Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Dan9K

To, že vznikly nové Star Wars filmy samozřejmě vím, ale tak nějak mě vůbec nelákaly. Přišlo mi, že první šestice příběh dokonale uzavřela a není důvod, krom finančního, cokoliv přidávat. Až když se to tedy objevilo na HBO a až když zbývá pár dnů do doby, než to z něj zase zmizí, rozžhavil jsem svůj projektor. A ano, Síla se probouzí nepřináší vůbec nic nového, krom povinných kvót. Překvapivě ale působí mnohem méně digitálně a mnohem civilněji než druhá trilogie. Souboje s meči spíše navazují na starou trilogii, než na šílenosti z té druhé. Kylo Ren je poměrně úsměvný záporák a rozhodně z něj nejde žádný respekt a z jeho šéfa už vůbec ne. Fakt, že zcela netrénovaný stormtrooper s ním vede na meče vyrovnanou partii, je asi nejsmutnějším momentem celého filmu. Ale asi se není co divit, když si člověk uvědomí, kdo byl jeho učitel. Tomu to taky moc nešlo. John Williams stejně jako v Epizodě II a III přišel s alespoň jednou zásadní novou melodií (Howard Shore jistě tiše závidí). První hodina je skvělá, druhá už méně. Harrison Ford je moc fajn. Nová generace zatím pro mě nepřekročila stín castingu (pořád jsem si říkal, že by to klidně mohlo hrát tisíce jiných tváří a nic by se nestalo). Odkazy na staré díly jsou všudypřítomné, tedy spíš celé scény a témata. Ničení "hvězdy smrti" už byla úplná zívačka. Celkově je to slušná skoro až fan fiction, ale ohraná. Pro mě škoda, že George Lucas, kterému všichni nadávali, že si natočil všechny díly druhé trilogie, nedostal příležitost natočit to, co chtěl on. Mohlo vzniknout něco nového. ()

MMR

No, nevím. Co na tomhle tolik lidí vidí? Předchozí díl špatný nebyl, ale tento se mi zdá poněkud zbytečný a nijak extra záživný. Podle mě nadhodnocený film. ()

2Pac

2 dni pred navstevou kina(sediac v druhej rade 3d prvykrat a asi uz furt) som si pozrel vsetky predchadzajuce epizody, teda okrem jednicky (na mna prilis rozpravkova). To co som videl v kine bolo zrejme ovplyvnene predchadzajucim filmovym maratonom, avsak, nic to nemeni na tom, ze to je jednoducho PECKA.... Milujem sexy Jedi...pri poslednej scene slzy v ociach a nadej v srdci... ()

Wacoslav1

Chewie jsme doma!!! Ano vážení přátele to jsme po téměř 40 letech jsme se oklikami vrátili opravdu domů. Abrams to dokázal a servíruje splněný sen každého fanboye, který si někdy přál vidět epičtější a výpravnější verzi dosud nepřekonatelné epizody 4. A můžete se tady rejpat v detailech hledat chyby, psát, že se to nikam neposunulo a bla, bla, bla... Kam by se to jako mělo posouvat? Já nepopírám, že J.J vsadil na jistotu, že pokud milujete epizodu 4 budete milovat i tohle, ale k čertu s tím. Nostalgie je svině a na mě prostě funguje, některé věci mám rád postaru a, že jsme už pár epických znásilnění starých klasik zažili, letos například T5 nebo Jurský svět. Srát na experimenty nevím proč předělávat něco co je prostě a jednoduše dokonalý? Tenhle film spoléhá na to, že vás umlátí odkazy a na mě to zabralo dokonale a sežral jsem to i z navijákem. Na 2 hodiny jsem se ponořil do specifického světa a odcházel se zářícíma očima. Kdykoliv se na scéně objevila jakákoliv z původních postav jsem byl naměkko a přiznám se, že jednou mi i ta slzička ukápla, ale nebudu psát důvod, páč by to byl BROJLER jako prase. Co se týče nových postav nemám k nim zásadní výtky. hlavní hrdinka je dostatečně sympatická, aby ji člověk fandil a leccos je tu o její postavě naznačeno co si znalý divák může odvodit. Postava Finna je velice zajímavá. Zběhlý voják impéria zla procházející si vnitřní krizí své vlastní identity a svého svědomí to je fajnovej nápad. hlavně, že se předtím mohli všichni opentlit, že ve Star Wars bude mít jednu z hlavních úloh černoch a najednou to kupodivu nikomu nevadí. Záporák je taky zajímavá postava, ale opět nemůžu přímo o něm říct nic bližšího, abych nespoileroval. jenom snad tolik, že to jak tu všichni avizují, že když si sundá masku, tak stojí za hovno, tak s tím nemůžu souhlasit. Neříkám, že je to super herec a reklama na charizma, ale svoje si odehraje. Ani není na místě kritizovat, že kopíruje Darth Vadera. Ona tady totiž svým způsobem a postupným vývojem děje každá z postav v podstatě kopíruje některou z Epizody 4 Pozorný divák si nemůže nevšimnout, takže nikoliv chyba, ale prostý záměr. Takže abych to shrnul. Každej si hodnoťte jak chcete, ale ty vaše nářky mi připomínají situaci kdy si v luxusní restauraci dáte výborné jídlo a druhý den vám přinesou to stejné výborné jídlo jenom ještě o něco pikantnější a vy nadáváte, že jste dostali to samý. Na filmový orgazmus roku 2015 to holt chtělo počkat až do vánoc, ale vyplatilo se! Ať vás provází síla.100% ()

Davies182

Hrozná spousta lidí mi zase ukradla koment (a to snímek hodnotím pouhé tři dny po premiéře), nejpřesněji ale asi Cervenak. Nové zatraceně živoucí Star Wars jsou pro mne splněným fandovským přáním a vymodleným návratem do universa, které mne před dekádami přivedlo k filmům jako takovým. J.J. sice populární značku často rebelsky znásilňuje, dělá to ale naštěstí s více než dostatečným množstvím toho nejmodernějšího lubrikačního gelu. Konečně může světelný meč používat úplně každý! ()

pepo

Je to krásne. Síce nie dokonalé, ale opäť strašne super. Už dlho som si film takto neužíval. Nové postavy skvelé, atmosférou sú to tie staré Star Wars, ktoré milujem, stále sa tam niečo deje keď sa ozvali staré hudobné motívy šiel som do kolien. Hlavný problém je, že to strašne rýchle, takže si to človek na 1x nedokáže dokonale vychutnať a občas až príliš tradičné. Dúfal som v nejaký progres ale ten sa nedostavil a hlavne preto sa nájde mnoho divákov, ktorí budú pindať. Na druhej strane aj keď to nie je dokonalý film, je to presne taký fan servis ako sme si vysnívali. Asi pri piatich scénach sa mi spustil vodopád sĺz a už sa neviem dočkať kedy to uvidím zase a zase a....... ()

Tom_Lachtan

Síla se probudila s ní i scénaristická křečovitost, neschopná ničeho jiného, než naservírování kompilátu předchozích episod... Ne, vlastně ne, přinesla jen totéž, co už jsme viděli v jediné episodě a já se neskutečně bojím, že i další episody nebudou samostatnou svébytnou trilogií, ale jen remakem. Děj ó velký Iluvátare, aby se tak nedostalo a za dva roky dostanu überfilm, který využije tuhle rozehrávku, která se hrozně bojí být sama sebou. Ale... Vadí to? Vlastně ne, protože dělá to, co musí, uvozuje a znovu otevírá dveře do toho nejlepšího fikčního světa všehomíra. A v něm je všechno, co mám rád, světelné meče, banda X-wingů a Tie Fighterů, tlustí piloti v řadách těch hodnejch (až takhle jste do pr*** ep. VI kopírovat nemuseli) a taky bandu hajlujících nacistů, tedy, bandu odpažujících stromtrooprů ve službách prvního řádu, jsem chtěl říct, ehm. Je to vynikající velkofilm, který nezbytně nepotřebuje kosmír, aby ohromil, ale, byť se to z mých prvních slov nezná, sází na postavy a na rozehrání něčeho, co může být tou nejlepší částí ságy, má to chyby, ne že ne, je to kopírka, není dostatečně vysvětlená politická situace, rozdělení moci v galaxii, ale pořád je to geniální věc, kterou chci vidět znovu a znovu (a taky že uvidím), ale stále je to jen, jakkoliv skvostně natočenej, úvod. A co se postav týče, byť některé vyskakují hóóódně deus ex machinálně, jsou výtečnou směskou, skvěle obsazenou, plnou... Ale co se tu furt vykecávám, prostě je to dobrý, ale ne tak, jak jsem čekal, žel, holt jsem měl jít do kina buďto žádnou informací nepolíben, nebo si naopak každý den biflovat do mezimozku všechny trailery. Síla je tady. A to je ku**a dobře. ()

