Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

MickeyStuma

Můj názor na vzpomínkové dílo o Janu Palachovi je o třídílném seriálu. Každý díl má téměř celovečerní stopáž, a tak jsem si myslel, že bude příběh obsáhlý, a že se dozvíme i něco navíc. A to byla chyba. První díl na nic nečeká a hned nám předhodí onen šokující čin. Nutno ocenit vizuální efekty a to především dobového vyobrazení horní části Václavského náměstí. Jan Palach se zapálil, chvíli ještě žil, až na konci dílu zemřel. Toď vše. Poněkud málo na takovou osobnost. To tvůrci neměli nějaké materiály o jeho životě? Chybí svědectví, co vlastně dělal před tímto činem? Druhý díl začíná upálením Jana Zajíce a o něm se nedozvíme už vůbec nic. Pak se příběh až do konce třetího dílu zajímá už jen o soudní proces s poslancem Vilémem Novým, za urážlivé vyjádření o Janu Palachovi. A zdá se mi, že je tomu celkově věnováno daleko více prostoru. Pochopitelně nechybí ani poctivá práce STB, s touhou utajit co se dá. Nápad zfilmovat tuto českou historickou událost jsem ocenil. Dokonce jsem si řekl: "No, konečně!" Ale spokojen s výsledkem rozhodně nejsem. Na city se tu hraje značně, ale po dramatické stránce je to bída z nouzí. Děj je viditelně natahovaný, a tak ztrácí půdu pod nohama. Zkrátka je hodně znát televíznost projektu. Vznikl však sestřih pro celovečerní film do kin, tak snad bude vyznění o něco lepší. Každopádně doufám, že se bude tento počin hodně často vysílat, už kvůli nové generaci, kteří ani neví, že nějaký Palach vůbec existoval. A hlavně pro připomenutí oné temné doby. I dnes jsou lidé, kteří Palachův čin odsuzují nechápajíc jeho vlastenectví. I přes svou kritiku si myslím, že toto dílo si ocenění zaslouží. Vyobrazený Palachův pohřeb s mými city opravdu zahýbal. Může za to i velmi povedená a trefná doprovodná hudba. ()

Colleague

Žádný product pacement, délka filmu nerespektuje zaběhnuté standardy, všechno se podřizuje odkazu Jana Palacha. Je vidět, že když kvalitní režisér(ka) postaví do latě české herce, tak jsou hned schopní předvést životní výkony. Jsem z filmu absolutně nadšený, nedokážu si představit, že by toto téma šlo zobrazit výrazně lépe. Jen tak dál, máme v naší historii spoustu dalších momentů, které by si také zasloužily takto kvalitního režiséra a vysoký rozpočet. ()

char_t

Zdá se mi to, nebo u nás umíme točit kvalitní filmy jen na totalitní témata? Vyšším principem počínaje, a konče Ve Stínu nebo právě Hořícím keřem... Keř je každopádně jedním z našich nejlepších počinů poslední doby, a kdyby byl o třetinu kratší (a o třetinu vedlejších postav chudší), možná by byl i nejlepší. PS: Trvám na tom, že Kotek neumí hrát. ()

Iwiiik

Velmi dobře technicky natočený snímek, který se dotkl mého srdce zejména z hlediska precizní filmařiny, ve mně však mísí opravdu různorodé emoce. Smutek pozůstalých nad Honzíkovic sebevraždou byl zdrcující, tvrdá pěst socialismu zákeřně podlá a srdnatost právničky Dáši, stejně jako horlivých studentů, inspirativní. Přesto všechno se na Jana Palacha (a jemu podobné) dívám spíše jako na pomateného mladíka, který svým činem způsobil daleko víc zla svým blízkým, než dobra svobodě a spravedlnosti, a proto mi ten podtext pořád trochu vadil. Sebevražda upálením pro mě rozhodně není činem hodným obdivu ani následování! Každopádně by se po psychopatech neměla dávat jména ulicím! V tomto směru mě potěšilo, že film neoslavoval Palachovu osobu, ale spíše popisoval klima kolem událostí osmašedesátého roku - mimochodem hvězda navíc za skvěle vytvořené prostředí šedesátek. Být film o Palachovi, nedostal bych se pravděpodobně ani ke dvojce.. ()

Warlukyn

Silně emotivní a napínavý film, který trošku víc otvírá určitým jedincům oči a někomu včetně mě prozrazuje detaily dění začátkem roku 1969 a dále. ()

Evander

Hořící keř je překvapivě dobrým filmem. Napětí je takřka hmatatelné po celé tři a půl hodiny i přesto, že příběh je dobře známý. Pro mě veliké a pozitivní překvapení. Navíc, na některé události by se zapomínat prostě nemělo, a tak je dobré si je čas od času připomenout. 92% ()

Person

Samotné upálení Jana Palacha je velice kontroverzním tématem, na které se dá dívat z několika pohledů. Já se snažím dívat na věc politicky, sociálně, psychologicky a i čistě z pohledu rodiny. To zde ale rozebírat dále nechci. Hlavní je, že film je skutečnou ozdobou české kinematografie a je výjimkou z povětšinou pravdivého tvrzení, že Češi příliš neumí udělat opravdu dobrý vážný film, kde jde humor trochu stranou. No vlastně je to taky z velké části polský film (polská režisérka). :) Moc mě potěšili herci a celkové pojetí příběhu. Doporučuji! ()

Lyžař

Čím dál víc zjišťuju, že mě historie nikdy nezajímala. A začala!! Jan Palach je pro mě velkou neznámou a jsem nešťastný, že Hořící keř popisuje dění po jeho skonu. Rád bych se dozvěděl podobnou cestou i o dění před tímto smutným činem. Film popisuje svinstva, velká svinstva. Kamera *****, herci:*****, rezie:*****, hudba***** ()

lemonova

Náhľad do histórie, ktorý nevyznieva banálne, povrchne a našťastie sa ani nehrá na artový počin. Ide jednoducho o veľmi dobre pozerateľný dobre zvládnutý film po každej stránke. Okrem poctivých hereckých výkonov, z ktorých sa mi najviac páčili Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Ivana Uhlířová a Igor Bareš (avšak skláňam sa pred celým hereckým ansámblom) musím vyzdvihnúť síce veľmi nenápadnú ale skvelú hudbu, scenár a réžiu. Pre mňa napriek závažnosti témy príbehu zostáva ako najväčšie memento fakt, že v dobách zastrašovania nemôžete veriť ani tým, ktorí vás dovtedy sami považovali za priateľov. Už nikdy návrat späť. ()

Olík

Palach bez Palacha aneb HBO Česká republika zapaluje tím, že sama hoří. Dobová a svým způsobem vlastně i edukativní série, která se prioritně nevěnuje samotnému studentovi, ale událostem po jeho sebevražedném činu. Je vidět, že nad tím scénárista seděl, že režisérka přemýšlela, že HBO nepoužilo horkou jehlu….prostě bylo vynaloženo úsilí, které si dané téma zasloužilo. Další kapitolou jsou herci…. na jedničku všichni a Táňa Pauhofová (ukázala, že není jenom ozdobou hloupých romantických komedií, ale stěžejní herečkou své generace) za jedničku s hvězdičkou. Všechno si sedlo a jak zapálená sirka na benzín (já vím, hloupí vtip) a teď si úplně nevzpomínám, jestli se podobnému tématu věnoval zdařilejší tuzemský film nebo seriál. Tak už opravdu není co víc, než poděkovat za v našich končinách nadstandartní zážitek. ()

Modus

Konečně něco, za co se jako Čech nemusím stydět. Kus naší smutné historie je natočen velmi dojemně a syrově. Byť se to nemusí zdát, ale český národ takovouhle vzpruhu potřeboval a jsem moc rád, že to nedopadlo jako velký kýč a patos. To nejlepší co jsem z české "továrny na sny" v posledních letech viděl. ()

hulinsky

Ouu, byť nejsem pamětník, tak tohle pro mě představuje naprosto dokonalé vykreslení společensko-politického klimatu v tehdejším Československu. ()

karinakari

Hořící keř se stal rozhodně nejlepším českým televizním projektem. Produkce české HBO po vzoru ze zahraničí nezklamala a naservírovala nám výtečnou trilogii (co si budeme povídat seriály HBO spolu s kabelovou televizí Showtime jsou tím nejkvalitnějším zbožím na současném trhu). Jsem nesmírně vděčná za režisérku polského původu, která nám informace o tom, co způsobil Jan Palach svým nezapomenutelným činem, podala s nadhledem, a přesto působí tak neskutečně temně a tíživě. Naprosto se ztotožňuji s názorem, že první díl nastavil příčku tak vysoko, že jí nadcházející dva díly nemohly v životě přeskočit. Přesto se mi při sledování posledního dílu nahrnuly do očí slzy o velikosti hrachu a měla jsem husí kůži po celém těle. Chválím proměnu Prahy do tehdejší doby a celkově vykreslení atmosféry smutné časti našich dějin. Herci byli vybráni s neuvěřitelným citem a mohu jim jen pogratulovat k jejich výkonům. Táňa Pauhofová svou roztomile znějící češtinou překvapila a její postava JUDr. Dagmar Burešové byla třešničkou na dortu celého příběhu. Kéž by takových lidí na světě bylo více. Hořící keř bych povinně pustila všem občanům ČR, kteří už zapomněli nebo jsou nějakým způsobem zaslepeni, ale to už mířím do vod politických názorů a to v žádném případě nechci. ()

Yomega

Skvěle zpracované a natočené. Herci, kamera, scénář, zvuk, vše perfektní. Dát maximální hodnocení mě brání jen přílišná zdlouhavost a slabé vykreslení samotné postavy Jana Palacha. PS: pokud chcete vidět jev nevídaný a to smějícího se Miroslava Krobota, tady je jedinečná příležitost. ()

1Legend1

Neskutečné...ještě teď mám z toho husí kůži. Excelentní zpracování, vynikající herci a skvělá atmosféra. Řekl bych, že toto je snad jeden z nejlepších domácích kousků vůbec a vůbec nevadí, že režisér není čech. Pocta Janu Palachovi, jeho památce a boji za svobodný český stát. Věrni zůstaneme. 100% ()

Blaogranas

Pět smutných hvězdiček za syrovou sondu do doby, kterou mnoho z nás (lehce předrevolučních dětí) už naštěstí nezažilo. ()

Kadas97

Jedna z najlepších českých filmových sérií čo poznám. Jeden by si povedal, že filmy o histórií našich dvoch malých krajín musia byť povinne obohatené o humor, ale tu sa ukázalo, že ak je film bez humoru tak je to plnohodnotná dráma v mnohom prevyšujúca niektoré filmy americkej produkcie. Výbornné herecké výkony a hudba. 10 z 10 ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)