Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

Nocturno culto

Parádní komedie ve které vyniklo charisma herců Kopeckého a Hrušínského, Dočolomanský mi přišel trochu, jakoby upozaděný ale není to vina scénáře či přímo herce ale zkrátka mám radši záporáky ..taky bych chtěl mít takové přátele jako měl Carter, např. Bella, Edisona, Nobela :) ()

loveless

Skvěle obsazená, zahraná, režírovaná a vůbec... skvělá bláznivá komedie vyprávějící o neobvyklém případu geniálního detektiva Nicka Cartera. ()

neo93

Skvělá česká kriminální komedie. Již dlouhou dobu jsem se chtěl zhlédnout tento snímek, ale až nyní se mi to konečně podařilo. Ač sem viděl nebo znal některé střípky či pasáže z filmu jako např. závěrečné scény s Adélou, nikdy jsem jej neviděl celý. A už vůbec jsem netušil o jaký ucelený, komplexní ale především zábavný film se jedná. Už jen ty skvěle napsané a zahrané postavy. Neohrožený a důmyslný detektiv Nick Carter, který vyřeší každý případ, jeho český kolega nenasytný komisař Ledvina, který miluje zlatavý plzeňský mok, ale neodmítne ani žádnou pochoutkou, zlomyslný a vynalézavý zločinec baron Kratzmar a jeho poslušný sluha a kumpán, božská, ale proradná slečna Karin nebo roztomilá a laskavá dívka Květuška. Zejména u výborného hereckého dua, Michal Dočolomanský a Miloš Kopecký, kteří ztvárňují úhlavní nepřátele, nelze nepoukázat na jejich důvtipné vynálezy a vychytávky, které opravdu stojí za to. Za takové nástroje by se nestyděl ani agent Jejího veličenstva, James Bond. A v neposlední řadě také pověstný český humor. Co víc si přát. ()

Luxocculta

Mocná chapadla Adély si mě vždycky minimálně jednou za rok najdou, omotají a já znovu a dobrovolně podléhám jejímu kouzlu. Okolo prstu mě má ale omotaného celoročně a doživotně. ()

retrogirl2

Proč jsem toto nikdy neviděla? Považovala jsem za totální hovadinu. Kaju se. Je to skvost! A celkem i vtipný, chytře vtipný. A krása Prahy plus okouzlující M.Dočolomanský (sakra, to byl ale chlap!). ()

Maximilianus

Veľmi zaujímavý počin, ktorý je výnimočný svojím námet a spracovaním najmä vzhľadom na dobu jeho vzniku, ale myslím, že aj v súčasnej dobe by niečo takéto uspelo. Je to absurdné, ale nie hlúpym spôsobom. Práve naopak, je to vtipné, satirické, s výbornými hercami a scenárom. 7,5/10. ()

Jonatána

Skvost. Jedním slovem skvost! Naďa Konvalinková přepůvabná, Michal Dočolomanský v nejlepší formě, božský komisař Ledvina pana Hrušínského a geniální padouch Miloše Kopeckého., Fantastická parodie, která baví stále a pořád. Nick: "Jak primitivní." Baron: "A jak účinné." NIck: "Dar přítele Lasera." Ledvina: "Dar přítele Messera." :-D ()

junxi91

Legendární neworský detektiv Nick Carter, který si poradí s každým případem, na který policie sama nestačí. Na něj je každý kriminálník krátký, tedy až na jeho dlouholetého rivala, hraběte von Kratzmara. Jednoho dne je Nick povolán do Prahy, kde má vyšetřovat případ zmizení dogy hraběnky Thunové. Průvodce mu dělá poživačný a hedonistický komisař Ledvina, který po většinu filmu pojídá buřty a pije pivo. Však také provede detektiva Cartera po krásné secesní stověžaté Praze a ukáže mu všechny hospody, ve kterých čepují jeho oblíbenou Plzeň. Ti dva ale netuší, že je sledují Kratzmarovi kumpáni, mezi kterými vyniká Václav Lohrinský jako ultimátní úchylák, který chce nebohé Květušce předvést něco horšího než smrt a nemůže se dočkat, až ji zprzní, nebo ten prcek, který má pořád smůlu. Sledujeme tedy postupný souboj detektiva proti geniálnímu zahradníkovi, který se vyžívá v pěstování masožravých rostlin, obzvláště se mu daří s jistou Adélou, která narostla do takových rozměrů, že je schopna pozřít lidskou bytost. Ta doga byla tedy jenom součást experimentu. Zástupkyně hraběnky byla navíc spolčena s Kratzmarem, a snažila se svést samotného Nicka, což ji jaksi nevyšlo a sama skončila v poutech.  Kratzmar má svůj plán pomsty, který spočívá v tom, že Adélu nakrmí svými dvěma největšími nepřáteli – profesorem Bočkem, který kdysi vyučoval hraběte a nechal jej propadnout z botaniky a také jeho věčným rivalem Nickem.  Dost mě pobavila scéna s tím, jak se Nickovi podařilo přestrojit Ledvinu v sebe samotného, hlavně ta část, kdy mu vyfouknul veškerý podkožní tuk. Taky bych to potřeboval, stejně jako všechny ty Nickovy vychytávky, dary od jeho vědeckých přátel a létající kolo. Závěrečná honička plná absurdit, zvratů a prohlášení, že "přijmout porážku je také druhem vítězství" završila tuto inteligentní a zároveň ztřeštěnou komedii. Jak pak asi chutná pampeliškové víno? ()

Nix

Nevím no, ale myslím si, že pokud se člověk narodil v česku, aspoň jednou a je jedno kdy, by měl dohnat resty a takové klasiky vidět. ()

winstonik

Ďalšia klasika zo seriálu českých paródií. Prvotriedna prácička s množstvom neprvoplánových gagov a odkazov na dejiny. Raz darmo, Česi sú svetové jednotky žánru. ()

Tiiso

Škoda že v 70,s v československu nebyli na takovéto projekty peníze a technické zázemí. Protože kdyby Lipsky mohl dodat ještě trikovost a kvalitní kameru dosáhl by tím světové úrovně. A dále protože, dějově, dialogově a s hlediska parodie je dílo naprosto bravurně zvládnuto. Lipsky se prostě rád s Brdečkou bavil a proto se dokážeme my pak bavit s ním. Už sice trpím nemalou dávkou nostalgie ale, sledovat takovouto plejádu herců je pořád a pořád zábava a radost. Ano a nikdy nezapomínejme, že v dobách tuhé normalizace dostat na plátno jakoukoliv nekritickou zmínku o zemích imperialismu byl vždy úspěch. Zajímalo by mě jestli se Brdečka nechal inspirovat filmem z roku 1960 Malý obchod hrůz. ()

lenzi

Spolu s Tajomným hradom v Karpatoch moja obľúbená klasika plná úžasných hlášok a nápadov. Tak sa pýtam, existuje ešte na svete krajina, kde sa natáčajú podobné filmy ? ()

Godhaj

,,Komisaři, díky! Ta vaše Praha, ta mě vzala.“ Adéla mi připadá ještě o kousíček povedenější než Tajemný hrad v Karpatech. Možná je to kvůli tomu, že se příběh odehrává v Praze. Ta je vystižena opravdu nádherně, člověk má až pocit, že se opravdu v tom 19. století ocitl. Herci, scénář, i zpracování to vše je na té nejlepší úrovni. Téměř každá věta ze scénáře mě rozesmála. Jediná maličkost, která se mi na tomto filmu nelíbila, byly Švankmajerovy animace lidožravých květin, které mi prostě nesedly. Zbytek je naprosto perfektní ukázka žánru parodie. ()

hero_bk

Když se v parodii najdou 2 scény, u kterých se dá aspoň pousmát, je to dost bídné. Plytký děj, v němž je přesně 0,8 zvratu, prkenné herecké výkony, trapné triky a k tomu otřesná pražština a onikání... Pravděpodobně nejslabší Lipského film. Nedokážu pochopit, jak po skvělých Čtyřech vraždách, Jáchymovi a Marečkovi mohl vzniknout takový paskvil... ()

MickeyWolf

Každý má svoji vlastní parodii na Jamesa Bonda. Francouzi mají Muže z Acapulca, američané- Bláznivou střelu a my zase tohle... A všemu dávám to samé hodnocení. ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)