L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

kuko07

Pri hodnotení tohoto filmu nebudem moc objektívny kedže je to môj najoblúbenejší film, dokonalá zápletka zasadená do zaujímaveho prostredia plného drôg, prostitúcie a korupcie L.A 50 rokov 20 storočia, samozrejme znásobené výborným hereckým obsadením. Keby som mohol dať viac ako 5 hviezd určite by som to využil. Vrelo odporúčam. ()

Honey007

Vynikající gangsterka z amerických 50. let s hvězdným hereckým obsazením. Příběh z doby, kdy byli losangeleští policisté opravdu tvrdí chlapíci, kteří nechodí pro ránu daleko a kdy si nikdo nemohl být jistý, jestli stojí na dobré nebo špatné straně. Ambiciózní Ed Exley využívá vyhroceného střetu na policejní stanici a i přes opovržení svých nastávajících kolegů se stává poručíkem detektivů, kde se zaplétá do případu podivných vražd a úmrtí, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale nakonec do sebe dokonale zapadají. K tomu dvojice Russel Crowe - Kim Basinger je svou archetypálností doslova k nakousnutí :) 95% PS: Díky golfistovi za tip na Obyvklé podezřelé! ;) ()

aktyX1

Pre mňa najlepšia detektívka, akú som doteraz videl. Celý čas si drží úroveň a nenecháva sa strhnúť do nejakej divokej naháňačky. Všetko do seba pekne zapadá. Proste klasika ako sa patrí. Vôbec mi tam nechýba dnešný hollywoodsky krvavý štýl. Skvelé obsadenie a vynikajúce herecké výkony. U mňa jednozčne 100% ()

nauru

Výtečný počin, nevím, jestli by děj odpovídal realitě, ale z pohledu diváka skvělá podívaná a brilatní filmové zpracování. ()

Infurius

Úplne super film proste 5 stars jednoznačne. Obdobie v ktorom sa to dohrava je niečo uplne super a Russell Crowe bol tak realny a vsetci heric boli jak real. Trochu mi komplikovalo pcohopit dej to ze tam bolo dost vela anglickych mien ktorych som si nevedel vybavit ktory to je ale inak super. ()

Lodovico

Veľmi dobrý film, v ktorom chválim režiséra za to čo dokázal z hercov vyťažiť a haním scenáristu za odfláknutý záver vzhľadom ku kvalite čo predvádzal od začiatku. ()

GiorgioB.

Tenhle film je jako elegantní retro kabát, jen trochu moc hřejivý, jako stylový long drink, kde nechybí dekorativní brčko, třešnička, ani paraplíčko, zato v něm chybí pár kostek ledu, jako pivo vytažené z vintage zaoblené lednice, které nemá tak docela správný říz. Neotřelé je využití ústředního triumvirátu detektivů, který volně spolupracuje na řešení případu. Paní Kim Basinger jasně ukázala, jaká byla síla dobového dámského stylingu. ()

jefljdasfljs

Vydržel jsem to asi deset minut, a musel jsem to vypnout. Zas tak úžasně natočené to asi není, když to nedokáže udržet pozornost. A ani zdaleka nejsem sám, kdo film po chvíli musel vypnout. ()

Bednobuch

Už dlouho jsem neviděl tak dobrý film. Bohužel jsem ho viděl až po 15 letech, za což se stydím. Moc dobrá detektivka s luxusním obsazením. Bavil jsem se celé dvě hodiny. Moc doporučuji. ()

Lucasoff

Absolutní ŠPIČKA žánru. Excelentní herecké výkony, špičková režie, grandiózní filmařina. Tady prostě není o čem, tohle se musí vidět. Nechápu proč Russell Crowe nebyl na Oscara ani nominován. 99% ()

tomkat

Ta čtvrtá * je jasná: dovednou práci s několika paralelními hlavními hrdiny v posledních dekádách člověk nevidí často. Zbytek se dá shrnout třeba sloganem "Kdo neviděl 'L.A.', kulturně je leklej." ()

innocence__

celkem dobry film, herecky taky dobre obsazen...trochu jsem se ztracel v nekterych z tech vedlejsich postav kdo je kdo, nakonec jsem si rekl, ze tomu nalozim ty 4 hvezdy...ale kdyz jsem uvidel na konci po trech cistejch prustrelech zmumifikovanyho Russela v aute, musel jsem dat za tri.. ()

Leni080

Toto je jeden z filmov, ktorý diváka priklincuje pred telku, napínavý, akčný, prekvapivý. Skvelé herecké výkony. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji