Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• USA Indiana Jones and the Last Crusade (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

LeoH

Čistě silou příběhu u mě z dobrodružství kloboukatého archeologa stejně vyhrává prastará maštěnka Osud Atlantidy a pokud soutěž omezíme na filmy, největší nostalgické kouzlo si udržují Dobyvatelé ztracené archy, ale Poslední křížová výprava má taky nemálo do sebe, se svým zklidněným tempem a časem na subtilnejší humor („Miluju Benátky!“), nálady (když třeba Indy objeví vyrabovaný pokoj a odněkud zdálky chraplá gramofon jakýsi dávný šlágr) i lehké zamýšlení (nezapře se příbuznost s jinými, mnohem vážněji se tvářícími cestami za bájným artefaktem, co jsou zároveň cestami do vlastního nitra). A nikde jinde nepůsobí zjevení tanku z první světové nejmíň tak majestátně jako pouštní transportéry ve Star Wars. ()

Triple H

Mnohými pasovaný za najepší diel je podľa môjho názoru druhý najslabší (po Krištáľovej lebke). To čo krásne fungovalo koncom 80-ych rokov, resp. v 90-ych v TV, dnes už veľmi nefunguje. Spielbergov štýl bol v tomto čase na vrchole popularity a preto sa kanonáda hlášok a lacných vtípkov tešila veľkej obľube. Ak si však odmyslíme tento jednoduchý humor, film v zásade nemá zaujímavý dej a Indyho posúva ešte ďalej do rozprávkovej roviny. Je v zásade prekvapenie ako boli všetci rozladení z Krištáľovej lebky (vrátane mňa), napriek tomu že aj Krížová výprava je od začiatku do konca plná nehorázneho množstva absurdností, nelogickostí, detinskostí a lacného kresťanského tajomna, ktoré sa zďaleka nepribližuje atmosfére prvých dvoch dielov. Strih a skladba scén je pritom veľa krát až podozrivo nepodarená - Dobyvatelia a Chrám skazy podobné problémy rozhodne nemali. Nech si hovorí kto chce čo chce, ale Spielberg to dosť odlajdáčil a IMO mal celý tretí diel na párku. Indiana Jones je aj v tomto dieli posúvaný z polohy bežného chlapíka do polohy superhrdinu, ktorý prežije všetko - čo bola vec, ktorá bola štvorke hojne vytýkaná napriek tomu, že bola evidentne poplatná aj Krížovej výprave. Inak povedané - vo svetle vývoja celej série je Krištáľová lebka celkom logickým zakončením a na absurdnosť Križovej výpravy v zásade plynule nadväzuje. Jediným dobrým prvkom je dvojica Connery-Ford, avšak vtipkovanie otec-syn mi k dobrodruhovi Jonesovho formátu s odstupom času akosi nesedí. Je to totiž v zásade len klasická buddy-movie dvojica, ktoré boli po Smrtonosnej zbrani v kurze a ktorej kúzlo časom vyprchalo. Vymizol pritom aj špinavý vizuál a už tento diel vykročil k vypulírovanosti, ktorú do extrému dotiahla štvorka. Je pritom pochopiteľné, že ak ľuďom tento posun nevadil v 89-om, Spielberg netušil že im bude tak vadiť v 2008-om. Čiže tak - oproti jednotke viac namierené na masového diváka, menej nadčasové, menej kreatívne a omnoho viac ťažiace len zo sily značky samotnej. V zásade je film len stávkou na istotu, aby sa zarobili prachy a je to teda kurevsky vidieť. Je smiešne, že štvorke sa vytýkalo to isté a len to dokazuje ako nostalgia zatemňuje ľuďom racionálne uvažovanie. ()

David.Darco

Pre mňa určite najzábavnejší, najvtipnejší a aj najdôvtipnejší Indiana. Elegancia vtipov, skvelé herecké výkony a perfektná výprava.. to všetko vynáša Krížovú výpravu na výslnie, spoločne s krásnou Alison Doody :) ()

Motinski

Po trochu odlišnej dvojke opäť podobné pocity ako pri prvom diely. Rovnako nadčasové a zábavné, remeselne na najvyššej možnej úrovni a s veľmi chytľavou zápletkou. Sean Connery, neuveriteľne oživenie a súhra s Fordom nemala chybu. Táto časť má asi technicky najlepšie zvládnuté akčné pasáže, úvod s mladým Indym ktorý okamžite vtiahne a vlastne tu nebolo nič čo by ma len trochu iritovalo. Najkultovejšia dobrodružná séria skončila najlepšie ako mohla (Kráľovstvo neberiem až tak moc ako súčasť série) a Posledná krížová výprava sa stáva mojou naojbľubenejšou časťou. ()

Honzíno

Spousta nezapomenutelných scén, hudba, kamera, Steven Spileberg, nej artefakt v sérii, Sean Connery, Harrison Ford, Sean Connery, Harrison Ford, Sean Connery.. Všechny klady Indiana Jonese se zde spojili v jedno úžasné dílo, aby mohla vzniknout Poslední křížová výprava, která je nejvíce komediální z Jonesů. Nacisti dostávaj zase zabrat. 100% jako u Chrámu! ()

