V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

brasek

Kultový politický thriller, ktorý je absolútne dokonalý. Snímok nezapadol ani časom, vždy ponúkne divákovi poctivý príbeh plný napätia. ()

blezg

I když téma je neskutečně zajímavé, připomíná mi celý film spíš dokument bez komentáře. Necítím žádný náboj, žádné napětí a navíc Šakal nemá žádné charisma, žádné emoce a práce ho nudí. Na rozdíl od mnohých považuju remake s Brůsem za divácky mnohem lepší a zapamatovatelnější podívanou. Kdyby se tak z těch dvou filmů dal udělat jeden nadprůměrný... ()

Kozlowski8

Klasické politické drama podle románu Fredericka Forsytha, které velice dobře a nápaditě přibližuje okolnosti kolem pokusu o atentát na francouzského prezidenta De Gaullea. Povedený snímek, kterému bych ale lehce vytknul dlouhou stopáž, občasné nudné pasáže a taky úplné finále, které mi přišlo odbyté. 75%. ()

Horác

Poctivej thriller ze starý školy. Krásně stavěnej, pomalej, poutající. Má co nabídnout, i když ho člověk vidí postý a ví, jak dopadne. ()

karnifex

Když jsem to viděl jako dítě, líbilo se mi to moc - a když jsem to po letech viděl dnes, líbilo se mi zrovna tak: skvělý film! ()

Heywood

Výborný film, po zásluze oceněný. Lze jen litovat, že Šakal neuspěl...De Gaulle dělal evropskou politiku čím dál horší a horší a s neskrývanou nenávistí k Britům, kteří se do EU dostali až po jeho smrti. Byl to velký státník za války i krátce po válce, ale byla to také samolibá mstivá lidská nestvůra. Pokud dnes mnozí vnímají EU jako nový žalář národů, pak de Gaulle se na tom velmi podepsal. To ovšem kvality filmu a skvělého Edwarda Foxe nesnižuje..80% ()

Sevin14

50 let starý "thriller" a tentokrát to bylo znát. Nemělo to pro mě takovou tu napínavou atmosféru ani vyšetřování mi nepřišlo extra zajímavé, některé pasáže by šly zkrátit, prostě takový OK film, který znovu vidět nepotřebuji. ()

CID7

Tak tento film mohu vidět vždy, když ho dávají v TV. Na dobu kdy byl natočen tj fantastický výkon. ()

Adolf47

Hodnocení tohoto filmu u mně trochu ovlivnil fakt, že jsem před jeho sledováním viděl jeho remake a četl knihu. Z tohoto hlediska musím přiznat, že se film celkem drží knižní předlohy. Oba herečtí představitelé jsou dokonalí a zpracování odpovídá době svého vzniku, tedy 70. až 80. létům minulého století, kdy se podle mně točili nejlepší filmy, které dnes už málokterý film překoná. ()

Iroquois

Vynikající film. Proč? Střídmě realistické až syrové napětí bez akčních scén. Edward Fox je dokonale uvěřitelný. Ač zabiják bez emocí, člověk k němu získá určité sympatie a nakonec je mu skoro líto, že se to nepovedlo. A ten test pušky na meloun...banalita, ale mistrovská. ()

gizi

Velmi povedený film ve stylu francouzské krimi 70. let, které mám rád. I přes délku jsem se rozhodně nenudil. Před časem jsem viděl, nyní 18.10.10 podruhé. Mám rád i srovnatelně dobrý remake s Gerem a Willisem. 75%. ()

Dr.dogous

Atentát na prezidenta, zajimavé téma. Nevyhraješ-li volby, objednáš si vraždu. Nicméně v francouzka tajná služba, díky skvélemu detektivovi dokázala téměř nemožné. Muásela mít taky trochu toho štěstíčka. Nabízí se otázka, jak by si dokázala poradit naše tajná služba se Šakalem v dnešní době. Díky usilí našch ministrů na rozkladu tajných služeby, by zřejmě by odešlá těžce pokousanám od Šakala. ()

Andy.222

Četl jsem knižní předlohu která mě uchvátila a filmu se ji mistrovsky povedlo převést na plátno aniž by tím mnoho oproti knize ztratil. Bravo! ()

Saprofag

Ne, ne, ne! Na svou dobu to jistě nebylo zase tak hrozné. Zcela určitě by to přebila každá, alespoň trochu napínavá, jak anglická, tak i francouzská detektivka. Zbytečně dlouhá stopáž, místy střihač asi podřimoval, co se týče napětí, tak to tu prostě nebylo. Už úvodní scéna je natočená tak chladně a o ničem, že jsem začal mít špatný pocit. Bohužel se to po čase vyplnilo. Dokonce i ty okamžiky, kde někdo dokonce umře byly o ničem. Radši za rohem a o krvi jakoby režisér ani nic nevěděl. Nuda až na půdu a protože tohle bych nejenom že nedoporučil nikomu, tak si to ani sám už nikdy nepustím. To znamená, že přes dvojku se dneska nedostanem. Sorry ale znám spoustu o hodně starších a o hodně lepších filmů. Tohle si nezaslouží tolik procent ani omylem! ()

waclaf

Asi jsem ovlivněný tím, že jsem film viděl těsně po přečtení knihy. Byl jsem plný očekávání, během četby jsem si představoval, jak bude vše převedeno do filmu. Jenže doba vzniku filmu a tehdejších postupů se jednoduše nedá srovnávat s mými představami a tím, jak se v dnešní době podobné žánry točí. Film mě zklamal hlavně tím, že se nedrží knižní předlohy, Šakal nakupuje kulovnici v Janově místo v Bruselu, Kowalski se nejmenuje Kowalski a je trapně přepaden zezadu a unesen namísto grandiózní řeže v panelákové chodbě, baronka je informována o příjezdu Šakala předem, Šakal nabourá místo toho, že úmyslně ukryje auto atd. atd. Chápu, že v rámci zfilmovatelnosti je třeba do scénáře trochu zasáhnout, na můj vkus bylo těchto zářezů příliš. Film zdaleka nedosahuje tempa knihy, kterou čtete jedním dechem a fandíte Šakalovi v jeho precizních přípravách, které scénárista shrnul do několika málo scén. Třem hvězdám dopomáhá vztah ke knize. ()

Frenk9

Dlouho jsem hledal film, který bych považoval za nejoblíbenější. Měl jsem hodně oblíbených, to jo. Ale nejoblíbenější ne. Až do chvíle co jsem viděl Den Šakala. Byl to zážitek a já věděl, že bude na vrcholu mého filmového žebříčku. :) Takže 5 hvězd, ikdyž bych mu rád dal víc. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale