Reklama

Reklama

Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (302)

bloom 

všechny recenze uživatele

Naprosto nerozumím zdejším vyhroceným komentářům. Jedni tvrdí, že to není kulometná kadence vtipných replik jako v seriálu a tím pádem je film nudnější. Druzí zase opakují, že seriál je komerční odpad, v němž poslání filmu zcela vyšumělo. Ani jedna skupina však nemá pravdu. Pokud budeme diskutovat o věrnosti k Hookerově předloze , tak film jasně vede (v seriálu z ní v podstatě vychází jen pilotní díl), ale o to tu nejde. Film je mnohem víc realističtější a vlastně podle mě z něj to protiválečné poslání vyleze docela nenásilně. Seriál je v tomto směru mnohem útočnější (aspoň ve svých moralistických začátcích). To dokládá, že sitcom nesmazal to hlavní poselsví, ale podává ho trochu jinými prostředky. Robert Altman neměl rád seriál z prostého prozaického důvodu: kvůli penězům. Za celou dobu mu z jednoho nejsledovanějších pořadů nekápnul ani cent. Ačkoli se původní film M.A.S.H. drží Hookerovy předlohy, došlo tu přesto k několika změnám. Především rozšíření postavy Franka Burnse, který se v knize objevuje pouze v jedné kapitole. Scénárista sloučil Franka s postavou majora Hobsona, pánbíčkáře, který je neustále viděn s modlitební knížkou. V té jedné kapitole má však Frankovo chování blíž seriálu. Mně se líbí film i seriál, pouze k seriálu jsem si vypěstoval větší vztah. Ze zdejšího původního ansámblu se do televize dostali pouze Garry Burghoff jako Radar a G. Wood jako generál Hammond. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Když "TO" miluješ, není co řešit. Tohle píšu pls při plném vědomí, jako VELKÝ fanoušek navazujícího seriálu. Tohle bych spíš čekal od francouzů, popř. britů, tj. "palbu do vlastních řad". Že si američané (z jednoho z nejpalčivějších témat jejich historie), navíc v době, kdy byli v dalším jejich velkém průseru (válce ve Vietnamu) udělají takovouto humornou sondu, to bych opravdu nečekal. Válka v Korei, jedna mobilní armádní chirurgická jednotka M.A.S.H., výteční chirurgové pracující v těžkých podmínkách a jediný způsob jak z toho nezcvoknout, je brát to s humorem a nadhledem. To už je dávno známá věc, že nejlepší obranou proti hrůzám války je Lidský humor, byť ne za každé situace se dá aplikovat. Tento snímek R. Altmana je v prvé řadě výtečná satira a poukázání na nesmyslnost všech válek jako takových (a takto je potřeba také brát a přistupovat k němu!) Absence jakéhokoliv vojenského řádu, rezignování na autority jako takové. Leč pozor, chirurgové jsou to prvotřídní a slib, který při studiích učinili, dodržují a "naplňují" bezezbytku. Tuhle vyvedenou chirurgickou jednotku si JÁ dám kdykoliv, kdekoliv a rád. p.s. snad pouze s jedinou výtkou. Z major M. O´Houlihanové (Hrmy) zde udělali příliš hloupoučkou husičku. Byť nepopírám..., při jejích scénách jsem se i já bavil. Co říci závěrem? Dovolím si použít slova vojenského řidiče z tohoto snímku... "ZKURVENÁ VÁLKA" ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Seriál MASH je geniálny a tiež patrím medzi tých, ktorý tento film videli až po ňom...Je to fajn "podívaná", ale človek sa chtiac-nechtiac nevyhne porovnávaniu a o to viac gratulujem autorom seriálu, že sa im podarilo inšpirovať sa a všetko vylepšiť. Či už protivojnovú iróniu a sarkazmus (ktorý tu nie je taký trefný a zábavný), postavy (tu málo rozvinuté o nejakej psychológii sa tiež veľmi nedá hovoriť, pričom Hawkeye mi dokonca občas ani nebol veľmi sympatický). Robert Altman sa možno radí medzi najväčších režisérov všetkých čias, ale ja stále nechápem prečo a ani po MASHi som to nepochopil... ()

Mr. Lobo 

všechny recenze uživatele

- Pane plukovníku! Jak dopadla cesta? - Dobře, generál tam nebyl.| Nečekal jsem, po těch letech a xkrát po kouskách viděném seriálu, že mě to ještě nějakým způsobem osloví, ale ano. Zasmál jsem se i nahlas. Vlastně jen dva mínusy: scéna s americkým fotbalem, který mě nechává chladným (ale zase funguje v kontextu filmu velmi dobře), a český dabing. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Film je realitou, seriál pak její (geniální) karikaturou. Lze to jednomu i druhému nějak vyčítat? Ne, zbývá jen hloupost všech kteří od filmu chtějí to samé co od seriálu prostě ignorovat. Film ukazuje válku jinak, ale pořád v celé její absurditě, právě proto že tady je tak moc "bez války" - jediné čím vyloženě zklamal, že místo gradování v poslední čtvrtině doslova umře zbytečným plácáním se ve zbytečném fotbalu. ()

Galerie (102)

Zajímavosti (50)

  • Po sestříhání přišel snímek vedení společnosti ještě pořád příliš krvavý. Nakonec se režisérovi přeci jen podařilo protlačit ho do kin. (hippyman)
  • V roce 2006 vybral časopis Premiere film jako jednu z „50 nejlepších komedií všech dob“. (kaladze77)
  • M.A.S.H znamená Mobile Army Surgical Hospital (Pojízdná armádní chirurgická nemocnice). (M.B)

Související novinky

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (více)

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno