Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Nepl

Jedním slovem - bomba! Čekal jsem, že to bude filmový zážitek, ale že až takový..... Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na Kotka, který ať chce nebo ne, tak je zařazen do úplně jiné škatulky, než kterou představuje postava v tomto filmu, ale to je problém spíš můj, než jeho. Tři a půl hodiny utekly jako voda a já po skončení poslední dílu jen koukal před sebe a litoval, že už je konec..... ()

eoj

No asi není co dodávat. Viděl jsem sice na třikrát ale věřím, že za dlouhých zimních večerů bych zvládl i najednou aniž bych se nudil. ()

jjbaraque

Škoda, když film není schopen nadhledu. A tady, aby se náhodou někdo neurazil, aby náhodou nebylo porušeno tabu svaté oběti, se pro jistotu sklouzne po povrchu. A je to o to větší škoda, že Copying Beethoven Agnieszky Holland jsem sledoval téměř bez dechu. Vůbec nejde o to, že film není historicky věrný. Proč by měl být? To je třeba u dokumentu, nikoliv u hraného filmu, i když určité hranice asi existují (asi když by byl Brežněv klaďas). Rok 68 se mě hluboce dotýká, ale tady mi ono mrazení, které cítím, když slyším "...dnes v časných ranních hodinách překročila vojska...", ale tady nic takového nebylo. Škoda. ()

Nanuk1

Ani som to nedopozeral do konca tak strašne ma to nebavilo. Je mi jedno ako to hodnotia iný, môj názor je že to je absolútna nuda. Možno preto že som nezažil ten režim a že sa ma tie udalosti dotýkajú menej ako užívateľov v "najlepších rokoch". ()

JackUp

Jo, fizlacka doba je diky Bohu za nama... Skvele natocene drama ktere vystihuje, jak byli vsichni priposrani. Jen par odvaznych se nesklonilo. ()

Lonelybiker

Skvělý film, který rozhodně stojí za vidění, abychom nezapomněli, co se u nás dělo v minulém století. Obdivuji odhodlání Jana Palacha a ostatních něco udělat s politickou situací v Československu na konci 60.let, přestože věděli, že je čekají jen problémy ... Co se týká samotného filmu, byl jsem potěšený záběry z našich rodných Všetat, které se posunuly v čase skoro o půl století zpět. ()

Drkolnov

Sice mi odhalil některé zajímavé momenty, o kterých jsem nic nevědě, ale pojetí bylo příliš jednostranné, tak jako většina aktuální produkce z tohoto období. Kamerou, scénářem a jednostranností mě donutil uvolnit místo na disku pro další filmy pomocí tlačítka "Delete". ()

NagatoPein

Klasická česko-slovenská produkcia so všetkým, čo k tomu patrí. Celému filmu ale niečo chýba. Dokážeme mať nápad, dokážeme mať úžasné technické spracovanie, ale stále tomu niečo chýba. Každopádne za pamiatku Jana Palacha veľké uznanie. ()

Buddyman

Co se týče mého hodnocení, není to top, ale musím uznat, že mě to zasáhlo. V době, kdy se události staly jsem byl malé dítě a nepamatuji si zhola nic. Za mě film 4 hvězdy. ()

dalia

Minisérie velmi dobře vystihuje dobové reálie včetně drobných detailů a předmětů tvořících třeba jen určité pozadí jednotlivých scén. Atmosféra je opravdu působivá. Pozoruhodný je i výborný herecký výkon Táni Pauhofové a zajímavě rozporuplná postava vyšetřovatele v podání Ivana Trojana. Je třeba ocenit i pečlivost, s jakou byly jednotlivé události rekonstruovány. Na druhou stranu však film v podstatě podsouvá divákovi pouze jednu interpretaci této rozporuplné tragédie (tj. jako hrdinského činu) a otázkou motivace nebo myšlenkového pozadí samotného Palacha se už nezabývá. V tom mi připadá ve vztahu k divákovi dosti propagandistický. ()

+sfinx+ odpad!

Cokoliv, co se mi bude neustále snažit proplachovat mozek, skončí v koši! Žádná sebe-dojemnější kravina mne nepřesvědčí, že Palach byl někým výjimečným. V době, kdy se Palach u nás upálil kvůli okupaci, se za oceánem upálila stovka jiných lidí kvůli válce ve Vietnamu - nikdo o nich nenatočí film. Nikdo nebude půl století poté připomínat jejich hrdinský čin. U nás během okupace zemřelo 100 lidí, ve Vietnamu zemřelo jen díky bombardování za několik let 100 000 lidí (samozřejmě to je jen zlomek celkového počtu obětí). Takže ne - to, co na nás napáchal Sovětský svaz, nebylo zdaleka tím nejhorším, co se tehdy dělo a neustálé omílání velmi specifické části dějin nebo jedné oběti z mnoha a mnoha jiných, neocením! Až budou vznikat filmy na památku všem bezdomovců, nezaměstnaným nebo obětem kriminální činnosti, která se u nás rozmohla nebo obětem našich válečných akcí, pak se na to možná budu dívat objektivněji. ()

kacenkin

Ukázka grantové tvorby na zakázku..... dávám průměr jen ze slušnosti. Není problém boj vzdát, umění je bojovat ! ()

nickrgwrsz

Další mistrovská propaganda dnešní doby. Není vůbec od věci, že vznikla. Je ale myslím škoda, že krom prorežimních snímků, typu Pupendo, Pelíšky, Hořící keř a dalších politických velkofilmů, se toho po revoluci moc nenatočilo. Jan Hus byl také hořící keř a koukněme co ve stejné době jako tento snímek vzniklo k uctění jeho památky, no velkofilm to tedy není. Nejkvalitnější práci dnešní filmové produkce tvoří propaganda a to je prostě škoda, navíc bezohledné. Nebýt komunistů, tak kapitalisté nemají co točit. Apolitických velkofilmů, jako Marečku, podejte mi pero, nebo Vesničko má středisková by dneska pohledal. Propaganda zde byla vždy, třeba snímek Vyšší princip byl bezpochyby nejvýraznější propagandistický film komunistického režimu. Dnešní režim ovšem neumí nic jiného, než točit filmy o zlých a hloupých komunistech a zapomíná, že byly časy, kdy zde vládli dokonce nacisté a že svět není jen politika. ()

Yossaretix

Dobře, že se něco takového natočilo, ale na mně zbytečně rozvláčné, přesto hodnotím kladně, když pominu nějaké až moc očekávané schématicky podané zákeřnosti, skvělé herecké výkony Pauhofové, Kotka, Pokorné, horší ostatních, hlavně ze začátku. Konec názorně dusný jako celá ta doba. ()

Von Kempelen

Snad proto, že se filmu nechopil českej režisér, působí Hořící keř hodně profesionálně až světově. Přes nespornou filmovou kvalitu je ale síla sdělení hlavně v reálnejch příbězích a osudech, který si zaslouží mimořádnou osvětu. I proto bych uvítal kratší stopáž, obávám se, že zvlášť v dnešní době nebude mít moc mladších diváků trpělivost na bezmála čtyřhodinovej film, byť dělenej na tři části. A zrovna ty mladší by Hořící keř potřebovali vidět nejvíc... ()

Tycygo

Zmar, bezmoc, hnus, odpor... To jsou pocity, které vás čekají při shlédnutí tohoto díla. Výborná kamera, herci, a film je po technické stránce jednoznačně špička. Film ve mě vzbudil velmi silné emoce.Tento velmi hořký pohár jsem vypil do dna a jsem za to rád. Sice mi po něm bylo těžko u srdce ještě týden, ale to je vlastně u tohoto filmu dobře a děkuji mu za to. Snímek bezpochyby hodný mnoha ocenění. Nakonec bych jen dodal: Nezapomeňte! ()

Iczena

Velmi dobré herecké obsazení. Přestože je rozdělen na dva díly "dala" jsem ho celý najednou. Jsem z generace, která se o Palachovi neučila nebo spíš to minimum co bylo v učebnicích bylo pozměněno odpovídajíc době. Pravdivé nformace o něm mi poskytli rodiče (roč. 1944 a 1946) a já tehdy nevěřila, že by někdy někdo mohl natočit film, který by mě takhle zaujal. Syrové, dojemné,smutné, skutečné a dobře natočené. Skvělý herecký výkon Jaroslavy Pokorné a Petra Stacha. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)