Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Allien.9

Jak mi nesedly "Epizody I.-III.", tak to zatím vypadá nadějně. Za mě velmi milé překvapení, především pak v rovině postav (krom ubuleného losera jménem Kylo Ren xD), které mě nejen bavily, ale dokonce jsem jim i upřímně fandila (na rozdíl od frackoidního Anakina, divné Padmé a naivního Obi-Wana). Ta jedna věc mě ale nas*ala. NEPŘEDSTAVITELNĚ. ()

Rominator

Han Solo (Harrison Ford) a Chewbacca (Peter Mayhew) vstupují na scénu stylově: "Chewie... we're home." / "Chewie... jsme doma." Trio z Indonésie se objeví pouze v cameo rolích jako členové Kanjiklubu. Několik replik s Fordem má pouze Yayan Ruhian (Tasu Leech), vedle něho stojí Iko Uwais (Razoo Quin-Fee) a mezi nimi v pozadí s páskou přes oko Cecep Arif Rahman (Crokind Shand). Iko Uwais a Yayan Ruhian mají kromě svých rolí ještě v titulcích kredit jako Additional Fight Choreography for Freighter Sequence (dodatečná bojová choreografie pro scény z nákladní lodě). ()

Satan

Komentář obsahuje SPOILERY. Naroubování klasické soap opera pohádky do moderního blockbusterového hávu nemohlo dopadnout lépe a ani opatrněji. Zřejmě nejlepší kompromis, který mohl nastat, byť ta velká úcta ke značce a snaha nic neposrat a vychovat si novou generaci diváků (stejně jako obdobně aktualizovaný Jurský svět) je někdy až příliš svazující. Abrams se daleko více urval ze řetězu u konkurenčního Star Treku. Škoda to je, ale film je i tak skvělý. A v lecčems i inovativní - female jedi, černý stormtrooper, zlidštěný záporák. To všechno je dobrým nápadem a hlavně to skvěle funguje jako začátek nové ságy a zřejmě i obrovského univerza (co rok, to nové Star Wars). Proto následující výtky mohou být po letech (až bude trilogie kompletní) smazány: další Hvězda smrti? Really? Její plán ke zničení a samotná destrukce je zívačka. Z Rey se stane Jedi po 120 minutách? Kde je nějaký dramatický oblouk, který měl v původní trilogii Luke a v prequelové Anakin? To samé platí o motivaci Finna rozhodnout se kopat za druhou stranu. Proč tak dlouho trvá sestavit mapu k najití Luka? A proč je tam sakra zase ten osudový střet otce se synem? Jasně, jede to hodně na jistotu, ale postavy jsou načrtlé dobře a všechny nové tváře (až na otřesného hitlerovského sebeparodického Gleesona) do staronového světa sedí výborně. Sedmička splnila účel: odstartovala novou trilogii se vztyčenou hlavou a už i to je podle mě úspěch. Abrams zaslouží pochvalu a pokud budou epizody pokračovat v tomhle duchu, ještě tu máme spin-offy, které můžou být mnohem inovativnější a drzejší. ()

Vavča

Povedené vtípky a dva sympatické, nové hlavní charaktery, na kterých by mohla stát nová hlavní série. Potěší účast Harrisona Forda a dalších starých známých, ale! Ale vykrádačka základních motivů Star Wars, smrtící super zbraň, tajemný hlavní záporák, imitace Darth Vadera, jedna vedlejší postava připomíná slavného pilota (Wedge Antilles, což je fajn), celkově je to však i přes dobře odvedené akční scény, slovní humor zoufale neoriginální. Stále si myslím, že je a byla blbost startovat sérii SW 20 let poté, když tady máme po ruce knižní sérii z 90. let, http://www.kosmas.cz/hledani/?query=timothy+zahn která je prostě geniální a Zahn vážně umí psát, jeho univerzum startuje 5 let po Návratu Jediho, je originální nápaditý, má super postavy a zápletky, místo toho mám obavy o "výbuchy originality" J. J. Abramse v dalších dílech... Hádám, že odmítá adaptovat předlohy, které mají lepší scénář, než jaký by kdy vymyslel a nikomu se taky asi nechtělo hledat nového Luka Skywalkera, Hana Sola, Lando Calrissiana atd. Uvidíme, třeba se někdy v daleké budoucnosti s adaptací Zahnovy trilogie setkáme. Nevěřím Abramsovi, že nové SW utáhne po stránce idejí, nápadů, zabije to stejně jako Star Trek asi, ovšem rád bych se mýlil, třeba nám v dalších dvou filmech ukáže něco více, než sázku na jistotu. ()

mzss1

|75%| Síla se probouzí, Star Wars se po letech rovněž probouzí. Nebudu se tu dlouze rozepisovat. Film mě rozhodně bavil, takže ho hrdě můžu považovat jako součást série. Velkou pecku bych z toho ale nedělal. Sice mě zde bavili téměř všechny postavy, zejména ty hlavní, ale záporák nebyl nic moc. Bavíc mi to trochu přišlo, jako by se snažil navázat na úspěch Vadera. Krom toho mi tu ke konci vadilo úmrtí jednoho z hlavních hrdinů. Ale přenesl jsem se přes to. Tento SW nabízí skvěle natočenou akci, výbornou Williemsovu hudbu a vše ostatní co si k SW můžeme přát. Konec, kdy uvidíme stárnoucího Luka, neskutečně navnadil na další příběh. ()

kingik

Ve jménu všech impoten(tá)tů, já chci být Drát Vajgl. Ještě Šluk a je ze mě taky Sky-Walker. Ač nikdy neojebán Star Whores, nikdy jsem ani nepochopil celý ten humbuk kolem série, tentokrát jsem se ale přistihl, že i mé blbé já začalo mít jasno v ději, dokonce jsem vykazoval něco, co připomínalo známky chápání příběhu, který byl namíchán zdatně a ze samých chutných intergalaktických surovin. Han Solo již pro mě není zaměstnancem sirkárny Solo Lipník, ani v jiných postavách nepanoval žádný podstatný zmatek. Dva noví, mladí, krásní a různobarevní lidé v titulních postavách, jeden je odštěpeným vojákem vražedné armády První řád, druhý je sběratelkou "druhotných" surovin, nebyli nejhorší. Bezpečně je od sebe rozeznáte, neb černý hoch na sobě nebude mít nikdy ženské šaty, ani si je nebude nikdy tajně zkoušet před zrcadlem, je prost všech úchylek. Kdybyste přece jen měli potíž je od sebe rozeznat, dívčina má pod hábitem piču, kterou poctivě větrá. Počkejte si na Director´s Cut, kde to bude dobře vidět. Ale je zde spousta dalších, scenáristicky bohatých nápadů: zmizení Luka Skywalkera, (neúplná) mapa, droid, dojemná setkání se staronovými postavami v čele s Hanem Solem, vesmírným pašerákem a švihákem, co je v galaxii stále známou firmou. Děj se mně nechce obšírně popisovat, výše zmíněné střípky si hravě spojíte až během přes dvě hodiny trvajícího vesmírného dobrodružství s patřičným trikovým doprovodem specialistů z ILM. Byl jsem vskutku mile potěšen, že mé prudce neártové já, nemusí skotačit na vyžraném pupku Džordže Lulase, ale i tak jsem byl občas nucen skočit na (nedo)mrdlý tartan čtrnáctiletých h(r)ošíků a dívek, neb velký tvůrčí myslitel prodal svůj proslulý vesmírný poklad Pizdneymu, což sebou nese svá divácká rizika v souvislosti se znehodnocující "pizdneyfikací". Ta je ale v globálu zdárně potlačena na minimum. J.J.Abrams totiž uchopil otěže nového dílu natolik ohebně a dravě do svých řemeslných varlat, že jsem si na Lulasovo pojetí ani nevzdechl. Mnoho mladých paniců však bude chtít pokropit hrobku sympatické a neokoukané culifindě Dejsi Wrigley. Jsem rád, že se vrátí v příštím pokračování. Vracet by se ale nemusel Adam Driver s vizáží Jana Krause v raném věku. CGI útok, scenáristická obnova a dynamická režie dávají této sérii rozměr dobrého obrození. S takovou už se nemohu dočkat Hnidyána Čuňase 5 s R-kovým ratingem. Na příští epizodu Startek (bez filtru) si ale nutně pořídím svítící pyj. Je to nesmírně, možno i vesmírně, praktické, třeba při hledání zapadlého popkornu v ztemnělém sále kina. 100% ()

InJo

Ryze fanboyovská pocta původní trilogii (samozřejmě hlavně Nové naději). V podstatě mi chybělo "jen" více originality ve scénáři (koho má bavit sledovat už potřetí likvidaci Hvězdy smrti?!) a překvapivě i více nezapomenutelných, kulervoucích scén (ve stylu boží první akce s Millenium Falconem). I já jsem tak nějak čekal (a doufal), že to Abrams víc "odpálí". Že se utrhne ze řetězu podobně jako při restartování Star Treku (a že tím přirozeně dost naštve spoustu konzervativních, ortodoxních fandů). Na jeho poměry je Síla se probouzí vlastně poměrně uměřený a "poslušný" film. Těžko říct, zda je to tím, že ho hlavouni od Disneyho (možná) drželi zkrátka, či má prostě jen před kultovní ságou takový respekt, že si zde nedovolil žádnou větší subverzi. A snad poprvé se mi u SW stalo, že mě víc bavil rozjezd (který je nehorázně našlapaný snad po všech stránkách), než finále (i u "kontroverzních" EI a EII jsou závěrečné sekvence těmi nejlepšími). I tak se ale rozhodně jedná o jeden z nejlepších blockbusterů letošního roku. 80 % ()

topr harley

Na tohle jsem se do kina strašně těšil. Po deseti letech se nám zase naše oblíbené hvězdné války vrátily a nemůžu si ani trošku stěžovat. Měl jsem trochu strach, protože kdyby zničili takovou sérii jako je SW, tak pochybuji, že bych se na další díly vůbec chtěl podívat. Ale strach přešel, protože je to skutečná pocta minulým dílům a nese se v jejich duchu, takže se strašně těším na další pokračování. ()

HoneyBunny

Těm, kteří si stěžují na to, že Síla se probouzí je vlastně kopií Nové naděje, doporučím podívat se na znovu na trilogii Indiana Jonese nebo na bondovské filmy. Všimli jste si někdy, že opakují tu samou formuli? Tudíž nemůžu Abramsovi vyčítat, že na takhle důležitý film (který má obnovit lásku fanoušků k sérii) použil ten samý recept, který fungoval už v sedmdesátých letech. Vznikl tak film, který opravdu působí jako pokračování originálních filmů. Vidět Han Sola, Leiu nebo C3PO - nebo třeba jenom jen známý žlutý text v úvodu je opravdu dojemné, ale zároveň to nebrání v tom, aby vznikl nejen dobrý Star Wars film, ale zkrátka dobrý film jako takový. Tři noví mladí hrdinové (Rey, Finn a Poe) jsou skvělí - sympatičtí, schopní a vtipní - a Daisy Ridley, John Boyega a Oscar Isaac jsou ve svých rolích báječní. Zajímavý je padouch/antihrdina Kylo Ren, protože obzvlášť když sundá masku, vidíte mladého kluka, který je velmi lidský, ale zároveň v sobě má velký potenciál ke zlu. Fascinující. Stejně jako Adam Driver, který si tuhle poměrně těžkou roli užívá. Síla probouzí je zábavný spektákl, který má srdce, fungující humor (myslím, že nejvíc ze všech SW filmů), temné okamžiky, krásný vizuál (vyplatilo se zásadní omezení CGI) a je ukázkou poctivé filmařiny (práce s kamerou, střih, osvětlení!). Zápory? Nevýrazný soundtrack, padouch Snoke vypadá moc trikově, zničení několika planet se tu přejde moc rychle, použití další variace na Hvězdu smrti už bylo moc. Fun Facts: V Reyině vizi slyšíte hlas Ewana McGregora coby Obi-Wana. Stormtroopera, který rozváže Rey a nechá jí zbraň, hraje Daniel Craig. Poe Dameron měl v původní verzi scénáře zemřít při nouzovém přistání X-wingu na planětě Jakku. ()

Tsuki

Jako pokračování včetně nových mladších postav (a potažmo mladých talentovaných herců) to rozhodně obstojí, ale mrzelo mě, že to dějově nepřináší nic nového. Stále bojujeme proti zbytkům Impéria, které si teď říká První řád, na temné straně padlého Darth Vadera nahrazuje trochu slabošský Kylo Ren, takže dědu pouze nahradil jeho vnuk, no a stále vlastně jde o to samé. Prostě jen stará pohádka v novém efektním kabátě. Navíc, tím, že v rámci války probíhají neustále nějaké vesmírné boje, které mně osobně nejsou zrovna blízké, tak jsem se místy nudila (to je ale čistě subjektivní - ne že bych čekala něco jiného, koneckonců jde o "Star Wars"). Fajn mi každopádně přišla nová postava Rey, dále robot BB8, no a nakonec ta úsměvná scéna, kdy Kylo Ren mluví s vůdcem Snokem a je to jako pozorovat Snapea a Voldemorta z Harryho Pottera. Kylo Ren by upřímně klidně mohl být mladý Snape. No, fanoušek Star Wars ze mě nejspíš nikdy nebude, ale bylo fajn udělat si obrázek a připravit se na následující díl, který bude brzy v kinech. ~(3,4)~ ()

