Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Niccol posunul hranice žánru science fiction konečne trošku ďalej. Veľmi inteligentný snímok, na režisérsku premiéru až príliš prekvapivé obsadenie, ktoré sa ale skvelo odmenilo odvedenou prácou. Pomer napätia skvelo graduje až k samému záveru, veľa prekvapivých momentov a podarených zvratov pridáva na atraktivite. 85%.(6.6.2006)

Lze bez hi-tech zbraní, futuro dopravních prostředků, zpomalených záběrů a celkově bez jakéhokoliv náznaku budoucnosti (krom úvodního titulku), natočit kvalitní sci-fi? Andrew Niccol dokázal, že lze! Celý film postavil na - na první pohled silně utopické - vizi světa, ve kterém se lidé dělí na geneticky dokonalé a... genetický odpad. Utopie je to však do té doby, než se nad poselstvním snímku zamyslí každý rozumnější divák a chtě nechctě uzná, že k čelnímu střetu s tímto problémem může opravdu časem dojít. Niccol však diváka svou apokalyptickou vizí nestraší (jak to rádi jeho kolegové ze sci-fi vod dělají), ale předkládá ji jako holý fakt, který musí divák pro hru přijmout. Proto se Niccol vystříhal všech efektních, ale pozornost odvádějících, hračiček zmíněných na začátku. Že jsme přece jenom trošku dál v čase naznačí Niccol jenom díky strohým faktům, jako že se létá na kdejaké planety a jejich měsíce. No, vstupní turntiket do Gattacy lze ještě brát v potaz. Díky kameře Slawomira Idziaka, který s nezdravě žlutým filtrem snímá jak interiéry, tak exteriéry, ve kterých se odehrává děj, se Niccolovi podařilo navodit tu atmosféru, kterou každý divák od žánrového snímku očekává. Ladný hereceký sprint Ethana Hawka, kterému na paty šlape Jude Law a taky v malinké roličce Xander Berkeley (doktor), je tak impozantní, že o to více zamrzí nesmělé klopýtání Umy Thurman kdesi vzadu. Ač Gattaca nemá v ruce trumfy, kterými by oslnila, tak přesto je to film, na který se jen tak lehce nezapomíná. Což při absenci je při absenci nabušených vizuálních efektů téměř až nadlidský výkon.(12.6.2005)

Genetická výbava nahodilá přírodou a tudíž nevhodná k "vyšším" metám proti té, která je vycizelovaná vědou, má ale něco, s čím se jaksi zapomnělo počítat : sen, touhu a vůli. "Jak to, že já (invalid) doplavu dál, než ty (valid)? Protože nešetřím síly na zpáteční cestu". No, řekněte, není to krásná myšlenka?(30.1.2006)

• dobytek

Gattaca se sice tváří na první pohled jako nějaký strašně "chytrý" sci-fi, ale v podstatě je to akorát ohranej příběh o tom, že i ten největší outsider si může nakonec splnit svůj sen, když se bude hodně snažit. Ta myšlenka s geneticky upravenejma lidma je celkem zajímavá, ale jinak na tom filmu nic zvláštního nevidim. Je tam sice pár napínavejch scén, ale většina filmu je prostě nuda. Koukat pořád dokola na to, jak Ethan Hawk chčije do kelímku nebo se nechává píchat do prstu mě fakt moc nebralo. A ten "americkej" konec to dorazil. Jinak mi taky nesedělo, jak je film laděnej jakoby do nějakýho retra. Sice se to má odehrávat někdy v blízký budoucnosti, ale všichni tam jezděj v Citroënech a Roverech ze 60. let a všichni nosej nějaký retro-oblečení. Většina hodnotících se tu nad tim filmem rozplývá, ale pro mě je to hodně slabý sci-fi. 40%(9.8.2014)

První slovo, které mě k tomuto filmu napadá, je originální - teď myslím námět. Společnost rozdělena na dokonalé a nedokonalé lidi, přičemž pokud jste jedním z nedokonalých, nemáte šanci (pokud nebudete podvádět) se stát jedním z dokonalých… Druhé slovo, které mě v souvislosti s tímto snímkem napadá, je komorní. Protože komorní sci-fi, bez použití nějakých větších efektů (prakticky vše, co vidíme z "ne tak vzdálené budoucnosti", jak nám na začátku řekne sám film, je jen start raketoplánu) jsem zřejmě ještě neviděl. A třetí slovo, které chtě nechtě musím v souvislosti s tímto snímkem použít, je zklamání. Opravdu jsem od filmu čekal víc a speciálně s takovouhle zápletkou a obsazením. Všichni herci odvedli dobrou práci, to beru, ale myslím, že pod vedením někoho jiného (a teď nechci nijak Niccola shazovat, přeci jen, debut to je pěkný) by Gattaca mohla být Blade Runnerem této generace. Škoda, že tomu tak není… 70 %.(3.8.2011)

• - Cca v 00:37:32 ve scéně, kdy „Jerome“ a Eugene sedí u stolu v klubu, si můžeme povšimnout, že ze skleničky na víno již vychází kouř, který tam ale „Jerome“ vdechne až cca za minutu. (Pavlínka9)

• - Ve filmu nacházíme velkou spoustu odkazů a narážek na lidskou DNA - samotný název filmu je složen ze jmen jejích složek, schody v Jeremyho bytě mají stejný tvar, téma filmu se točí kolem machinace s geny. (Morien)

• - V dálce startující rakety jsou slyšet v reálném čase. Ve skutečnosti by došlo vlivem jejich vzdálenosti k časovému zpoždění. (Geriel)