Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

mira007

Špičkově řemeslně zpracované dílo se silně vypovídající hodnotou - než jsem to viděl, tak jsem považoval Palacha za blázna, jehož čin byl nesmyslný, ale až tenhle film mi přiblížil tu atmosféru doby, že se ti lidé nějak zmobilizovali a ti komunisté to nemuseli při lepší konstalaci hvězd ustát... ale pak se to vrátilo tam kam jsem o tom měl představu vždycky. Člověk může být hrdý, že něco takového tady vůbec vzniklo a to mimo českou televizi a mimo tu bandičku kamarádů co si rozdávaj české lvi. ()

NJD

Nejvíc se mi líbila první část, která se zabývala smrtí Jana Palacha a jejími okamžitými následky. V této části je nejvíce cítit napjatá situace, jež panovala na konci 60. let. Druhá část týkající se příprav na soud mi naopak přišla nejslabší. Podle mě ve filmu plní pouze roli takového intermezza dokreslujícího dobovou atmosféru, ale s příběhem moc nehýbá. Třetí část odehrávající se už přímo u soudu je na tom kvalitativně o dost lépe a poskytuje důstojné zakončení této mini trilogie. ()

Marys

Miniséria príliš dlhá. 2-hodinový film by som zniesol oveľa väčšmi, určite by nabral rýchlejší spád a lepšiu dynamiku. Takto ma jednotlivé vleklé diely dosť nudili, čoho následkom bolo, že som sa na ďalšie diely díval až po určitom čase a už som si veľa nepamätal. Téma, herci, autentickosť ok, no štýl a dĺžka mi vôbec nesadli. ()

ArthasKarfa

Pravda vítězí jen tam, kde se to hodí do krámu. Stísněná doba kolem událostí roku 68 tím místem pro pravdu rozhodně nebyla, stísněnost, beznadějnost a spousta bezpráví Vás pohltí a ukáže události té doby, jako vlastní pohled člověka co jen bezmocně koukal na příjezd vojsk Varšavské smlouvy a na dobu, kdy si po uvolňování politické situace, zase vzala do ruky moc sovětská nabubřelost a tajné nikým nekontrolované zásahy příslušníků KGB, opět začali terorizovat všechny, kteří nechtěli jen přihlížet porážce československého národa. ()

Garch

Úplně mě to dostalo. Zpracování nelehkého tématu je civilní a přesto naléhavé. Všeobecná tíseň a marnost visí ve vzduchu a Táňa Pauhofová, pod skvělou režií Agnieszky Holland, je světová. Respekt největší. ()

bobstock

Povinně zfilmovaná událost naší minulosti. S produkcí HBO skvělá práce. Jaroslavě Pokorné jsem tleskal se slzami v očích. 90% ()

Jaro_slav

Kterak nám polská režisérka předvedla, jak se má ve filmu ukázat skutečnej hnus „socíku“ – něco, co český tvůrci nedovedou bez humoru, následkem čehož vzniká v lidech mylnej dojem, že to byla jenom taková švejkovitá pohodička. ()

kritiklon

Upřímně jsem po všech recenzích, komentářích a chvalozpěvech čekal víc. Doba je vystižena bezvadně ať už jde o atmosféru, kostýmy, exteriéry. U herců se mísí vynikající výkony se spíše průměrnými a stopáž je řekl bych tak akorát. Ale stále jsem čekal na okamžik který to rozsekne a vystřelí mě ze sedačky ale žádná taková nadstavba nepřišla a docela mě mrzel i závěrečný epitaf který mohl být nápaditější a určitě měl být i delší už kvůli událostem které přišli o 20 let poté a které byly vlastně ústředním motivem té touhy po svobodě a vlastně i cílem činů lidských pochodní. 74% ()

Dejvi21

Přestože první díl má "pouze" 80 minut, je tam toho dost, možná až příliš. První díl jsem měl možnost vidět v Lucerně a dlouho jsem měl pocit, že nekoukám na první díl seriálu, ale na film, pak ovšem občas přišel moment, který mi připomněl, že úplně filmové to není. Není dobré, když si člověk u filmu řekne, že tahle scéna je tam zbytečná, že tohle tam nemuselo být atd. Na druhou stranu mě první díl pozitivně překvapil, nečekal jsem, že námět o Palachovi by mohl konkurovat filmům typu Habermannův mlýn nebo Ve stínu, leč podařilo se. Nějak si ale nedokážu představit, o čem by ty další dva díly měly být, scénárista mi na besedě s tvůrci zaručil, že další díly jsou ještě lepší, což si nedokážu moc představit. První díl je i navzdory malým úletům velmi dobrý, převládá však pocit, že tímto dílem naplnil seriál svůj potenciál, uvidíme... Dojem z prvního dílu - 90% Druhý díl už sice nenabízí to nejzajímavější, ale velice dobře pokračuje v rozjetém ději . Dojem z druhého dílu 89% ()

hell_boy

Po prvním díle 75%. Hutná depresivní atmosféra dokreslená výbornou hudbou, výtečně herecké výkony, kterým vévodí Ivan Trojan a k tomu celkově precizní technické zpracování, které se u nás jen tak nevidí. Jediným "záporem" tak pro mě byla náplň filmu, který lehce trpí na to, že se jedná o první díl a tak má pomalejší tempo, zaměřené spíše na představení postav a navození atmosféry, což se mu opravdu daří. V závěrečných dvaceti minutách se ale ukazuje velký potenciál do dalších částí. Po dodívání zbylých dvou dílů zůstávám na 80%. Seriál je to povedený, ale celý se veze na jedné linii bez jakýchkoli zapamatovatelnějších momentů. Děj začíná lehce gradovat jen na konci první části, aby se v průběhu druhé vrátil do původních pomalých kolejí po kterých dojede až do konce. ()

rerabinka

Hořící keř se po právu šplhá mezi nejoblíbenější seriály na CSFD. Doporučuji třetině lidí v ČR, co si myslí, že se za komunistů měli lépe.. Doufám v to, že Palachova památka nebude nikdy zapomenuta. ()

BorisHron

První díl byl takovej rozporuplnej, ale zbytek je super. Velká poklona A. Holland a HBO. Nejvíc se mi libíl Igor Bareš. Nejmíň úplnej konec - když jsou skoro celý tři díly o soudním procesu, tak nemůže být přece záverečnou pointou, že Palach se stal symbolem. Ale jinak (hlavně na český poměry) hodně dobrá věc. ()

Strike

Byl bych rád, kdyby se na příštích Lvech, ač je to tedy určeno pro televizi, na tuto minisérii nezapomnělo. Myslím, že nominace by neunikla snad v žádně kategorii a mnoho nominací by bylo i vítězných. Hořící keř patří asi k tomu nejzásadnějšímu, co se o totalitní době natočilo. Samozřejmostí je vše kolem upálení se Jana Palacha a bezprostřední události (1.díl), ale minisérie hlavně ukazuje fungování tehdejší zrudné moci a její ovlivňování života běžných lidí, které dohání až na samou hranici psychické a fyzické odolnosti (2. a 3.díl). Důležité je zde také poznání , že pokud čeští herci mají co hrát a mají kvalitní vedení (což je zde obojí samozřejmě splněno), tak dokážou předvést výborné výkony. Nemluvím teď o jistotách jako je Ivan Trojan (tomu bych přál,aby Quentin Tarantino točil film ze středoevropského prostoru a udělal z něj hvězdu jako z Christopha Waltze) či Martin Huba. Mám na mysli zejména výtečnou Jaroslavu Pokornou, překvapujícího Vojtu Kotka a další velmi dobré výkony Jastrabana, Budaře či Novotného. Samostatnou kapitolou je výtečná Táňa Pauhofová, pro kterou musela být role Dagmar Burešové jistě velkou výzvou, kterou zvládla bravurně. K tomu jak film vypadá lze je málo vytknout - kamera a výprava jsou skvělé. Co mi ale nesedlo, byla hudba. Skvělě se hodila k prvnímu velmi intenzivnímu dílu, ale k dvěma pokračováním, které byly komornější a civilnější, mi neseděla a přišla mi až rušivá. Poslední výtka k minisérii, jsou trochu nevyužité některé postavy, od kterých si při prvním kontaktu divák hodně slibuje. Mám na myslim zejména právníka, kterého hraje Ondřej Malý. Ten během krátkých výstupů v prvním díle naznačí zajímavou postavu, ale bohužel poté se již vůbec neobjeví. 9/10 ()

Brylin

Viděno ve Varech 2013 - a bez diskuze nejsilnější zážitek festivalu. Tato série mě naprosto dostala, a to jak emocionálně, tak obsahově. Nenacházím příliš, co bych vytknul - výborný scénář, velmi dobré herecké výkony, citlivá režie paní Holland, skvělá kamera i střih. Povinné pro každého Čecha a zvlášť voliče KSČM. Ta bezmoc obyčejných čestných lidí musela být strašlivá. Pět hvězd. ()

Pawlisman

Ale jo, za 5. Spojení krimi, soudního napínavého prostředí - to vše velice kvalitně - i kdyby šlo o jakékoliv jiné téma. Navíc k tomu silné, velice silné, historické téma. Celkově působí velice kompaktně, silně a dramaticky. Vše navíc graduje a těch 200 minut skutečně uteče jako voda. Těžko co vytknout, takto hezky, poutavě a kvalitně by se mělo točit. Ou ou. 9/10 ()

Skarface

Celý film se táhne jak sopl z nosu po prvním díle už se začíná člověk nudit ve filmu není zas tak moc co by člověka zaujalo. Co se ale musí pochvalit je kamera a skvělé výkony herců , jinak nic zajimaveho, že komunisti byly v těchto ohledech pěkný kurvy ,víme i bez tohoto filmu . Takže za mě pouze 1 a půl hvězdy ;) ()

IvcaSammet

Nádherný, opravdu nádherný film. Nikdy nezapomenu na moje první setkání s tímto filmem. Se školou jsme šli na promítání prvního dílu. Velkým překvapením pro nás bylo, když jsme v kině zjistili, že se promítání účastní i náš Uherskohradištský scénárista Štěpán Hulík. Nejen, že nás skoro tři čtvrtě hodiny seznamoval s filmem, ale po skončení nám nechal okolo půl hodiny na naše dotazy a připomínky k filmu, Pro mě to byl neuvěřitelný zážitek a myslím, že bude hodně těžké ho někdy překonat. Myslím, že film si zaslouží daleko víc hvězdiček, než 'pouhých' pět ... ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)