Carol Pifková

Tento film sa mi na čsfd hodnotil veľmi ťažko. Zatiaľ čo na stránke kde je hodnotenie od 1 do 10 som mala jasnú voľbu tu som nevedela čo dať. Preto tu predošlé epizódy ani nemám ohodnotené. Ide o to, že určite to nedosahovalo úrovne mojich obľúbených epizód, ktoré majú plný počet. Ale dať tomu 4* sa mi tiež akosi nepozdáva. Som strašne zmätená. Hneď ako sa na plátne objavilo to staré známe "A long time ago...." začali ovácie, pretože premietanie filmu meškalo skoro 20 minút, pre nedochvíľnych paštikárov. Bolo vidieť, že mnohí vrátane nás mali už strašné nervy na to čakanie. Ale dočkali sme sa. Finn the Black human sa mi síce zo začiatku moc nepozdával ale celkom milo ma prekvapil. A tak ho premenujem na Finn the Black human with sense of humor. Ale niekedy to čo malo byť vtipné, bohužiaľ nebolo. Trošku ma však udivuje jeden holohlavý retard v kine, ktorý asi dostal prievan do mozgu, pretože sa nahlas smial na vetách, ktoré vtipné neboli. Boli to vety úplne obyčajné ako: "Dobre, pôjdem tam." a zrazu len počujete hahahahahaha. A tak som si vravela či neušiel ten psychopat z ústavu. Trošku som sa obávala novej ženskej postavy Rey. Našťastie bola dosť zaujímavá na to aby mi tam neprekážala. No ale tak či tak som na strane temna, a preto ma zaujímal Kylo Ren. Keďže som nevedela a ani nechcela vedieť kto ho hrá, užila som si ten moment keď si masku dával dole z tváre. Prvotný pocit bol, že má veľký nos ale časom si zvykla. V trailery som si všimla, že zozadu vyzerá úplne ako Anakin (čo asi každý s takými vlasmi) takže už som ho trošku ľúbila. Do tváre má od Anakina teda far far away ale netrvalo mi dlho aby som sa zaľúbila do ďalšieho záporáka zo Star Wars. Moja záporácka dvojka Vader a Grievous je teda obohatená o Kyla a mne nič iné nezostáva ako zase oplieskať peniaze na veci s jeho motívom. Samozrejme Vader je jediná a moja skutočná láska ale keď pred kinom stál Kylo Ren stačil mi počas jeho absencie on. Prišiel nás sem dokonca pozrieť i Darth Maul a teraz ľutujem, že mám s nimi fotku kde stojím ako stĺp a nie takú kde by som sa po nich vešala. Škoda. Potom je tu BB. Nemýľte si s Bebe dobré ráno. Bála som sa, že vo filme bude umelo dosadený a bude plniť dáku trápnu funkciu ako Jar Jar. Našťastie sa ukázalo, že bol dôležitý a navyše takéto malé vtipné a roztomilé čudo dokáže rozbiť i moje kamenné srdce. Han Solo a Chewie sú dvojka taká istá ako predtým. Vtipná a ironická. Nič(?) sa tu nezmenilo. Na film sme boli samozrejme na originál a do pekla patrí istý recenzent, ktorý film zrecenzoval na základe slovenského dabingu. No ale prečo spomínam toto. Idem totižto rozobrať efekty a zvuk. V Imax kine tak to bolo naozaj niečo neskutočné. Nie som fanúšik 3D filmov ale tu tie efekty stáli naozaj za to. Krásny obraz i zvuk. Pri jednej scéne som skoro dostala infarkt, pretože to tak zvresklo, že som myslela, že ma zoškrábu z plafóna. Neskutočne veľa akcie. Ja som bola naozaj spokojná aj keď vravím, že vtipné situácie, ktoré vtipné neboli boli tak trošku rušivé. Ale kašľať na to. Proste plný počet. Na konci filmu samozrejme nechýbal potlesk. () (méně) (více)

Anderton

Skúsme sa pozrieť na tento film, akoby sme nepoznali nejaké slávne trilógie. Mali by sme nadpriemerný letný blockbaster, ktorý by celý čas poriadne šlapal, ale aj tak by bol zameniteľný a osobne by ma z tu prezentovaného nezaujímalo vedieť ani vidieť, o akej minulosti tu postavy rozprávajú. Chvíľami sa tu umiera po skutočne veľkých množstvách, ale nie je žiaden dôvod cítiť emócie. Mne pripadá, že J.J. je chlapík, ktorý si uvedomuje, že SW sú jedná veľká blbosť a podľa toho sa aj látky chopil. Rozoberať film donekonečna buď tu, alebo hocikde inde a porovnávať ho s predchádzajúcimi trilógiami mi osobne príde ako zúfalá strata času. To najmä preto, že tento film zmení akurát tak nejaké rebríčky, ale históriu kinematografie ako takej nie. Je to len úvod, uvidíme, ako to vypáli celé ako séria. 2D bolo fajn a 3D to vidieť nechcem. ()

Frajer42

Tento díl se táhne v rytmu toho, čeho je schopný jeden zamilovaný černoušek, který kdysi býval stormtrooper a nosil oděv barvy, která zcela nekorespondovala s barvou jeho kůže. Člověk se mu ani nemůže divit, že propadl kouzlu Daisy Ridley, která je opravdu nefalšovaný kus. To se potom člověk vydá napadnout větší verzi hvězdy smrti. Ze začátku jsem měl obrovský problém se zorientovat v ději, neboť knižní předlohu načtenou nemám a předešlé díly jsem viděl už hodně dávno. Naštěstí jsem se přeci jen nakonec v ději zorientoval a mohl si užít celé galapředstavení, které musím opravdu upřímně pochválit a konstatovat, že čekání určitě stálo za to. Akce je samozřejmě luxusní, i když soubojů na meče je vážně naprosté minimum. Za zmínku stojí snad jen ten závěrečný. Nepatřím vyloženě do nejpřednějších fanouškovských linií, takže se při sledování orgasmus samozřejmě nedostavil, ale jinak jsem se náramně bavil. Snad i moje očekávání byla zcela naplněna. Myslím si, že se jednalo o důstojného předskokana následujícím, doufejme, nadupaným pokračováním. ()

Kothy

J. J. Abrams je prostě borec! Na co sáhne, to se mu povede. Tak jako nezklamal fanoušky Star Treku, tak se mu povedlo to samé se Star Wars. A že to určitě nebyl jednoduchý úkol. Celé se to hodně stylizuje do staré trilogie. Fanoušci určitě ocení návrat starých postav, které zub času opravdu nešetřil. Abrams vsadil i na mladé neznámé herce a to se mu celkem vyplatilo. Docela dost z nich má britský přízvuk. Trochu mě štvala až moc velká podobnost se 4. epizodou. Některé scény byly skoro stejné. Taky tam měl na hodně událostí velký vliv faktor náhody. Ale co už. Každý fanda se rád po 10-ti letech vrátí do svého oblíbeného světa. Teď už aspoň nic nestojí v cestě dalším dílům, na které se můžeme těšit. A hudba Johna Williamse je taky úžasná. Akční scény jsou zvládnuté poměrně dobře a efektům taky nelze nic vytknout. Ale na pořádný souboj s meči si asi ještě počkáme. Taky tam bylo docela dost vtipných hlášek a scén. Spoiler: Ale ve chvíli, kdy si Kylo Ren sundá masku, tak ztrácí veškerý respekt... Jsem zvědavý na další díly a spin-offy. :) "Jsem velké zvíře v odboji." :D Recenze ()

