Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

První slovo, které mě k tomuto filmu napadá, je originální - teď myslím námět. Společnost rozdělena na dokonalé a nedokonalé lidi, přičemž pokud jste jedním z nedokonalých, nemáte šanci (pokud nebudete podvádět) se stát jedním z dokonalých… Druhé slovo, které mě v souvislosti s tímto snímkem napadá, je komorní. Protože komorní sci-fi, bez použití nějakých větších efektů (prakticky vše, co vidíme z "ne tak vzdálené budoucnosti", jak nám na začátku řekne sám film, je jen start raketoplánu) jsem zřejmě ještě neviděl. A třetí slovo, které chtě nechtě musím v souvislosti s tímto snímkem použít, je zklamání. Opravdu jsem od filmu čekal víc a speciálně s takovouhle zápletkou a obsazením. Všichni herci odvedli dobrou práci, to beru, ale myslím, že pod vedením někoho jiného (a teď nechci nijak Niccola shazovat, přeci jen, debut to je pěkný) by Gattaca mohla být Blade Runnerem této generace. Škoda, že tomu tak není… 70 %.(3.8.2011)

Není nad to narodit se pěkně postaru i když to nese jistá genetická rizika. Na postavě Vincenta se mi líbila nezlomná vůle překonat všechny překážky, které ho předurčily k životu invalidy s brzkým datem konce. Tady je vidět, že ne všem předpovědím alá vědecky podloženým se dá věřit a když se opravdu chce, tak cesta ke hvězdám je otevřená.(29.9.2013)

Jak mě to poprvé nebavilo a zklamalo komorním dějem, nedostatkem akce a dechberoucích efektů...! Jak já jsem si podruhé nadávala do zabedněné dyliny, která nepozná kvalitu, ani když je zmíněnou kvalitou razantně kopána v těžké obuvi přímo do prdele, kde chudák kvalita doufá najít alespoň náznak dylinina zakrnělého mozečku. Někdy v roce 1998 na HBO se to nepovedlo, ale o nějakých 10 let později se kvalita přece jen dočutala k uspokojivému výsledku: dylina si "Gattacu" nesmírně užila a navzdory několika drobným výhradám se těší, až si jednou tohle neokázalé, inteligentní scifko pustí potřetí. 85%(27.6.2012)

Vincent by chtěl jednou letět raketou ke hvězdám, ale nemá pro tuto činnost správnou genetickou výbavu. Jeho matka byla totiž oplodněna při vášnivých kopulačních pohybech, nikoli při preferovaných laboratorních kouzlech a proto z Vincenta není potřebný Homo geneticus, ale pouhý společenský invalida. Jenže Vincent má nezlomnou touhu splnit si svůj sen, umí zfalšovat svůj původ a jeho sveřepě kakabusoidní výraz je dostatečný pro nepravdivé konstantování, že jeho život povstal ze zkumavky. Vincent svým cílevědomým počínáním neomylně směřuje do kokpitu vesmírného přenášedla a je mu zcela jedno, že na jeho hrudi visí jmenovka Jerome Morrow.(30.9.2009)

Na sci-fi velmi uměřený až komorní film. Nejde tu totiž ani moc o ty fantastické prvky - hlavním tématem je ukázat sílu lidské vůle, která se může a dokáže vzepřít nalinkovanému osudu. Film se skvělou hudbou Michaela Nymana mi přišel krásně dojímavý - jak v závěru, tak třeba při krásné scéně souboje v plavání: aneb když člověk chce, dokáže i zdánlivě nemožné - možná otřepané poselství mnoha filmů je zde podáno tak působivě až mrazí. A Ethan Hawke je skvělý.(3.10.2003)

• - Název je složen z písmen čtyř základních složek DNA - guanin, adenin, thymin a cytosin. (Tom Riddle)

• - Ve scéně, kdy Vincent (E. Hawke) a Irene (U.Thurman) prchají z restaurace před policejní razií, narazí u zadního vchodu na hlídkujícího detektiva. Během rvačky s ním má Vincent na zadní pravé straně viditelně utržený rukáv. Když ale s Irene odchází, sako je opět v pořádku. (FilmFan24)

• - Mnoho "futuristických" budov, které jsou ve filmu k vidění, je ve skutečnosti velmi starých. Některé interiéry pochází například z domu Marin County Civic Center navrženého slavným americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem v letech 1957-9 (na jeho střeše například na začátku filmu uklízí Ethan Hawke ještě jako Vincent). Obrovský betonový dvorec, na kterém Irene nabízí Jeromovi svůj vlas, je ve skutečnosti výpusť přehrady Sepulveda v Los Angeles a byla postavena ve třicátých letech dvacáteho století. (Morien)