Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Další z mezníkových filmů, které je třeba vidět, a proto jsem nesmírně uvítala, když se Falešná hra s králikem Rogerem dnes objevila v televizi, nemohla jsem to zkrátka vynechat. Když se řekne název tohoto filmu, nevím proč, ale vybaví se mi především Jessica. Tu jsem znala už předtím, co jsem film viděla. Pánové tvůrci měli geniální a spásný nápad, to tu ještě nebylo a vznikl tak naprosto průlomový film, kde se vedle skvěle hrajících herců (zkuste hrát a nemít vedle sebe parťáka a vydávat všechny ty emoce apod.) prohánějí roztomilé kreslené postavičky. Film oceňuju hlavně pro tuhle inovaci, myslela jsem si, že se budu trochu více bavit. Děj byl takový klasický, ale docela dobrý. No rozhodně se nebudu bránit a na Králíčka se klidně někdy podívám znovu.(18.6.2013)

I Ljuba Hermanová stárla a já nemám rád přívlastek nestárnoucí… V případě tohoto temného kriminálního thrilleru o falešném obvinění králíka v červených lacláčích, opileckém detektivovi drsné školy, podlém soudci dvojí tváře, hulvátském miminu a lstivých lasičkách, ho neváhám použít. Co dokázal Bobby natočit před čtvrtstoletím je pro mě zcela nepochopitelné. Zároveň jediný film, při kterém mám toužebnou chuť si polaskat melounky kreslené postavičky. Jessica je erotickým snem každého kreslouna, kačera Duffyho nevyjímaje.(21.12.2011)

Dokonalé propojení animovaného a hraného filmu a to na tak vysoké technické úrovni, že si o ní mnohem mladší bratříčci mohou nechat pouze zdát. Jako důkaz by mělo stačit, že narozdíl od běžných efektových filmů, Roger ani po dvaceti letech technicky nezastárl ani o píď. Přičtěte to k správně "noir" detektivnímu ději, sympatickým hrdinům a skvěle vymyšlenému světu s vlastními fungujícími pravidly. Již jen úvodní scéna a její dohra zcela ždímou potenciál tohoto nápadu na maximum. A těch "cameo" rolí co zde je, darmo mluvit. No a hlavně je to výtečná zábava, to především!(6.2.2007)

Švihlej film se skvělým nápadem a slušným provedením. S odstupem času je problém infantilnost kreslounů, dokonce tak velký, že za to strhávám notnou část svého hodnocení. Na druhou stranu silně přidávám za nostalgii, kvůli které jsem se na snímek po těch letech zase podíval, za skvělé představitele a tu naprostou legendárnost, kterou s sebou dílo nese.(9.9.2011)

"Be careful with that gun. This ain't no cartoon, you know." Robert Zemeckis miluje film a dává to najevo noirovým vyznáním lásky přesně dle mého gusta. Totální direct-hit, který mi připomněl, proč mám ty rozpohybované obrázky tak rád. Beze srandy jeden z nejzábavnějších, nejprocítěnějších a nejpodstatnějších snímků 80. let.(20.8.2011)

• - Velkou inspirací se autorům stala i Polanského Čínská čtvrť, a dokonce zvažovali obsazení hlavní "lidské" role její hvězdou Jackem Nicholsonem. Ten však neuspěl stejně jako další zvažovaní adepti - Harrison Ford, Rober Redford či Paul Newman. (Divočák)

• - V úplně první verzi filmu bylo možné vidět rozkrok Jessicy Rabit. Když po nárazu taxíku do lampy vyletí Jessica z auta, bylo na zlomek vteřiny vidět, že nemá kalhotky. (DominikV)

• - Rogerův autor Richard Williams se při výběru jeho barev inspiroval americkou vlajkou. (Divočák)