MikeCool

Nový, v pořadí již sedmý díl tohoto galaktického fenoménu, se po deseti letech vrátil zpět na plátna biografů, chcete-li kin. ___ Vrátil se zpět se svými (ne)stárnoucími hrdiny, společně s novou omladinou, jež bude vévodit této nové trilogii . Sedmá epizoda v sobě ukrývá jakousi nostalgii, šarm a poctu epizodám předešlým, což ryzí fanoušci Star Wars náležitě ocení. Naopak rádoby kritici skutečnost, že se jedná o stejný kontext "předaleké galaxie," akorát v modernějším kabátku, zhodnotí jen samými negativy (viz. M. Spáčilová). Stormtroopery na vás, neznabozi! :-D Na to, že jsem byl ještě před rokem (v období Vánoc 2014) Hvězdnými válkami nepolíben, při napravování tohoto šestidílného velkého restu, jsem si vychutnával atmosféru plnými doušky, z čehož můžeme vyvodit závěr, že "jsem se oficiálně stal fanouškem Star Wars." Z tohoto důvodu byla návštěva kina na sedmou epizodu téměř povinností, neboť jsem chtěl na vlastní kůži a hlavně v kině prožít atmosféru vesmírných bitev, blyštivých paprsků, vtipných robotů a v neposlední řadě i orchestrální rozkoš Johna Williamse (viz. úvodní intro). ___ Ve scénáři by se sice pár děr našlo, ale vše zachraňuje strhující vizuál, jež se dá považovat za řádně odvedené řemeslo, které se právoplatně zapíše nejen do historie Hollywoodu, ale také do Guinnessovy knihy rekordů! (Denní rekord: 1,43 mld Kč, ...) Co také jiného čekat od této ságy, že? ___ Byť jsem zřejmě neprožíval takovou euforii, jako u IV., V. a VI. epizody, považuji VII. epizodu za úspěšnou! ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

AppleCore

Já nikdy zarytej cvok do Star Wars nebyl. První trilogii (IV, V, VI) jsem si sice užil a vlastně se k ní kdykoli rád vrátim, ta novodobá je ale hnůj na úrovni argentinskejch telenovel, kterej zhatil všechno, co bylo v první nastoleno. Force Awakens jsem proto od začátku bral dost opatrně. Co na to říkám? Zprvu nutno nadhodit, že nový díl vypadá z vizuálního hlediska naprosto parádně! Tam to ale tak nějak končí. Co se sakra stalo s příběhem, kde je? Vždyť všechno, co se ve filmu děje, nedává skoro smysl. Je to příliš rychlý, nahodilý a bezdůvodný. Postavy se objevují jak chtějí a kde chtějí bez ohledu na to, kde byly a vztahy mezi nimi jsou od počátku tak hluboký, jakoby spolu léta chodily na pivo. Záporák je vyloženě debilní a spíš než o něm přemýšlí divák nad tím, jací rodiče asi Han s Leiou jsou, když z jejich syna vyrost takovej mentál! Vadila mi i absence nějaký památný scény (Han Sola nepočítám), nebo alespoň takový, která by měla hutnou atmosféru. Film je sice krásně svižnej a nestíhá nudit, přesto ale nikdy nezačne pořádně bavit. Teprve finální půlhodina dokáže poctivě budovat jak napětí, tak i postavy a závěrečná řež dokonce svojí dynamikou zaráží do sedačky. Kde ale bylo tohle všechno po ty dvě hodiny? A co měl kurva znamenat ten konec?! (ten je fakt jak ze seriálu aneb počkejte si na další díl) ()

Dzeyna

No, když jsem až na popud vydání nového dílu zjistila, že jsem ani neviděla tenhle, tak si asi umíte představit jak poblázněná jsem do Star Wars. Vím, že když jsem si dávala maraton těch předchozích dílů před pár lety, tak se mi některé líbily a jiné zase ne. A teď padla ta špatná karta. Podle mě nic moc. ()

boshke

Podruhé s pětiletým odstupem a v kontextu všech filmů přeci jen snižuju z původních 80%. Ano, atmosféra původní trilogie je zpět... ale to je asi tak všechno. Zlo je opět přitažlivé - Phasma, Hux, Ren -, ale kladná protiváha v podobě Obi-Wana nebo Luka de facto chybí, protože nové postavy (hlavně Finn?) spíš lezou na nervy. Abramsovi se však musí nechat, že stvořil v podobě Kyla nejlepšího záporáka celých Star Wars. Celkově to však působí strašně rutinním a recyklačním dojmem. Ano, můžete namítnout, že "něco" zabere úvod do děje, představení nových postav apod., ale stejně ve finále nabízí "slavná a dlouze očekávaná" sedmička poměrně málo. Mimochodem, má Abrams problém zapamatovat si víceslabičná jména? Rey, Ren, Hux, Maz, Snoke, Finn, Poe,...? 60% ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý