Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

Flopps

Já vím, že tenhle film je příšerně dlouhý a že je plný všelijakých klišé...leč je to taková moje srdeční záležitost. jednou za rok - většinou na podzim, dostanu chuť odžít si tohle fantastické dobrodružství a říkám si vždycky: coby kdyby. Vřele doporučuji. ()

moris.cz

Poutavé Zemeckisovo sci-fi plné zajímavých myšlenek a jasného režisérova rukopisu + osobitý pohled na svět mimozemské civilizace. ()

holyvac

Tak takhle nějak si představuji perfektní sci-fi. Je to chytré, realistické, mrazivé a jsou tam mimozemšťani :) ()

spawn866

Jodie Foster hraje hlavní roli ve skvělém sci-fi filmu, už od začátku filmu se snaží vypátrat pomocí obrovského radio-teleskopu v Arecibu mimozemskou civilizaci, ale nedaří se jí to, poté je odvolána do nového mexika, tam kde je sídlo SETI a tam konečně zachytí první mimozemský signál. Nejdříve zjistí že signál obsahuje prvočísla, tím si potvrdí že signál nemůže být umělí, později ale zjistí že obsahuje i video záznam, ve kterém je asi 30 000 stránek jakéhosi návodu. Tento návod se jim podaří dát dohromady, teď zkráceně, podle návodu tedy postaví přístroj a pomocí tohoto přístroje... . Konec rozhodně nikomu nechci zkazit, těm kdo to ještě neviděli ;-). Jediné co bych mohl tomuto skvělému filmu vytknout je šílený terorista, který se pomocí bomby snaží zničit mimozemský přístroj, myslím že teroristi do takového filmu prostě nepatří! Kazí to celkové napětí z objevu mimozemšťanů, jinak je to výborný film! 5/5* ()

MrClansman1

Jeden z najlepších scifi filmov aké som kedy videl. Otázka mimozemskej inteligentnej formy života ma zaujíma celý život. Rovnako ako pôvod života na zemi či budúcnosť ľudstva. To sú otázky, ktoré vrtajú hlavou asi každému z nás. Tento film nieje len radové scifi, ktoré chce staviať otázku existencie mimozemského života do podoby, kde sa stretneme s mimoriadnym objavom života mimo našej planéty a s nejakými zelenými mužíkmi. Celý dej je tak prepracovaný a tak bravúrne zrežirovaný, že som bol celé dve hodiny v napätí a očakávaní, čo sa stane. A dočkal som sa perfektného gradovania deja až do neuveriteľne pôsobivého záveru. Musim vzdať holt režiseróvi, že takto perfektne spracovaný film o otázke mimozemského života som vážne nečakal. Nielenže film brnkol na správnu strunu, ale i celkovo réžia, strih, hudba, scenár, dosadený herci, všetko to tak perfektne medzi sebou fungovalo, že po konci filmu som nielenže mal pocit perfektne strávených dvoch hodín, ale aj neuveriťeľnú chuť hľaďať odpovede na otázky, ktoré sú pre nás momentálne veľká neznáma. A to je viac, než som od tohto filmu očakával. Ostáva mi len dúfať, že sa dožijem časov, kedy niečo také ako život mimo zemi, cestovanie časom, či svetelnou rýchlosťou nebude až také nereálne ako sa nám môže teraz zdať. ()

Nocturnum

Moc pěkná myšlenka, výborní herci, ale některé věci mi zkrátka nesedí. Kéž by tam nebyly ty televizní záběry! Copak musí být v každém americkém filmu? Achich-ouvej. Občas trochu pokulhává logika věci. D8le si myslím, že reakce mocností na takový objev by určitě nebyla vůbec kladná .. ale kdo by to dal do filmu, že. A poslední věc jsou samotní emzáci. Kdyby tak film zakončilo nějaké kruté ohodnocení našeho světa, hluboká filozofie, něco, co by od bytostí na intelektuální úrovni mimozemštanů sedělo. Ale Elý má svého otce a jdou si zasurfovat. Pro mě je tento film těžkým dilematem. Hodně věcí se mi nelíbí a podle mě si na něco hlubšího spíše hraje, a snaží se upoutat obyčejné panelákové lidí tím, že sníží úroven děje a přihodí pár klišé. Škoda. ()

Mukade

update 2012: hm, tak taký parádny film už dosť dávno nebol natočený. Mám rád Avengers, ale... :) update 2.2014: frikin masterpiece !!! zopár strašne dojímavých sekvencií, dve z nich naviac siahodlhéééé :) ...... Zástupcovia kreacionizmu boli znázornení poväčšinou ako tupci a blbci :) a aj najlepší z nich, McConaughey, dával len vetché protiargumenty proti materialistickému svetonázoru (ale veľmi mi to nevadilo lebo to boli kresťania všetko, hehe) => Saganova či scenáristova zaujatosť a averzia, čo je trocha vada filmu, pretože v skutočnosti sú ďaleko lepšie argumenty na obhajovanie náboženstva ()

mine.slayer

Nebýt Jodie Foster a skvělé režie Roberta Zemeckise v doprovodu hudby Alana Silvestriho, nebyl by tenhle film ničím jen nudnou pohádkou o ničem. ()

Otan

Pro mne nejlepší sci-fi.Zejména skvělí příběh a nečekané dějové zvraty.Film skvěle ukazuje naší nedokonalost a malost a dá se tak krásně aplikovat třeba na středověk,kdy země byla placatá a za to se upalovalo a nebo na jakoukoli jinou dobu,dle libosti.J.Fosterové byla role napsaná na tělo.Fascinující cesta kosmickou lodí,prostě paráda.99% ()

Lokitre

Jeden z nejlepších filmů o mimozemšťanech, který musíte vidět několikrát, aby jste si uvědomili všechny důležité myšlenky, které se v tomto snímku objevují. V první řadě je to fakt, že s výzkumem který se snaží jít dál, vám ostatní dají do cesty nespočet překážek. Nejdříve vám dojdou finance, protože nikdo nechce platit zbytečný výzkum. Potom, když něco opravdu objevíte, přivlastní si vaše zásluhy. Když se snažíte navázat kontakt s jinou civilizací, fanatikové se vám postaví do cesty. A nakonec, když po setkání s mimozemšťany přiletíte domů, budou se vám snažit namluvit, že jste vlastně nikde nebyli. Tohle všechno je obsaženo v tomhle filmu. Dále se mi líbilo provedení samotného setkání a letu. Vytvoření červí díry (aspoň myslím, že to byla) vyřešilo otázku cestování jak v prostoru, tak i v času. Nakonci jsem se bála, že po skvělém filmu tam nakoci dají něco jako E.T.ho a celé to pošlou s kvalitou dolů. Nic takového, moc pěkně vyřešeno. ()

Svancik

- So what's more likely? An all-powerful God created the universe then decided not to give any proof of his existence or that he doesn't exist at all and that we created him so we wouldn't feel so small and alone. - I don't know. I couldn't imagine living in a world where God didn't exist. I wouldn't want to. - How do you know you're not deluding yourself? I mean, for me... I'd need proof. - Proof? Did you love your father? - What? - Your dad, did you love him? - Yes. Very much. - Prove it. ()

Vopice2

Bylo to zbytečně zdlouhavý, v reálných scénách ze života nelogický a absurdní, všechno bylo svědomitě vysvětlený a třikrát zopakovaný, že by to pochopilo i pako s IQ tykve a v neposlední řadě to byl neuvěřitelnej patos. Myšlenka dobrá, ale potenciál podle mě nevyužitý. ()

Rawenika

Trochu zdlouhavě se k jádru věci dostávající příběh, který odpovídá na otázku, co by bylo kdyby se oficiálně potvrdila existence mimozemského inteligentního života. Jenomže i přes některá klišé sedíte, koukáte a fandíte hrdince ztvárněné vynikající Jodie Foster aby uspěla. Body do plusu za intelektuální ladění a příjemnou absenci krve a masa při setkání s ufony. Tenhle film mám rozhodně na originálním dvd. ()

Cor-Angar

V prvé řadě musím říct, že mě překvapuje, že není Kontakt zmiňován v souvislosti s nejlepšími (nejzajímavějšími) filmy v žánru. Nebo aspoň mám ten pocit, že je tak nějak v pozadí a nepatří k nejznámějším kouskům. I já jsem ho neznal, resp. věděl jsem že existuje, ale to je tak všechno. Konečně jsem to napravil a popravdě jsem nečekal, že se mi bude až tak líbit. Ale je to vážně výbornej, inteligentní film, u kterýho se zamyslíte a nejspíš jen tak nevyšumí do prázdna. Zaujmou i herci, hlavně pak Jodie nezklamala a přidala další památnou roli. Po prvním shlédnutí je na to brzo, ale někdy v budoucnu bych se asi nebál zařadit Kontakt mezi své oblíbené sci-fi, někam za podobně nenápadnou Gattacu. ()

Naby

Zajimavy namet a ani pri delce filmu se clovek nenudi. Urcite stoji za zhlednuti, pokud jste fandou scifi. Kvuli vicemene nenasilnemu scenari je vhodne i pro deti s vetsi fantazii. Celkem 4* ()

montel

Eleanor Arroway (Jodie Foster) je už od malička velmi zapálená do poslechu mimozemských zvuků. Neustále ale hledá investory, kteří by ji pomohli získat lepší vybavení, protože skutečně věří, že mimozemský život existuje. Když se jí konečně podaří získat peníze, tak se svým týmem marně čeká na zázrak v podobě kontaktu z vesmíru. Jakmile se už zdá, že Ellie bude muset se svým projektem skončit, zachytí tajuplný signál z vesmíru. Jakmile se tato senzace dostane mezi lidi, okamžitě se kolem ní vytvoří velké pozdvižení. Signál nakonec vyústí v tajuplnou šifru, kterou Ellie s pomocí přátel rozluští. V šifrách se ukrývají plány na neznámou kosmickou loď, která by teoreticky měla být schopná zavést posádku na několik světelných let vzdálenou planetu, odkud signál přichází. Po sestavení lodi vláda vybírá jediného člověka, který by měl na planetu cestovat a pokusit se spojit s neznámou civilizací. Mezi kandidáty je i Ellie....Velmi uvěřitelné sci-fi, které je natočené velmi pečlivě, aby byl film co nejreálnější, což je jedině dobře. Čekal jsem dvouhodinovou nudu, ale ta se nakonec nedostavila. Plejáda skvělých herců zařídila, že i když nejsem zrovna fanoušek sci-fi, tak mi film dobře utíkal a i když film téměř postrádá akci a napětí, tak jsem se nenudil. 60% ()

hanzi_111

Prohospodařený výborný námět zbytečnou zápletkou s otcem. Ono je to velmi dobrý film, řekl bych, že 85% času je to výborný film, ale pak příjdou mouchy + určitá americká povaha vnikající do každého filmu o výpravě do vesmíru. Tyto mínusy jsou pak tak velké, že se z toho fimu může lehce stát film na nedělní odpoledne na Nově. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)