American Horror Story

• USA American Horror Story (více)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Předloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (více)

Série(12) / Epizody(132)

Recenze uživatele Fiftis k tomuto seriálu (9)

Murder House (2011) (S01)

Po prvej sérií konštatujem, že je to dobre natočený seriál a každý diel mi naskakovala husia koža. Horory mám rád a American Horror Story je jeden z mála seriálov tohto žánru, kde som sa "bál" u každého dielu. Bohužiaľ ale zatiaľ len v prvej sérií. Ostatné už bež štipky strachu. Je ťažké hodnotiť a komentovať celý seriál naraz, keď každá séria je o niečom inom. A možno to je aj chyba toho seriálu. Neviem. Na druhej strane je super sledovať v každej sérií tých istých hercov ale v iných úlohách. Možno som si práve protirečil. Prvá séria seriálu bola ale vynikajúca. Zbožňoval som sexi Alexandru Breckenridge. Všetci boli skvelí, dokonca aj Mongol. ()

Asylum (2012) (S02)

2.séria je rovnako skvelá ako prvá, ale je pravda, že je pomalá a občas sa zadrháva. Nápad je to ale skvelý. 60.roky minulého storočia a mentálny ústav pre zločincov plný mongolov. Bolo skvelé sledovať tých istých hercov čo v 1.sérií, ale v iných rolách. Nezabudnem na song Sœur Sourire - Dominique. Absolútne dokonalý pre mentálne zaostalých a nehanbím sa priznať, že po neustálom počúvaní tejto piesne v druhej sérií mi iQ kleslo o 50% a začal som škúliť. Celé to prostredie ústavu ale vyzeralo super a dokonca mi táto séria veľmi chýba. Možno asi najlepšia. (Píšem to v čase, kedy som videl 6 sérií). ()

Coven (2013) (S03)

V 3.sérií mi stačili prvé dva diely a prestávalo ma to baviť. Zvyšok bol pre mňa akousi stratou času. Prišlo mi to, akoby sa chceli režiséri a scenáristi a tiež herci iba poriadne vyblázniť. Celkovo príbeh o čarodejniciach nemôže byť veľmi dobrý. Navyše keď je to zmeska pošahaných pätnástok, ktoré práve dostali svoj prvý menzes. To ma skutočne neláka. A o nejakom strachu sa tu netreba rozpisovať, nebola tu dokonca jediná lakačka a z hororu sa prešlo na telenovelu. Ale celkovo strata strachu a hororu sa už vliekla aj ďalšími sériami. Prečo si teda tvorcovia dajú do samotného názvu slovíčko "Horror"? To človek čaká, že sa zaserie aj keď na to bude pozerať na pravé poludnie, za slnečného počasia a držiac svoju mamu za ruku. ()

Freak Show (2014) (S04)

4.séria seriálu ma prekvapila. Pozitívne. Po strašnej tretej som si dal asi 3 ročnú pauzu a táto séria bola mega. Už klaun bol super postava, cez to, že nebol veľmi ukecaný. Nápad, zasadiť sériu do pošahaného cirkusu bol skvelý. Super na tom bolo, že tam hrali skutočné príšerky. Od siamských dvojčiat, cez mini cigánku, až po krabieho potetovaného chlapíka. V tejto sérií sa s ničím neserú. Vraždí sa ako na Pakistanskom predmestí, nikdy neviete, kto umrie najbližšie. Vlastne by sa dalo povedať, že aj táto séria mi chýba a po druhej sérií, ktorá sa mi páčila najviac je táto druhá najlepšia. Teda aspoň zatiaľ. Ak by existovala knižka tak idem do nej. A v prípade nechutného klauna by sa dalo aj hovoriť o istom strachu. Rozhodne lepší než Pennywise. ()

Hotel (2015) (S05)

A opäť sa dostavilo sklamanie. Prekvapivo a asi mi nebudete veriť sa mi najviac páčila Lady Gaga. A to ako po vizuálnej, tak po hereckej stránke. Nápad je aj tu síce skvelý - prostredia v hoteloch milujem. Tu sa celá séria odohráva skoro výlučne v hoteli. Ale čo na tom, keď je to strašná nuda. Strach žiadny. Skôr je to na smiech. Príbeh o rodičoch, ktorým sa stratil syn je otravný a nudný. Zaspával som pri tom. Navyše sem tresli postavu zasraného úchyláka, čo sa prezlieka za ženu a hovorí si v ženskom rode. K tomu je plešatý ako poleno. Mrzí ma, že tento seriál podporuje podobných úchylákov, ktorí by skôr potrebovali elektrošoky a od miestnosti zahodiť kľúč. Rozhodne táto séria mala potenciál, ale nebol využitý. Navyše to celé bolo akési tmavé - akoby sa to stále odohrávalo v tme. ()

Roanoke (2016) (S06)

Toto je strašne ťažké komentovať. Kto túto sériu nevidel ma ani nepochopí. Najprv som sa neskutočne čudoval čím nás chcú tvorcovia strašiť - keď nám na kameru rozpráva v štúdiu manželský pár, čo všetko zažil v jednom dome a pritom scény v tom dome hrá úplne iná manželská dvojica. Tak ako sa mám báť, keď viem, že sú to len herci? A dokonca aj tá dvojica, čo rozpráva do kamery, tak sú herci, ktorí hrali v minulých sériách tohto seriálu. Ale nakoniec ma tvorcovia dobehli. V 6.časti sa nám prihovorí "akože režisér" a povie, že nechá do toho domu zavrieť obe manželské dvojice. A vtedy sa začnú diať veci !! Konečne návrat hororu a strachu, ktorý tu nebol od prvej série. Predošlá séria "Hotel" bola bez jedinej ľakačky, bez absolútneho strachu. A toto som si po prvej časti myslel, že ohodnotím možno jednou - dvoma hviezdičkami. Nakoniec veľké prekvapenie. Šokujúce zvraty, úmrtia, plottwisty, vraždenie účastníkov medzi sebou, upálenie zaživa otravných youtuberov, no proste super. Chválim. Teším sa na ďalšie série a nakoniec som rád, že sa v tomto seriáli v každej sérií deje niečo iné, ale s tými istými super hercami. ()

Cult (2017) (S07)

Akože čo má toto s hororom? Hnusná lezbická LGBT propaganda, že aj ženy môžu vychovávať dieťa. A samozrejme protiTrampovská politika a všetci čo s Trumpom súhlasia sú fašisti, rasisti a antisemiti. Nechápem, načo bola dobrá táto séria. Keby to bolo kdekoľvek inde tak prosím, ale ako to pasuje do seriálu o horore a strachu? V prvých epizódach sme sa sem tam zľakli klaunov, ale to je tak všetko. Po 5.epizóde sa strach vytratil a bola to čisto politika. Nebudem sa diviť ak túto sériu mnoho ľudí ani nedopozeralo, pretože sa tešili na hororovú sériu a dostali prachsprostú politiku. Treba však poznamenať, že herci sú skutočne ako v každej sérií skvelí a aj túto sériu pozdvihli. Ide však o to, že sa to sem nehodí a po skvelej desivej 6.sérií prišli s týmto. Postava Evana Petersa mi bude chýbať, ale inak sklamanie. Hádam to všetko napraví nasledujúca séria. ()

Apocalypse (2018) (S08)

8.séria je zaujímavá v mnohých veciach. V prvom rade už nápad je zaujímavý a na nič sa dlho nečaká a po dvoch-troch minútach sa nám pred očami začne diať apokalypsa celého sveta. V druhom rade je zaujímavé, že sa nám 8.séria príbehovo spojila s 1. a 3.sériou, takže je tu jeden veľký mega príbeh. Vyzdvihnem tiež skvelý výkon Codyho Ferna alias Satana. Čo už je horšie je pár prehnaných situácií, ktorým proste nemôžete veriť aj keď viete, že sa dívate na sci-fi horor. Je to robotická žena, či nesmrteľnosť mnohých postáv, alebo kúzlo zabudnutia. Taktiež nechápem, prečo sme sa na začiatku venovali chlapcovi, čo prišiel o rodinu a jeho čokoládovej priateľke, keď ich asi v 4.časti rovno odpálili a seriál sa venovali iným postavám. Každopádne po politickej 7.sérií sa nám AHS vrátil do sveta hororu a čarodejníc a tak hodnotím pozitívnejšie. ()

1984 (2019) (S09)

Výborná retro séria. Atmosféra 80.rokov dokonalá, rovnako tak kostýmy, účesy a všetko s tým spojené. Po nejakej 5 časti to stráca čaro a hororová stránka tiež nieje bohvie aká, ale i tak si to udržalo vysoké hodnotenie. Veľmi to pripomína skvelý a môj obľúbený seriál Dead of Summer. Skoro úplný kopirák. Tábor pri vode, hororová stránka, plottwisty. Ale predsa len Dead of Summer sa mi zdalo prepracovanejšie a uveriteľnejšie. V oboch seriáloch sa vyskytovali síce duchovia našich zomrelých postáv, ale aj tak. Chýbal mi tu Evan Peters, ktorý sa hádam prvý krát neukázal v celej sérií. Hudobná stránka skvelá, retro hudba je super a musím pochváliť aj intro na ktorom si očividne dali záležať. Takže American Horor Story dopozeraný a ostáva len čakať, koľko sérií nám ešte tvorcovia naservírujú. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis