Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Další z mezníkových filmů, které je třeba vidět, a proto jsem nesmírně uvítala, když se Falešná hra s králikem Rogerem dnes objevila v televizi, nemohla jsem to zkrátka vynechat. Když se řekne název tohoto filmu, nevím proč, ale vybaví se mi především Jessica. Tu jsem znala už předtím, co jsem film viděla. Pánové tvůrci měli geniální a spásný nápad, to tu ještě nebylo a vznikl tak naprosto průlomový film, kde se vedle skvěle hrajících herců (zkuste hrát a nemít vedle sebe parťáka a vydávat všechny ty emoce apod.) prohánějí roztomilé kreslené postavičky. Film oceňuju hlavně pro tuhle inovaci, myslela jsem si, že se budu trochu více bavit. Děj byl takový klasický, ale docela dobrý. No rozhodně se nebudu bránit a na Králíčka se klidně někdy podívám znovu.(18.6.2013)

Závažné je, že aj keď film hodnotíte dnes, vo svojej kategórii prakticky skoro nemá konkurenta a tak je ťažké zísť len do priemeru. Dnes si možno neuvedomujeme akým revolučným spôsobom sa ten film pred dvadsiatimi rokmi javil, ale na mňa to stále zaberá. Všetko je neskutočne rýchle, rýchle scény točené ako z rýchlika a animované postavičky od prvej do poslednej klapky vládnu celému filmu tak svižne, až vám niekoľko krát vyrazia dych. Veď už v úvodnej scéne sa črtá neobyčajné dobrodružstvo. Bob Hoskins zapadol neskutočne a Zemeckisov miláčik Lloyd si tento krát pre zmenu strihol poriadneho kruťasa. Veď kde by sme dnes boli, keby nám vymazal celý kreslený svet? Je však zvláštne, že napriek celkovej komplikovanosti deja mi to príde celé pomerne jednoduché a snaha humoru (paradoxne toto kresleného) bola na niektorých miestach trošinku prehnaná. 85%.(27.5.2008)

Neskutecnej masakr. Zemeckis vytvoril hodne originalni film a krom toho asi nejlepsi, kde jsou hrane postavy spolu s animovanejma. Ted samozrejme nemyslim treba Gluma z Pana prstenu, ale filmy jako Space Jam nebo Looney tunes. Je sice fakt, ze misty je az moc videt, jak se neco deje jakoby na pozadi, hlavne kdyz se Hoskins dostane do Kreslikova, ale to nikoho nezajima, protoze film svoje kouzlo neztraci. Navic tu je originalni pribeh s nekolika zvraty, kde se skloubi tmave mesto lidi s veselym animovanym mestem, v hlavni roli skvelej Hoskins a otravnej (v tom dobrym smyslu) kralik Roger. Ale stejne se mi nejvic libil soudce Doom hranej Christopherem Lloydem, to byl neskutecnej krutak. Jedinej drobnej problem je v neskutecnym mnozstvi animovanejch postav, po case mi chvilkama lezla sem tam nejaka postavicka na nervy, ale jinak to je skvela zabavna jizda od zacatku do konce.(9.1.2007)

Rozpočet $70miliónovTržby USA $156,452,370Tržby Celosvetovo $329,803,958Tržby za predaj Blu-ray v USA $728,196 //počet predaných kusov 33,744║ V rámci technického spracovanie ide o veľmi dobrú prácu, škoda že dej nie je viac prepracovaní, zopár takých zvrhlejších či brutálnejších scén by som vystrihol moc to v takejto forme nesedí, dejovo to je len taká naháňačka za myšou, taktiež o niečo šikovnejšiu zábavnosť by som bral ale v celku spokojnosť. /75%/(14.5.2010)

Šílená jízda od Roberta Zemeckise. Dodnes si pamatuju ten okamžik, kdy mě táta vyzvedl ze školky a šli jsme domů s novým videopřehrávačem... po jeho zapojení jsem se mohl podívat na jedinou dětskou videokazetu, na které byl nahraný právě tento film. Vybavuju si, že ono skloubení hraného filmu a kreslených postaviček mi nedalo spát. :) A můžu říct, že i po letech se jedná o parádní rodinnou podívanou s kreslouny ve světě lidí.(21.12.2015)

• - Tunel, kterým Eddie Valiant (Bob Hoskins) projíždí do Kreslounova a následně z něj i vyjíždí, je tentýž, ve kterém Biff Tannen (Thomas F. Wilson) pronásleduje ve svém kabrioletu Martyho McFlaye (Michael J. Fox) ujíždějícího na hoverboardu v Návratu do budoucnosti II (1989). V obou snímcích herecky figuroval Christopher Lloyd. (Dinsberg)

• - V úplně první verzi filmu bylo možné vidět rozkrok Jessicy Rabit. Když po nárazu taxíku do lampy vyletí Jessica z auta, bylo na zlomek vteřiny vidět, že nemá kalhotky. (DominikV)

• - Jessicu na pľace nahrádzala herečka Betsy Brantleyová. Postava je modelovaná podľa Rity Hayworthovej a Lauren Bacallovej. Hlas patrí Kathleen Turnerovej. (Hystory)