Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Ixbalanke

Tak tomu říkám celovečerní film:-D Ale tedy samá chvála - žádné zbytečné řečové projevy, výborný soundtrack a spousta mimických a jiných náznaků vývoje děje. DeNiro okouzlující a odzbrojující jako vždy. Nj, byl a bude nejlepší mafián všech dob! Ale jen...mi trochu vadilo to zbožšťování a idealizování vrahů a lupičů... ()

Paldiny

Obsahovo najbohatšia  story z podsvetia akého jediná nevýhoda spočíva v jej náročnosti. Príbeh opisuje komplikované vzťahy hlavných postáv od útleho detstva až po život mimo zákon. Pozornosť diváka dostáva najviac zabrať v pomalých pasážach, aké s pribúdajúcimi minútami prinesú pre vývoj väčší význam, než sa tomu mohlo na prvý pohľad zdať. Snímka je divácky najpríťažlivejšia v pasáži dospievania, za to najsilnejšia v scéne znásilnenia, kde práve absencia hudby dodáva na intenzite. Vo filme sa objavuje množstvo vedľajších postáv, najviac potešila Pesciho prítomnosť. Leoneho genialita sa plne prejaví v nejednoznačnej záverečnej sekvencii  * * * * K videniu je viac verzií, základom je štvorhodinová aká bola s podtitulom "režisérska“ zverejnená čoby odpoveď na rozporuplné reakcie publika. Tí sa dovtedy museli pasovať s polovičnou minutážou kinozostrihu. Veľký Sergio mal popritom v pláne nasadiť film do kín v dvojdielnom balení o šiestich hodinách, ktoré pod tlakom štúdia prestrihal na nami známy zostrih. V roku 2012 vyšla v poradí tretia "talianska verzia" s doplneným dvadsaťminútovým obsahom akému dodal život Martin Scorsese. Tento zostrih síce ocenia fanúšikovia priahnuci po každom novom zábere no v porovnaní so štvorhodinovkou mu škodí nevyrovnaná kvalita obrazu, čo tvorcovia aj ospravedlňujú pred začiatkom filmu. Čo je ale zásadnejšie, nové minúty nepotrebujete vidieť. ()

IvoB

Někomu se zdát Tenkrát v Americe jako zdlouhavý a nesoudržný snímek, pravdou je však to, že se jedná o velmi výjimečné dílo. Mapuje hned několik etap a přeskakuje mezi třemi časovými liniemi, přičemž tyto přechody jsou signalizovány většinou skrze hudbu, jenž je sice minimalistická, ale perfektně k filmu sedí (za hudební doprovod opravdu palec nahoru). Všechny časové etapy jsou velmi detailně a dobově vyobrazeny. Ani o herectví nemá cenu hovořit – Robert de Niro v hlavní roli bravurní, a ani zbytek osazenstva nezůstává pozadu. Někoho může odrazovat délka či komplikované uspořádání děje, avšak podle mého zrovna tyhle aspekty v kombinaci s již zmíněnými klady (herectví, detailnost, hudba atd.) dělají tento film tolik výjimečný – 5*. ()

vander19

Sergio Leone je génius westernov. Ani v jednom ma nesklamal. Preto som si z radosťou pustil jeho mafiánsky príbeh odohrávajúci sa v NY. Ako je už asi klasicky známe hudbu dotvoril jeho dvorný skladateľ Ennio Morricone. Je fajn, že tóny harmoniky sú prítomné aj v tomto filme a pripomínajú aký velikáni sa zúčastnili na tvorbe tohto diela. Ako náhle som započul Yesterday od Beattles tak to tam sadlo ako riť na šerbeľ. Počas vyše 3,5 hodinového eposu si prejdeme vyrastanie skupiny chlapcov, ich dospievanie - pubertu, prvé krádeže ožranov. Ale aj veľmi výnosný biznis počas prohibície. Ak niekto čaká, že film bude niečo v štýle Krstného otca tak sa veľmi mýli. Prvým de facto rozdielom je, že všetci účinkujúci sú židia. Hlavný cáppovia, ktorí vyrástli na ulici a po čase sa z nich stali milionári si účty vybavovali sami. Nepotrebovali na to žoldákov, caporegime ani congsilieriho, Stačil samopal a situácia bola razom otočená v ich prospech. De Niro potvrdil, že nie nutne musí hrať italo-američana. Trošku ma mrzela menšia účasť Joe Pesciho, ale ten zase vynikol hlavne v Goodfellas. Ja milujem príbehy o mafií a hlavne zasadené do tohto obdobia, rokov prohibície. Film aj keď síce je dlhý je výborne svižný a páradne rýchlo utečie čas strávený jeho sledovaním. Môže zato hlavne vynikajúca myšlienka skákania deja medzi súčasnosťou a Noodlesovým návratom po 35 rokoch do "Veľkého jablka". Úprimne, ale poviem, že najlepšie a najzaujímavejšie časti filmu, sú tie kde sú gangstri ešte len deťmi. ()

