Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

• dobytek

Gattaca se sice tváří na první pohled jako nějaký strašně "chytrý" sci-fi, ale v podstatě je to akorát ohranej příběh o tom, že i ten největší outsider si může nakonec splnit svůj sen, když se bude hodně snažit. Ta myšlenka s geneticky upravenejma lidma je celkem zajímavá, ale jinak na tom filmu nic zvláštního nevidim. Je tam sice pár napínavejch scén, ale většina filmu je prostě nuda. Koukat pořád dokola na to, jak Ethan Hawk chčije do kelímku nebo se nechává píchat do prstu mě fakt moc nebralo. A ten "americkej" konec to dorazil. Jinak mi taky nesedělo, jak je film laděnej jakoby do nějakýho retra. Sice se to má odehrávat někdy v blízký budoucnosti, ale všichni tam jezděj v Citroënech a Roverech ze 60. let a všichni nosej nějaký retro-oblečení. Většina hodnotících se tu nad tim filmem rozplývá, ale pro mě je to hodně slabý sci-fi. 40%(9.8.2014)

Dokonalá kombinácia ľahkého dramatu, napínavého thrilleru a vzrušujúcej science fiction. Žiadne výbojné efetky, žiadna snaha o prekonanie svojich žánrových bratríčkov. Gattaca si ide vlastnou cestou - ale cestou, ktorá jej však náramne sluší.. a podotýkam, že to v snímku b-e-z-ch-y-b-n-e slušalo aj mladej Ume Thurman.(14.5.2011)

Nemám příliš v lásce Sci-Fi, připadá mi, že si její autorři strašlivě ulehčují práci, když si vymyslí prostředí, postavy, situace a problém - a pak to skvěle všechno vyřeší. Ale tohle je opravdu něco jiného a povedeného. Problém oprávněnosti, účelnosti a vůbec akceptovatelnosti genetického inženýrství je problémem z tohoto našeho světa. Vylučme se života náhodu, všechno přesně spočítejme - a když se nám to podaří, zajistíme si nehynoucí nudu. Ale ono se nám stejně nepodaří.(3.4.2010)

Geniální dílo. Andrew Niccol z Nového Zélandu má před sebou úžasnou kariéru, kterou vylepšuje každým filmem, ale Gattaca jako jeho debut zůstane výjimečnou. Kdo by čekal, že obsazení v debutu neznámého režiséra bude tak skvěle obsazený a precizní po všech směrech. Výborně napsaný film s vloženými společenskými chybami, předsudky, nekalostmi v uhlazené vizi budoucnosti. Žít ve světe rozděleném na validy a invalidy, kde je diskriminace povinností a ne pouze názorem, sem zasadil Niccol příběh o člověku, který chce přesáhnout své hranice a potenciál, který mu darovala příroda a ne vědci. Oslava schopností člověka a ukázka jeho odvahy a síly vůle, která mu dokáže dovolit dosáhnout až k výšinám... Mnou naprosto milovaný dokonalý film, který okouzlí za všech okolností. Krásně stylizovaný a perfektně natočený a bohužel také zatím nedoceněný poklad.(25.6.2004)

