Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

AllShallFall

Síla se vrátila a to doslovně a dokonale! Přemýšlím jak začít, protože jsem ohromen a zároveň i zklamán. Jenže to zklamání se v dobré časem obrátí. Vím to. Je to jednoduché. Jako každý fanda jsem čekal akce nabité světelnými meči, kde budou vycvičení Jediové a Sithové a nějakou temnou zápletku. Ono to všechno ve filmu je, ale pojaté jinak než jsme zvyklí. Napíšu tedy jako první to co bylo pro mě momentálně mínus. Jak první mi strašně chyběli klasické Star Wars melodie, jako Imperial march. Nebyl tak celkově takový ten typický hudební doprovod, jak jsme byli zvyklí. Temná postava, Kylo Ren, syn Hana Sola a Leii Organo, vlastně vnuk Anakina Skywalkera - Dartha Vadera, Mluvil moc rychle a nějak zvlášť temně na mě nepůsobil. A kdyby si nesundal tu masku, bylo by to asi mnohem lepší. Protože takhle se z něj vyklubal jen synáček, co neposlouchal rodiče a je jen strašně umanutý, že chce být jako jeho dědeček. A jeho světelný meč/nemeč se mi ani trochu nelíbil. Příšerné. Nebýt úvodní znělky, tak jsem celou dobu měl pocit, že na Star Wars vůbec nekoukám. Chyběly mi tam ty typická místa která známe. Tatooine a podobně. Celkově se mi to jaksi vymykalo ze SW universa. Na druhou stranu, když vynechám kritiku a přejdu k tomu , co se mi moc zamlouvalo, byl celkově děj. Myšlenka o hledání Luka Skywalkera byla je moc dobrá. Vtipné hlášky a scény byly také výborné. Asi to celkově vypadá, že film spíše kritizuju, než chválím. To ano. Protože pořád mám v hlavě typické Star Wars :-) Ale nezavrhuju to a pořád jsem z toho nadšený jako malé dítě. U nejstarší trilogie, bylo nějaké kouzlo, které novější trilogie neměla, ale zase měla jiné. To stejné, po shlédnutí tohoto dílu, očekávám i zde. Proto zahodím vše co mě zklamalo a vrhnu se na to, na co se můžu těšit. Nová trilogie se nese úplně v jiném duchu, než jak jsme byli zvyklí. Já jsem rád, že konečně je Síla zase obnovena. Nechám se dál překvapit, co nás čeká. Kdo je vůbec ten Snoke, jakýsi nový Imperátor, který obnovuje Temný řád a rovnou je odhalen? Škrábu se na hlavě a říkám si proč? Ale věřím, že to rozuzlení ještě přijde, jako tomu bylo v episodě III. Zatím i tak na špici zůstává Darth Sidious a Darth Vader. Ale i přesto jsem celkově spokojena nadšen. Celé ty roky dlouhého čekání, nebyli ani náhodou zbytečné zbytečné! Naopak! Síla se probouzí !!! A po druhém shlédnutí jsem tomu přišel na chuť ještě více:) Kurva, já mám takovou radost z toho filmu !!! ()

Spinosaurus odpad!

Tento film je nakažen virem "pocta filmovým klasikám" zkombinovaným s chladným marketingovým kalkulem, takže navzdory tomu, že se jedná o pokračování, na nás číhají odkazy na původní epizody na každém rohu. Osobní invence však téměř žádná. Navíc děj kopíruje epizodu IV do takové míry, že to působí až rušivě. O multi-kulti kvótách na hlavní hrdiny raději pomlčím. ()

Dalda

Jediné co mi na filmu podstatně vadilo, byl Harrison Ford, stará teta Leia a jejich scény typu "jo jo, to byly tenkrát časy". Jinak mě ale velmi pozitivně překvapilo v jakém stylu je ztvárněná hlavní postava Rey/Daisy Ridley. Všechny ty narážky a parodie na situace typu "damsel in distress" mě fakt bavily. ()

Ant

Buď to člověk bude milovat, protože je to dejavu odkazující na epizodu IV nebo si člověk řekne "eh, ono je to vlastně předělaná epizoda IV". Já jsem někde napůl v obou táborech. Je to po všech stránkách parádně natočená podívaná, kde se střetávají skvělé staré postavy s úžasnými novými postavami (není tu jediný slabý článek). V dnešní době se jen málo vidí, aby si na sequelu dali takhle záležet a nebyl natočen jen pro tu vidinu dolarů, co je na konci čeká. Rey, Finn, Poe a Kylo Ren jsou úžasné postavy. Všechny až na Finna nějak odkazují na své starší protějšky, ale dělají to vkusně a se ctí. Já jsem s tímhle pokračováním velmi spokojená. Je to nostalgie, je to dojemné (kdo nebrečel, tak kecá), zábavné. Je to takový Harry Potter 2. Je to sázka na jistotu. To je jediný důvod, proč se zdráhám dát 5*. Možná po další projekci ze mě tu poslední hvězdu Abrams přece jen vytáhne. ()

Slartibarkfast

Daleko daleko v předaleké galaxii, kde žijí roztodivní tvorečkové, odehrává se náš strastiplný a dobrodružný příběh. Lukášfilms už měli hluboko do kapsy, tak si řekli, že střelí práva na svůj největší tahák panu Disneymu, který se jal ku*viti dílo k obrazu svému a pojal to vskutku velkolepě. Nově v hlavních rolích se nám objevuje odpudivý Buba z Foresta Gumpa a rachitická nerdka z Hunger Games. K tomu filmaři přidali dvojníka Jendy Krausů, když ještě budil princezny a máme vymalováno. Nechybí však ani sraz starých známých, kteří nesmějí chybět, aby skalní fanoušci dokázali uvěřit, že namontovat hlavu Barbie na tělo Kena může být někdy fajn a i vykradený scénář předchozích dílů může znova zafungovat. Chvílemi jsem si připadal jako v nějaké parodii. Legrační poznámky nechybí, ale mnohdy se snaží být až příliš vtipné a to za každou cenu. Nemohu potlačit své zklamání a s novým průběhem nejsem velmi spokojen. Prakticky nic světoborného se nedozvíme a staronový příběh v nás vzbudí pouze nostalgickou náladu. Hořká pachuť pak zůstane v ústech dlouho. Tolik bylo možností, jak začít znovu a vznikl z toho reprízovaný paskvil s noname herci bez charismatu. Kristův úde! Doufám, že v příštím díle se Abrams polepší, jinak to s ním moc dobře nevidím. 65% ()

Zodd

Star Wars značka zasáhla již od druhé poloviny 70. let mnoho lidí a díky nové/původní trilogii (myslím tím I-III), které už ztratily své kouzlo doby, také mladší generace. Rozšířila se tím fanouškovská základna, to je mi jasné. Ale i po těch všech hračkách a videohrách mě zpráva, že se chystá nový film, navíc po prodání Lucasfilmu Disneyho studiu (které má v současné době společné s Waltem Disneym jen jeho jméno) mě šokovala, kam až fanouškouství může dojít. Po velmi dobrých ohlasech jsem se rozhodl jít na to do kina a mé negativní předsudky se kompletně vykompenzovaly. Sice se tím rozbila pověst série jako "život a proměna Anakina Skywalkera/Darth Vadera", ale dokázalo se navázat asi nejlépe, jak to šlo. Je tam hodně z Epizody IV i jiných dílů, ale fenomenální výprava, velká porce nostalgie sestavená ze skvělé hudby Johna Williamse, světelných mečů, přestřelek vesmírných lodí a nadsázky, kde si z minulých dílů přímo utahuje (Finn nerozumí Chewbaccovi nebo droidovi). Noví hrdinové mají něco do sebe, staré (žijící) postavy včetně jejich původních herců zde nechybí (kostru Jar Jar Binkse jsem však na poušti neviděl a nevadí mi to), vlastně kromě Han Sola a Chewieho nezabírají moc stopáže. A přesto, že už zde Harrison Ford nemá takové pózy jako za mlada ve starých epizodách nebo ještě v Indianovi Jonesovi, pořád baví (škoda jeho osudu ve filmu). Adam Driver (potomek Kylo Ren) jako nástupce Darth Vadera působí poněkud nevěrohodně i oproti Haydenovi Christensenovi, přestože hraje vlastně lépe. Je to tou jeho rolí, místy totiž působí až směšně, např. když ze vzteku začne ničit zařízení vesmírné lodi, připomíná to scény z parodického seriálu Robot Chicken. Poslední scéna z filmu působí značně smíšené pocity a výraz nepochopení, takže vysvětlení mohou podat až další díly v roce 2017 a 2019, které mohou silně ovlivnit dojem i z Epizody VII. ()

Ratemus

Takže opět padouch v černém a v masce, opět má nepřítel zbran, která může zničit celou planetu, opět robot musí někomu předat informace, opět je padouch v příbuzenském vztahu se Skywalkerem/Vaderem, opět někdo z shitózní planety, ve kterém se probudila Síla a vsadím se, že je to též nějaká ztracená dcera Luka např., opět někdo padá do velké šachty. Síla je rozhodně lepší než druhá digi trilogie, v každé vteřině je snaha probudit nostalgické vzpomínky na původní trilogii. Děj je předvídatelný až to bolí. Za mě průměrná zábava, toto je pouze laciný remake, kopie Nové naděje, očekávání nejsou naplněna. Hranice mezi poctou a kopií je velice slabá a toto je pouze a jenom kopie. ()

silentname

Roky čakania sa nakoniec predsa len vyplatili. "The Force Awakens" je podľa mňa najlepší diel série Star Wars od čias Empire Strikes Back a vťahuje nás naspäť do sveta, ktorý sme mali tak radi a veľa z nás na tom vyrastalo. A ja som na týchto filmoch vyrastal tiež. A musím priznať, že som sa prevtelil naspäť do čias, kedy sme spoznávali "ďalekú, ďalekú galaxiu." Ako som teda s celkovým výsledkom spokojný? Myslím si, že tu máme ďalší dobrý film, na ktorý sa naláka možno aj nová generácia fanúšikov. Je skvelé opäť vidieť hrdinov, s ktorými sme vyrastali a máme ich radi a najmä Hana Sola v podaní Harrisona Forda. Tento pánko je ohromne talentovaný a je v ňom stále cítiť osobnosť, ktorú sme mali tak radi. Han sa absolútne nezmenil. A každá chvíľa, ktorú vo filme strávi je fantastická.Rovnako skvelé sú aj vizuály. Je tu oveľa viac praktických efektov, oveľa menej sa tvorcovia spoliehali na digitálne zelené steny a pôsobí to oveľa uveriteľnejšie ako prequely. Boje sú podľa mňa tiež zaujímavejšie. Bojovať s troopermi ma akosi berie viac, než keď dvaja Jedi-ovia rozsekajú armádu robotov. Okrem toho je film občas aj príjemne vtipný. Teraz sa ale pozrime na negatíva. O ktorých je ťažko hovoriť ak nechcem dávať spoilery, no povedzme si to aspoň tak, že mnohé veci, ktoré sme už v minulosti videli sú tu trošku upravené, no napriek tomu pôsobia, ako keby sme už toto v minulosti videli. A zamotáva sa potom do niektorých "Star Wars klišé." A je to pre mňa sledovať oveľa náročnejšie, lebo nadobúdam pocit, že sa motáme v kruhoch. Celkovo ale ide podľa mňa o dobrý film. Som rád, že som ho videl a určite sa k nemu ešte vrátim. Hodnotenie: A ()

Yoshitsune odpad!

Kdysi dávno, v jedné vzdálené galaxii..........tak fajn osobně sem nevěděl, v jaké době se přesně Star Wars odehrává, minulost nebo budoucnost ? No né lidi tam lítají v nějakých lodích a přitom sedí na zemi u ohně, jako nějací barbaři !!!!!! Takže sem najal tým vědců, aby mi zjistil v jaké že době se to odehrává, no tak tým už nemám a ti vědci nedopadli zrovna dobře. Dva se zbláznili, a jeden řekl toto "Seru na to, je to pyčovina jako cyp a já mám jenom jedny gule, tak zduř seru na vás" a odešel a ten poslední se pokusil spáchat sebevraždu, tím že vyskočí z okna........z přízemí, bylo to asi deset centimetrů nad zemí, nezabil sebe, ale svoji důstojnost rozhodně. Takže sem na tenhle film zůstal sám, tak jako na všechny. Krom toho že film, vlastně do celého filmového vesmíru nepřináší nic nového, sto třicet šest minut a nic nového film nepřinesl. Ale tak se na to podívejme odborně. Je tu postava zrádce, který zběhne, protože nechce zabíjet a být součástí šílených masakrů. To je celkem logické, jenže jak jde příběh, tak tahle postava masakruje vojáky bez mrknutí oka, to je jako z deště pod okap. Jako tohle fakt nechápu, ale dobrý, další hrdina je žena, která prohledává smeťáky a k tomu všemu se tak nějak nevině připlete. A do třetice všeho dobrého, sou tu dva roboti, nebo to je jenom jeden robot, ten robot jede na druhém robotovi, tady stále tápu kolik jich vlastně je. Ne, ne, ne nechápejte mně zle, nereju do těch herců, protože jedním z nich je žena a druhý je černoch, vůbec ne. Jenom mně mrzí, že mladí a talentovaní herci, se zahazují v takovémhle béčkovému filmu, velice špatném béčkovém filmu. No a naše hrdiny, nahání záporák v kachní masce a tomu šéfuje Lord Voldemort. Ano je to tak, Lord Voldemort je zpět, sice už nemá hůlku a sílu na to aby šikanoval klaďase, proto má kachnu, aby to dělal za něj. Přesto sem si říkal, že aspoň akce, akce se musí povést, nepovedla nějaké to trapné lítaní, mně už dneska neohromí. A souboje, ano souboje.........myslím že sem viděl dost akčních filmů a né nedělá to ze mně debilního experta, ale tady ty souboje a střílení, sou vážně hooooodně špatný. Jo a když si do svého filmu, najmete ty největší bitkaře co sou dostupný, toť jest Ika a Yayana a oni vůbec, ale vůbec nic nepředvedou, tak je to špatné, navíc když se nechají sežrat, nějakou vesmírnou tasemnicí, tak to je pak smutné. Určitě ta akce, patří mezi nejhorší, co sem viděl. Tak viděl sem nové Star Wars a nové Star Trek, tak vzhůru do neznáma. Jo a ještě jedna věc, nijak sem se nezmínil o těch jménech, co tady padnou, to nechám na někom víc povolanějším, dámy a pánové potlesk pro kachnu https://www.youtube.com/watch?v=lbLqiKg9JkA ()

nash.

Čekal jsem pokračování, které resuscituje fenomén umlácený k smrti epizodami 1 až 3, nikoli nudný remake "čtverky", který navíc nenabídne nic než doslovnou kopii původní klasiky, pouze vyleštěnou pomocí hromady pixelů. Vykrádačku, která navíc při zachování původních rekvizit zasazených do upgradovaného světa působí až nechtěně komicky. V podstatě všechno je tu špatně. Třeba nový Darth Vader je dřevo, bez špetky charismatu, které navíc nedokáže porazit ani jakéhosi údržbáře, který drží zbraň poprvé v ruce. Amatér. Zlověstně navíc nepůsobí ani v oné vy-víte-které-scéně, spíš jako zpovykaný spratek. V podstatě jedinou světlou výjimkou je Ford, který byl stejně skvělý jako zamlada. Ale ani jemu se nepodařilo znovu nastartovat můj zájem o cokoli s hlavičkou Star Wars. ()