Xmilden

Kolega DaViD´82 mě to vlastně vzal z pusy. Pro mě překvapivě nejvíce funguje první polovina, kterou mají na starosti nové postavy. Jinak, ať si to divák připouští nebo ne, sledujeme remake Nové Naděje. Ve své podstatě mě to zase tolik ani nevadí, protože J.J. Abrams je hodně kvalitní týpek, který nedopustí kolaps tak obrovské značky jako je Star Wars. Divák vlastně dostane vše co si přeje a oproti neskutečně debilním a dementním Transformerům je tohle naprostý luxus a kus poctivé filmařiny. PS: Po třetí projekci a při souvislém sledování všech Star Wars během karantény mě jaksi opustil pocit, že tenhle díl se povedl. Je to vykradené až hanba a tahle sázka na jistotu by měla být po zásluze trestána. Funguje jen úvodní hodinka s novými postavami, ale pak to jde rychle z kopce. 75% ()

Arbiter

(obsahuje drobet obecných spoilerů) Jak plynou dny od projekce, nadšení lehce opadá. Všechno bylo v pořádku, ale přesto něco chybělo. SW VII jsou podbízivé. Nemají ambice vystoupit z narativního rámce svých předchůdců - což je do určité nezbytné míry super, ale nesmí se to dostat za hranu prostého kopírování, jako je tomu místy v tomto případě. Příběh znovu problematizuje nástup nové generace - zkoušené svody temné strany -, znovu je potřeba zničit nebezpečí ohrožující život celých planet, znovu začínáme s pískem ve spoďárech, hledáme cestu k Síle a zkoušíme své odhodlání v boji proti domněle neporazitelným silám zla a tak dále. ___ Odkazování k původní trilogii je mistrovské. Po příběhové stránce snad až sterilně mistrovské, řemeslně jde ale o opravdu výjimečně citlivé navázání na rukopis série. ___ Největším zklamáním je totálně zaměnitelný CGI hlavní padouch, ale i nevýrazný Kylo Ren. ___ Nostalgie a technické a řemeslné zpracování mocně přebíjí dojmy negativní. Snímek působí nesmírnou sebejistotou, která film sugeruje jako geniální pokračování příběhů ze světa Star Wars. Až další díly ale ukáží, jak moc je blízká pravdě zatím jen tušená vyprázdněnost a předvídatelnost děje i postav. __ 3D nabízí parádní hru s perspektivou. Nové hudební motivy jsou nevýrazné. Hlavní postava se opravdu povedla a nostalgické prvky i vizuál žeru po kilech. J. J. Abrams naprosto překvapil (příjemně). Po příběhové stránce a co se týče zapamatovatelnosti osudů a motivací postav jsem na rozpacích. To vše ale mohou změnit další díly. Na film půjdu s radostí ještě 10x. ()

-bad-mad-wolf-

Chewie, we are home. Zábavná variace na Star Wars téma. Třicet osm let vývoje filmového světa i diváka od prvního zářezu... jaký film jste si přáli? Z debat o touhách by vám v tomhle případě po několika dnech explodovaly hlavy. V bodech: 1. - Epizoda VII je částečně citací (intenzivní - hlavně Epizody IV. a VI.), částečně sequelem (dost dobrým z mytologického i komerčního hlediska.. ehm), částečně aktualizací (snesitelnou a uctivou). 2. - Disneyfikace se nekoná - film je temnější než Vaderův šatník a rozhodně se neděje nic, co by se dalo definovat slovy "jak od Disneyho". 3. - Ano, tenhle film je "nad rámec" a je to na něm vidět - je dobrým filmem, dobrým fanouškovským počinem, výborně ošetřeným produktem a také něčím, do čeho rýpal snadno kopne. Což se samozřejmě děje. 4. - Vyčítat logické lapsy, podezřelé motivace a prapodivné principy používání téměř všeho je tu snadné. Stejně jako u všech Star Wars. 5. - Ano, toho naivního kouzla je tu o něco méně. Avšak pod vším tím potemnělým a odtažitějším kabátkem se jako hořká niť odvíjí sdělení, že souboj dobra se zlem neskončí nikdy - ani ve vesmíru, ani v nitru nikoho z nás. Příběhu se nevyhýbají hořké osudy a konce, jejichž pohnutými liniemi prorůstají kořeny nových nadějí a zkáz. Líbí. 6. - Kylo Ren je výborná záporná postava - labilní a absolutně nevypočitatelný zoufalec, jenž bohužel mocně ovládl Sílu. Je to skvělé, má to potenciál k růstu všemi směry a... ne, není to Star Wars klišé, což je pro kdekoho nestravitelné. 7. - Daisy Ridley jeden z objevů roku! 8. - Emoce v druhé půli fungovaly prvotřídně - nostalgie je netvořila, pouze umocňovala. Poslední záběr filmu doloval POCIT mocně. 9. - Navzdory všem myslitelným pokusům o dehonestaci tohohle filmu jsem se skvěle bavil a podléhal patřičným emocím. Na filmu makali nejlepší lidi dob tehdejších i současných a předložili produkt, jehož kvality zpečetí čas - což bude záviset i na výsledku, jaký tomuhle potenciálnímu startu uhrají pokračování. 10. - Epizoda VII. je přinejmenším zajímavá a jako téma zanícených i střízlivých debat nekonečně vděčná. Ať už Star Wars rádi máte či ne. Ať už máte rádi jakoukoliv epizodu. Ať jste jakéhokoliv věku či pohlaví. Megalomanské články, rozbory a studie, jimiž se internet hemží, hlad po tomhle univerzu potvrzují. Profit! 11. - Je tam sáňkující Millenium Falcon, stromy kácející Millenium Falcon, střílející Millenium Falcon, ukradenej Millenium Falcon a hlavně znovunalezenej Millenium Falcon! ()

sepp

***Spoiler alert*** Takových 3,5*. Jako pokračování nejpoetičtějšího, nejakčnějšího a zároveň nejprofláklejšího sci-fi díla to jde, ale čekal jsem něco jiného, než jen remake Nové naděje. Ale budiž, šlo to. V porovnání s dalším dílem šlo ještě o hóch filmařinu... ()

Nevada

Jako velký fanda Star Wars jsem z ohlášeného pokračování měla rozporuplné pocity a postupně zveřejňované materiály jen prohlubovaly moje pochyby. Film samotný pro mě byl lehkým zklamáním. Především to nejsou nové nové Star Wars. Někteří tomu budou říkat optimisticky restart, někteří opatrně remake. Já tomu budu říkat neinvenční vykrádačka, byť dobře natočená. Protože Síla se probouzí není nic jiného, než totálně vybrakovaná původní trilogie (primárně samozřejmě Nová naděje). Tahle rutinně odvedená práce bez jakéhokoliv nápadu je to, co jsem očekávala snad ze všeho nejméně. Místy to funguje dobře, humorné scény baví - jen by nemuseli tolik tlačit na pilu s novým rádoby roztomilým robotem, akce je náležitě třaskavá, ale jinak docela plochá, děj předvídatelný - bez jediného překvapivého momentu. Dokonce i TA scéna je cítit dlouho dopředu. Celé je to prostě bez jiskry, bez nadšení. V okamžicích, kdy přesně poznáte scény z původní trilogie, zaútočila nostalgie plnou Silou, jen aby mi vzápětí došlo, jak smutné je, že z toho nedokázali vymáčknout víc. Přitom je vidět, jak skvělé to mohlo být, kdyby to nebylo tak sterilní. S postupujícím dějem ve mně jen vzrůstala chuť pustit si pravé Star Wars a tyhle pustit z hlavy. Když budu nově nastavený směr, kterým v Disney Star Wars evidentně hodlají vést, považovat jen za další "expanded universe", užiju si další díly asi víc. V konečném hodnocení to na průměr vytáhla jenom nostalgie, protože přece jen je neskutečně fajn vidět zase na plátně Hana, Leiu a koneckonců i Luka. Zatím 3*. Pokud se někdy dokopu k opakování, možná přehodnotím dolů. EDIT: A stalo se, takže nakonec lepší 2*. Mimochodem - Han Solo je pořád největší frajer v galaxii ;) ()

darkrobyk

Recyklace! Ano, dávám 4*, protože jsem se docela bavil a jako fanouška SW mne pohled na vesmírné bitvy v kině nikdy neomrzí. Jenže při zpětném pohledu je jasné, že sledujete Epizodu IV. v novém kabátě. Nejen drobnůstky typu:,,Kde je tady šachta na odpad? Jistě má i lis...", ale základní dějová linka přesně kopíruje první film. A do toho inspirace u StarTreku (přistání na planetě s vyrýváním stromů), Vetřelce (labyrint špinavých kruhových chodeb...), Promethea (Snoke) nebo LOTR (Snoke - jelikož má možná blíž ke Glumovi). Asi tak, nejen Abrams má nakoukáno, což možná vadí v samotném tvůrčím rozletu. Že ale tvůrci nedokázali přijít s ničím originálním, mě prostě mrzí. A Temnou stranu zastoupit přerostlým Glumem a ošklivým nevycvičeným mladíčkem...to je největší zklamání (Timothy Zahn má ve své trilogii onačejší postavu!). Ale jinak fajn. Viděno v 2D (naštěstí). p.s.šaškování postav bylo už chvílemi na hraně parodie, ale od toho jsou filmy jako Galaxy Quest nebo Strážci galaxie... ()

LiVentura

Jednoznačně nejslabší díl celé série.. hlavní záporná postava je od druhé půle spíše směšná, románová verze bůhví čeho.. Abrams nabízí zcela nový pohled na takto komerčně veleúspěšné dílo, nabízí ho naprosto všem, nejen fanouškům a vyznavačům kultu, ale to je právě to, co celý příběh zatím kazí a sráží, jako ostatně skoro všechny projekty současného Hollywoodu, kde již nevládne rozum, ale pouze jen a jen a jen peníze.. dříve to tak úplně nebylo... uvidíme v roce 2017, co s příběhem udělají...! ()

Hrabka

Po celou dobu sledování jsem se bavil velmi dobře, všechno to pěkně svižně odsýpá, není nouze o celou řadu silných nostalgických scén, ale co se příběhu týče, tak ten bohužel až moc okatě kopíruje děj či určité věci ze staré trilogie. Je to škoda, nepůsobí to na diváka dobře, protože vlastně vidí dost podobných věcí jen v novém hávu. Daisy Ridley je fajn, černoch naopak jeden velký omyl. Jsem zvědavý, co si pro nás tvůrci připaví dál, snad se dočkáme nějakého zajímavějšího rozvití příběhu. 80% ()

MISSha

J.J Abrams a Disney si můžou podat ruce- protože totálně zprasily celé Star Wars. Ty klišé dialogy byly někdy vážně na facku, příběh byl ubohý, záporák tuctový a celkově to celé působilo jako jeden velký přepálený pilot k nějakému sci-fi seriálu. Režie je neoriginální, parazitující na minulých dílech, a hlavně je to bez jediné zapamatování-hodné scény, což jsem u Hvězdných válek ještě nezažila. Tohle bylo jedno z největších filmových zklamání za poslední roky. ()

3497299

Nevýrazná kopie prvotní Epizody IV. bázlivě aktualizované pro současnost. Nuda, průměr, zbytečnost. Není to poprvé, co jsem si uvědomil, že mě Abrams vlastně dost štve. ()

Fiftis

Sú tu všetky veci, vďaka ktorým zbožňujeme Star Wars. Áno, aj zopár postáv na pár sekúnd na plátne, ako ich do záberov kedysi sekal sám George Lucas. Scenár a celková skladba má iba dve chybičky, ktoré ich delia od plného počtu - 100 bodov. Niektoré dialógy sú prosté, akoby ich písal samotný Lucas (na legendárnu Episode II však nemajú). Druhou chybou je štruktúra i príliš časté požičiavanie známych elementov, najmä zo štvorky. Akoby autori mali zábrany urobiť istú revolúciu a kvôli fanúšikom ostali radšej v zabehnutých koľajách a doručili podobné scény, momenty ako na objednávku. Episode VII v kontexte série aj párkrát kopíruje, ale nemusela by. Cca po hodine si uvedomíte, že na plátne zažívate niečo spred desiatok rokov a vynikajúco, uveriteľne a nenásilne to pokračuje. Azda za to môže poctivý štýl nakrúcania, snaha byť verný dizajnu a neísť do totálnej trikovej extravagantnosti, hoci Disney by na to peniaze mal. Aj keď to nemá na moju najobľúbenejšiu trilógiu (I, II, III). Abramsovi zapadlo oveľa viac atribútov. Má skvelý strih, scény netrvajú zbytočne dlho. Episode VII nie je príliš dejovo nabitá, miestami kladie viac otázok ako odpovedí a vznikla tu parádna nová línia. Ale najväčšia mágia Abramsa je v privolaní pocitu spred 40 rokov, že niečo nové začína a vy chcete byť súčasťou. A je obohatená o to pripomínanie si toho starého. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý