty hrané Ivanem Trojanem a Adrianem Jastrabanem. Neuvěřitelně přehnaná délka filmu, který nemá v podstatě žádnou podstatnou vedlejší dějovou linii, a i té hlavní je vlastně jen půlka. Z prohry Palachových u soudu má pak člověk ambivalentní pocity, protože na jednu stranu to byla sviňárna, na stranu druhou nelze Palachovi přát nic dobrého. Palach sám má na svědomí Zajíce, má na svědomí Plocka, má na svědomí dalších 5 nejmenovaných lidí, má na svědomí dalších 20, kteří svůj pokus o upálení přežili. A ačkoli po technické stránce nelze filmu vyčíst takřka nic, nebudu oslavovat vraha. P.S. Ta znělka se k seriálu ale vůbec nehodí. ()

Gertruda.W

To není propaganda. Tenhle film vás přiměje se zeptat na vlastní definici pravdy nejen svého současného politika, ale hlavně sebe sama. Odpoví každý? To samo o sobě by mi stačilo k pěti hvězdám. K tomu má výbornou kameru, herce, hudbu, výpravu, režii a samozřejmě scénář (a taky ukázku dokonalé manželské lásky). Nestydí se u tohoto filmu tak trochu každý? „Obyčejný člověk“, co dělal sám v tom čase a co dělá teď? Proč natočila tenhle film Polka a ne ČechoMoravanSlezanSlovák? Proč se chováme jako kurvy i ve svobodném světě? Etc... A neřeším detaily (jako např. angažmá Aloise Nebela coby univerzálního ajznboňáka). ()

TSZ

Jo, to je ono. Takhle nějak to vypadá, když scénárista a režisér mají jasnou představu o tom, co natáčí a jak to má vypadat. Události kolem Jana Palacha jsem znal velmi povrchně a samozřejmě netuším, co všechno je rekonstrukce historických faktů a co je dopsáno scénáristou, ale to není až tak podstatné. HBO Česká republika zabodovalo a Hořící keř doufám nezůstane posledním dílem. ()

dawnie

České tvorbě - s několika zářnými výjimkami - moc nedám. Moje averze k přehrávání, ke kterému z mého pohledu ve snímcích naší provenience dochází tak často, tady ale nenašla téměř žádnou živnou půdu. Hořící keř jsem si pustila na doporučení sestřenice, která naopak naše filmy miluje. A tentokrát jí fakt musím dát za pravdu. Příběh mě pohlcoval víc a víc (rozdělení na díly šlo mimo mě), rostoucí pocit nespravedlnosti a křivdy jsem prožívala spolu s krásnou advokátkou Táňou Pauhofovou i s ostatními, obstojně napsanými postavami. Několikrát mě do očí praštila skvělá, dynamická kamera, stejně jako mrazivý soundtrack. I když se tady a tam projevily typicky české nešvary, tenhle depresivní výlet do české historie pro mě opravdu nebyl na škodu. ()

BruceW

Období let 1968-1969 je jedním z nejsložitějších v celých československých dějinách. Sami s ním dosud jako národ nejsme zcela vyrovnáni a Hořící keř je na středoevropské poměry monumentální dílo, které nám může v pochopení minulosti hodně pomoci, což je na "pouhý film" obrovská zásluha. Agnieszka Holland vzdala velmi důstojný hold událostem, které sama prožila během svých studií v Praze. U podobného filmu je potřeba ocenit každou jeho maličkost od kostýmů přes práci s exteriéry až po na naše poměry dalece využitou hudbu. Výborné jsou herecké výkony všech hlavních postav, přičemž každá jednotlivá z nich symbolizuje nejrůznější postoje celého národa. Za podobným filmem pak vždy stojí především velmi důkladná práce s historickými materiály, jejichž převedení do scénáře se Štěpánu Hulíkovi více než podařilo. Film působí až hrůzostrašně realisticky, což je způsobeno zejména vhodně využitým střídáním dobových a hraných záběrů. Hořící keř popisuje vybranou tématiku zcela věrně a právě díky obsahu i zpracování by měl být povinným filmem pro každého studenta československých dějin. ()

ForGump

Jeden z nejlepších filmů posledních dvaceti let, který je herecky naprosto skvělý, scénáristicky úžasný, ale režisérsky perfektní. A tvůrci si mohou jen drbat hlavu, že film nebyl vpuštěn na Oscary, protože tenhle film ( bohužel miniserie) by na něj mohl velmi pravděpodobně dosáhnout, ale žel to už se nedozvíme. ()

denulik

Film určený všetkým, ktorým je ľúto za časmi, keď mlieko stálo dve koruny. Aby si uvedomili, čo nás to dvojkorunové mlieko skutočne stálo. ()

El Patron

Film tahající za kabát komunistickému režimu, který zobrazuje obecně známé i méně známe momenty s filmařinou, u která jde vidět, že se tématikou oné doby zabývá a snaží se diváka vtáhnout do kupodivu atmosférického Československa. Ale nejvíc mě zaujala jedna osoba, a to právě Táňa Pauhofová alias Dagmar Burešová. Ty čtyři hoďky stáli za to. 90% ()

xenopus

Hodnotím třídílnou verzi. Jako celek v zásadě nadprůměr, ale nemohu se zbavit pocitu, že jde o slepenec tří různých filmů: první díl výborný, druhý slabší, třetí postrádal vyvrcholení. Podle mě prostě soudní proces s Vilémem Novým není dostatečně silný motiv na bezmála tříapůlhodinový film. Vykreslení doby prostřednictvím různých jiných postav je sice pro celkové vyznění tehdejší doby funkční, ale tím spíš se ztrácí hlavní dějová linka. Chválím scénáristu za čitelnost příběhu (a přes jejich složitost) i postav a až téměř dokumentární vyznění děje (údajně se od reality příliš neliší) a dále produkční tým schopný za televizní částku natočit poměrně výpravné a realisticky vypadající dílo. Některé scény mají schopnost zanechat silný emocionální dopad (paní Palachová ve vlaku, kdy se dovídá o události z novin, emigrace mjr. Jireše a např. paní Palachová hledající na hřbitově hrob svého syna). Ten ale u mě rychle vyprchal... Dle mého nadhodnocené, udělených 11 Českých lvů považuji za projev bídy ostatních filmů a hodnotím lepšími 3*. ()

hazdrova

Keď som film začala pozerať, hovorila som si - áno, áno - takto presne treba točiť, takýmto témam sa treba venovať. Veľkolepé. Potom som si však s postupom času, hlavne počas druhého dielu, že je to zbytočne natiahnuté. Téma a spracovanie, musím povedať, excelentné. Problémom je tá dĺžka, ktoré to celé zničila. Napriek tomu dávam 4*, pretože si myslím, že si to tvorcovia zaslúžia. ()

celticek

Pauhofová je krásná a hraje to dobře. Defacto je hlavní hrdinka ona. Doba to byla zlá, ale je naivní si myslet, že sebeupálením dosáhl Palach demokratického převratu. Nebo že to nastartoval. Demagogie. Pokud by Gorbačov nerozjel reformy, tak tu máme Ivana dodnes. Sametová revoluce je výsměch, studenti byli opět zneužiti jako obvykle. Nejvíce mě zaujalo, že Komanči donutili pozůstalé podepsat lejstro o přestěhování hrobu do Všetat a spálili rakev. Po převratu se s poctami Palach vrátil na Olšanské hřbitovy. To jsem nevěděl. Určitě je důležité si boj za demokracii připomínat. Palach je symbol. Ale upřímně - mají životy ostatních, co se upálili před Palachem i po něm menší nebo větší cenu? ()

Anianna

Televizní minisérie mě zaujala autenticitou. Dobové atmosféře hodně pomohla barevná korekce obrazu, takže vkládání černobílých segmentů ze starých filmových týdeníků a jiných dokumentů nebylo vždy poznatelné.  Na adresu Holland musím říci, že je obdivuhodná, protože filmový návrat do Československa roku 1968 pro ni jistě neznamenal jen vzpomínky na bezstarostná studentská léta. Musel být i bolavý, vždyť Palach byl její vrstevník. Výborné herecké výkony. Skvělá hudba. ()

dkas

Nepříjemná doba to byla. Nicméně, v čem se liší ta dnešní? Snad jen tím, že tu všude okolo nejsou ti fízlové a další, co tahali za nitky. I když... Třídílný film velmi silný, osobní. Výborná kamera, skvělá hudba. ()

JK77

po prvom diely 4*, len je to na mna moc pomale, ale vraj dalsie diely uz budu mat tempo aj po dalsich dvoch ostanem pri 4, ale neviem stale mam pocit ze tomu nieco chybalo. Asi tomu ublizila ta masivna kampan pred uvedenim na HBO. Ale nie 3 musia stacit. Tato miniseries je strasssne nadhodnotena. ()

Solverino

Zatím s odřenýma ušima na jednu hvězdičku, časem možná i na odpad! Odporně melodramatické, nabubřele nudné. Spíš to vypadá na pokračování seriálu Retro z ČT24 s rozbitou melodramatickou linkou, kostrbatě popisující události počínající normalizace naivníma očima prvňáka na ZDŠ. Heroicky hrozné! ()

Ivoman odpad!

To jsem zvědavej kdy se odváží někdo natočit i kontroverznější pojetí. Vyrojily se totiž konspirační teorie, které poukazují na výpovědi spolužáků, jež byli postupem času vymazány nebo ztraceny ze spisu a ty pojednávaly o tom, že Palach byl jen obyčejný student zhrzený láskou a z jeho sebevraždy kvůli nešťastné lásce, udělaly tehdejší živly (charta 77 apod) jen záminku pro to, aby hromadu lidí nalákaly do svých osidel a pak s nimi manipulovaly. Spekulace se týkají samozřejmě i "nalezeného dopisu", který "prý" nebyl Palachovou rukou. Takových věcí je povícero ještě ... Dočkáme se filmu, který ukáže dva pohledy na tuto věc a ponechá na divákovi, aby si to přebral nebo se za chvíli dočkáme i filmu o "hrdinných" bratrech Mašínových, (kteří jsou pro půlku republiky hrdinové a pro druhou půlku vrazi) a bude jen záležet od koho plynou peníze na zfilmování ? ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)