Daikaijű Gamera

大怪獣ガメラ

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1965, 78 min

Noriaki Juasa

Návrat ke kořenům. V roce 1965 potěší kaiju, které se přístupem podobá první Godzille nebo Rodanovi. Film je černobílý, na rozdíl od tehdejších dílů konkurenční Godzilly a studio Daisei udělalo určitě dobře - ušetřilo a navíc díky černobílosti film působí seriózněji a triky jsou mnohem působivější. Hlavně výbuchy v elektrárně a rafinerii stojí za to. A ani za samotnou Gameru se nemuseli tvůrci stydět. Obří želvu jsem si představoval mnohem nudnější, o to víc mě dostaly trysky z krunýře, kly a další "vychytávky." Jen ten malý spratek a ta celá infantilní linie okolo něj skoro dokonalý dojem mírně kazí. I tak je Gamera určitě příjemná alternativa, pokud vám nekonečná godzillí série začne lézt na nervy.(12.9.2014)

Docela zajímavý byl ten konec a jak se vlastně Gamery "zbavili"(6.4.2014)

„Daikaijû Gamera“ je snímek, který vás – ač je z roku 1965 – vrátí tak o deset let zpátky. Je to v něčem méně propracované než tehdejší filmy studia Toho, v něčem – hlavně v tricích, naopak více. Gamera je výborné monstrum, které má několik výborných schopností, jež ohromí a někdy i pobaví zároveň. Jsem docela zvědavý na další filmy s touhle přerostlou želvou.(29.6.2014)

Gamera je skôr orientovaná na mladšie publikum ( chlapča v jednej z hlavných úloh ), aj keď práve prvý diel je občas dosť pesimistický a temný. Podobne ( teda detsky ) sa začala orientovať a ´´godzillácka´´ séria po roku 1965. Nevedno, či to bolo kvôli Gamere, alebo o logickom otočení sa voči prívetivejšiemu diváctvu. Tento konkurenčný ´´kaiju´´ je pre mňa úsmevným pohľadom do čias, keď tokusatsu žáner vládol celej Ázii a moja duša bola ( v dobrom ) ukradnutá pre tento krásny umelecký filmový druh. GAMERA je plnohodnotným, mierne infantilným, ale aj tak skvelým prísunom pre ´´monster movies´´ minulého storočia.(11.1.2017)

Hodně povedená záležitost. Jen ty demolované baráky byly oproti godzille příliš kartónové a to protivné děcko mě vytáčelo od začátku do konce...(18.7.2013)

• - Gamera měřil 60 metrů a vážil 80 tun. Od 90. let byl ale větší, měříl 80 metrů a vážil 120 tun. (Zdroj: godzilla.wikia.com) (Kmotr76)

• - Ve filmu není vysvětleno, proč Gamera ušetřil malého chlapce, když ničil celé Japonsko. Proto byl poději označován titulem "Friend of All Children" (přítel všech dětí). (Zdroj: godzilla.wikia.com) (Kmotr76)

• - Jde o jediný film o Gameře, kdy Gamera nebojuje proti jinému monstru. (Zdroj: godzilla.wikia.com) (Kmotr76)