Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

raru

Veľmi dobré sci- fi,len škoda toho konca.Vo všetkých filmoch sú buď nemastné neslané,alebo otvorené.To sa nenájde scenárista,ktorý by mi vyrazil dych? ()

ian.draco

Zajímavý film s potenciálem, skoro by šlo dát 5* za výpravu, postavili více kulis za jedny peníze. A Foster teda hraje na můj vkus až moc nebo je to nějak moc rychle nasázené za sebou v jednu chvíli pláče, za chvíli se směje, hned je naštvaná, hned ztracená. Zkrátka kdo se v ní má vyznat? Místy to až působí, že je to okolo jen taková omáčka, aby Foster mohla zaválet i kdyby to mělo stát scénář dobrou pověst. Sci-fi prvky a neustále interferující šílený multi multi v podstatě plní funkci téhož. A aby bylo možno to vše pak propojit, tak trpí logika což u rádoby inteliktuálského filmu neodpouštím. Nehrát si to na přemýšlecí film s poselstvím tak i 4* takto nemůžu dát víc než 3. ()

RadushM

Ne, ne a ještě jednou ne !! Proboha, jak to může mít tak obrovský procento. Věřím tomu, že v 97. roce by mě to mírně dostalo do sentimentální nálady, ale dnes ne. Klišé bylo v devadesátých letech stejně trapným klišé jako je dnes. Proč každé sci-fi musí mít romantickou zápletku? Film začíná tím, že vysokoškolsky vzdělaná vědkyně žebrá u firem o finanční podporu na svůj projekt. Tím, že výsostně zjebu člověka, který může a nebo nemusí finance pustit... Jasně, přesně takhle se dělá fundraising. No a konec taky rozsekal, x bilionů dolarů v háji zeleným, hlavně že v delýriu viděla taťku. Film dlouhej jak tejden, jednu třetinu času si mohli odpustit. Dvě stár věnuji jen nápadu a hezkým efektům, nic víc, nic míň. ()

james11

Celkem solidní sci-fi. I když se za celou délku filmu nesetkáme s mimozemšťany, tenhle film to zvládá i bez toho. A konec mi připomněl Mass effect, což byla milá vzpomínka :). ()

Dupac

Mám pocit, že o výpravnou sci-fi tady až tolik nejde, žánr slouží hlavně jako odrazový můstek pro úvahu nad střetem víry v Boha a racionálního světa vědy, který se snaží dopátrat nějaké hmatatelné pravdy. To všechno v hollywoodsky přislazeném, ale naštěstí pořád ještě dost inteligentním podání. ---SPOILER--- I stěžejní scéna závěrečného kontaktu dr. Arroway (Jodie Foster) s mimozemskou civilizací je působivým zpracováním zážitku, který s nikým nemůže sdílet, nikomu ho nemůže dokázat ani racionálně vysvětlit a který objektivně nemůže obstát oproti skeptickým argumentům těch, kteří "tam" nebyli. Což je vlastně analogií vnímání a prožívání světa z pohledu věřících a jejich postavení vůči ateistům. Robert Zemeckis to má prostě tahle posazené a je to hodně znát minimálně i na Flight. Já osobně mám ale radši ty filmy, které stojí víc na jeho hravosti a režijních a vypravěčských nápadech než na jeho světonázoru. 70 % ()

xthomascz76

Srdcovka.. Netradičně pojatý "první kontakt" s přesahem do otázek víry a náboženství (což mi třeba chybělo v letošních Příchozích). Love it! ()

JB001

Moc pěkně udělaný film o hledání Pravdy. Film klade mnoho otázek aniž by nabízel jasné odpovědi. Proto dávám plný počet přestože já osobně jsem už před více než 25 lety došel k poznání, že není jiné cesty k Bohu než skrze Ježíše Krista ()

vitek_korenn

Fantastický zážitek. Pokud bych měl vyzdvihnout jedinou věc, tak hudba. Jedna z nejlepších, co jsem kdy ve filmu viděl. Při 2 startu mi jezdila husí kůže po celém těle, a to se mi vážně moc často nestává . Obzvlášť když jsem tento film viděl již po třetí. Avšak až teď jsem ho dokázal plně ocenit. ()

Rastamania

Nejen tenhle film mě jako malého naočkoval, ale mohu prohlásit, že i díky němu jsem dnes hrdým majitelem teleskopu nexstar 6se Pro mě srdcovka, kterou neumím hodnotit objektivně.. takže plnej pekáč! ()

dauby

Film je to poměrně jednoduchý, příběh slabý a krásné modré oči Jodie Foster to všechno nezachrání. Příšerně dlouhé a docela nudné. ()

Logicomix

Je to fajn. 3 problémy: 1)Myslím si, že projekt SETI je skutečně vyhazování peněz. 2) Mysteriózní prvky ve sci-fi nemám rád. 3) Matematika není tak univerzální jazyk, jak se autoři tváří. Ale nutí to k přemýšlení. To oceňuji. ()

Bogrant

Intelektuálne sci-fi, postavené predovšetkým na výkone Jodie Foster. Má to dobrý príbeh, ktorý vyvoláva veľa otázok, réžiu ako inak od Zemeckisa viac než dobrú a zaujímavú kameru, lenže ten v celku predvídateľný koniec to celé ruinuje a prakticky nič nezodpovie. Asi to tak však malo byť. Verím Zemeckisovi, verím Jodie, ale nejak neverím tomu filmu ako takému. ()

Bragi66

Nakukujeme-li do 3D šírého oceánu vesmíru kolem, tak otázka, zda jsme v té hlubině sami, sama o sobě vytváří tajemnou atmošku. Uchopit ji, toť věčné téma SF, avšak tady se ji autoři pokusili spíše jen podojit, než rozšířit. Kdo by čekal nějakou říznou SF, tak si na své asi moc nepřijde. Myšlenkově to trochu připomíná Sekyrkovou polévku, aneb Vaříme z vody. O nějakém mysteriózním tajemnu tady také nemůže být řeč, tedy řeč tam o tom je, to jo. Film založený na tom, jak odvážná a tvrdá vědka jde odvážně a tvrdě za svým snem a přitom brnká na lyrickou harfu, si přesto dobyl své místo ve své době a má své hojné příznivce i dnes, protože filmové profesionální kvality to nepochybně má. ()

Feacher

Velmi zajímavý námět, trochu napodobenina 2001:Vesmírná odysea, ale samozřejmě každý filmař má právo vyjádřit svojí vizi fungování vesmíru. Spoustu známých a skvělých herců, nemám žádný větší problém... 85% ()

Chicharron

Jodie Fosterovou obecně nemám moc rád, ale v tomhle filmu mi byla sympatická. Naopak James Wood, kterého obecně mám rád, mi v tomhle filmu moc sympatický nebyl. Film jsem viděl zatím asi 3x krát, napoprvé to byla pecka, v roce 2021 ale film z konce devadesátek prostě nepůsobí nijak svěže, spíše naopak, stopáž je zbytečně utahaná a rozvleklá. Celkově spíš nic, než moc, každopádně je to jeden ze sci-fi filmů, který stojí za to vidět. ()

Segundo

Zajímavý snímek. Pozoruhodné je, že si na Einsteina a jeho teorii relativity ze všech těch vědátorů vzpomněl až Otec Josh, když nechtěl tu svoji milou ztratit. Taky pozoruhodné, že se tam mohli tak bez nesnází scházet, když nesměli, ale to jsou jen detaily. Kubrick to, pravda, není, ale poctivě udělaný film na téma vědy, víry a možností poznání to je. Pro blázna, jako jsem já, je toto vždy aktuální téma. Taky tu někomu ta hlavní hrdinka svou posedlostí mimozemšťany připomíná pana Rimmera? Ne, to už si spíš dělám srandu... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)