Gauneři

• slovenský

Gauneri

Krimi / Thriller

USA, 1992, 99 min

Tarantino se tak trochu zapřel ve svém typickém humoru a natočil film, jenž je na první pohled zdánlivě zcela obyčejný, kterému ale vypiplaná hračička Pulp Fiction nesahá ani po kotníky (což je, uznávám, „smělý tvrzení“). V kontextu jeho pozdější tvorby je debut Gauneři překvapivě nejlepší a pochybuju, že jej QT vůbec někdy překoná. Vyhrál si tu totiž s motivy, které už nikdy potom nepoužil a které PF, Jackie, Billa nevyjímaje, postrádají: syrovostí a jakous takous přirozeností děje i násilí, klaustrofobickým prostředím a skrytými emocemi, které každou chvíli hrozí vybouchnout. Děj je neočekávaně vcelku pravděpodobný, vynikající a uvěřitelné postavy ztvárňují výborní herci, kteří všichni do jednoho bez výjimky podávají Výkony s velkým V (zmiňme už jen Rotha, který velkou část stopáže tráví roztřílený na hadry v kaluži „vlastní“ krve a jehož práce s hlasem a mimikou je neuvěřitelná). Ale hlavně: Tarantino si z děje a postav (většinou!!) nedělá srandu a bere je skutečně vážně. Ty nejpůsobivější okamžiky těží z klaustrofobie a psychiky vynervených figur, jejichž emoce jsou v nezvyklé situaci krajně vypjaté a jejich nervy hrozí každou chvíli rupnout. Průběh dění, který už ten, kdo má celý tenhle průšvih na svědomí, nedokáže nijak ovlivnit, nezadržitelně spěje k sebedestruující katarzi a lá Hodný, zlý a ošklivý a závěr patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla. Ale nebojte: přes nezvyklou vážnost je to pořád Tarantino. Najdete tu jak vtipné dialogy, tak občasnou vyhrocenost násilí, zpřeházenou chronologii, nechybí obvykle přesná hudba (Little Green Bag rulezz). Jen upozorňuju ty, kdo čekají klasickou tarantinovku s neustálým uchichtávání se: ten úsměv vám hodně rychle zmrzne na rtech.(4.2.2006)

Je vidět, že Quentin se teprve učil psát fámózní dialogy. Moc "fuckování", moc vokecávání, moc okatě psané hlášky, které sice jsou vtipné, ale působí takovým nuceným, trošku dětinským dojmem. Jde samozřejmě i o to, jak je dokáží herci podat a musím říct, že ne vždy mi jejich projev připadal přirozený. Všechno ostatní je bomba.(6.12.2005)

Tarantinův suverénní debut je jakýmsi after-heist movie, neboť z plánování loupeže a jejího následného provedení vidíme jen útržky. Gauneři se rozebíhají až v momentě, kdy většina filmu tohoto subžánru končí a více než o procesu jsou tudíž o vztazích mezi postavami a jejich jednání ve vyhrocených situacích, které dává s každým dalším zhlédnutím více smyslu. Právě proměnami postav, které se před námi odhalují svými replikami a zároveň jsou odhalovány nevšední strukturací vyprávění, mne film baví víc než politicky nekorektními dialogy nebo Tarantinovou záliba ve věcech, které si navzájem odporují. Taky proto z Gaunerů nejvíc obdivuji retrospektivu pana Oranžového, která je nejen portrétem jedné postavy, ale také miniesejí o tom, jak gangsterské prostředí mužům dovoluje ztvárňovat role, jež by ve "slušném" prostředí byly nepřijatelné. 85% Zajímavé komentáře: Rob Roy, kiddo, Kryšpín, mis-ko, Bilky(26.2.2005)

Tarantino svůj styl sice k dokonalosti dotáhl až ve svém následujícím snímku, ale mě osobně k úplné spokojenosti stačí již Gauneři a jejich děvka Madonna.(13.9.2006)

Jak už správně napovídá český název filmu, hlavními hrdiny filmu jsou poslanci České republiky. Konečně tak můžeme vidět co dělají naši poslanci pokud zrovna nespí ve sněmovně.(30.4.2009)