Slarque

Na rozdíl od Lucasovy nové trilogie už tu všechno nevypadá tak digitálně. Hudba Johna Williamse zní jako za starých časů, zato hrdinové nám už nějak zestárli. Proto oceňuji neokoukané nové tváře s Daisy Ridley v čele, na kterých snad bude co stavět do budoucna. J.J. Abrams tentokrát zcela evidentně hrál podle pravidel společnosti Disney, takže tu není žádné překvapení, jen samá sázka na jistotu. A nejvíce z toho ucvrkávají ti, co před necelým rokem vypískali Wachowské s jejich Jupiterem. Inu, seriály světem vládnou (70%). ()

Lenny.M

Zklamání. Film celkově dynamický, utekl.. Ale na mě hodně zbytečných hlášek a NIC se tam nestalo, kromě posledních pár minut. Přijde mi to jako vyšlapání cestičky pro další díl, na který, přiznejme si to, půjdeme stejně všichni do kina i kdyby to měl být sebevětší propadák.... ()

Larrysbride

Hvězdné války? Těžko říct. Nová sága pro novou generaci? Pravděpodobně. Velmi vydařené sci-fi? Rozhodně! Epizoda VII jsou epizopd IV a V smrsknuté do jednoho filmu a zrenovované pro dnešní diváky. Což je ironicky jak výhoda tak nevýhoda snímku. Síla se probouzí by jako samostatný snímek obstála na jedničku. Funguje i bez toho, aby kdokoli viděl předchozí trilogie, zatímco těm, co je viděli, nabídne výborné narážky. Avšak co nenabídne, je cokoli nového a skutečně inovativního. J. J. se drží zaručeného receptu,do kterého však místo pořádného záporáka obsadil otravného rozmazleného spratka s problémy se sebeovládáním (taková moc a tolik promarněného potenciálu!!), a do role hlavní hrdinky děvče, které tráví většinu svého času naříkáním... Bottom line: Film jako pokračování legendární ságy nepůsobí zrovna impozantně, jako samostatné sci-fi se však řadí do slušného nadprůměru. (Advance Screening AMC Showplace Vernon Hills, 17. prosince 2015; Vernon Hills, IL) ()

Chrustyn

Na začátek se přiznám, že mě nikdy nepřitahoval fenomén Star Treku, ale před časem dokázal J.J. Abrams i mě nechat se touto ságou unést a být fascinován. Jeho restart této známe sci-fi série, byl jedním z nejlepších sci-fi snímků, které jsem viděl. Proto jsem si říkal, že pokud tento člověk natočí další díl jiné sci-fi ságy, (kterou navíc obdivuji a díky ní mám krásné vzpomínky na dětství) nemůže to dopadnou špatně. Trailery fascinovali celý svět a kasovní úspěch, byl zcela dle očekávání ohromný. Natočil však něco, co posunulo sci-fi žánr dál, nebo snímek, který bude fascinovat, jako tomu bylo u George Lucase? To už bohužel ne. Abrams natočil poctu Star Wars i film, který všechny fandy potěší. Už se mu však nepodařilo natočit něco, z čeho by se divák posadil na p*del, nebo co by nalákalo diváky, kteří se tomuto fenoménu vyhýbali (jako dříve já u Star Treku). Není to však na škodu, protože původní dvou trilogii (nebo jak bych to nazval) rozhodně nedělá ostudu a ukazuje, jak tento obdivovaný svět, může vypadat krásně, díky nejmodernějším technologiím (což se mu daří lépe než u Lucasovi novější trilogie, která byla triky spíše přeplácána). Jen tomu všemu chybí ta osudovost a emoce, které jsme my milovníci Star Wars, znali. ()

klerik

Ako komédia fajn, ale fakt je trápne, že presne tie isté zápletky, ktoré degradujú predošlé filmy (rodinná telenovela, ničenie Hviezdy smrti), sú tu (zase!) zopakované. Ale dejový spád je rovnako podmanivý ako v pôvodnej (prvej) trilógii... ()

dopitak

Legendy bychom měli nechat být, a radovat se, že jsou. Tahle patlatina "dojme" nevídaným množstvím příběhotvorných klišé, nepřináší absolutně nic nového, převratného ani unikátního. Nezájem o celé SW! ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý