Adéla ještě nevečeřela

• angličtina Adela Has Not Had Her Supper Yet (více)
Československo, 1978, 105 min (Alternativní 102 min)

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (více)

Po čtrnácti letech se sešli režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka – tvůrci slavného Limonádového Joea – opět k realizaci další výtečné parodie, tentokrát na rodokapsové příběhy neohrožených hrdinů. V komedii Adéla ještě nevečeřela je tímto hrdinou slavný detektiv Nick Carter, kterého do Prahy pozval policejní komisař Ledvina, aby mu pomohl vyřešit záhadný zločin – zmizení psa hraběnky Thunové. Carter brzy zjistí, že jeho protivníkem je jeho věčný rival, ďábelský botanik, zločinec mezinárodní pověsti hrabě von Kratzmar. Musí se samozřejmě vyrovnat s řadou nebezpečných a důmyslných léček, překonávat „nepřekonatelné“, což slavnému hrdinovi, který je nepřemožitelný, neprůstřelný, nebojácný a neohrožený, nedělá žádné zvláštní potíže. Nevadí mu ani nové, neznámé prostředí, protože jeho společníkem a průvodcem je bodrý komisař Ledvina, který ho neopomene protáhnout pražskými hospůdkami… V komedii, která získala řadu ocenění u nás i v zahraničí, se zaskvěla dlouhá řada výborných herců. V roli velkého detektiva to byl neodolatelný Michal Dočolomanský, jeho českého kolegu hrál Rudolf Hrušínský, role zlosyna byla nezapomenutelnou kreací Miloše Kopeckého. Kostýmy jsou dílem Theodora Pištěka a na animované části filmu se podílel Jan Švankmajer. K úspěchu filmu přispěla i výborná kamera Jaroslava Kučery, který skvěle zachytil půvaby a atmosféru secesní Prahy. (Česká televize)

evangelik

Jedna hvězdička dolů za tu rádoby folklórní sekvenci "návštěva pražských výčepů". Podle mého vkusu zcela trapná - udělala z filmu zcela provinční snímek nepromítatelný kdekoliv jinde. ()

Feacher

Asi už jsem jiná generace, která je zmlsaná všemi těmi novými akčními filmy a české sci-fi 80. let jí už nic moc neříká. Film je československou klasikou a patří mezi to nejlepší z české filmové historie. Na tu dobu efektově skvěle zvládnutý film s úžasnými herci a proto by si film zasloužil více než 3 hvězdičky. Hodnotím však subjektivně a mně tak chyběla akce, občas i příběh. Moc jsem se u nj nebavil. Ačkoli je to tedy pro některé superfilm, já bych si ho znova asi nepustil, proto 3 hvězdy. ()

Kivis

V lednu 2007 hodnoceno třemi hvězdičkami. Pravděpodobně na základě nějakých letmých vzpomínkek z dětství. Když jsem si teď Adélu pustil, měl jsem dojem, že jsem ji vlastně viděl vždy jen útržkovitě v TV a nikdy celou. Hodnocení zvyšuji na 4, protože je to povedená komedie s vtipnými hláškami. Stylově se hodně podobá Tajemství hradu v Karpatech, které už jsem viděl minimálně pětkrát, takže člověk má občas lehký pocit déjà vu. I když vím, že Karpaty jsou novější, takže jsou to spíš ony, kde se Lipský trošku opakuje. I tak pro mě ale Tajemství hradu v Karpatech zůstává o kus výš. Kdybych jako první viděl Adélu, možná by to bylo naopak. ()

Flashheart

Nebýt geniální myšlenky a geniálních keců, neharmonicky spojených v pokulhávající celek, nebýt geniálního pana Hrušínského, tak bych šel ještě níž. Mám totožný problém s Limonádovým Joem i dalšími perlami. Ta filmařská nevtříbenost mi ten zážitek dost kazí. ()

futislav

Tohle už asi nikdo nenatočí. Naprosto dokonalá parodie kombinovaná se záběry staré Prahy. Výborný Miloš Kopecký, Michal Dočolomanský a Rudolf Hrušínský vše ještě umocňují. ()

PoprockCZ

Zejména první polovina mě mile překvapila a především pobavila. Z filmu je známo mnoho hlášek, z nichž nejkomičtěji působí postava komisaře Ledviny. Možná i díky jeho absenci je závěr trošku slabší. Přesto se jedná o kultovní český snímek, který potěší. Vždyť invence v zobrazování "moderních" technologií, hra se slovy a praktické efekty (animace, lanka...) tvoří absurdně komediální základ "tradiční české" komedie. ()

KraLuban

Nestárnoucí klasika s úžasnými hláškami. Sice nikdy nepochopím, proč hlavní Carterův objekt zájmu hraje (přiznejme, tehdy ještě štíhlá a pěkná) Konvalinková, když je ve filmu obsazená i nádherná Schoberka, ale budiž. Na Adélu se dá koukat pořád dokola:). ()

soukyd33

Adéla ještě nevečeřela! Tohle je přímo geniální český film, s ještě lepším příběhem. 👍 Dokonalé vše, dělá z filmu 100% detektivku. Je zbytečné cokoli hodnotit. Vše je dokonalé. 👍 Poznámka: Digitálně restaurovaný film je ale malinko jiný, co se zvuku týče. Obraz je ale excelentní! 😳 Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

motyka52

Škoda, že Brdečkovi s Lipským tenkrát nevyšel ten Redford. Jeho souhra s vynikajícím Hrušínským by mě byla bývala nebývale zajímala. Dočolomanský to ale trefil perfektně, takže žádná škoda. Ačkoliv tuhle extrémní přestylizaci příliš nevyznávám, tohle je zábavné a naducané nápady od začátku do konce. ()

surprise

Snad nebudu příliš smělý, když troufale prohlásím, že toto filmové dílko z malé zemičky sužované nelidským socialismem se podařilo vytvořit jen z horoucího nadšení herců, ale i dalších spolutvůrců a vytvořit, navzdory době, malebný a idylický obrázek světa, nenuceně prostoupený humorem, jakoby nechtěným, kde všechno funguje ještě s rakousko-uherskou etiketou a důkladností a kde se každý problém musí objasnit a vyřešit i kdyby to byla jen špatná známka z botaniky na gymnásiu nebo ztracený pes. Člověk by snad přísahal, že předlohou pro Nicky Cartera nebyl nikdo jiný než Jára Cimrman a že i v tomto případě mu sláva byla nešťastně ukradena. Tedy třikrát bravo a hurá zlatým českým ručičkám, konkrétně třeba těm Jana Švankmajera, který obohatil snímek surrealistickou magií. ()

Hombre8

Lehce potrhlá (proto ztráta kytičky), ale jinak výborná komedie plná hlášek a gagů. Hloupé přehrávání Peška a Konvalinkové vyvážilo chytré přehrávání Hrušínského. Krásné záběry staré Prahy. ()

Nick321

Naprosto fenomenální komedie, parodie na brakové detektivky, plná groteskních honiček i vynálezů, absurdních situací a zlatých hlášek. :D Spolu s Tajemným hradem v Karpatech to tvoří komediální dvojici, která nemá obdoby. Škoda, že podobných kusů nebylo natočeno víc, zrovna tohle je humor, který mi sedí. ()

Baroque

vo svojej dobe to mohla byť objavná paródia, no nebyť zaujímavého prejavu kopeckého ( a možno hrušinského, hoci v podstate v tomto filme zaujal iba ako štamgast a fajnšmeker gastronómie a pivného moku) ako správneho "legendárneho" záporáka, nestálo by to cca za nič. časom toto dielo neobstojí. skrátka, zasa iba faktor nostalgie. ()

Ludva

2021-04-18*Nenapadá mě nic, co bych na tomhle filmu mohl zkritizovat. Památné scény a dialogy, spousta jemného a inteligentního humoru, kterého není nikdy dost. Stavím na roveň Tajemství hradu v Karpatech i Limonádovému Joe. ()

KuntaKynte

"Ta vaše Praha,ta mě vzala.Ty krásné paláce,ty velebné chrámy..." "A to jsme ještě nebyli U Pinkasů!" Naprosto dokonalá komedie,která je spolu s Tajemstvím hradu v Karpatech naprostou špičkou svého žánru nejen u nás.Teď mě prosím omluvte,jdu si vypít džbánek pampeliškového vína.... ()

Retro biják 60. – 90. let

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)