Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Skvělý námět, jemuž se dostalo ještě lepšího zpracování. V dnešní době by to už určitě taková bomba nebyla, ale tehdy muselo takhle kvalitní skloubení hraného a animovaného filmu způsobit velkou slávu, a to zdaleka ne jen u malých dětí. Králík Roger a i ostatní kreslené postavy jsou více než fajn, ale ne tak jako příjemná Zemeckisova režie, která dává prostor velké škále postav a hromadě vtípků, nebo Bob Hoskins a hlavně Christopher Lloyd, jenž jako nelítostný soudce prostě nemá chybu. Uběhlo již skoro 25 let, ale tenhle kouzelný snímek stále nenašel ve svém žánru přemožitele, a i za to si plné hodnocení jednoznačně zaslouží..(9.10.2012)

Zemeckisovská hravosť v temných farbách spletitého film-noiru? Technológia, ktorá vzkriesila legendárne kreslené postavičky, vyráža dych aj v súčasnosti a filmu nechýba brilantne vyvážená kompozícia tajuplnosti, záhady, nevšednosti a zábavy v scenáristických kulisách starých nezabudnuteľných čierno-bielych gangsteriek. Pestrý svet "Kreslounova" a Zemeckisovu nápaditú réžiu sa nedá nemilovať.(31.12.2011)

Šílená jízda od Roberta Zemeckise. Dodnes si pamatuju ten okamžik, kdy mě táta vyzvedl ze školky a šli jsme domů s novým videopřehrávačem... po jeho zapojení jsem se mohl podívat na jedinou dětskou videokazetu, na které byl nahraný právě tento film. Vybavuju si, že ono skloubení hraného filmu a kreslených postaviček mi nedalo spát. :) A můžu říct, že i po letech se jedná o parádní rodinnou podívanou s kreslouny ve světě lidí.(21.12.2015)

Nevím jestli jde o zcela první propojení hraného a animovaného filmu, ale když koukám na datum stvoření filmu musím jednoznačně dát palec nahoru. Film není špatný, hlavně se mi líbila uvěřitelná atmosféra (člověk by až věřil, že kreslouni existují mezi námi :-)), ale myslím si, že úplně nepatřím do věkové kategorie diváků, kterým by se film mohl líbit 60%.(23.9.2011)

Kreslené postavičky si mimo světla reflektorů žijí svým vlastním soukromým životem a chovají se stejně jako lidé. Mají i úplně stejné vlastnosti, které dobře vykreslují jejich charaktery. Líbilo se mi perfektní skloubení kresleného světa s tím hraným. Pro skutečné herce to musela být pěkná makačka. Robert Zemeckis odvedl skvělou práci. Myslela jsem si, že snímek je daleko mladší. Proto mě hodně překvapil rok výroby. Takže, můžu říct, že vlastně vůbec nestárne.(24.5.2010)

• - Představitel Rogera - komik Charles Fleischer - si na Zemeckisovi vydupal, že mohl po natáčecím place pobíhat v kompletním králičím kostýmu včetně ušaté čepice. Kostým si natolik oblíbil, že se v něm dokonce vydal venku na nákup. (Divočák)

• - Natáčelo se od 12. prosince 1986 do 27. srpna 1987 v Kalifornii (USA) a v Anglii. (Varan)

• - V úplně první verzi filmu bylo možné vidět rozkrok Jessicy Rabit. Když po nárazu taxíku do lampy vyletí Jessica z auta, bylo na zlomek vteřiny vidět, že nemá kalhotky. (DominikV)