Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

(seriál)
  • USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (více)
Trailer 1
Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Předloha:

H.P. Lovecraft (povídka), Michael Shea (povídka) (více)

Guillermo del Toro (průvodce), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (více)

VOD (1)

Epizody(8)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

Trailer 1

PKD

Můj 2800. komentář. Tak jsem rád, že to vyšlo zrovna neplánovaně na něco takového. Projekt, o kterém jsem nevěděl, či na něj zapoměl. Tudíž jsem od toho nečekal ani H událost roku ani nic podobného, jako jiní. Výhoda. Než se dostanu k jednotlivým dílům (rozhodl jsem se, že nebudu psáti žblept ke každému dílu, ale ďábelsky je implementuji do celkového komentu) pár pozn. k anthologii jako celku. Del Býček je šíleně nakynutý a má problémy s mluvou, víc než dřív, což naštěstí nemá vůbec vliv na Kabinet.;-) Znělka je naprosto luxusní, takže dojem z ní trochu kazí ty šílené housle, které mi ewokují Nightmares and Dreamscapes, kde nebyly tak nelidsky vysoko. Nyní k dílům: Lot 36...námět del Toro. V hl. roli skoroLeader z MCU Hulka aj. a ve vedlejší dr.Kurt Mendel, zde hrající působivého Němce. Special quest star, jediná ženská postava z 1. Predatora, kterou jsem od onoho filmu snad v ničem jiném neviděl. Samotný díl má 1 nešvar, který je snad vyloženým copyrightem většiny dílů a to, je jaksi useknutý, zatímco by potřeboval ještě pár minut navíc. 1.pol. kde se ´´nic´´ neděje mi ani po 2 shlédnutích nepřišla nudná. Polovina druhá už jede na plné kecky a posl. 10min. je vyloženou lahůdkou. Tohle je 1 z těch dílů, ze kterého bych udělal film. Graveyards Rats...předloha Henry Kuttner, kterého kdysi v Ikarii nazvali zapomenutý král povídky a já na 100% souhlasím. Vydána v 1936 ve stejném magacínu, kde často žůžoidně děsil tehdy nepřipravené čtenáře i jakýsi HPL. Proto si spousta znalců vzpomene při čtení/sledování na Krysy ve Zdech a další generace pak na nedostižný Kingův flák Noční Směna. Tady není v podstatě moc co vytknouti, takže se omezím na fakt, že se zde po mnoha letech opět sešel Vincenzo ´Kostka´ Natali a jako vždy sázka na jistotu, David Hewlett (kterého jsem s  tím obličejovým porostem skoro nepoznal) a opět zabodovali. Na 98% Retro pošmourný vizuál je už sám o sobě, pastvou pro oči staromilcovy, které nepotřebují nutně, aby se horror odehrával v 21.st. apod.  The Autopsy...předloha Michael Shea, která vyšla v Ikarii 5/2001 a kterou pochopitelně vlastním. Jen si ji po těch 21 letech již vůbec nepamatuji, což samoz. nesouvisí s quallitou, jen toho bylo během té doby přečteno spoustu, takže jsem byl aspoň napjatý, jak guma od trenýrek. Bylo zajímavé, po dlouhé době viděti Ru´Afa z ST IX. Rozhodně si to musím po shlédnutí, přečísti. Je to 1 ze 2 SF/H příspěvků do Kabinetu a na to já velmi slyšám. The Outside...předloha comics. websérie z 2016 jm. Some Other Animal´s Meat od Emily Carroll, kterou zde někteří zcela mylně považují za povídkářku ve smyslu beletrie a ne za čistě comicsovou autorku. Co říci? Na to, že je to ujetina, která by vystačila na 30min. atd.? Já se kupodivu nenudil celou dobu, už jen proto, že jsem nevěřícně zíral na ty šilhavě vypoulené bulvy hl. herečky. To byl větší bizarre než ten Alo Glow krém, který se chová jako Cohenova The Stuff. Velké plus za toho reklamního moderátora, který byl TOP. Taxidermie jako koníček? Zdravím Normana Batese, který by si s ní dosti rozuměl i díky tomu, jak naložila se svým manželem, který mě fascinoval už jen tím, že žil s něčím takovým. A to myslím celkově. Bavily mě ty spolupracovnice z Banky, které se dokázaly baviti jen o velikosti mužských nádobíček a prsou. Nemáte náhodu na ně čísla?;-) Dobrá ujetina II., která ovšem v rámci příběhů s ponaučením nepřínáší nic nového a jak zde někteří napsali, skoro se sem svým pojetím do Kabinetu ani nehodí. Já bych něco takového čekal spíše ve 2.s. Masters of Horror. 1x stačilo. Pickman´s Model...předloha HPL. A viděný jako první. Pokud vím, tak 1. adaptace této povídky. Je zde hodně změn a dalo by se říci, že si autoři jen vypůjčili jména a povolání postav. Já za sebe mohu prohlásiti, že v tomto př. mi to nějak extra nevadilo (ovšem, za těsnější adaptaci bych se nezlobil) páč je zde opět výprava na 100% úrovni a jde vskutku o 1 z mála Lovecraftovek, které jsou zasazeny do HPL doby. Obsazení je též zajímavé a já s velkým přequapením mohu po1. v životě prohlásiti, že jsem si užil roli Crispina Glovera (kterého jsem nikdy moc nemusel a nikde až nyní, mě nějak kór nezaujal, snad jen v BTTF) a na tuto roli se hodí dokonale. 60min. stopáž je tak akorát a konec mi v tomto vzácném př. nepříjde rychle useklý. Doporučují párům s 1 dítětem. Nejlépe chlapcem. Dreams in the Witch House...opět HPL. Tentokráte ovšem zmršen k nepoznání, což jsem poznal tak, že po 10min. jsem bez milosti použil rychloposuv, páč mě už úvodní prolog začal dosti sráti, s prominutím. Nejlépe to vystihl v solo komentu Cedr, takže odkazuji na něj. Jen dodám, že za mě, se jedná o totální průser celé série a Grint je fakt něco otřesného. A pokud bych se ihned po tomto podíval na nějakého HP, tak nevím, nevím. Gordonova verze z 2006 zůstává stále suvereně nepřekonaná. Od odpadu to dělí jen samotná Bosorka a Prašivka v.2.0 The Viewing...zřejmě jediný díl, který není dle předlohy. Geniální hudba. Za completní score bych vraždil. Kamera a celkové zpracování je takové, že bych přísahal, že jde o něco z 79 a ne z 2022. Totál, psychedelické retro s asiatkou, co by mohla z fleku hráti Velmu a gigantické afro 1 z postav. Totál disko 70tky. Třešnička na dortíku je u mě samoz. Peter Weller, kterého jsem v něčem (mimo dokumentů) už 9 let, neviděl. A který si očividně s chutí střihl další roli typu Naked Lunch. Opět je zde ale onen tzv. Kabinetový nešvar, konec není žádný konec, páč se někdo rozhodl nedopsati scénář, bo co.  The Murmuring...předloha del Toro. Tady jsem váhal až do konce mezi 3 a 4, ale nakonec jsem po posl. pár minutách, dal 4. Zda si to nechám, ještě nevím. Nancy (který šíleně připomíná Sissy Spacekovou) byla totiž ve 2.pol. poněkud více a více nesympatická a její manžel (jako vždy gentleman ze staré školy, na jehož kreaci ve Wuthering Hights 2009 nikdy nezapomenu, sorry, ne všichni ho neznáme jen z TWD, Ondřej Lincoln) kterého osobně považuji za světce a Budhu s tou jeho trpělivostí a něhou. Jelikož to rež. žena, tak asi více straní mužům. Na 2.str. předlohu vymyslel chlap, tak to asi bude 50/50, heh. Jinak, jsem se i při té stopáži nenudil a až na ten opět nešvar, nemám výrazně co vyknouti. I když z toho jistě šlo vymačkati více. Já jsem ale zvyklý na tento typ filmů, takže s tím nemám velký problém. Ale chápu ty výtky zde. A to by bylo vše. Pozn. proč sem píši u všeho autora předlohy? Protože to tady ve většině př. vůbec není a já jaksi považuji za dobré vychování, napsati u něčeho, autora a název (není-li totožný) když se to natočí. Ještě k ost. Doporučuji, neb se jedná o aspoň z mého pohledu překvapení, když jsem při sledování (až na 7.díl) hudbu moc nevnímal. Tady je ale výrazná a na solo poslech stojí za to. Už jen kvůli 7min. suitě z the Viewing. Snad se dočkám větší nálože, protože dosti pochybuji, že by Lopatin složil pro 56min. díl, jen necelých 7min. hudby. Pokud by byla 2.s. doporučoval bych del Torovi tyto předlohy: Pumpkin Head (A.Sarrantonio), Survivor type (S.King), Eumenides in the Fourth-Floor Lavatory (O.S.Card), The Path (S.Baker), The Quiet Girl (R.Holdstock), Prez (H.Slesar), the Milk of Human Kindness (S.H.Stock) a nakonec to nejlepší Orange for anguish, blue for insanity (D. Morrel). Nebo ať udělá rovnou jen HPL anthologii. Pořád nám dluží ty Hory Šílenství. Povídek zbývá ještě dost a dost. Ale prosím bez Grinta, Hardwickové a Watkinsové. Tyhle k Lovecraftovi FAKT už nikdy nepouštěti. Děkuji. P. s. DavidS a já máme očividně mrazení z toho stejného. () (méně) (více)

FrankSusta

Guillerma del Tora se vší pravdou obdivuji. Jeho filmy/knihy (celkově náměty) prokazují velikou vzdělanost a přehled tohoto nadaného umělce, kterého osobně označuji za tvůrce psychologických hororů, jelikož ta síla strachu v jeho počinech pramení z toho důkladného promyšlení jednotlivých postav, jejich motivací, jejich minulosti/přítomnosti/budoucnosti. A tak tam vždy pomaličku odkrývá každou jednotlivou jejich stránku, až se nakonec z nich vyklube ten strašidelný duch, který k velkolepému filmovému/knižnímu zážitku bohatě stačí (samozřejmě existují s těmi postavami a jejich temnými myslemi vyjímky, kupř. Tvář vody). A tak jsem se samozřejmě těšil, až jeho seriál vyjde. Antologie o osmi dílech, to všechno pod palcem mistra! Panebože, jak já se těšil. A pak jsem zjistil, že dělá pouhopouhého tvůrce a režie a scénářů se chopili jiní, pro mě téměř neznámí. Ale mé nadšení neopadávalo. A tak jsem se na to vrhnul. A musím říct, že takové zklamání to zas není. Tedy, rozhodně jsem byl nadšen po zjištění, že předlohu pro první a poslední díl napsal Guillermo sám... ale konečný výsledek lehce zklamal. Antologie/takové to případy skvěle dokazují, že ať může být cokoliv sebevíce geniální, konečné slovo režiséra je zkrátka konečné slovo (tedy, já to předlohu nečetl, ale jsem jaksi zaslepen tím autorem, takže takhle počítám, že to bude perfektní). Ale abych tu nemluvil jen o tomto skvělém a průkopovém tvůrci. Ten seriál měl veliký potenciál, kterého se se vší vervou chytil a většina štábu nad tím dozajista ztratila hromady času, během kterého se ale vše pokusili udělat téměř dokonalé. A to se jim samozřejmě pod taktovkou del Tora povedlo. Úžasná výprava, fantastické kostýmy, úžasné housle... zkrátka a dobře skvělé filmové řemeslo. Největší problémy však cítím ze samotných příběhů. Ano, jedná se o povídky a rozehrání několika všemožných zajímavých linek v takovém podání zkrátka nedokáží, ale jakto, že kupříkladu v této epizodě se to skvěle povedlo, namísto čehož zde takřka vůbec. A jakto, že dokáží stvořit takovouto naprosto geniální psychologickou konverzačku s velkolepým vyvrcholením, namísto čehož v epizodě Mimo (která jde tedy úplně mimo mě) se jenom plácají kolem nějakých prázdných motivací a horor si chtějí jen kompenzovat velkou sekyrou (upozornění: velká sekyra rozhodně horor sama od sebe neudělá). Pardon, ale takové nedostatky a protiklady tam jsou občas až moc, a při sledování to dost bolí. Dejme si za příklad Love, Death & Robots, kde, ano, občas se najde něco, co jde taky úplně mimo, ale většina věcí se drží jednoho a toho samého tématu. A taky se u LDR nejdená o prvoplánový horor, a funguje i tak mnohem líp než některé epizody tohoto seriálu, kde až moc tlačí na pilu a na strašidelné elementy. Achjo, fakt mi je docela líto, že to skončilo takhle. Mohlo to být mnohem lepší, ale tohle je jen promarněný potenciál něčeho velkolepého, se jménem velkolepého tvůrce. 6,5-7/10  více ZDE ()

luka4615

Vizuálně opojná záležitost, která ale vyjma skvělé povídky “Pitva” nemá nic moc co nabídnout. Zbytek epizod je totiž scenáristicky velmi plochý a snadno zapomenutelný. Je pro mne vážně velkou záhadou, proč zrovna tomuto koktejlu velmi průměrných povídek propůjčil slovutný Guillermo Del Toro své jméno. (Netflix) ()

Fr

„DNEŠNÍ PŘÍBĚH SE JMENUJE…. REŽÍROVAL HO…“ Guillermo del Toro jako Hitchcock a příběhy jako zajímavosti z hororovýho světa.  Bohužel mě to moc nebralo. Hodně věcí jsou píčoviny a někdy je i těch 60 minut na příběh moc. Asi nejzajímavější mně připadal příběh číslo pět, udělanej podle povídky H.P.Lovecrafta. A co na tom, že se tam někde mihne Peter Weller a má to zajímavej nápad, když to všechno končí všedně. Zlatej "Black Mirror!" /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Guillermo del Toro napsal scénář k prvnímu příběhu a osobně vybral další tvůrce jednotlivých epizod. 2.) Thx za titule Ondřej Kavka.  ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Cappuccino

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden môj kolega nazval Kabinet kuriozít drahšou verziou Verte neverte, s čím môžem súhlasiť. Seriál mal veľmi dobré časti, ale aj čisto priemerné až podpriemerné. Niektoré z nich môžem milovníkom hororových poviedok vrelo odporučiť, iným by sa mal divák oblúkom vyhnúť. ___ 1. epizóda Lot 36 – 3/5, 2. epizóda Graveyard Rats – 4/5, 3. epizóda The Autopsy – 5/5, 4. epizóda The Outside – 4/5, 5. epizóda Pickman's Model – 4/5, 6. epizóda Dreams in the Witch House – 2/5, 7. epizóda The Viewing – 3/5, 8. epizóda The Murmuring – 2/5. ()

• Guillermo Del Toro v jednom z rozhovorů prozradil, že inspirací pro sepsání příběhu byla jeho osobní zkušenost, kdy byl jeho sklad prodán bez jeho vědomí stejně jako se to stane v příběhu Emilii (Elpidia Carrillo). (NiWi)
  • Seriál měl mít původně název „Guillermo del Toro Presents 10 After Midnight“. (Arigato)

Související novinky

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)