Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

mottleone

Parádní filmík pro milovníky sci-fi, o možném prvním kontaktu s vesmírnou civilizací📡🌌 Udivuje mě, že mě tento snímek minul, neboť se jedná o krásně přemýšlivé dílko, které se snaží působit autentickým dojmem, jak by naše společnost nejspíš reagovala na zachycení signálu z vesmíru. Začátek je krapet pomalejší, ale od prvního zachyceného zvuku, to nabere ten správný spád. Role zapálené vědkyně/silné ženské postavy Jodie Foster sedne, jako ostatně vždy a je vám příjemně "na pěst" z toho, jak si její objevitelské zásluhy připisují ostatní účastníci vesmírného projektu. Konec už je taková slabší, zato ucelenější Kubrickova Odyssea, která nechce diváka nechat příliš tápat nad celkovým vyzněním snímku, ale stále nechá diváka myslet si o tom své.. Ve výsledku kvalitní téma, které bylo dobře pojato, později neztrácelo tempo, skvělí herci v čele s Jodie Foster, bravurní práce se zvukem, ale pomalejší rozjezd, s na mě přebytečnou vedlejší lovestory, která snímek natahuje a o půlhodinku zkrátit by mu prospělo - v celku úmorných 90% ale spokojených 5* ()

nikhaj

Nominacia na zvuk? dufam aspon 18 hodinovy Super namet aj prevedenie. Odzaciatku som bol viac a viac vtahovany do deja takze som si mohol plne vychutnat zazitok do NErozvlacneneho sentimentalneho zaveru. ()

futislav

Film s velkým přesahem, který jsem si pustil po létech znovu a byl jsem příjemně překvapen, co detailů a narážek mi uniklo. Výborně vykreslená problematika vědeckých projektů, které se musí od začátku rvát o každý dolar a v okamžiku, kdy se z toho něco vyklube, musí čelit politikům a armádě, které chtějí výsledky jen pro sebe. ()

RavenSpector

Nekritických 5hvězd. Rozhodně. Kdyby šlo 20, dám 20. Knižní předloha od pana Sagana patří k nejlepším ve svém žánru a film stejně tak. ()

tester

Výborné sci-fi o přípravě navázání kontaktu s cizí inteligencí (osobně se domnívám, že kdyby přece jen zachytili smysluplnou zprávu od mimozemšťanů, určitě by ji ututlali a stavbu vysílače by radši nepovolili). Bohužel můj dojem z filmu kazí ten divný konec, který se do sci-fi vůbec nehodí. ()

cstars

Po delsi dobe jsem opet shlednul a stale to ma to svoje kouzlo - tajemno, zobrazeni boje vedy s pokryteckym religioznem, velice slusne efekty. Jedine co trochu zkazilo dojem bylo nedavne oficialni prohlaseni Jodie Foster o jejim lesbickem zamereni, na coz jsem v prubehu filmu musel myslet. Nu coz... ()

Isirian

Mám slabost pro Jodie Foster i pro Matthewa McConaugheye, takže tenhle film byl pro mě jasnou volbou. Od začátku jsem čekala, jak se ten konec vyvrbí, jestli ona nakonec poletí a pokud ano, to nechá Palmera jen tak na Zemi (holt slečny se dívají na filmy i z té romantičtější stránky :-)), ale vůbec celkově jak z toho Zemeckis vybruslí, aby konec dával smysl a neshodil celej film. Do konce filmu jsem byla nervózní jak sáňky v létě, ale vyplatilo se, protože tohle jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla. dodatek :-): Přečetla jsem si knihu a ta je ještě mnohem víc filozofická, komplikovaná a promakaná. Zemeckisovo dílo je super, ale dalo by se říct, že není tak úplně podle knížky. Ale popravdě, děj knížky se odehrává během víc jak deseti let, takže už takhle dlouhej film by dosáhl monstrózní délky. Film je takovou trochu zhuštěnou a zjednodušenou knížkou a popravdě je taky stravitelnější. Protože komu i ve filmu připadalo věděcké hantýrky přehršle, ať knížku radši neotvírá, protože tam toho je ještě mnooooohem víc:-). Ale jinak vřele doporučuji film i knížku, obojí má něco do sebe. A obojí se mi moooc líbilo :-). ()

Johny2005

Od počáteční scény se vzdalující se zemí, při které mě až mrazilo po těle, až po samotný závěr, mě tento film uchvátil. Ono mražení po celém těle jsem u tohoto snímku prožil vícekrát. Velice dobře zpracovaná psychologie hrdinů, výborné herecké výkony, snad žádné nudné místo, to vše k tomuto filmu patří. Delší stopáž není vůbec na škodu, nic mi nepřišlo zbytečné. Film totiž neustále nutí člověka přemýšlet, a vůbec některé položené otázky a hlášky z tohoto filmu jsou k zamyšlení na celý život. Nechápu, jak může být film tak podceňován. Dle mého jedna z nejlepších Sci-Fi, která kdy byla natočena. Když k tomu všemu připočítám mou oblíbenou Jodie Foster a fakt, že se velice zajímám o vesmír, tak nemůžu dát jinak, 100%. CQ, CQ, this is W-9 GFO, come back. ()

M@xo

vyborny vykon jodie foster...pribeh sa mi zdal trošku slabši, ale aj tak v pohode...precízne filmove efekty, trošku prehnané Fantasy...Thumb UP ()

KortAll

Velmi hezky udělané Sci-fi. Výborná Jodie Foster excelentně zahrála svou roli. No co dodat - výborný film !!! ()

Muad

Byl jsem překvapen, jak dlouho mi tahle opravdu kvalitní sci-fi unikala. Jedná se o bezesporu pětihvězdičkový film s lehce "oplodňovací" atmosférou. Takže se na něj nedívejte s partnerkou(em) bez patřičné antikoncepce. Pokud tedy početí není vaším cílem .-) I když se film bohužel nevyvaruje jistým klišé, je z něj jasně cítit konec dvacátého století a kus dobře zvládnuté filmařské práce. Co je ovšem nejdůležitějí J. Foster to zahrála opravdu brilatně. Zařazení McConaughey vidím spíš účelově, ten se tam zas tak moc nehodil, ale docela to uhrál. Samotný nápad je samozřejmě přizbůsoben hollywodskému myšlení, takže tu máme v podstatě klasické filmové schéma s milostným happyendem, vládním spiknutím atd. Co je na filmu nejdůležitější je pocit, jaký ve mě nakonci vyvolal a to pocit velice příjemný. Film stojí za to. S odtupem let je lepší a lepší. Patří k tomu nejlepšímu co žánr nabízí. ()

Axerron

Vždycky když přemýšlím, co napsat ke Kontaktu, tak mě napadne pouze They should have sent a poet. Melancholický romanticko-dojemný počin (ostatně tak, jak to má Zemeckis ve zvyku), který mi ve svém závěru vždycky vžene slzu do oka. Nevím, jestli je to přímo tím filmem nebo mou povahou, ale pro sci-fi konzumenta jako jsem já, který sní o cestování za vzdálenými hvězdami a planetami, je Kontakt jakýmsi splněným a vizualizovaným snem. ()

Lion438

Nejsem zrovna fanda sci-fi, ale tenhle film mě bavil. Byl možná trochu delší, než by měl mít a ztrácel někdy potřebnou dynamiku, ale zato měl skvělou a krásnou Jodie Foster a hlavně pozitivní poselství. To oceňuji víc než souboje nadpozemských civilací a bezduché lítání v galaxiích. ()

Dodge-I

Když se ke scénáři dostane profík astronom, může vypadat výsledek velmi hodnověrně (i bez průběžných sci-fi propriet), koule pro cestu červí dírou, v plánech odeslaných jako skládačka, jsou pak pěkný nápad. Jen ta moralita s vírou mi moc nesedla, naopak skvěle se povedla představit ta fanatická část víry - to je vlastně jedno, co bylo zničeno ve jménu ... (čehokoliv). Bohužel v reálu asi tak mocné sponzory mít nikdy nebudeme. Když jsem se ptal přátel z astronomického ústavu na to, jak to na Arecibu bylo s natáčením, tak mi potvrdili, že si tam všichni oddechli - přece jen "způsoby" měření byly poněkud "zjednodušené" pro diváka. Nakonec - moc bych si přál, kdyby se nám něco podobného povedlo, ale ta relativita nám tu časovou prodlevu v šíření signálu prostě hodně, ale opravdu hodně znechucuje... Chce to kouli :-) A minimálně někoho jako hrála Jodie Foster. ()

boticelli

Mam rad, kdyz me film strhne a nepusti. A jeste mi misty nabiha husi kuze. V tomto pripade se tak stalo, z nenapadneho zacatku se vyvinul zajimavy a napinavy pribeh a kazda scena mirila k uchvatnemu konci. Cesta "tam jinam" byla vizualne nadherne zpracovana a ja drzel zatate pesti a slzy na krajicku (ano, i sci-fi me dokazalo dojmout) pro Jodie Foster pri prvnim shlednuti, pri druhem a ted i pri tretim, kdy jsem se ujistil, ze tento film si muzu zaradit do osobni top 30. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)