Honzeek95

Snad nejdelší film v historii, na jehož zhlédnutí můžete čekat i několik let, protože udělat si v současné době tři a půl hodiny času není nic jednoduchého.. :) I přesto, že jsem si ten čas konečně našel, jsem nedokázal po celou dobu udržet úplnou pozornost, je to prakticky nemožné. Film má defacto všechno, ale chybí mu spád, což je charakteristický rys pro všechny moderní filmy. V dnešní době jsme zvyklí na úplně jiné tempo.. Tak či onak, styl Sergia Leoneho se nezapře. Tenkrát v Americe výrazně připomíná další známé westernovky tohoto režisérského génia. ()

orkadimenza

Když začaly nabíhat titulky, tak jsem se divil. Divil jsem se, že to UŽ skončilo. A já bych ještě vyžadoval další hodinu, klidně i dvě! Neskutečný epos, neskutečný příběh. Tenkrát v Americe je víc než film. Je to životní příběh, o kterém nejeden člověk bude přemýšlet ještě dlouhé hodiny. Přál bych každému, aby si dokázal najít 4 hodiny v kuse, vyhradil si je a věnoval tomuto nepopsatelnému snímku. Nebudete litovat. ()

Lefty86

Říct že to je lepší než Kmotr, je asi jako říct že Plán útěku 2 je lepší film než Vykoupení z věznice Shawshank.  Jako není to špatné, hodně se mi líbila pasáž kde jsou ještě "děti" . Po tom už přišla jen taková nijaká část. Film který by mohl mít 90 minut, má skoro 4 hodiny.  Údajně geniální nekonečné záběry do tváří herců které jsou specializací Sergia Leoneho asi nikdy nepochopím. ()

janesX

Pomalosť tohto Leonovho eposu ma na začiatku mierne iritovala, neskôr ma úplne pohltila a na konci som už vedel, že keď film skončí, bude mi chýbať. Silu príbehu ešte zosilňuje nostalgická Morriconeho hudba. Spočiatku som myslel, že to pre mňa bude maratón, ktorý ako filmový fanúšik musím absolvovať, no asi po hodine sa mi príbeh začal dostávať hlboko pod kožu. Asi najkrajšie bolo tragické spomínanie na mladosť, ktoré začína v štyridsiatej minúte a trvá asi hodinu. Dávam silné štyri. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Fat, you better spray the toilet. I saw a cockroach in there."     Jeden z 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, jedno z vrcholných diel môjho milovaného režiséra Sergia Leoneho. Alebo by som mal skôr napísať, že jedno z vrcholných diel mojej milovanej dvojice tvorcov, pretože bez úžasnej hudby božského Ennia Morriconeho by všetky tie filmy boli iba polovičné. Moja hádam jediná menšia výhrada pramení z mojej všeobecnej averzie ku gangsterským filmom, plných brutálneho násilia a neúcty k ľudskému životu. Niečo také ešte dokážem prehryznúť v prípade podobne ladených westernov, keďže tam ide z môjho pohľadu o akýsi fiktívny, bájny svet, kdežto v prípade gangsteriek to je pre mňa svet až príliš skutočný, a tak sa len veľmi ťažko dokážem vcítiť do jeho (anti)hrdinov. Príbeh tohto priam monumentálneho diela prebieha v troch časových rovinách, ktoré sú krásne prepletené a opradené tajomnosťou. Tá enormná dĺžka tu má plné opodstatnenie, postavám je tak venované dostatočné množstvo času už od ich detského veku (inak riadni grazlíci už od malička), sú nám dobre predstavené, čo je dôležité pre ďalší vývoj. Výborne vykreslené sú najmä tri ústredné postavy Noodles (Robert De Niro), Max (James Woods) a Deborah (Elizabeth McGovern), všetky tri aj perfektné zahrané, dokonca i detskými predstaviteľmi (hlavne mladučká Jennifer Connelly je skvelá, ale veľmi príjemne ma prekvapil aj detský predstaviteľ Noodlesa Scott Tiler). Veľmi ma bavilo predovšetkým to iskrivé napätie medzi Noodlesom a Deborah, ich vzájomné doberanie sa a aj celý vývoj ich vzťahu (ona je k nemu silne citovo priťahovaná, ale zároveň jej rozum hovorí, aby si s ním nič nezačínala). Film dokáže krásnym spôsobom podať retro atmosféru doby prohibície, pričom jeho obrazová stránka je doslova podmanivá (krásna kamera Tonino Delli Colli). Mám inak taký pocit, že tým pohrebným biznisom zastierajúcim nelegálny biznis s alkoholom sa film odkazuje na Some like it hot (1959).     "That one. With the cream." "The five-cent one?" "Yeah. For the two-penny one she only gives you a hand job, I can do that myself." ()

Spectre

Takto úžasný, dojímavý, surový a pritom citlivý film som ešte nevidel. Scenár je geniálny - večná pocta pre Maestra Leoneho. Filmu prakticky nemožno čokoľvek vážnejšieho vytknúť až na to, že je skutočne krátky, 4 hodiny utečú ako voda (neviem si predstaviť dvojhodinovú verziu, veď to je hotový hriech). Perla svetovej kinematografie 5* + ()

dehlie

vskutku nezabudnuteľné dielo, ktoré bezdebaty patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. vždy si z neho budem pamätať skvelých hercov, mladučkú jennifer connelly, záverečné maxove odhalenie, carolin pohľad, podmanivú morriconeovu hudbu umocňujúcu atmosféru, new york za prohibície,... a hlavne to neskutočné spracovanie príbehu lásky, priateľstva, zrady. po asi 4 zhliahnutí konštatujem, že to je najdlhší film, ktorý dokážem bez prestávky a bez chvíľ akejkoľvek nudy sledovať, že je to zrejme najlepší film s de nirom (a to je sakra z čoho vyberať), najlepší film 80. rokov a film, ktorý je proste dokonalý. je to tak. ()

ekomo

Silný nezapomenutelný film, nádherně vykreslující dobu a život v tehdejší americe. Příběh velkého přátelství, které bylo ale nedopatřením pokaženo a poznamenáno na celý život. Příběh čtyř chlapců, narozených jako chudí zlodějíčci a vést tak po celý život v sobě zkaženou morálku i čestnost. Nádherná výborně vystihnutá hudba podtrhuje drsný život mladých chlapců a o to drsnější život v dospělosti. Opravdu mistrovské zakončení mistrovského režiséra Sergio Leoneho. ()

hammerhead

Neuvěřitelný epický snímek, který mě nadchl a který po opakovaném zhlédnutí považuji za jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. Zejména část filmu, která sleduje vývoj gangu je dechberoucí, včetně hereckých výkonů. Způsob, jakým jsou líčeny jednotlivé postavy snad překonává i filmy Martina Scorseseho. Výtečný filmový zážitek zakončující dílo i život znamenitého režiséra. ()

conery1

Majster Leone sa pohral. Gangsterský epos, pokrývajúci tri generácie, kde nájdete surové vraždy, romantiku i groteskné situácie, ako život sám. Fantastická kamera, ktorá vykúzlila napätie i s obyčajného otvárania kufra. De Niro celkom iný mafián ako v Scorseseho filmoch. ()

fastum

Skvěle natočené drama, u kterého jsem se sice nenudil ani minutu, ale prostě jsem z nějakých nepochopitelných důvodů nebyl ohromen natolik, abych dal pět a mohl si film zařadit mezi srdcovky. Prostě je to tak. ()

mazadlo

Nejdelší mafiánský film na světě..alespoň tak mi to připadalo když jsem film viděl poprvé. Je to zatraceně výpravné, skvělé a propracované. Robert De Niro podává jeden ze svých nejlepších výkonů a atmosféra filmu vám bude tak blízká že si budete přát být jeden ,, z té party" . Sergio Leone natočil úctyhodné vlastní ,,Requiem" které patří do zlatého fondu kinematografie a to zaslouženě!!! ()

geimz

Keď sa v retrospektíve ohliadnem za týmto filmom, musím mu udeliť absolutórium. Už len ten fakt, že počas skoro 4 hodín ma ani na sekundu nezačal nudiť, je dostatočný dôvod. Je to proste číra výnimočnosť a pre mňa jeden z tých nezabudnuteľnych snímkov, ku ktorým sa, nehľadiac na dĺžku, vždy rád vrátim. Kam sa hrabe Tenkrát na Západě, tento film mal u mňa aspoň o 50% väčší dopad. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration