Sněhurka: Jiný příběh

• Španělsko Blancanieves (více)

Příběh je rozehrán v roce 1910, kdy je slavný matador Antonio Villalta těžce paralyzován po srážce s býkem. Jeho těhotná manželka, která tragédii sledovala, vzápětí zemře při porodu malé Carmen. Léta běží – k bezmocnému, leč stále bohatému muži se jako pijavice přisaje zlotřilá pečovatelka Encarna a stane se jeho novou manželkou. Carmen je vychovávána babičkou, ale po její smrti se musí vrátit k otci a maceše, která ji nejprve odsoudí k životu ve sklepení a po několika dalších dějových kotrmelcích i k smrti. Děvče však přežije (byť se ztrátou paměti) a je v divočině zachráněno partičkou trpaslíků, shodou okolností též zápasníků s býky. Pod jménem Sněhurka se v aréně sama proslaví, leč zákeřná macecha ještě neřekla poslední slovo. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Artisu jsem neviděl. I když jsem měl na začátku chuť spíš na něco jako komedii s Ferrellem, Sněhurka mě zlomila. Filmy jako tento ilustrují přesvědčivě důvody, proč někteří filmoví teoretikové označovali nástup zvukového filmu za úpadek. Je víc než co jiného obrazově famózní. Absence zvuku [nikoliv hudby] nutí Begrena komunikovat skoro výhradně obrazem, což skýtá vizuálním fetišistům v hledišti co pět minut husí kůži zvící lentilek. Akademik prolíná vintage-postupy [překrývání obrazu, maximální hloubka ostrosti, stínohry], odkazuje na dobové klasiky a účelně i pro legraci vkládá výdobytky klipové filmařiny [příležitostný a nečekaný freneticky rytmický střih]. Z každého záběru čiší maniakálnost Bergerova důrazu na věrnost mezi plánem a realizací, herci typově perfektně odpovídají a není zapomínáno ani na diváka živočešnějšího naturelu, jenž si užívá zejména každý záběr na nádhernou Maracenu Garciu, jejíž Sněhurce sednou přiléhavé toreadorské gaťky tak těsně, že jeden nepřehlédne ani dosti patrný "velbloudí palec". Kdo by si tak jako já předem myslel, že Bergen použil klasický příběh jen jako náhodnou kostru pro rozvěšení černobílých vizuálních bonbónů, mýlil by se. Interpretace pohádky kořeněná prvky jako korida, amnézie, S&M a podobné seriálové propriety má šťávu a ústí v závěr nepohádkový, jak si cynické principy současného filmového artu žádají. Víc než eye-candy. PS Markéta z deváté řady, sedalo č.6, mě naváděla, abych vkomentáři zmínil světlo. Nuže: Světlo. ()

prometea

Vynikajúcy strih, casting, herecké výkony a hudobná dramaturgia. Bohužiaľ také chvály nemôžem skladať scenáru, pretože: okrem niekoľkých podivných motivácií (prečo sa Encarna nerozhodla zabiť Antonia už skôr?), som mala problém cítiť gradáciu. Scenárista by mal dať viac priestoru buď detstvu alebo staršej torere, pretože takýmto spôsobom oboje zaniká. Inak je cítiť, že film je Bergerovým vypiplaným, ľúbeným, ale naivným dieťatkom. Miestami tá naivita síce hrá proti tvorcom, no všetko je viac než vynahradené - nemám na to iné slovo - krásnym záverom. Blancanieves má v sebe istý švih, miestami si uťahuje z nemej éry (bože, tie prelínačky!) a pre mňa je jednoznačne najlepšou variáciou Snehulienky. ()

tterez

Slova nejsou potřeba, bohatě stačí dobří herci a jejich všeříkající výrazy. Sněhurka toreadorka byla úchvatná a celý příběh jsem si užívala. Jediné, co mi dojem zkazilo (a to dost), byla ta morbidní scéna těsně před koncem. To byl otřes! Nádherným poslením záběrem to ale zase trochu vylepšili, takže souhlasím se 72%, které tu jsou :-) ()

Lionheart

Nádherně podivný příběh... Maribel Verdú je tak úžasně zákeřná macecha! Nečekal jsem, že mě to bude kdovíjak bavit, spíše jsem se na to koukl ze zvědavosti, ale ten film mě nepustil a závěr mě naprosto vymačkal. Jsem rád, že Evropští filmaři ještě stále točí tak kvalitní kousky. ()

Disease

Po stránce formy hodně dobré a jako pocta němým filmům to (i navzdory anachronismům) celkem funguje. Ale Lang nebo Murnau to fakt není... ()

Rozjimatel

"¿Te gusta el pollo en PEPEtoria?" ("Maš rada kura v pepe(i)torii?")     Temne pojatý rozprávkový príbeh Snehulienky, umelecky pôsobivo štylizovaný do nemého filmu. Veľmi silná je audiovizuálna stránka (krásna čiernobiela kamera s temperamentnou španielskou hudbou) a výborné sú aj herecké výkony, predovšetkým tie ženské (treba vyzdvihnúť najmä Maribel Verdú, predstaviteľku sadomacochy). Film má v sebe výborné napätie a aj intenzivne emócie (dojímavé vzťahy Carmen - stará mama, Carmen - otec), ale z môjho pohľadu je oboje nerovnomerne rozložené - striedajú sa veľmi silné scény (miznutie amnézie, či skvelý nápad náhrady zrkadla bulvárnym časopisom) so scénami výrazne slabšími. Napriek všetkému by som hodnotil vyššie, nebyť tých poklesnutých tém (býčie zápasy, cirkusové atrakcie), ktoré sa vo filme zdajú byť vyzdvihované, ale na mňa pôsobia dosť odpudivo. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "¿Y yo estaré en la portada?" ("A budem na obálke?") ()

Lilloos

Trochu jsem se obávala, jak dopadne mé první rande s němým černobílým umělečnem, leč zbytečně. Výrazná hudba, perfektní kamera a skutečné herecké výkony (proč je neprávem opomíjena malá Sněhurka?) dotvářely kouzelnou emotivní atmosféru, jakou jsem ještě neviděla. Ale držela jsem se až do konce, který dal surově najevo, že tohle opravdu není pohádka. Snad jen to skoro dvouhodinové mlčení je pro netrénovaného diváka, jako jsem já, trochu problém. ()

edie sedgwic

Po tejto verzii uz vobec nemam potrebu pozriet si ani jednu z tych holluwoodskych mainstreamoviek, lebo spanielska Snehulienka mala vsetko, co ma rozpravka pre dospelych mat, vratane nadherneho soundtracku a nadcasoveho silent movie spracovania. Vynikajuci herci, ktori vedia natolko dobre pracovat s mimikou, ze scenar jednoducho nepotrebuju. Pre mna velmi prijemne prekvapenie. ()

tyna97

Miluju různá zpracování Sněhurky. A tohle je určitě hned po originálu nejlepší už kvůli své originalitě. ()

bubblebobble

Snehulienka je pomerne vďačná téma na spracovanie. Videl som viac spracovaní a zhodou okolností všetky boli tak nejak dobré (pozdravujem Snehurvu). Snehulienka tu vyzerá síce ako Jared Leto, to ale je len taký mini hlúpy detail, ktorý som si neodpustil. Inak je film ÚŽASNÝ. Neskutočne krásny, neskutočne dojímavý a totálne wtf-ovský na konci. Milujem ten pocit keď sa prichytím, že už vlastne čumím na titulky s otvorenou hubou. Po pravde za tie hovná s býkmi by som z presvedčenia mal dať 4* ale tento krát budem hnusný egoista. ()

anitae

Tak nevím, herci byli nesympatičtí, snad jediná normální byla právě macecha. Bylo to dlouhé, němé a ani úchylní trpaslíci to nezachránili. ()

AloeB

Dílo z doby současné a přesto stylizované do doby, kdy ještě filmy byly černobílé a dialogy se promítaly mezi střihy scén. A to není jediné, v čem je tato Sněhurka výjimečná. Kde jinde se dočkáme takové dávky španělské kultury jako tady. Kde jinde je macecha je dominantní pečovatelka s bičíkem a namísto myslivce zde máme submisivního fotografa. Kde jinde se dočkáme šesti trpaslíků z cirkusu a nádherně naservírovaného carne de toro. Toto si prostě to maximální hodnocení zaslouží. ()

eR99

Z filmu sálají neoddělitelné aspekty španělského království jako korida, flamenco, katolicismus. Nechybí silná ženská emancipovanost, galgo, apod. To vše za doprovodu temperamentní španělské hudby. Pro milovníky hispánské kultury zážitek. ()

E lan

Velmi hezký příběh a film, který mě zpočátku odpuzoval svým němým zpracováním, které ale neskutečně příjemně překvapilo. Opravdu hezké dílko... ()

terka805

20 minut uběhlo a mám na kahánku. Okamžik klidu. Vzápětí tu máme 25 minut a já se musím vysmrkat a utřít slzu. Následuje lítost nad malou Carmen. Pak úsměvný kohout Pepe, chvíle napětí, povytažení obočí a ... Mohla bych dále pokračovat, ale myslím, že jste už pochopili všichni. Vystřídaly se u mě snad všechny pocity. Sic by tam jedna scéna být nemusela a to ta, kdy na Sněhurku/Carmen shlíží její otec z mraků, ale i tak je to nádherný emotivní černobílý němý snímek o kterém už mi nikdo nenamluví něco jiného. Když ležela neživá ve skleněné rakvi a dal jí trpaslík polibek z pravé lásky, čekala jsem kdy oživne, ale nejsme v pohádce a tak jen ukápla slza a je tu konec. Možná tak nějak opravdu vypadal příběh Sněhurky... Před tím, než jsem si tento film pustila, věděla jsem jen, že se mám těšit. Nicméně až takový zážitek jsem nečekala! ()

Maskott

Priznám sa, toto bolo moje prvé stretnutie s nemým filmom. Aj keď mi chvíľu trval pokial som tomu prišiel na chuť ostal som milo prekvapený. Skvelo natočené dobovo, kostými, príbeh, hudba a vlastne nemám tomu čo vytknúť. Ale ostanem pri 4* na piatu by ma muselo niečo extra upútať :) ()

Heyyy

Svým způsobem to bylo strašně zajímavý, strašně pěkný a opravdu HODNĚ jiný. Moc se líbilo jakým stylem to bylo natočený, němý film s psaným textem, způsob líčení představitelek, španělská hudba a tanec... Obě dvě představitelky Carmen byly kočky, radost na ně koukat. Ale ten konec mi už přišel lehce přehnaný, měli to utnout cca pět minut před a bylo by to na 4 hvězdy. Takhle pouze 3 a půl. ()

susanella

Černobílé němé drama, tak nádherných obrazů a výrazů, že je s podivem, že se o něm více nemluvilo, rozhodně mně zaujal mnohem více než podobně vizuální The Artist. Nádherné obrazy, hudba rvoucí za srdce, španělsky vypjaté city k prasknutí...je s podivem, že je to teprve druhý filmy Pabla Bergera. Sněhurka v tom nejpůsobivějším podání včetně slz sdílených s publikem... ()