Reklama

Reklama

Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Recenze (824)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Gattaca je zvláštní Sci-Fi film...má velice zajímavé výtvarné zpracování (takové futuretro), celkově stojí kdesi mezi komorním a velkostylovým vyprávěním. O čem? O lidské přirozenosti, ne z hlediska "quo vadis", ale čistě biologického...výsledkem snahy režiséra, výtvarníků, skladatele hudby Michela Nymana a hlavně skvělého tria Hawke - Thurmanová - Law je výborný film. Takový, který si rádi dáte do filmotéky, a čas od času se na něj znovu podíváte. 80% ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Příjemné překvapení. Ačkoliv film neoplývá žádnými bombastickými triky a monumentální výpravou, jde o kvalitní sci-fi, která zaujme hlavně svým námětem. Jedna z charakterově nejvýraznějších rolí Juda Lawa mu možná dopomohla k dalším, už přece jen významnějším obsazením ve známých filmech. Ethan Hawke a Uma Thurman (v civilu manželé) hrají také velmi dobře a řekl bych, že typové obsazení většiny postav je velice kvalitní. Jedna z malých rolí zbyla i na legendu Ernesta Borgnina. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Genetická výbava nahodilá přírodou a tudíž nevhodná k "vyšším" metám proti té, která je vycizelovaná vědou, má ale něco, s čím se jaksi zapomnělo počítat : sen, touhu a vůli. "Jak to, že já (invalid) doplavu dál, než ty (valid)? Protože nešetřím síly na zpáteční cestu". No, řekněte, není to krásná myšlenka? ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Tak trochu jinak pojaté sci-fi. Žádná moc vzdálená budoucnost, v rámci žánru poměrně civilní a obyčejný příběh, výborná hudba a zajímavá komorní atmosféra. Sympatické herecké obsazení jenom podporuce celkově příjemný pocit z filmu jako celku. Takovéhle jednoduché, minimalistické a přitom inteligentní sci-fi se bohužel moc často nevidí. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (23)

  • Auto, na ktorom jazdil Vincent je Studebaker Avanti z roku 1963. (Gandiri)
  • V dálce startující rakety jsou slyšet v reálném čase. Ve skutečnosti by došlo vlivem jejich vzdálenosti k časovému zpoždění. (Geriel)
  • Uma Thurman a Ethan Hawke spolu během natáčení začali chodit a 1. 5. 1998 se vzali. Rozvod následoval po šesti letech a dvou dětech. (Morien)

Reklama

Reklama