Sněhurka: Jiný příběh

• Španělsko Blancanieves (více)

Příběh je rozehrán v roce 1910, kdy je slavný matador Antonio Villalta těžce paralyzován po srážce s býkem. Jeho těhotná manželka, která tragédii sledovala, vzápětí zemře při porodu malé Carmen. Léta běží – k bezmocnému, leč stále bohatému muži se jako pijavice přisaje zlotřilá pečovatelka Encarna a stane se jeho novou manželkou. Carmen je vychovávána babičkou, ale po její smrti se musí vrátit k otci a maceše, která ji nejprve odsoudí k životu ve sklepení a po několika dalších dějových kotrmelcích i k smrti. Děvče však přežije (byť se ztrátou paměti) a je v divočině zachráněno partičkou trpaslíků, shodou okolností též zápasníků s býky. Pod jménem Sněhurka se v aréně sama proslaví, leč zákeřná macecha ještě neřekla poslední slovo. (oficiální text distributora)

Sidonka

Býčí zápasníci a týrání zvířat si víc než slabší průměr nezaslouží. - Svým způsobem je to zajímavé, příběh svérázný a obraz většinou i vizuálně zapůsobí. Jako hold němému filmu to vyšlo, ovšem přesto nic moc pro mě. - Sněhurka ano, jen jsem pro jiné verze tohoto známého pohádkového příběhu. - Jsem tedy na pochybách zda dát 3 hvězdy? Zlotřilá pečovatelka Encarna nemá chybu, slabošský a kvůli ochrnutí bezbranný otec k politování, Sněhurka je právem obdivovaná, konec překvapující a to nostalgické ohlédnutí za poetikou němého filmu ... No, nakonec dávám za 3 body, perou se ve mě sympatie i jisté antipatie. ()

kaylin

Zase trochu jiný pohled na Sněhurku a její příběh, kdy tentokrát šlo o formu a o posunutí do Španělska před sto lety. Němé filmy se tolik netuší, ale pořád jim to sluší. Stejně jako zajímavé barevné provedení. Ten příběh ale v sobě jinak nic navíc nemá, takže body za formu a za trpaslíky, kteří mlčením vyjádří hodně. ()

Céčko

Podle zajímavostí režisér připravoval film 8 let. Podle zdejších komentářů film kopíruje styl The Artist, který vyšel rok před tímto (tedy 7 let po tom, co ho režisér začal připravovat). To ho jako 7 let připravoval se zvukem a nakonec to natočil bez něj? ()

salalala

I když by mělo jít o pohádku, naštěstí to tak není a pokud ano, inspirace tvůrců pramení zejména z Grimmovské verze (dějí se tu hodně nepohádkové věci včetně vražd a sadomaso sexu), což se mi moc líbilo. Celý příběh je přenesen do moderní doby, což mu dodává punc nadčasovosti a celkové uchopení mě oslovilo moc a jsem rád, že jsem tenhle film viděl. I když je němý, má opravdu výbornou atmosféru (místy až hororovou) a vskutku pohltí. Nedílnou součástí je i hudba, která skvěle kombinuje tradiční španělské motivy s těmi dramatickými a je výrazná, což je u němého filmu důležité. Výteční jsou i herci, kteří až na malé výjimky zvládají ono expresivní přehrávání a nepůsobí u toho směšně. Zejména Maribel Verdú jako zlá macecha je fantastická a roli si užívá. Škoda, že film je trošku delší, protože o deset až patnáct minut méně by neškodilo a alespoň by tempo bylo rychlejší. Moc mi také neseděl onen potřebný motiv jablka, který se mi tu zdál až moc násilně přilepený. Ale to už jsou jen detaily, protože Sněhurka: Jiný příběh je vynikající pocta němé kinematografii, která možná vznikla na popud chváleného The Artist, ale osobně se mi zdá o kousek lepší a formálně ucelenější. 85% ()

Foma

Docela drsná Sněhurka :-), ale poetická, inspirovaná všim možným, včetně Zrůd. Poslední záběr to skutečně povytahuje na úplně jinou úroveň. Obětování, utrpení - podvědomá přítomnost španělskýho katolicismu. To je konstatování, ne kritika, ani pochvala :-). ()

easaque

Melodramatická Sněhurka po španělsku je zajímavá, ale neupoutala mě tolik, abych dal 4 hvězdičky. Příběhem to nebylo - ten byl fajn - stejně jako vizuální stránka. Přesto po půlhodině na mě začínala jít únava a děj se zbytečně tahal. Možná jsem divný, ale v hereckém projevu mi chyběl španělský temperament a emoce vytvářela především hudba, jak je běžné v němých filmech. Závěr byl však dobře zvládnutý a tak jsem nemusel váhat a tři hvězdy jsou čisté. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

berusche

Teda, vám se to moc nelíbilo, to jsou všude jinde samé pětky, čtyřky, přes 85% a tady jste nějak upozaděný?!? Tak to ne, mně se to teda líbilo a moc. Sněhurka je tak krásná, že navrhuju obsadit ji do všech filmových adaptací Sněhurky, které se ještě budou točit, a zároveň navrhuju vymazat ty umělé, co to hrály předtím. Tohle byla skutečně role šitá na míru právě téhle krasavici, doufám, že ji budeme vídat častěji. Super bylo, že když jsem to hledala, našla jsem komentář kdesi na netu: nestahovat, je to hluchý, chybí tomu zvuk a titulky to má jen občas! To mě pobavilo. A právě tahle skutečnost dává snímku takové obrovské kouzlo, že musí zapůsobit na každého. Včetně toho, že dáme ruce pryč od sladkých klišé, navlíknem Sněhuru jako toreádorku, Macechu jako dominu a trpaslíky konečně necháme trpaslíkama. ()

M.i.k.e

tradiční příběh v hodně netradičním hávu.Po vší pozornosti a nadšení,které tuhle Sněhurku provázelo bych možná čekal o něco víc,ale nakonec převažuje spokojenost.Druhý snímek v krátké době,který dokázal,že černobílý a němý film není mrtvý,ba co víc,dokáže mnohdy nabídnout mnohem víc než barevný,mluvený a se spoustou efektů...80% ()

Aljak

Vôbec nepatrím medzi milovníkov nemých filmov, vlastne nikdy som im akosi neprišiel na chuť (možno pre to, že obľubujem hlboké a zmyselné dialógy). Postupne však prechádzam filmy nominované na EFA (European Film Awards), a tento je medzi nimi. Snehulienka už zažila toľko variácií, že by si človek pomyslel, že už s z toho stane klišé. Ale nie! Toto ma naozaj veľmi upútalo, na čom má veľkú zásluhu najmä skvelá kamera a celkovo aj prevedenie a atmosféra, v ktorej sa to nesie. Scenár sa mi na prvé počutie zdal trochu absurdný, avšak napokon takáto zaujímavá verzia slávila u mňa nečakaný úspech. Maribel Verdú bola skvelá voľba pre rolu Snehulienky - veľmi pôvabná žena s jemnými rysmi v tvári. Aj ona sa veľkou mierou pričinila o môj nadpriemerný dojem. ()

Lanark

Vše kolem tohoto filmu je tak trochu jiný příběh. Od režisérovy (sebe)důvěry držet projekt 8 let při životě. Až po fakt, že těšíte-li se na pohádku, popovídejte si spíš s umělcem, který Sněhurce prošlápl cestu. Doporučuju si přečíst pár rozhovorů s režisérem, pak totiž zjistíte čemu všemu je příběh Carmen pocta. Souhlasím s Bárou, že Macarena se pro tuto roli narodila a že nikdy nechci vidět jinou. Pro mě to nebyl jen jiný příběh, ale i jiný svět. Svět tančící v rytmu flamenca, svět ohňostrojů jisker v hlubokých tmavých očích zázračných i prokletých lidí. Nikdy nespouštěj býka z očí... Nespustím, pane Berger, ani z vás... ()

Vignette

Nešlo se ubránit pocitu, že tohle už jsem někde viděla... aha, že by lehká inspirace The Artist? Co se týče příběhu, je tam pár zajímavých prvků, například Sněhurku - toreadorku určitě neuvidíte každý den :-) a "královna" je řádně děsivá (pokud zrovna neprovozuje své sado-maso hrátky). To mi ale bohužel k plnému zážitku nestačilo, stejně to byla tak trochu nuda... ()

PabloFuentes

Bylo to černobílé, bylo to němé a stejně to mělo větší duši, než ty mnohé filmové hity dnešních let. Sledoval jsem to v noci na letním kině LFŠ a i přes přicházející zimu a neustálý ruch z nedalekých stánků jsem to stejně musel dokoukat do konce, protože tenhle film prostě nepustí. Finále bylo jedno z nejemotivnějších, co znám. A ano! Sadomaso královna Maribel Verdú byla vrcholem zdejšího hereckého kolektivu. Bravo! ()

hanagi

Když mě tohle vážně moc baví - vypilovaný, na každý detail zaměřený vizuál, známý příběh... a víc už nemůžu prozradit. ()

Babous

Španělská Sněhurka se chce trochu svézt jednak na loňské vlně Sněhurek a jednak na znovuobjevení kouzla němých filmů. Jenže pokud si někdo řekl, že když smíchají hit a hit, vznikne superhit, tak mu to nevyšlo. Sněhurka totiž stojí na výkonu herečky, která hraje Sněhurku - a když to je nesympatický spratek, který má tendence tahat kohouta až do ložnice, nedivíte se krásné a sexy maceše, že dostane chuť nevlastní dceru zabít. Stejně jako ve Sněhurce s Kristen Stewart zde macecha svým výkonem a krásou zastiňuje titulní postavu. Mínusem je pro mě i zasazení do prostředí býčích zápasů, které mě hrozně nebaví. Hvězdička za pěknou vizuální stránku a špetku černého humoru. ()

OughJay

Měl jsem to štěstí být ve Španělsku v době, kdy měla Blancanieves premiéru a musím říct, že to byl humbuk. Prakticky celý festival v San Sebastianu se točil kolem ní, a tak ve mě logicky vzbudila jistou zvědavost. A příběh Sněhurky zasazený do doby toreadorského Španělska byl té zvědavosti rozhodně hoden. Vzhledem k tomu, že jde o film němý, museli herci o to více dbát na expresivnosti svých výrazů a pohybů, což všichni do jednoho zvládli s bravurou. O zbytek se postarala fantastická hudba, která pocity z plátna na diváka přenášela snad lépe, než by to udělala slova. Maribel Verdů pak byla od samého začátku ztělesněním veškerého zla... Antonio Villalta: "Nunca dejes de mirar del toro." ()

DavidS.

Saura koketuje s Artistou za zvuků Balady o smutné trumpetě... Sněhurka nejen převyprávěná, ale roztančená a rozdrážděná rudým (vlastně černobílým suknem)...Ženy se silnýma očima...Ale jako divák jsem zůstal bez empatie a vnímal jen formální pozitiva... ()