Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

Milda003

Dneska jsem ten film viděl po X letech a říkal jsem si "jestli pak jsem ho hodnotil" a ano, dal jsem 5 hvězd. A musím uznat že zasloužených 5 hvězd. Pamatuju si že jsem ho viděl poprvé jako dítě a byl jsem fascinován a dneska? Jsem fascinován snad ještě víc.. Jak je možné že před 42 lety mohli udělat takovou pecku - proběhlo mi hlavou.. ()

topi80

Typická komedie made in Oldřich Lipský. Gagy tradičně dotáhnuté do absurdna a spousta nezapomenutelných hlášek. Ale nechvalme jen legraci a originalitu, chválu si zaslouží i gró klasického filmařského řemesla, což je v tomto filmu zdařilá dobová stylizace (byť parodizovaná). ()

G04T

Náš nejlepší film 70. let. Nechápu, proč ho vidím až teď. Je vidět, že i za tvrdé totality mohl vzniknout takto pěkný kousek. Naďa Konvalinková je tady naprosto kouzelná :) "Jsem dcerou národa Jana Žižky!" ()

Rattlehead

Dokonalé od první do poslední minuty. Ani nevím, nad čím se rozplývat dříve - zda nad perfektním příběhem, vynikajícími herci, chytlavou hudbou, nad krásami Prahy či snad nad originálními nápady? Jeden z našich filmů, které zaslouží šest hvězdiček! ()

honeja

Skvost československé filmografie! Neskutečně vtipné, nápadité, odlehčené a zároveň poutavé a inteligentní. Vynikající scénář, skvělí herci a snůška nezapomenutelných scén. Bravo! ()

Kenneth

Film, ve kterém kolikrát jedna hláška plynule přechází v druhou a tak člověk musí tento film vidět několikrát, aby je vůbec mohl všechny pochytit. Ty padají hlavně díky kontrastu mezi postavami detektiva Nicka Cartera, všeobdivujícího Američana, který se ocitá v Praze a komisaře Ledviny, který za jediné klenoty Prahy považuje pivo a buřty. Příkladem je jejich rozhovor na Karlově mostě, kde Carter obdivuje sochy: "A ty sochy to je ruční práce?", na což mu Ledvina odpovídá: "Samozřejmě. U nás je všecko ruční práce. Co bysme neudělali pro turisti." ()

Havala

Spousta dobrých herců, pohádka si splnila svůj účel. Dnes mě více zaujmou spíš televizní noviny z 80. let, ale taky sme starší, no ne? 78% ()

migele

Nemám moc vztah ke starým filmům... Vím, jeto strašné ale je to tak, nedokážu na to koukat krom hodin českého jazyka... ()

Mykhaluu

Prostě úžasný protivník v roli šíleného biologa mstícího se za pětku z biologie ze základní školy, neřku-li Nicku Cartere?!? :) ()

macetoma

Můj první vzor byl Limonádový Joe, můj druhý vzor byl Nick Carter. Viděl jsem to mockrát a ještě mockrát budu a nikdy se nenabažím. Mistrovské dílo, na které se nezapomíná. Princi můj maličký spi si nemohl přát lepší pomník než tento a velký Mozart by to určitě viděl stejně. Jasných 5 hvězd. ()

driftm

Douglas:budu s ním souhlasit,je to opravdu povedená parodie,která určitě pobaví každého a to i toho,který českým filmům nefandí.5* ()

petrik11

Priam dokonalá snímka. Aj keď ju už poznám takmer do detajlov, rád si ju pustím opäť. Jednoduch "známka vytříbeného vkusu". ()

bleskaMeryl

V tomhle filmu miluju paní Konvalinkovou! Za prvé je krásná! Za druhé její výkon je na Oscara! Naivní panenská děva v jejím podání prostě neodolatelná! Skvěle konkuruje takovým zkušeným pardálům jako pan Hrušínský a pan Kopecký. ()

Jaromír

Komedie s tolika "vychytávkami", že každému technickému človíčku musí jít oči kolem :). Navíc je plná pozitivního humoru. Lipský uměl točit! ()

xxlch

Jsou filmíky,které skouknete a pouze se zasmějete.O parodiích to platí obzvlášť.Leč jsou parodie,které se stanou nezapomenutelné a hlášky z nich nesmrtelné.Taky denně používáte-při obědě-dar od přítele Messera a ukolébavka "Princi můj maličký" ve vás vyvolá obraz slintající kytky? ()

Kajislav89

Dokonalý film plný úžasných hereckých výkonů, takže je těžké někoho vyzdvihovat nad ostatní, i když já osobně mám slabost zejména pro pány Hrušínského a Lohniského o Miloši Kopeckém snad netřeba mluvit. Jeho odjezd po schodech na tácku, je pro mě jednou z nejlepších groteskních scén českého filmu. Spousta hlášek už dnes zlidověla. Taky bych ocenil skvělou práci Jana Švankmajera. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)