Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

Po prvých desiatich minútach som bol unesený. Bol som presvedčený, že toto je typ filmu, z ktorého sa stane jedna z mojich srdcoviek, ktoré si budem púšťať raz do roka. Lenže fantastický cartoon úvod už nedokáže Zemeckis až do konca prekonať a ponúka nám síce vtipnú komediálnu kriminálku (popr. naopak) s množstvom odkazov , avšak bez vtipov, pri ktorých by som sa válal po zemi ako králik Roger. Možno som bol iba zle naladený, určite dám tomuto originálnemu filmu ešte niekedy šancu.(27.7.2012)

Mohlo by to být fajn stát se animákem. Z každé rány do hlavy by jste vyšli s dočasnou zmateností a nějakými těmi hvězdičkami, které by vám jako bonus zatančily kolem hlavy, ale na druhou stranu by déšť vašim barvičkám zrovna neprospěl a nebo by vás mohl někdo vygumovat. Tak teď babo raď… Technický inovátor Robert Zemeckis si se svým kamarádem Steven Spielbergem ukousli veliké sousto, když chtěli propojit animovaný svět s tim hraným v době, kdy byla ještě počítačová technologie v plenkách a cucala elektronické mléko a povedlo se jim to náramně. Zvlášť když si uvědomím fakt, že je Králík Rodger stejně starý jako já a čas se na něm vůbec nepodepsal, tak se mi to zdá skoro neuvěřitelné. Obrovskou výhodou tohoto snímku je, že nevsadil všechny karty jen na technickou stránku a tak se nám dostalo i dobrého příběhu, který míchá klasické animované grotesky s noirovou detektivkou, kde nechybí detektiv, který chodí spát jedině s Jackem Danielsem a femme fatale, jejíž křivky ale nekreslil šéf nahoře nýbrž šikovný animátor. A k tomu všemu má film úžasného Boba Hoskinse, který se dokázal přizpůsobit nové technologii a vyzkoušel si reagovat na neexistující figurky jak v reálném prostředí tak v prázdném prostoru (scény v Kreslounově). Také mě potěšil šílený Christopher Lloyd. ,,Mam chuť jako padesátiletej a pindíka jako tříletej."(4.1.2008)

Švihlej film se skvělým nápadem a slušným provedením. S odstupem času je problém infantilnost kreslounů, dokonce tak velký, že za to strhávám notnou část svého hodnocení. Na druhou stranu silně přidávám za nostalgii, kvůli které jsem se na snímek po těch letech zase podíval, za skvělé představitele a tu naprostou legendárnost, kterou s sebou dílo nese.(9.9.2011)

Líbí se mi jak Zemeckis experimentátor, tak Zemeckis v odlehčenější a filmařsky o něco serióznější podobě. Tady pochopitelně zvládá obojí a já jsem z kombinace filmu-noir a animace nadšený. Jen by mě jako fanouška Disneyho potěšilo ještě více prostoru pro jeho postavičky. A dneska by z toho klidně šel udělat temný thriller se společenským přesahem.(14.2.2017)

Šílená jízda od Roberta Zemeckise. Dodnes si pamatuju ten okamžik, kdy mě táta vyzvedl ze školky a šli jsme domů s novým videopřehrávačem... po jeho zapojení jsem se mohl podívat na jedinou dětskou videokazetu, na které byl nahraný právě tento film. Vybavuju si, že ono skloubení hraného filmu a kreslených postaviček mi nedalo spát. :) A můžu říct, že i po letech se jedná o parádní rodinnou podívanou s kreslouny ve světě lidí.(21.12.2015)

• - Jessicu na pľace nahrádzala herečka Betsy Brantleyová. Postava je modelovaná podľa Rity Hayworthovej a Lauren Bacallovej. Hlas patrí Kathleen Turnerovej. (Hystory)

• - První film studia Disney vysílaný na televizní stanici Cartoon Network (který tehdy vlastnil Time Warner). (Dlee)

• - Autor knižní předlohy "Who Censored Roger Rabit" Gary Wolf dostal nápad na společné vystupování komiksového králíka a detektiva z "normálního" světa podle televizní reklamy na vločky. (Divočák)