Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Velice podařený příspěvek Andrewa Niccola do šuplíku inteligentních filmů vědecko-fantastického žánru. Kvalitní sci-fi s vynikajícím Ethanem Hawkem, neméně dobrým Jude Lawem a s nádhernou Umou Thurman v pozadí. Gattaca stojí rozhodně za zhlédnutí a stojí za to o ní popřemýšlet, protože i když ji nehodnotím maximálně - její myšlenka pětihvězdičková je.(30.10.2013)

"Gattaca" patří mezi nejlepší filmy, které jsem měl tu čest vidět...Její poselství je velice jednoduché a zdánlivě obyčejné, o to je však silnější. Z představy světa, v němž se lidé nerodí "postaru", ale lékařsky upravení, světa, v němž člověk ví, kdy a na co zemře, mě mrazí v zádech...O to smutnější je, že v dnešní době, se tahle sci-fi pomalinku ale jistě začíná blížit skutečnosti. Možnosti medicíny jsou v budoucnu, zdá se, takřka neomezené (takže záleží jen na tom, jestli lidstvo bude respektovat alespoň určité principy etiky a udrží si drobné zbytky pokory)...Co to však přinese? Zcela jistě nesvobodu lidského individua a právě o tomhle bravurně vypráví "Gattaca". Existuje ale pořád naděje - naděje, že člověk je ve své podstatě snílek a bojovník v jedné osobě, že se nikdy nevzdá a zvítězí...Tahle myšlenka by mohla působit pateticky, to by ovšem nesměl být Andrew Niccol tak talentovaným tvůrcem se smyslem pro lidskou podstatu a skvělým filmařským cítěním. Všechny složky "Gattacy" do sebe zcela přirozeně zapadají, od odosobněné atmosféry nepříliš vzdálené budoucnosti, výtečných hereckých výkonů Ethana Hawkea, Umy Thurman a Jude Lawa, jemné kamery, až po velmi emotivní hudbu Michaela Nymana, jež přidává již takhle skvělému filmu na hloubce a síle k tomu, aby vás naplno zasáhnul...(27.1.2003)

• dobytek

Gattaca se sice tváří na první pohled jako nějaký strašně "chytrý" sci-fi, ale v podstatě je to akorát ohranej příběh o tom, že i ten největší outsider si může nakonec splnit svůj sen, když se bude hodně snažit. Ta myšlenka s geneticky upravenejma lidma je celkem zajímavá, ale jinak na tom filmu nic zvláštního nevidim. Je tam sice pár napínavejch scén, ale většina filmu je prostě nuda. Koukat pořád dokola na to, jak Ethan Hawk chčije do kelímku nebo se nechává píchat do prstu mě fakt moc nebralo. A ten "americkej" konec to dorazil. Jinak mi taky nesedělo, jak je film laděnej jakoby do nějakýho retra. Sice se to má odehrávat někdy v blízký budoucnosti, ale všichni tam jezděj v Citroënech a Roverech ze 60. let a všichni nosej nějaký retro-oblečení. Většina hodnotících se tu nad tim filmem rozplývá, ale pro mě je to hodně slabý sci-fi. 40%(9.8.2014)

Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon.(12.6.2005)

Nádhera..... Přesvědčivé sci-fi Gattaca....společnost, která dostala název podle začínajících písmen prvků složek DNA...guanin, adenin, thymin, cytosin. Pokud však vaše DNA vykazuje jakoukoliv odchylku či anomálii, stává se z vás od narození lidský odpad, druhořadá sorta. Vincent Freeman do ni bohužel patří a dělá vše možné i nemožné, aby mohl jako "vyvolený" letět k vesmírným dálkám...........(28.9.2004)

• Jude Law

• - Chladně odlidštený charakter sídla korporace Gattaca mají za vinu prostory budovy County Civic Center v kalifornském San Rafaelu, dokončené v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo, kterou známe z nové trilogie Hvězdných válek. (Divočák)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 1997 na Toronském IFF. (Varan)

• - Veřejná oznámení v budově Gattaca Corporation jsou v esperantu - umělém jazyce vynalezeném v 19. století. (Morien)