Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Rozpočet $60miliónovTržby USA $75,286,229Tržby Celosvetovo $126,037,057Tržby za predaj Blu-ray v USA $15,244,816 //počet predaných kusov 602,058Tržby za predaj DVD v USA $47,626,518 //počet predaných kusov 2,637,499Sila! -čo dokážu niekedy filmári natočiť a hlavne tak pochmúrnu vec ako Coraline je, veru dosť ťažko sa niečo takéto hodnotí a vôbec aj pozerá, hlavne keď je to ako že odľahčené čiernym humorom, pri ktorom sa je asi dosť ťažko hlasito zabaviť. V podstate ide o dosť hustšiu záležitosť než je Burtonovsky ladená Predvianočná nočná mora či Mŕtva nevesta Tima Burtona. Pokiaľ ide o samotné technické spracovanie filmu je prvotriedne, k tomu popustenie fantázie spojené z nejakou tou psychadelickou stránkou povyšuje toto do iných sfér než nejaké klasické rodinné fantasy, riadne to skôr naburáva tématicky skôr dosť horrorovú tému aj vďaka ponurej presiaklej atmosfére tohto počinu, ktorý by si zaslúžene mal dostať plné hodnotenie ale nedá sa nič robiť a človek si musí pomaly nájsť cestu k takémuto niečomu aby si to mohol naplno vychutnať, zatiaľ ostávam na 4hviezdičkách a časom sa do tejto pochmúrnej krajinky určite rád vrátim. Neil Gaiman je najvýraznejší spisovateľ v oblasti fantasy poslednej doby, jeho príbehová paleta nepozná hraníc. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Comics Salon 2009)(12.7.2009)

Námět z Alenky, scénář maximálně na kraťas a do toho výstřední Sellickovo fantazírování, které po půlhodině prostě už ničím nezaujme a víc a víc tlačí k zoufalému volání „Ať už se začne něco dít, proboha!“. Co mě na tom bavilo nejvíc, tak byla paradoxně Dakota, která výborně intonuje a v hlasových polohách protivného spratka, vyděšeného děvčátka i odvážné holky doslova ‚hraje‘. Zbytek k uzoufání a nemusel tomu ani asistovat Tim Burton.(31.12.2009)

Nuda nuda , strašná nuda, vůbec mě nenapadá důvod proč to má tak vysoký hodnocení (90%), tohle půjde podle mě dolu velkou rychlostí. Zhruba první hodina příběhu je naprosto o ničem, nudil jsem se, i když sem se pokoušel bavit, hledal sem na filmu něco pozitivního, ale nic sem nenašel, ani hlavní postava mě ničim nezaujala. V podstatě se to Henry Selick snažil natočit podobným stylem jakým točí Tim Burton svoje hororový pohádky, ale vůbec se mu to nedařilo, sice abych zase nekřivdil, tak to neni úplně otřesný, ale nemá to prostě v sobě nic, čim by to vyloženě zaujalo, člověk na to jen čumí a přežívá. Zbylých třicet minut už je lepších, film trošku ožívá, atmosféra se potemní, příběh se rozjede a už to jakž takž nějak dokáže zapůsobit a zabavit, ale je to hodně málo(27.5.2009)

Henry Selick a jeho návrat, který by v mnohém rád navázal na Ukradené Vánoce, ale je dosti odlišnou zábavou. Podobnost s Alenkou v říši divů nechám radši na jiných a přímo skočím ke snímku, který hýří nápady, postavami a výtvarné pojetí nechává několikrát spadnout divákovu čelist na podlahu. Pokud jsem si u Ukradených Vánoc říkal, že tohle bych nechtěl dělat sám ručně, u Koralíny to platí dvojnásob. Svět Koralíny je zajímavý do všech detailů, které jsou divákovi představeny, ale něco mu chybí. Jestli je to nějaké vnitřní kouzlo nebo "život" postav, nevím, ale pátou hvězdu za to nedám. Kromě výše zmíněných jsou i velmi dobře vybrány hlasy postav, kterým dominuje Dakota Fanning (paradoxně) v pro mě zatím své nejlepší roli.(1.7.2009)

Líbilo se mi to přesně do okamžiku druhého konce, který tam rozhodně nemusel být a mohl se nějak spojit s tím předcházejícím, tohle natahování nesnáším. Jinak animace a stylizace moc hezká, neokoukaná a zajímavá, hudba výborná a zápletka přinejmenším zábavná, navíc minimum moralizování. Postavám (snad až vyjma hlavní hrdinky a kocoura) ale chybělo kouzlo a celá ta pohádka a její konec na mě působil dost chladně. Ale palec nahoru za všechny ty krásný hororový scénky "pro děti."(9.4.2011)

• - Lilie na zahradě jsou ve skutečnosti umělohmotné náprstky otočené naruby a ručně namalované. (venus)

• - Vyrobit jednu loutku Koralíny znamenalo práci pro 10 lidí na 3 - 4 měsíce. (venus)

• - Mluvící vážku namluvila dcera Teri Hatcher. (Pavlínka9)