V roce 1955 dr. Emmet Brown právě odeslal do budoucnosti Martyho McFlye. Jenže v tentýž okamžik mu poklepe na rameno Marty, který se vrátil pro almanach sportovních výsledků a uvízl v minulosti poté, co úder blesku odeslal stroj času i s dr. Brownem do roku 1885. Podle dopisu, který Marty od Browna dostal, byl stroj času poškozen a v roce 1885 neexistuje možnost jeho opravy, proto ho ukryl v jeskyni, kde by ho Marty měl najít. Vzápětí Marty zjistí, že Doc byl několik dnů po napsání dopisu zastřelen zezadu jakýmsi Bufordem Tannenem. Pustí se do opravy auta, aby se Marty mohl vydat Brownovi na pomoc, a zanedlouho už startuje na cestu do roku 1885. Tady se hned připlete do cesty indiánům, což má za následek palivovou nádrž prostřelenou šípem. Ujme se ho rodina Seamuse McFlye. Marty se jim představí jako Clint Eastwood a začne v městečku pátrat po Brownovi. Místo toho však narazí na Bufordův gang a málem na to doplatí životem. Naštěstí včas zasáhne Brown. Společně pak začnou plánovat návrat do budoucnosti, přičemž musí vyřešit problém s benzínem. Při přípravách se Brown seznámí s novou učitelkou Clarou Claytonovou a okamžitě se do ní zamiluje. Žena, která je nadšenou čtenářkou románů Julese Vernea, jeho city opětuje, a tak vědec dokonce začne uvažovat o tom, že v minulosti zůstane. Martymu se podaří zmařit Bufordův pokus o Brownovu vraždu. Jenže situace se dál komplikuje. (TV Nova)

Shakers

Slabšie ako predošlé diely, ale v rámci zábavnosti stále vtipné a štýlové. Aj na západe sa príbeh drží stále na rovnakej dobrodružnej vlne, ale už to nemá ten šmrnc ako v predošlých dieloch. Inak slušné efekty na tu dobú, opäť skvelá hudba Silvestriho a s celkového hľadiska sa jedná o jednu s najlepších trilógii. Obľúbený soundtrack: End Credits. 80% - 4* ()

filmfanouch

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš? To u tvůrců Návratu do budoucnosti rozhodně neplatilo. Po masivním úspěchu původní klasiky z roku 1985 si totiž tvůrci a studio Universal řekli, že se dočkáme nejen druhého, ale i třetího Návratu do budoucnosti. A že se ty dva filmy budou točit naráz, aby se ušetřilo a zároveň byla jistota, že Michael J. Fox bude mít čas zopakovat si roli Martyho McFlye. Režisér Robert Zemeckis si tehdy ukousl velké sousto, především v moment, kdy se rozhodlo, že se ve trojce vydají Marty McFly a Dr. Emmett Brown na Divoký západ. Zatím co v druhém Návratu do budoucnosti nás skutečně čekala cesta do budoucnosti (konkrétně do alternativního roku 2015, který toho ve finále v roce 1989 předpověděl pramálo), v roce 1990 se třetí Návrat do budoucnosti vydal do roku 1885. A vzniklo důstojné zakončení povedené trilogie, která ovšem přeci jen možná ukázala, že je ideální tuto sérii zakončit.   Musí se především zmínit fakt, že trilogie Návrat do budoucnosti není případ, kdy by byla celá trilogie vymyšlená dopředu. První díl sice lákal na cestu do budoucnosti, nikdo ovšem tehdy s realizací pokračování nepočítal. Přesto celá trilogie na samém konci vyvolá pocit, že to tvůrci museli mít dopředu promyšlené.   Variují se známé momenty, ty filmy na sebe odkazují a dohromady opravdu utváří jeden velký příběh roztažený na tři celovečerní filmy. Z výpravy DeLoreanem na Divoký západ se poté vyklubal nejen film, který si utahuje z westernů, ale v průběhu se stává ryzím westernovým dobrodružstvím, které má dokonce i vlastního Clinta Eastwooda. Tedy tak trochu.   I třetí Návrat do budoucnosti je povedené dobrodružství, které jen ovšem není už tolik speciální a v podstatě se už jedná o odvar. Návrat do budoucnosti III přitom ve stínu předchozích dvou filmů přeci jen zůstává tak trochu neprávem. Robert Zemeckis a scenárista Bob Gale totiž ze zasazení na Divoký Západ dokázali vykřesat spousty zábavných nápadů, kdy Zemeckis nesází pouze na parodování westernů, ale vyloženě jim i v jistých momentech vzdává poctu.   Je to pořád ideální příklad inteligentní zábavy, která je sice pořád především dobrodružnou podívanou, přesto si ovšem Zemeckis i Gale pohlídali, aby vše dávalo v rámci logiky smysl a skutečně do sebe vše zapadlo. Ano, dá se velmi snadno rýpat do jistých časových paradoxů, kdy v jeden stěžejní moment (milovaná Clara) možná Návrat do budoucnosti III i tak trochu popírá pravidla, která předchozí filmy nastavila. S těmito dírami v časových paradoxech má ovšem problém většina filmů o cestování v čase (dá se tak velmi snadno rýpat i do Terminátora) a zážitek z filmu vyloženě nekazí.   Bylo možná odvážné přijít s nápadem, že se Dr. Brown dočká romantické linky. Jenomže právě Dr. Brown se díky tomu v třetím Návratu do budoucnosti projevuje jako trochu komplexnější postava a romance mezi ním a jeho vyvolenou Clarou v podání Mary Steenburgen je zábavná, především i proto, že je to pořád ten starý Dr. Emmett Brown. Marty McFly v podání Michaela J. Foxe tu jinak jako postava vyzrává, aby se konečně musel naučit zkousnout, když se ho někdo snaží vyprovokovat řečmi o srabovi. Příběhový arch Martyho v rámci celé trilogie se dočkává solidního zakončení, které nakonec rozhodne i o jeho budoucností. A dokáže, že cesty do let 1955, 2015 a 1885 měli skutečně své opodstatnění.   Koncept Divokého západu se možná při prvním pomyšlení nejevil jako prostor pro bohaté nápady, Zemeckis s Galem se ovšem nenechali a z dobového prostředí dokázali v rámci možností vykřesat maximum. Místo Biffa v podání Thomase F. Wilsona je tu jeho předek Buford Tannen, Michael J. Fox se tu rovnou představuje v roli Martyho předka Seamuse McFlye a Lea Thompson tu tentokrát místo Martyho matky hraje Seamusovi manželku Maggie, přičemž to opět vede k variování několika momentů. Dojde na indiány, přestřelky či loupeže vlaků a riskantní kombinace sci-fi a westernu ve finále přinesla solidní ovoce.   Třetí Návrat do budoucnosti vlastně tak trochu působí nejméně ambiciózně a nejméně dějově zajímavě. Je to ovšem skutečně jedno, protože šikovní tvůrci zůstali, bravurně obsazení herci též a vrátil se Alan Silvestri s jeho nezapomenutelnými ústředními hudebními motivy.   Variování nápadů má navíc své kouzlo, při ohlížení za předchozími dvěma filmy vše dohromady skutečně utvoří funkční ucelenou mozaiku a minimálně zasazení do odlišné doby zaručuje, že Návrat do budoucnosti III v rámci série zkusil něco jiného a je alespoň něčím odlišitelný. Pořád se vlastně není čemu divit, že trojka zůstává ve stínu geniální jedničky a ambicióznější dvojky, je to ovšem pořád přeci jen tak trochu škoda. Jen málokterá trilogie se totiž může pochlubit tak povedeným zakončením.   V roce 1990 byla zakončena jedna bravurní trilogie, které třetí díl rozhodně neudělal ostudu i když ve stínu předchozích dvou částí vlastně zůstal tak trochu právem. Poslední dobrodružství Martyho McFlye a Dr. Emmetta Browna ovšem minimálně dokázalo celou trilogii uzavřít se ctí a dokázat, že Zemeckis i Gale přesně věděli, co dělají. Což dokazuje, že ani po téměř 40 letech neztratila trilogie Návrat do budoucnosti nic ze svého kouzla. A v mnoha ohledech by se většina současných filmů podobného ražení mohla od Návratu do budoucnosti učit..... () (méně) (více)

JohnnyD

Po dvoch dokonalých prišiel jeden "iba" nadpriemerný diel. Hlavne po zbesilej dvojke je to dosť pomalý film a veľmi nič nové do série neprináša, ak teda nepočítame kulisy divokého západu. ()

Boogeyman

Třetí díl jedné z nejlepších sérií všech dob. Tentokrát především na Divokém Západě a s největší dávkou komedie. Můj nejoblíbenější díl, ačkoli samotné časové hrátky jsou omezeny na minimum. Gradace ke konci je téměř k nevydržení. ()

Stegr

85% - Malinko to proti předchozím dvěma dílům ztrácí, ale stále je to vynikající film, kterým Zemeckis zakončil parádní trilogii... ()

salahadin

Clint Eastwood se musel za břicho popadat. Mám dojem, že autoři se vrátili spíš do minulosti, k 1. dílu, aby na něj navázali a neudělali mu ostudu příšerným pokračováním. Ne, neudělali mu ostudu. Naopak. Stále hravé, stále šílené, stále uřvané, stále s nejrůznějšími odkazy na 1. díl a stále zábavné. ()

Ruut

O kousek slabší než první dva díly. Zlej pes není to co Biff (jo vím, že je to furt on) a chybí mi ty šílené skoky v čase, ale stále skvělá zábava. ()

vteco

Zakončení celé trilogie se bohužel nese v o něco menší nápaditosti kvůli absenci většího cestování časem, ale i tak nabídne několik nezapomenutelných scén či vtipných pasáží. Marty v roli Clinta Eastwooda často perlí jednu hlášku za druhou a občas i odkrývá původy běžných věcí jako je třeba frisbee. Kde to chtělo ještě trochu přepsat byla krapet nudná romantická část mezi doktorem a učitelkou. Každopádně si i třetí díl drží výbornou kvalitu. [80%] | Kino ()

HAL

Pořád dobrá zábava, nicméně už výrazně slabší než předchozí dva díly - kvalitní zakončení trilogie, která naštěstí dokázala těsně skončit před úpadkem do totálního vyvařování starých nápadů. 7/10 ()

kingik

Třetí pokračování bláznivých dobrodružství cestovatele v čase Martyho McFlye nás tentokrát přenese na Divoký západ a je ze všech dílů nejpřímočařejší a také se nese ve výrazně parodické rovině. Ušetřeni tentokrát nezůstanou Clint Eastwood nebo i klasika žánru Tenkrát na Západě, ale už je znát, že sérii pomalu docházel dech i nápady. ()

Legas

Bravo. Inovace v podobě divokého západu je jednoznačným okořeněním třetího Návratu. Také doktorova láska je velice vychytaná záležitost. Opět tu najdeme několik nezapomenutelných okamžiků a závěrečná scéna s parní lokomotivou patří k mým nejoblíbenějším částem celé trilogie. ()

Tsuki

V celé trilogii jsou samozřejmě určité nesrovnalosti, co se týká cestování časem, a tento poslední třetí díl tomu jen přidal, nemluvě o tom, že konec mi přišel trošku nesmyslný vzhledem k tomu, že Doc celou dobu trval na zničení stroje času, aby už nikdo nemohl přepisovat budoucnost.... no ale, ono o to vlastně vůbec nejde, že to není logicky úplně přesné. Je to zkrátka kultovní záležitost, na kterou je tak jako tak radost pohledět, a i když třetí díl už je svým způsobem o kousek slabší, stále hýří množstvím nápadů a skvělých scén, a hlavně završuje celý příběh. Po třech filmech musím navíc říct, že mladý Michael J. Fox si mě naprosto získal - obdivuju takhle pohybově nadané lidi. ~(4,2)~ ()

Anderton

Nebudem znižovať hodnotenie iba z toho dôvodu, že western nepatrí moje najobľúbenejšie žánre. BTTF 3 je rovnako svižný, nápaditý a zbesilo plynúci, ako jeho predchodcovia a ponúka množstvo narážok pre znalcov westernu. Chcem znova upozorniť na fakt, že sa dvojici Zemeckis a Spielberg podarilo nakrútiť trikové akčné filmy, ktoré sa zaobídu bez zbytočného násilia a bez zbytočných úmrtí. Dnes by to už asi tak nešlo. Ak trikový veľkofilm, tak opulentná výprava a brutálne násilie. Možno starnem, ale dnes cítim podobnú tvorivú radosť z mainstreamu iba v dielach Pixaru, čiže na poli animácie. Toto je asi jediný western, kde nikto neumrie! A patrí hneď k tým najlepším. Jedinou vadou na kráse je záverečný sci-fi záber, to už večné deti, náš režisér a producent, trochu prehnali. ()

Frajer42

Poslední pokračování velmi vydařené trilogie. Zasezení děje do roku 1885 byl určitě zajímavý tah a ono se to i povedlo. První díl přináší ale přeci jen něco nového takže je jednoznačně dílem nejlepším. Další dva už pouze vydělávají na úspěchu jedničky. Ale i tady bylo hodně zábavy. Thomas F. Wilson ještě lepší než dříve, jeho role neměla chybu. Jinak to byl několikrát ohraný, ale velmi povedený stereotyp. * * * ()

boshke

Téměř bez výjimky dokoukávám filmy do konce, byť jsou to sebevětší sr*čky. Tady se mi to však dílem osudu a dílem poměrně slabé první půlky nepodařilo... 50% ()

Kothy

Poslední díl této trilogie se odehrává na divokém západě. Martymu přijde dopis od profesora, který je 70 let starý. Do té doby ho totiž poslala ona bouře. Vydá se tedy do roku 1885, aby ho zachránil. Tam už si profesor zvykl na místní život a vymýšlí plán jak se dostat zpět do své doby. Nakonec jim pomůže lokomotiva. Nejlepší hláška je asi: "Jak se jmenuješ? Clint Eastwood." :D ()