Magneto

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Klenot filmového sveta. Po všetkých stránkach neprekonateľná filmová lahôdka. Od scénara, hercov, výpravy, kamery, hudby a réžie je to genialita na desiatu. Dychberúce akčné pasáže, vycibrený humor, premyslené historické "reálie" (scéna s Hitlerom je LMAO), bože, tento film je spolu s Terminatorom 2, Aliens a Jurským Parkom na mojom pomyslenom navyššom piedestali.... ()

LiborGondek

Není snad nikdo, kdo by neznal Indiana Jonese, ke kterému neodmyslitelně patří klobouk s bičem. Konktrétně tento díl, zdá se mi jako nejvydařenější. Sean Connery a Harrison Ford zde předvádějí něco, co zaujme a nepustí od obrazovek. Myslím, že dva skvělí hlavní herci pod taktovkou jednoho z nejlepších režisérů předvedli vynikající výkon a tento film se rozhodně může po právu pyšnit svým hodnocením. ()

Samuel7

Jak mě v předchozích dvou dílech bavily Karen Allen a Kate Capshaw, tak tady mě bavil Sean Connery, a to přinejmenším dvojnásob. Nejvýpravnější díl nabízí tu nejrůznorodější akci, a zároveň dává vyniknout postavám. Bezpochyby nejlepší Indy je právem mezi nejlepšími filmy na CSFD. 95% ()

KanjiVital

Můj nejoblíbenějš díl Indiana Jonese. Sean Connery a Harrison Ford ve vrcholné formě, na okamžik mi opravdu přišlo, že jsou otec a syn i v reálu, očividně si to tihle dva pardové totiž užívali. Spousta nezapomenutelných scén mezi něž řadím především tu jak jsou otec se synem k sobě přivázaní k jedné židli a následné utíkání před ohněm a nebo "výborná" znalost cizíchh jazyků "špióna" Marcuse, či Hitlerův autogram Indymu. Vrchol dobrodružného žánru. Smekám pánům Spielbergovi a Lucasovi. ()

ivan_drago

Ford a Connery se v tomto filmu skvěle doplňují a jejich zytah otec-syn je bombastickým doplňkem k super napínavému příběhu. Co na tom, že mezi hlavními představiteli je pouze šest let rozdíl. Já jim toho otce-syna věřím a hrajou to skvěle.Tento díl je asi nejvtipnější a také nejvýpravnější. Prostě bomba. Miluju tuhle celou trilogii. ()

Mrkvič

Absilutní vrchol co se týče dobrodružných filmů. Vtip, akce, vtip a zapeklité rébusy. V první řadě ale hlavně vtip, jehož nositelem je převážně Sean Connery v pro něj dost nezvyklé roli. Poslední křížová výprava je prostě filmem, který bych mohl sledovat pořád dokola. ()

Mirokukii

Do třetice všeho nejlepšího. Ta samá směsice kvalitního napětí, zábavy a dobrodružství přidaná o postavu Seana Conneryho-Jonesova otce. Neustálé popichování, požďuchování a hlášek, neutichajících ani v těch nejakčnějších pasážích. A ikdyž se Indiana chce vlastně jen zavděčit svému ústupnému otci, i tak se musíme smát. Ohromný napínavý závěr, který nemůže končit klasičtějším záběrem. Odjezd vstříc zapadajícímu slunci. ()

Ryuuhei

Začátek výborný, náběh na vysoké hodnocení. Zbytek mě osobně ale vůbec nezaujal. Prostě kouzlo starého Indyho a jeho dobrodružné výpravy do hrobek je pryč a nastupuje z větší části honička s nacisty. Ne, že by nebyla promyšlená, ale už to nebylo ono. Celé dějství se točilo hlavně okolo vztahu otce a syna, který ale neměl větší hloubku a vlastně ani pointu. Zdejší hodnocení je nepochopitelně přehnané. Nejlepší film z Indyho ságy? To jako vážně? ()

Dado

Skvelé dobrodružné pasáže, rýchly spád deja, vtipné dialógy, bezchybne fungujúca chémia medzi synom a otcom z klanu Jonesovcov, neopakovateľné umenie Johna Williamsa, atraktívne prostredie sveta stojaceho na prahu 2. svetovej vojny. Možno jeden z týchto aspektov a možno i kombinácia všetkých nesie zásluhu na tom, že Posledná krížová výprava je v mojich očiach tou najvydarenejšou kapitolou rozsiahleho príbehu mapujúceho zážitky najznámejšieho filmového archeológa. (90%) ()

Lachtaan

Je určitě pravdou, že se třetí Indyho výprava stala tolik kultovní převážně kvůli přítomnost hollywoodského veterána Seana Conneryho. Spolu s Fordem tvořili vynikající dvojici (nechci říkat rodinnou, protože jsem již jako malý kluk nemohl uvěřit tomu, že by mohli být ve skutečnosti v takovém věkovém rozmezí). A nacističtí Němci jako úhlavní nepřátelé zde fungovali na výbornou. Oproti prvním dvěma částem vynikající dobrodružný film. ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)