Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Stav genomu vašeho dítěte říká „Neurologické potíže: pravděpodobnost 60%, maniodeprese 42%, lehká mozková dysfunkce 89%, srdeční choroby 99%. Předpoklad předčasného úmrtí. Životní prognóza: 30,2 let.“ nebo „Jaké pohlaví si přejete? Vyloučili jsme dispozice k jakýmkoli dědičným chorobám. Přáli jste si hnědé oči, tmavé vlasy, světlou pleť. Navíc jsme vyloučili všechny potenciální vady: předčasnou holohlavost, sklon k alkoholismu, násilí, obezitě. Dopřejte svému dítěti dobrý start. Přitom jste to stále vy. To nejlepší z vás. Ani při jednom z tisíce přirozených početí toho nedosáhnete.“ Tak co? Které dítě si vyberete? Cože? Vy byste to chtěli nechat náhodě? Co na to ale potom vaše svědomí, když si uvědomíte, že vaše dítě se v novém světě plném geneticky výborně disponovaných jedinců stane méněcenným? To už si to každý set sakra rozmyslí. Poselství filmu zní v tomto jasně. Nezahrávejme si se svým osudem. Varování před neuvědoměle liberální společností je na místě. Nehlídaná manipulace s genetickou informací nám nepřinese lepší svět. Lidstvo touto cestou samo sebe nespasí. Efekt bude přesně opačný. Tato hlavní myšlenka, která je zde prezentována, je ve filmu z přirozených důvodů hnána do extrému. I při znalosti genetických předpokladů se nemůže genetická informace v praktickém životě stát jediným kritériem pro hodnocení člověka. Je to jen jakýsi předpoklad (potenciál), který může být a dost často nemusí být naplněn. Je tu ještě řada dalších věcí točící se kolem psychiky člověka, které formují osobnost a ve výsledku mají větší vypovídající hodnotu než je genetická informace. Proto je svět Gattacy nerealistickou utopií. Konec konců tento fakt potvrzuje hlavní dějová linka, kdy Vincent (Ethan Hawke) dosáhne svých životních cílů a snů i přes svůj špatný genetický kód, zatímco výborně geneticky disponovanému Jeromovi (Jude Lawe) se to přes všechny jeho předpoklady nepodaří. Srovnání těchto dvou postav je velmi zajímavé. Záměrně byly pro tento účel vybrány dva úplné protipóly, z nichž ani jeden se nedokáže vyrovnat se svým životním osudem. Pro „In-Valid“ Vincenta je diskriminující svět okolo sám o sobě peklem. Pro „Valid“ Jeroma se stává peklem v momentě, kdy nenaplní svoje absolutní předpoklady a nedosáhne cílů, o nichž byl celý život utvrzován, že mu patří. S tímto poznatkem se hroutí celý Jeromův dosavadní život, když je vystaven posměchu a ocejchován titulem selhal. Ani jedna z postav nenachází v novém vědecky vyšlechtěném světě štěstí. Není divu, že spojí své síly a postaví se konvencím. Film Gattaca, je přesně tím typem sci-fi filmů, které mi vyhovují. Tj. vše je postaveno na myšlence a herectví. Efekty a akce jsou až za tím. Spousta věcí by se dalo filmu vytknout. Např. nulový technický pokrok civilizace s málo uvěřitelným zhmotněním světa Gattacy. Dějová linka je příliš úzká, takže film v některých místech ztrácí na tempu. Také mi přišlo, že Jude Law ve vedlejší roli výrazně zastínil hlavního hrdinu. Celkově ale pěkná podívaná, která má co říci. Může se stát pro spoustu lidí pozitivní inspirací. Vůle jedince může dokázat cokoli a postavit se tak společenskému dogmatu. Vincent to dokázal, ačkoli se to zdálo nemožné. Svět kolem něj nebyl dobrý a tak ho začal měnit. Naštěstí vždy se najdou lidé, kteří pomůžou a to i na místech, kde by to člověk nečekal. Společnost je jen taková, jací jsou lidé. "Říkají, že každý atom v těle člověka byl součástí hvězdy." A co je svět kolem nás? .......... Dávám 85%.(22.10.2010)

Tohle je jeden z nejlepších filmů vůbec a konkrétně v žánru sci-fi asi taky.Andrew Niccol je geniální režisér a scénárista a na filmu je to vidět.Gattaca je jeho debutem, ale i zároveň životním dílem, které už asi nikdy nepřekoná, i kdyby točil jen samé výborné filmy.Samozřejmě hlavní devízou snímku je originální a nekoukaný příběh, ale i jeho Hitchcocovské podání, kdy jsem se po celou dobu obával o Jeromovu postavu (scéna v tělocvičně, nebo při odběru krve a další.). Opomenout bych asi neměl ani skvělé herecké výkony u všech, nádhernou kameru Slawomira Idziaka a překrásnou hudbu Michaela Nymana.(7.12.2002)

Tak koukám, že právě píšu svůj tisící komentář, takže se budu snažit o něco alespoň trochu smysluplného-) Gattaca je fajn sci-fi, má velmi originální příběh, skvělé herce a podmanivou atmosféru, která od začátku chytne za pačesy a jen tak nepustí. Ale není to žádná revoluční vize budoucnosti ve stylu Umělé inteligence nebo 12 opic, mnohem více se zde pracuje s postavami a jejich vztahy a skutečné sci-fi prvky se objevují spíše na pozadí příběhu, i když jsou jeho hlavní podstatou a záchytným bodem. Vlastně celý film utáhne hlavní myšlenka dokonalých a geneticky vytvářených lidí, s níž si Niccol náramně pohrál a připravil pro žánrové fandy 100 minut neopakovatelné a nápadité zábavy, která má mnohem větší půvab, než světelné meče nebo válčící roboti. Všechno pak podtrhuje ústřední herecké trio, které nemohlo být vybráno lépe (i ta Uma tu vypadá zatraceně dobře). Snímek si zřejmě vyžádá druhou projekci, takže hodnocení je pouze předběžné.(7.2.2013)

Hvězdné herecké trio, resp. kvarteto (Hawke, Thurman, Law + Borgnine) vdechlo život postávám k zajímavému sci-fi snímku, v němž mě zaujala ústřední zápletka, tj. záměna osob, podvod, kterým se splní hlavnímu hrdinovi sen. Ethan Hawke mi tu nebyl protivný, což často bývá, takže i tímto faktem jsem byl příjemně překvapen. Svým způsobem mi Gattaca v určitých svých pasážích připomínala i jiné sci-fi snímky, např. Vyměřený čas, THX 1138, Equilibrium či Potomci dětí. Přes nesporné klady však tento film nemohu hodnotit lépe než 3*.(27.7.2015)

• Divočák

Dva roky mrazil chcánky, aby mohl letět do vesmíru.;) S vypovídajícím hodnocením raději počkám na opakované shlédnutí. ***Věděli jste, že: Chladně odlidštený charakter sídla korporace Gattaca mají za vinu prostory budovy County Civic Center v kalifornském San Rafaelu, dokončené v roce 1959 podle projektu klasika americké architektury Franka Lloyda Wrighta. Ve stejných prostorech se natáčel už Lucasův celovečerní debut THX 1138 z roku 1971. Spolu s přilehlými stavbami se místo stalo inspirací pro architektonický sloh praktikovaný na planetě Naboo, kterou známe z nové trilogie "Hvězdných válek".***(18.3.2007)

• - Cca v 00:32:10 při scéně, kdy se Vincent chystá do práce a bere si věci ze šatní skříně, si můžeme všimnout na levé straně, jak „nějaká ruka“ drží dveře od této skříně. (Pavlínka9)

• - Během celého filmu brázdí ulice auta budoucnosti, která jsou poháněná elektrickou energií. Na jednom záběru dokonce hlavní hrdina připojuje svůj vůz po zaparkovaní na nabíječku. Avšak každé auto má v zadní části výfuk, který je při tomto systému pohonu zbytečný. (Geriel)

• - Postava Juda Lawa chce být nazývána svým prostředním jménem Eugene, což v řečtině znamená "dobře narozený" - a přesně to Eugene je. (Morien)