Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Rozpočet $36miliónovTržby USA $12,532,777Tržby Celosvetovo $20,400,000║ Presne to isté čo Vymeraný čas, námet zaujímavý ale postupom času to stráca na spáde a na výraznosti a strašne sa to mení v rutinu padajúcu k priamočiarej nevýraznosti, pre slabšie rozvetvenie príbehu, škoda. /40%/(12.5.2009)

Není nad to narodit se pěkně postaru i když to nese jistá genetická rizika. Na postavě Vincenta se mi líbila nezlomná vůle překonat všechny překážky, které ho předurčily k životu invalidy s brzkým datem konce. Tady je vidět, že ne všem předpovědím alá vědecky podloženým se dá věřit a když se opravdu chce, tak cesta ke hvězdám je otevřená.(29.9.2013)

Genetická výbava nahodilá přírodou a tudíž nevhodná k "vyšším" metám proti té, která je vycizelovaná vědou, má ale něco, s čím se jaksi zapomnělo počítat : sen, touhu a vůli. "Jak to, že já (invalid) doplavu dál, než ty (valid)? Protože nešetřím síly na zpáteční cestu". No, řekněte, není to krásná myšlenka?(30.1.2006)

„Najvhodnejší ďalší let bude o 70 rokov. Bolo by dobré nepremeškať ho.“ Gattaca s nami hrá hru. Scenár je na prvý pohľad samé klišé. Blízka budúcnosť, veda ovplyvňujúca náš každodenný život, sex stratil zmysel, všetko priemerné musí prežívať v pozícii menejcenného. Nadradená časť spoločnosti „invalidných“ jedincov nezabíja, iba ich odsunula na okraj priepasti. O to je to mrazivejšie. Veľmi kvalitné sci-fi s nezameniteľnou, mimoriadne zvláštnou atmosférou, podmanivou vizuálnou stránkou a skvelým kastingom (Umu Thurman, ani Ethana Hawkea nejako extra nemusím, ale toto im sadlo). 70 %(23.10.2005)

Velmi příjemné překvapení. Upřímně jsem měl z filmu strach. Sci-fi film bez akce zní strašlivě, ale ono je to nakonec velmi krásný a produktivní film, který se doslova vzdal efektů a dopadlo to více než skvěle. Perfektní herci, zajímavá a originální myšlenka mě nutila s napětím sledovat až do konce. 75%(4.4.2014)

• - Veřejná oznámení v budově Gattaca Corporation jsou v esperantu - umělém jazyce vynalezeném v 19. století. (Morien)

• - Mnoho "futuristických" budov, které jsou ve filmu k vidění, je ve skutečnosti velmi starých. Některé interiéry pochází například z domu Marin County Civic Center navrženého slavným americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem v letech 1957-9 (na jeho střeše například na začátku filmu uklízí Ethan Hawke ještě jako Vincent). Obrovský betonový dvorec, na kterém Irene nabízí Jeromovi svůj vlas, je ve skutečnosti výpusť přehrady Sepulveda v Los Angeles a byla postavena ve třicátých letech dvacáteho století. (Morien)

• - Ve filmu nacházíme velkou spoustu odkazů a narážek na lidskou DNA - samotný název filmu je složen ze jmen jejích složek, schody v Jeremyho bytě mají stejný tvar, téma filmu se točí kolem machinace s geny. (Morien)