Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Gaimanovo dílo plné fantazie skrývající se zejména ve změti geniálně plynoucích slov na stránkách knih při každém přenosu do konkrétních obrazů ztratí část svého kouzla, ať už se jedná o film nebo komiks P. Russela. Zkušený režisér animovaných filmů Henry Sellick však jakési napojení na Gaimanovu představivost stejně jako schopnost vyprávět příběh zajímavý pro dětského i dospělého diváka předvedl výborně. Odvaha, tvrdohlavost a síla jít si za svým neupadají v případě Koraliny do žádných pro dětské filmy typických klišé, sousedé zůstávají stejně kouzelně bláznivými a záhadnými, že si je divák prostě musí oblíbit a svět za zavřenými dveřmi působí i přes svá lákadla odporně podle a zákeřně. Myslím, že Neil Gaiman i všichni jeho fanoušci mohou být stoprocentně spokojeni.(5.2.2011)

Jeden z nejzajímavějších animáků poslední doby, který stojí hlavně na kvalitní knižní předloze Neila Gaimana coby momentálně asi nejzajímavějšího tvůrce alternativních světů. Koralína může uspokojit jak děti, snad s výjimkou těch nejmenších, protože obsahuje temné motivy a strašidelné scény, tak i dospělé, protože přináší opravdu chytrý příběh se zajímavými postavami a s nosnou myšlenkou, je natočená dynamicky, s citem pro výtvarnou stránku a k pěti hvězdičkám jí vlastně moc neschází. Paradoxně v mých očích jí ubližuje to, na čem je postavená současná animovaná blockbusterová tvorba, tzn. typická počítačová grafika, díky které jí schází určitá výlučnost charakteristická pro klasickou kresbu a animaci. Celkový dojem: 85 %.(30.4.2010)

Po mimické a vůbec animační stránce samozřejmě naprostá špička, jinak ale nesahá Mrtvé nevěstě nebo Ukradeným Vánocům (těm hlavně) ani po kotníky. Hororové a strašidelné prvky působí naroubovaně za každou cenu, od půlky začne být děj strašně natahovaný a energie a tempo se z něho v podstatě vytratí (a už se neobjeví). Bohužel, ani hudební veterán Coulais se nezmohl na víc než jen pár zajímavých hudebních momentů. Hudba paradoxně funguje lépe samotná než s filmem... Selickovi každopádně chybí nápady a Burtonův dohled, který by Koralíně zajistil elegantnější průběh, žánrovou čistotu a dostatečné fantazijní zázemí. A taky lepší tah na branku...(17.7.2009)

Atmosférické, napínavé, ponuré a strašidelné. Některé pasáže mě opravdu slušně vyděsily a měla jsem pocit, že jestli mě, diváka vcelku odolného, toto vyděsí, tak pokud se na Koralínu dívá nějaký malý špuntík, z některých scén nejspíše pláče hrůzou a po dlouhé večery se možná bude i po tmě bát. Čarodějnice a ty její knoflíky byly vskutku opravdu velmi děsivé. Hodně povedený snímek, ale netroufla bych si říci, že v něm naleznou pohlazení a klid v duši i ti (nej)menší.(23.10.2010)

Je rozkošná jak knoflíček, na očích všech tvářiček. Kdokoli jednou spatří Koralínku….. ,,Krásné“ prostředí a dům starý 150 let dává vzpomenout na kousky T. Burtona, nebo právě na Ukradené vánoce. Stejně jako příběh, kde se pod závojem noci probouzí neuvěřitelná dětská fantasie. A vyloudí i kapku úsměvu. Jsou sny nebezpečné? A co když je to skutečnost? Faunův labyrint pro děti? (!) Děti se budou bát! Třeba toho, jestli je babizna také nenaláká na poklady! PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ *** P.S.: jste li dítě, odeberte jednu * od humoru a přidejte ji k napětí.(17.6.2009)

• - Když Wybie utíká před Coraline, Coraline po něm hází obě své boty. Avšak v další scéně po něm hodí také svou botou, i když by správně už žádnou mít neměla. (Sayko)

• - Dollar Bill má tvář režiséra Henryho Selicka. (Aknah)

• - Shodou okolností byla pro soundtrack k filmu do dívčího sboru jako hlavní hlas vybrána dívka, která se také jmenuje Coraline. (Bounded)