Falešná hra s králíkem Rogerem

Who Framed Roger Rabbit

• slovenský

Kto obvinil králika Rogera?

Animovaný / Fantasy / Krimi / Komedie / Rodinný

USA, 1988, 104 min

• Morien

(1001) Kéž by si 1001 filmů odpustilo zařazovat podobné snímky. Dívala jsem na Prasátko Babe, dívala jsem se na Lvího králee, vydržela jsem i tohle, u čeho všeho ještě budu trpět? A docela mě naštvalo, že femme fatale vůbec není sexy a potom mě taky... naštvalo všechno ostatní. Pořád si myslím, že i děti mají mozek a proto by se pro ně měly točit takové filmy, které s tím počítají. Ale já vlastně nevím, má tohle být film pro děti? Nebo pro dospělé? Nebo je to jedno, protože bych asi nerozuměla ani jedné možnosti. Pořád se alespoň snažím přijít na to, jestli je ta formální vychytávka použitá chytře, ale taky mi přijde, že ne. Jedině začátek si trochu hraje s očekáváním a převrací ho, ale kromě Baby Hermana jsou všichni tooňáci přesně tak pitomí, jako se na první pohled zdají. Asi bych byla ráda, kdyby se film nějak pořádněji postavil k tomu očividnému rasismu (a sexismu), jímž se jeho vnitřní vesmír zcela oddává. Sice možná porazili toho jednoho kapitalistického záporáka, ale celá ta znepokojivá segregovaná společnost pokračuje neotřesena. Ale to neznamená, že bych nerespektovala Chhristophera Lloyda. Pořád bych ho chtěla za muže, ale to není nic nového, zvlášť když mu prakticky létají blesky z očí.(2.10.2010)

Nevím jestli jde o zcela první propojení hraného a animovaného filmu, ale když koukám na datum stvoření filmu musím jednoznačně dát palec nahoru. Film není špatný, hlavně se mi líbila uvěřitelná atmosféra (člověk by až věřil, že kreslouni existují mezi námi :-)), ale myslím si, že úplně nepatřím do věkové kategorie diváků, kterým by se film mohl líbit 60%.(23.9.2011)

"Be careful with that gun. This ain't no cartoon, you know." Robert Zemeckis miluje film a dává to najevo noirovým vyznáním lásky přesně dle mého gusta. Totální direct-hit, který mi připomněl, proč mám ty rozpohybované obrázky tak rád. Beze srandy jeden z nejzábavnějších, nejprocítěnějších a nejpodstatnějších snímků 80. let.(20.8.2011)

Rozpočet $70miliónovTržby USA $156,452,370Tržby Celosvetovo $329,803,958Tržby za predaj Blu-ray v USA $728,196 //počet predaných kusov 33,744║ V rámci technického spracovanie ide o veľmi dobrú prácu, škoda že dej nie je viac prepracovaní, zopár takých zvrhlejších či brutálnejších scén by som vystrihol moc to v takejto forme nesedí, dejovo to je len taká naháňačka za myšou, taktiež o niečo šikovnejšiu zábavnosť by som bral ale v celku spokojnosť. /75%/(14.5.2010)

"Já ti ty hvězdičky udělám, jen mi pusť tu ledničku ještě jednou na hlavu." Jasně na dvacátý čtvrtý pokus to určitě vyjde a já uznale pokývám hlavou nad tím, jak to filmové hvězdy mají těžké. Ale tady nejde o jejich práci, ale o vraždu. A když jde o vraždu, tak každý kamelot, jeřábník, řezník nebo pekař falešně obviněnému králíkovi řekne, že nejlepším soukromým detektivem je Eddie Valiant. Vlastně oni mu to neřekli, protože to nevěděli a jediným informovaným se ukázal být prodavač chlastu, ale to je jedno. Ono je toho jedno vlastně docela dost, protože propojení hraného a animovaného filmu se zdařilo, něco k zasmání taky zaznělo a typická králičí manželka stála za to, tak proč šetřit hvězdami.(14.9.2016)

• - Jessicu na pľace nahrádzala herečka Betsy Brantleyová. Postava je modelovaná podľa Rity Hayworthovej a Lauren Bacallovej. Hlas patrí Kathleen Turnerovej. (Hystory)

• - První film studia Disney vysílaný na televizní stanici Cartoon Network (který tehdy vlastnil Time Warner). (Dlee)

• - Představitel Rogera - komik Charles Fleischer - si na Zemeckisovi vydupal, že mohl po natáčecím place pobíhat v kompletním králičím kostýmu včetně ušaté čepice. Kostým si natolik oblíbil, že se v něm dokonce vydal venku na nákup. (Divočák)