Stav genomu vašeho dítěte říká „Neurologické potíže: pravděpodobnost 60%, maniodeprese 42%, lehká mozková dysfunkce 89%, srdeční choroby 99%. Předpoklad předčasného úmrtí. Životní prognóza: 30,2 let.“ nebo „Jaké pohlaví si přejete? Vyloučili jsme dispozice k jakýmkoli dědičným chorobám. Přáli jste si hnědé oči, tmavé vlasy, světlou pleť. Navíc jsme vyloučili všechny potenciální vady: předčasnou holohlavost, sklon k alkoholismu, násilí, obezitě. Dopřejte svému dítěti dobrý start. Přitom jste to stále vy. To nejlepší z vás. Ani při jednom z tisíce přirozených početí toho nedosáhnete.“ Tak co? Které dítě si vyberete? Cože? Vy byste to chtěli nechat náhodě? Co na to ale potom vaše svědomí, když si uvědomíte, že vaše dítě se v novém světě plném geneticky výborně disponovaných jedinců stane méněcenným? To už si to každý set sakra rozmyslí. Poselství filmu zní v tomto jasně. Nezahrávejme si se svým osudem. Varování před neuvědoměle liberální společností je na místě. Nehlídaná manipulace s genetickou informací nám nepřinese lepší svět. Lidstvo touto cestou samo sebe nespasí. Efekt bude přesně opačný. Tato hlavní myšlenka, která je zde prezentována, je ve filmu z přirozených důvodů hnána do extrému. I při znalosti genetických předpokladů se nemůže genetická informace v praktickém životě stát jediným kritériem pro hodnocení člověka. Je to jen jakýsi předpoklad (potenciál), který může být a dost často nemusí být naplněn. Je tu ještě řada dalších věcí točící se kolem psychiky člověka, které formují osobnost a ve výsledku mají větší vypovídající hodnotu než je genetická informace. Proto je svět Gattacy nerealistickou utopií. Konec konců tento fakt potvrzuje hlavní dějová linka, kdy Vincent (Ethan Hawke) dosáhne svých životních cílů a snů i přes svůj špatný genetický kód, zatímco výborně geneticky disponovanému Jeromovi (Jude Lawe) se to přes všechny jeho předpoklady nepodaří. Srovnání těchto dvou postav je velmi zajímavé. Záměrně byly pro tento účel vybrány dva úplné protipóly, z nichž ani jeden se nedokáže vyrovnat se svým životním osudem. Pro „In-Valid“ Vincenta je diskriminující svět okolo sám o sobě peklem. Pro „Valid“ Jeroma se stává peklem v momentě, kdy nenaplní svoje absolutní předpoklady a nedosáhne cílů, o nichž byl celý život utvrzován, že mu patří. S tímto poznatkem se hroutí celý Jeromův dosavadní život, když je vystaven posměchu a ocejchován titulem selhal. Ani jedna z postav nenachází v novém vědecky vyšlechtěném světě štěstí. Není divu, že spojí své síly a postaví se konvencím. Film Gattaca, je přesně tím typem sci-fi filmů, které mi vyhovují. Tj. vše je postaveno na myšlence a herectví. Efekty a akce jsou až za tím. Spousta věcí by se dalo filmu vytknout. Např. nulový technický pokrok civilizace s málo uvěřitelným zhmotněním světa Gattacy. Dějová linka je příliš úzká, takže film v některých místech ztrácí na tempu. Také mi přišlo, že Jude Law ve vedlejší roli výrazně zastínil hlavního hrdinu. Celkově ale pěkná podívaná, která má co říci. Může se stát pro spoustu lidí pozitivní inspirací. Vůle jedince může dokázat cokoli a postavit se tak společenskému dogmatu. Vincent to dokázal, ačkoli se to zdálo nemožné. Svět kolem něj nebyl dobrý a tak ho začal měnit. Naštěstí vždy se najdou lidé, kteří pomůžou a to i na místech, kde by to člověk nečekal. Společnost je jen taková, jací jsou lidé. "Říkají, že každý atom v těle člověka byl součástí hvězdy." A co je svět kolem nás? .......... Dávám 85%.(22.10.2010)

• - Název je složen z písmen čtyř základních složek DNA - guanin, adenin, thymin a cytosin. (Tom Riddle)

• - Když byla Gattaca uváděna do kin, jako součást reklamní kampaně byly vypouštěny výzvy pro rodiče - a tisíce lidí volalo a chtělo svoje budoucí potomky geneticky upravit. (Morien)

• - Během celého filmu brázdí ulice auta budoucnosti, která jsou poháněná elektrickou energií. Na jednom záběru dokonce hlavní hrdina připojuje svůj vůz po zaparkovaní na nabíječku. Avšak každé auto má v zadní části výfuk, který je při tomto systému pohonu zbytečný. (Geriel)