V roce 1962 se prezident Charles de Gaulle stal pro mnohé Francouze zrádcem, když dal Alžíru nezávislost. Extremisté, většinou příslušníci armády, vytvořili ilegální organizaci a rozhodli se de Gaulla zabít. Když první pokus nevyšel, najali si nájemného vraha, který si řekl o půl milionu dolarů a zvolil si krycí jméno Šakal. Aby získali potřebnou částku, museli vyloupit několik bank. To vzbudilo pozornost tajné služby, která se pouští do pátrání. Zadrželi kurýra extremistů a mučením z něj dostali jediné jméno ? Šakal. Ten za sebou důkladně zametá stopy. Komisař kriminální policie Claude Lebel, který byl pověřen pátráním, se pomalu a za naprostého utajení dostává záhadnému atentátníkovi na stopu. (TV Nova)

Mr.Hackels

Bohužel musím jít proti proudu. Kdo četl knihu asi pochopí proč. Možná kdybych nejdříve viděl film, šel bych trochu výš s hodnocením. Jenže dost silně pochybuji, že bych vůbec pochopil postupy pátrání komisaře Lebela. V tomto filmu totiž není žádná možnost sledovat, jak dochází k nápadům v pokračování hledání atentátníka. Zkrátka a dobře, kniha vynikající, ale film otřesný. A rozhodně mě neovlivnilo stáří snímku. Je spousta kriminálek ze sedmdesátých let, které jsou prostě o třídu lepší. 40% ()

Parsek

Na to kdy to bylo filmováno, tak to je velmi zábavné a napínavé, pár nedostatků by se našlo, ale vem je čert... Kloubouk dolů. Směle může konkurovat dnešním thrillerům. ()

heruon

Forsythovu knižní předlohu jsem četl, a tak můžu porovnávat. U tohoto filmu rozhodně platí, že je lepší číst knihu než vidět film. Zatímco kniha má stovky stran, které jsou ale pro popis děje velmi důležité, ve filmu je nutné chtě nechtě všechny ty popisy, na kterých Forsyth staví, vynechat nebo výrazně zkrátit - přesto jsou některé pasáže (příchod k vlaku) zbytečně zdlouhavé a ocenit na nich lze jen dneska již olschool kameru. Není to vůbec špatný film, i samotný Šakal se charakterově docela povedl, ale k dokonalosti mi na něm přece jenom něco chybí. ()

demovka

Najatý vrah využívá všeho svémo umu a krutosti, aby dostal příležitost zabít prezidenta. Na druhé straně se policie všemožně snaží mu v tom zabránit. Celý film je o snaze zachytit jediného člověka, co se umí vydávat za někoho jiného. Přitom umírají lidé, hlavně ti, kteří šakalovi nezištně pomáhají. Film má pomalejší tempo ve srovnání s dnešnimi akčnimi filmy. Hlavní hrdina byl výborný postavou i výrazem, prostě dokonalý zabiják. ()

DejnaDee

Tak mě se to líbilo, vůbec mi to nepřišlo nudné, rozvláčné. Mělo to vše co to mít mělo. Bylo to napínavé, poutavé a to vše ještě podržené výbornými hereckémi výkony, zvláště Edwarda Foxe v roli Šakala. ()

AmunRa

Prvotřídní detektivní thriller s pomalým, ale hutným příběhem. Vynikající herecké výkony, jasný a logický příběh, skvělá kamera. ()

Spike86

Příběh je vyprávěn poněkud utahaně. Je to dlouhých 140 minut, ale přesto je to zajímavý příběh podaný do detailů a člověk nakonec tak nějak fandí profesionálnímu zabijákovi, když se konečně po dost dlouhé době a mnoha krkolomných manévrech s promyšleným plánem dostane až k samotné akci, aby to vyšlo... 70% ()

Xmarc

90 % | Jsou filmy, u kterých začnete ještě před koncem pokukovat po hodinách, protože si říkáte, že se to nějak táhne, že už by to mělo přece každou chvíli skončit. A přitom mají i pod 100 minut. Ale jsou i filmy, i když jich není tolik, které najednou skončí, a vy si říkáte jaká je to škoda, protože vás tak bavily, že by mohly mít stopáž klidně i delší. A přitom mají někdy i hodně přes 2 hodiny. Šakal byl jednoznačně ten druhý případ. ()

slavikzbojni

Je to jasné- tento film ako hora prevyšuje hollywoodské spracovanie. Film lahoda, potešenie pre náročnosť. A téma filmu je mimoriadne zaujímavé- OAS - Organisation lArmée secréte- tajná armáda v štýle Petaina- posluhovača nacistov- je jasným vyjadrením zámeru autora knihy, F.Forsytha ukázať, že nenávisť nevymrela. Filmu dávam 5 hviezdičiek... ()

kodwin

Výborný thriller, kterému ubírá na dramatičnosti (a hvězdě) předem jasný průběh a závěr. Vynikající výkon hlavního hrdiny a důraz na detaily jsou hlavní přednosti. ()

jonnybe

Nejenom poctivá práce staré školy. Radost pohledět jak se to dřív dělalo. A další věc je ukázka ze zlatých dob českého dabingu. Nejenom radost pohledět, ale i slyšet. ()

ABC1

Skvělý film - možná ještě lepší než kniha -s úžasným J. Foxem v životní roli. Ve své době zcela bez konkurence.. výborná zápletka, dialogy i humor se tady nejde. Samozřejmě dnes by to člověk trošku prostříhal, ale na druhou stranu se tvůrci obešli bez zbytečných brutalit, potoků krve a rozmazaných mozků na zdi. ()

Peabody

Film je skvělý a dokonce si myslím, že jde o jeden z příkladů jak může vypadat výborná adaptace vynikající knihy, která musí pochopitelůně mnoho vynechat, ale přesto neztrácí púodstatu. Je mi líto lidé, kteří naříkají, že to není dost akční, na rozdíl od remaku s (mým jinak moc oblíbeným Bruce Willisem), který jasně ilustruje problém amerického filmu, rezignaci na napětí a důraz na Bayovskou přímočarou a oholenou (nebo vyholenou) akci. Sledovat to od introdukce do děje (není čas vysvětlovat problém alžírské války), jednání, plánování, realizace, rezervních plánů a falešných identit, kdy je padouch (studený, leč sympatický) stále - nebo skoro stále - o krok napřed a vidět i skoro skoro podařenou akci (ach, ten francouzský polibek veteránovi) je prostě krása. Technický důraz ve stylu kdysi Bondů (i sem ale - pro mne bohužel - pronikla akce a rvačky místo elegance) je prvotřídní, ostatně Forsyth má tyto věci dokonale zpracované ve velké většině svých knih, přípravu musí mít perfektní a rešeršní tým neskutečně kvalitní. Edward J Fox je vynikající, souhlasím, že Lonsdale coby Lebel také, ale nikdo tady nedělá směšné figurky, nepitvoří se, pan režisér Zinneman to zvládl na vysoké úrovni práce s velkými jmény a herci. Komerce na té nejvyšší úrovni. ()

Sa.sa

Absolutní klasika mezi filmy o nájemních vrazích... Tento film se již stal kultovním filmem! Je sice poplaten své době natočení, ale to vůbec nevadí ba naopak.... ()

Bogrant

Až na ten úplný záver, ktorý mal byť paradoxne vyvrcholením predchádzajúcich dvoch hodín príprav ide o veľmi dobrý thriller. Postava Šakala je samozrejme na prvom mieste a Edward Fox ju zahral výborne. Dĺžka by vás rozhodne nemala odradiť, pretože sa v nej vôbec nenudíte, práve naopak. Prípravy na súdny deň, rôznorodé prešmičky, komplikácie, zavádzanie, skutočne sa je načo pozerať. ()

Chicharron

Je to dobrý film, ale k pomyslné metě nejvyšší mu něco chybí. Kniha je o dost "akčnější", ale v sedmdesátkách bohužel akčnější filmy neuměli, a tak se chvílemi dočkáme nudných konverzačních pasáží. Co překvapí jsou naprosto ošuntělá města onoho "vyspělého" západu, ke kterému jsme kdysi vzhlíželi. Edward Fox je kvalitní záporák, nesympatický, chladný a mazaný jak ten Fox... Přes své stáři film převyšuje o několik sáhů mizérii s Bruce Willisem, která se předlohy de facto nedrží vůbec. Šakala s Edwardem Foxem jsem viděl asi 3x, jestli ne vícekrát, a ani jednou jsem se nenudil. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale