Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Předloha:

H.P. Lovecraft (povídka), Michael Shea (povídka) (více)

Guillermo del Toro (průvodce), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (více)

Epizody(8)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

novoten

Při alespoň letmé znalosti zájmů titulního tvůrce se divák ochudí o překvapení. Takže kdo má del Torovu filmografii v malíku, ten v klidu přijme fakt, že polovina epizod adaptuje Lovecrafta nebo se mu námětem blíží velmi těsně. Zbytek příběhů v sobě pak má větší nebo menší množství gore či přídech gotického hororu. Jako celek Kabinet trpí klasickým neduhem většiny antologií, kdy po atmosférické podívané následuje hrubozrnné béčko, ze kterého je mi chvílemi až stydno. Právě tady to ale, snad vzhledem k šestákovému původu celého žánru, příliš nevadí. Na každý další díl jsem se těšil a nemohl se dočkat, co a kdo se z něj na mě vykulí. Dojmy jsou tak o krok příznivější, než naznačuje zprůměrované hodnocení výše. ()

Shizle

Spoilery a mé dojmy ke všem osmi epizodám. První díl (Položka 36) je za mně dost solidní úvod do sbírky horrorových povídek. Schválně nesympatickej a skvěle zahranej redneck (Tim Blake Nelson) si vydělává kupováním opuštěných skladů a v jednom z nich najde pár věcí, které ho mohou stát život. Za mě fajn, jednoduchej děj a příjemná atmosféra. Nesedl mi tam konečný zvrat s ukřivděnou Korejkou, která našeho vidláka nechá na pospas smrti kvůli pár rodinným fotkám, které ji vidlák odmítl dát. Druhý díl (Hřbitovní krysy) je za mě třetí nejslabší z celé série. David Hewlett v roli vykradače hrobů je skvělej a fakt jsem se usmíval vždycky když byl na scéně. Ale pořád mě něco vytrhávalo od sledování. Vůbec mi nesedl humor, nevím proč, ale přišel mi tady hrozně navíc. A taky monstra (mega krysa a kostlivec) mi přišly nepřirozené a fungovalo by to podle mě o dost lépe, kdyby tvůrci zůstali jen u normálně vzrostlých hlodavců. Třetí díl (Pitva) se naprosto liší od předchozích povídek. Thriller, se skvělým zasazením, kterej postupně graduje k fakt brutálnímu vyvrcholení plného goru a skvěle nechutných scének. Za necelých 60 minut stihne povídka, která je rozdělená do dvou pomyslných částí, odvyprávět příběh šerifa, lékaře, několika horníků a vetřelce. První polovina nás seznámí s příběhem a v druhé polovině sledujeme soudního lékaře jak pitvá těla horníků a na úplném konci bojuje s vetřelcem a sám se sebou. Je to silný, nechutný a prostě skvělý. Taky mě hrozně zaujalo, jakým stylem pojali vetřelce. Skvělá historka a za mě nejlepší ze všech osmi. Čtvrtý díl (Mimo) je podle hodnocení asi tím nejkontroverznějším. A chápu proč. Je to společně s posledním dílem nejdelší epizoda ze všech a hrozně se táhne, mohla být klidně o patnáct minut kratší a vlastně bychom o nic nepřišli. Děj není nijak originální, dost mi připomněl matčinu dějovou linku z Requiemu, jen bez jakýchkoliv emocí. Nejvíc za mě celou epizodu táhl hlavní pár (Kate Micucci a Martin Starr) a neobvyklá kamera, která do povídky s takovým tématem skvěle padla. Ještě je za mě škoda, že díl neskončil s pohledem na vycpaného manžela, tato scéna měla jako jediná nějakou atmosféru, a k ukončení vyloženě vybízela. Pátý díl (Pickmanův model) je za mě nejhorrorovější ze všech. Rád bych podotknul, že s tvorbou H.P. Lovecrafta nemám žádné zkušenosti a předlohu jsem předtím neznal. V této historce je vyobrazena dvojice mladých malířů. Will (Ben Barnes) obdivuje dekadentní obrazy Richarda (Crispin Glover) na kterých jsou namalovány strašné události, které postihly Richardovu rodinu. Časem však Willa začnou obrazy strašit, začne mít vidiny, které eskalují až k vraždě autora těchto děl a jeho přítele, Richarda. Krásně zachycený rozklad lidské psychiky a měl jsem nepříjemně hnusný pocit celou historku. Krása. Šestý díl (Snění v domě čarodějnic) je druhou epizodou, založenou na Lovecraftově tvorbě. Za mě nejhorší epizoda, nudná, zdlouhavá pohádka bez špetky horroru. Věřím, že předloha je úplně jinde a fakt nevím co bych tady kromě lokací mohl ocenit. Sedmý díl (Prohlídka) je audiovizuální porno, bohužel s absencí pořádného děje a zakončení. Lokace sídla záhadného milionáře, synťáky, kontrastní barvy a tohle všechno je naprosto perfektní. První část dílu, ve které se hosti představují a povídají si u stolu nad lajnou kokainu a sklenicí padesátileté whisky je skvělá, skvěle napsaná a fakt nezačne nudit. Jen je škoda že po tak skvělé výstavbě nepřijde vlastně skoro nic. Žádný pořádný zvrat. Tady naopak mohli tvůrci stopáž přidat a udělat nějaké napínavé vyvrcholení. Za mě je to škoda, ale furt solidní epizoda, ke které se ještě určitě párkrát vrátím. Poslední, osmý díl (Šum křídel) je už na odlehčení. Ale asi zároveň ten nejsilnější ze všech. Pomalé tempo a vyobrazení na první pohled šťastného páru, který vyjel na ostrov natáčet a studovat ptáky. V průběhu epizody se dozvídáme víc o jejich minulosti a ke konci, že manželům rok zpátky zemřela dcera. Nancy (Essie Davis) má ve starém domě, ve kterém jsou ubytováni, halucinace a Edgar (Andrew Lincoln) se snaží napravit a pochopit ne až tak fungující manželství. Konec epizody je dost klidný a já jsem jenom rád že díl skončil takhle, a že se tvůrci nesnažili vymyslet žádný duchařský závěr. Shrnutí: Jsem rád, že Guillermo del Toro dokázal doručit obstojnou a osobitou sbírku horrorových povídek, kde každý díl režíroval jiný režisér a až na jednu, za mě fakt špatnou šestou epizodu, se vyplatí seriál vidět. () (méně) (více)

ricci.s

Priemerný hororový seriál, pre mňa vlastne dosť veľké  sklamanie. Za vrchol považujem druhú poviedku s krysami a mŕtvolami, mňam! Tá dokázala baviť aj znechutiť. Prvá bola priemerná (zaujal ma až záver), tretia sa síce teší všeobecnej obľube, ale mne to nesadlo (podobne ako režisérov celovečerák Empty Man), štvrtá s tou škaredou kravou ma dokonca takmer zabila, piata... OK, šlo to. Dobrý koncept, aj nejaké gore, ale dalo sa z toho vyťažiť aj viac. Šiesta sršala trápnosťou a siedma je len nudná konverzačka. Posledná ôsma je jedna z mála, ktoré sa aspoň trochu snažili vydesiť, takže na nízke hodnotenia ostatných sa môžem zvysoka.... Môj veľmi subjektívny poradovník od najlepšej: 2 – 8 – 5 – 1 – 3 – 6 – 7 – 4. ()

Yoshitsune

Na tomhle sem se fakt těšil a po skončení, se nedá říct, že by mně nějaká povídka vyloženě zklamala, ale přesto mám nějaké ty výhrady. A začnu tou největší a to je, že velká většina povídek skončí tak nějak neuzavřeně, jako ta povídka skončí a divák do jisté míry ví, jak to dopadlo s hlavním protagonistou, ale přesto tam něco chybí. A přitom by stačil obyčejný novinový titulek a nebo nějaký dovětek, který by tak nějak uzavřel. Je tedy pravda, že některé povídky sou uzavřeny výborně a nic bych na tom neměnil a sou to Hřbitovní krysy, Snění v domě čarodějnic a Šum křídel, tyhle povídky sou výborně uzavřený a nezůstává žádný otatník, ale a nebo něco podobného. Ale nejslabší podívdkou, překvapivě Pickmanův model, nejenže je tam úplně debilní a zbytečený jump scare, ale zároveň povídka, dle všeho skáče v časovém období a to časové období neni nijak ohraničeno. Hlavní hrdina se v druhé polovině, snaží vyřešit ony problémy a vidíme ho psychicky a fyzicky na dně, ale přitom ještě před minutou byl v pohodě. Tohle třeba povídka Snění v domě čarodějnic, zvládá výborně, hlavní hrdina má problémy a jeho proměna v trosku, je nám ukázána, vidíme, jak nemá dostatek peněz, jak ztrácí přátelé a všichni od něho dávají ruce pryč, takhle to má správně vypadat. Prohlídka je moje nejoblíbenější povídka, sice tam trochu chybí, nějaký to douzavření, ale neni to tolik do očí bijící. Šum křídel a Mimo, používají takovaný "slow burn" efekt vyprávění, ale obě dvě se mi líbili a ano Šum křídel, neni vyloženě horor, ale zase to má nejlepší herecké výkony. ()

luka4615

Vizuálně opojná záležitost, která ale vyjma skvělé povídky “Pitva” nemá nic moc co nabídnout. Zbytek epizod je totiž scenáristicky velmi plochý a snadno zapomenutelný. Je pro mne vážně velkou záhadou, proč zrovna tomuto koktejlu velmi průměrných povídek propůjčil slovutný Guillermo Del Toro své jméno. (Netflix) ()

• Epizoda se odehrává v sobotu 22. září 1979. (noelcoward73)
  • Guillermo Del Toro v jednom z rozhovorů prozradil, že inspirací pro sepsání příběhu byla jeho osobní zkušenost, kdy byl jeho sklad prodán bez jeho vědomí stejně jako se to stane v příběhu Emilii (Elpidia Carrillo). (NiWi)

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení