Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Coraline je, ač se to tak prvních pár minut nejevilo, mým asi nejslinějším pohádkovým zážitkem za posledních pár let. Po všedně působícím úvodu začíná režisér po kapkách přidávat vzorky své fanatzie. Kapání nabývá na intenzitě a druhá polovina filmu je už fantastická jízda. Srovnávat s Burtonem? Nevím, Selick je jiný. Možná to není vizuální génius, ale zase dokáže své postavy vsadit do silného, krásného a místy až hororového příběhu. Dokáže více zaujmout emocemi příběhu, než "jen" vizuálními orgiemi. Je dobře, že stále existují nadšenci, kteří se nenechali zlákat digitálními technologiemi. Klasické loutky totiž budou vždy krásnější.(29.3.2010)

Selickově Karolíně, pardon, Koralíně schází jedno jediné. A sice, že onen "respekt z knoflíků" se oproti předloze ne a ne dostavit. Možná je to i tím, že tak docela nesdílím Selickovu vizi jako takovou. Je málo temná. Holt Dave McKean je prostě Dave McKean. Takhle je Koralína sice výtečný animák, ale nic víc. A potenciál na to něco víc tu byl, ne že ne.(14.6.2009)

Atmosférické, napínavé, ponuré a strašidelné. Některé pasáže mě opravdu slušně vyděsily a měla jsem pocit, že jestli mě, diváka vcelku odolného, toto vyděsí, tak pokud se na Koralínu dívá nějaký malý špuntík, z některých scén nejspíše pláče hrůzou a po dlouhé večery se možná bude i po tmě bát. Čarodějnice a ty její knoflíky byly vskutku opravdu velmi děsivé. Hodně povedený snímek, ale netroufla bych si říci, že v něm naleznou pohlazení a klid v duši i ti (nej)menší.(23.10.2010)

Námět z Alenky, scénář maximálně na kraťas a do toho výstřední Sellickovo fantazírování, které po půlhodině prostě už ničím nezaujme a víc a víc tlačí k zoufalému volání „Ať už se začne něco dít, proboha!“. Co mě na tom bavilo nejvíc, tak byla paradoxně Dakota, která výborně intonuje a v hlasových polohách protivného spratka, vyděšeného děvčátka i odvážné holky doslova ‚hraje‘. Zbytek k uzoufání a nemusel tomu ani asistovat Tim Burton.(31.12.2009)

o fous, spíš ale jen o fousek slabší, než starší parádička se Skeleton Jackem, a tak stejně, možná o fousek lepší, než Mrtvá nevěsta. Možná kdyby byla muzika od mistra Elfmana, to by asi bylo jiné:-) Ale co mě absolutně dostalo, to byl ten zcela autentický, věrohodný a do detailu vychytaný kocour!!! To však pochopí jen ti, kteří mají černého kocoura doma - závěr mluví za vše, že? 2 shit: ten nick sis vybral sám, nebo ti tak říkají od mala kvůli tomu, co máš v lebičce?(30.5.2009)

• - Lilie na zahradě jsou ve skutečnosti umělohmotné náprstky otočené naruby a ručně namalované. (venus)

• - Vyrobit jednu loutku Koralíny znamenalo práci pro 10 lidí na 3 - 4 měsíce. (venus)

• - Dollar Bill má tvář režiséra Henryho Selicka. (Aknah)