Koralína a svět za tajnými dveřmi

• Česko

Koralína a svět za tajemnými dveřmi

Coraline

Koralína a svet za tajnými dverami

Animovaný / Rodinný / Fantasy / Dobrodružný

USA, 2009, 96 min

Hu, to byla ale zvláštní zkušenost. Viděl jsem jak "Noční můru," tak "Mrtvou nevěstu," ale tenhle film šel ve všem o dost dál. Ať už je to kvalita animace, která chrlí jeden vizuální bonbonek za druhým, nebo temnost příběhu, který by mě jako dítě zaručeně v některých pasážích vyděsil. Ale celé je to zároveň tak kouzelně pohádkové a uchvacující, že to i přes občasnou "drsnost" musí chytit každé dítě s fantazií. A co víc, film má co nabídnout i dospělému publiku. Smekám před Henry Selickem, tohle byla nádhera a jsem zvědav na přijetí u českého publika.(25.5.2009)

Velmi příjemný ostrůvek stop motion nedokonalosti v sofistikované záplavě křemíkových nadlidí. Nádherná animace ještě umocněná 3. rozměrem, velmi poetické dekadentní taškařice i moc hezká atmosféra. Škoda, že hudební doprovod tak neuchvátí jako kdysi Elfmanovy zpívánky. Koralína je přeci jen infantilnější než Burtonovy počiny, nemá tak ostrý slovní humor, ale přesto navzdory vší plyši umí pěkně hryznout. Bavil jsem se báječně. [85%](29.5.2009)

Henry Selick a jeho návrat, který by v mnohém rád navázal na Ukradené Vánoce, ale je dosti odlišnou zábavou. Podobnost s Alenkou v říši divů nechám radši na jiných a přímo skočím ke snímku, který hýří nápady, postavami a výtvarné pojetí nechává několikrát spadnout divákovu čelist na podlahu. Pokud jsem si u Ukradených Vánoc říkal, že tohle bych nechtěl dělat sám ručně, u Koralíny to platí dvojnásob. Svět Koralíny je zajímavý do všech detailů, které jsou divákovi představeny, ale něco mu chybí. Jestli je to nějaké vnitřní kouzlo nebo "život" postav, nevím, ale pátou hvězdu za to nedám. Kromě výše zmíněných jsou i velmi dobře vybrány hlasy postav, kterým dominuje Dakota Fanning (paradoxně) v pro mě zatím své nejlepší roli.(1.7.2009)

Námět z Alenky, scénář maximálně na kraťas a do toho výstřední Sellickovo fantazírování, které po půlhodině prostě už ničím nezaujme a víc a víc tlačí k zoufalému volání „Ať už se začne něco dít, proboha!“. Co mě na tom bavilo nejvíc, tak byla paradoxně Dakota, která výborně intonuje a v hlasových polohách protivného spratka, vyděšeného děvčátka i odvážné holky doslova ‚hraje‘. Zbytek k uzoufání a nemusel tomu ani asistovat Tim Burton.(31.12.2009)

Atmosférické, napínavé, ponuré a strašidelné. Některé pasáže mě opravdu slušně vyděsily a měla jsem pocit, že jestli mě, diváka vcelku odolného, toto vyděsí, tak pokud se na Koralínu dívá nějaký malý špuntík, z některých scén nejspíše pláče hrůzou a po dlouhé večery se možná bude i po tmě bát. Čarodějnice a ty její knoflíky byly vskutku opravdu velmi děsivé. Hodně povedený snímek, ale netroufla bych si říci, že v něm naleznou pohlazení a klid v duši i ti (nej)menší.(23.10.2010)

• - Koralina byla přepsána i pro muzikálovou verzi hranou v New Yorku. (j.o.j.o.)

• - Květiny v zahradě mají uprostřed ping-pongové míčky. Květy na třešňových stromech jsou vytvořené z popcornu. (venus)

• - Všechny loutky jsou vyrobeny ze silikonu a pěnového latexu, uvnitř jsou ze železa. (venus)