Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Gattaca je zaujímavý sci-fi projekt, ktorý nie je nabitý vizuálnymi pozlátkami, ale napriek tomu zachováva výnimočnú myšlienku. Nie je potrebné klásť rečnícke otázky, keď aj tak všetci vieme, na aké oblasti ľudského poznania je science fiction zameraná. Pohľad do ďalekej budúcnosti mi imponoval a režisérovi sa podarilo načrtnúť ju tak, aby vyznela naturalisticky. Herci výborní, obzvlášť Jude Law a krásna Uma.(14.11.2009)

Stav genomu vašeho dítěte říká „Neurologické potíže: pravděpodobnost 60%, maniodeprese 42%, lehká mozková dysfunkce 89%, srdeční choroby 99%. Předpoklad předčasného úmrtí. Životní prognóza: 30,2 let.“ nebo „Jaké pohlaví si přejete? Vyloučili jsme dispozice k jakýmkoli dědičným chorobám. Přáli jste si hnědé oči, tmavé vlasy, světlou pleť. Navíc jsme vyloučili všechny potenciální vady: předčasnou holohlavost, sklon k alkoholismu, násilí, obezitě. Dopřejte svému dítěti dobrý start. Přitom jste to stále vy. To nejlepší z vás. Ani při jednom z tisíce přirozených početí toho nedosáhnete.“ Tak co? Které dítě si vyberete? Cože? Vy byste to chtěli nechat náhodě? Co na to ale potom vaše svědomí, když si uvědomíte, že vaše dítě se v novém světě plném geneticky výborně disponovaných jedinců stane méněcenným? To už si to každý set sakra rozmyslí. Poselství filmu zní v tomto jasně. Nezahrávejme si se svým osudem. Varování před neuvědoměle liberální společností je na místě. Nehlídaná manipulace s genetickou informací nám nepřinese lepší svět. Lidstvo touto cestou samo sebe nespasí. Efekt bude přesně opačný. Tato hlavní myšlenka, která je zde prezentována, je ve filmu z přirozených důvodů hnána do extrému. I při znalosti genetických předpokladů se nemůže genetická informace v praktickém životě stát jediným kritériem pro hodnocení člověka. Je to jen jakýsi předpoklad (potenciál), který může být a dost často nemusí být naplněn. Je tu ještě řada dalších věcí točící se kolem psychiky člověka, které formují osobnost a ve výsledku mají větší vypovídající hodnotu než je genetická informace. Proto je svět Gattacy nerealistickou utopií. Konec konců tento fakt potvrzuje hlavní dějová linka, kdy Vincent (Ethan Hawke) dosáhne svých životních cílů a snů i přes svůj špatný genetický kód, zatímco výborně geneticky disponovanému Jeromovi (Jude Lawe) se to přes všechny jeho předpoklady nepodaří. Srovnání těchto dvou postav je velmi zajímavé. Záměrně byly pro tento účel vybrány dva úplné protipóly, z nichž ani jeden se nedokáže vyrovnat se svým životním osudem. Pro „In-Valid“ Vincenta je diskriminující svět okolo sám o sobě peklem. Pro „Valid“ Jeroma se stává peklem v momentě, kdy nenaplní svoje absolutní předpoklady a nedosáhne cílů, o nichž byl celý život utvrzován, že mu patří. S tímto poznatkem se hroutí celý Jeromův dosavadní život, když je vystaven posměchu a ocejchován titulem selhal. Ani jedna z postav nenachází v novém vědecky vyšlechtěném světě štěstí. Není divu, že spojí své síly a postaví se konvencím. Film Gattaca, je přesně tím typem sci-fi filmů, které mi vyhovují. Tj. vše je postaveno na myšlence a herectví. Efekty a akce jsou až za tím. Spousta věcí by se dalo filmu vytknout. Např. nulový technický pokrok civilizace s málo uvěřitelným zhmotněním světa Gattacy. Dějová linka je příliš úzká, takže film v některých místech ztrácí na tempu. Také mi přišlo, že Jude Law ve vedlejší roli výrazně zastínil hlavního hrdinu. Celkově ale pěkná podívaná, která má co říci. Může se stát pro spoustu lidí pozitivní inspirací. Vůle jedince může dokázat cokoli a postavit se tak společenskému dogmatu. Vincent to dokázal, ačkoli se to zdálo nemožné. Svět kolem něj nebyl dobrý a tak ho začal měnit. Naštěstí vždy se najdou lidé, kteří pomůžou a to i na místech, kde by to člověk nečekal. Společnost je jen taková, jací jsou lidé. "Říkají, že každý atom v těle člověka byl součástí hvězdy." A co je svět kolem nás? .......... Dávám 85%.(22.10.2010)

„Najvhodnejší ďalší let bude o 70 rokov. Bolo by dobré nepremeškať ho.“ Gattaca s nami hrá hru. Scenár je na prvý pohľad samé klišé. Blízka budúcnosť, veda ovplyvňujúca náš každodenný život, sex stratil zmysel, všetko priemerné musí prežívať v pozícii menejcenného. Nadradená časť spoločnosti „invalidných“ jedincov nezabíja, iba ich odsunula na okraj priepasti. O to je to mrazivejšie. Veľmi kvalitné sci-fi s nezameniteľnou, mimoriadne zvláštnou atmosférou, podmanivou vizuálnou stránkou a skvelým kastingom (Umu Thurman, ani Ethana Hawkea nejako extra nemusím, ale toto im sadlo). 70 %(23.10.2005)

Na zadek tedy rozhodně nepadám, ač netvrdím, že nešlo o zajímavou sondu, navíc mísící tradiční sci-fi s vizuální atmosférou filmu noir. Navrch zaoceánským divákům představila jednu z nejzářivějších hvězd let následujících (Jude Law) a ukázala, kterak za pár let budeme chtít geneticky vylepšené děti, které se dostanou do vyšších vrstev společnosti. V opačném případě jim okolí nedovolí růst a zbydou na ně jen podřadné práce. Drama o nebezpečí vědeckého pokroku potěší chladně stylizovanou budoucností, hereckými výkony, netriviálním dějem, který se vyhýbá efektivním scénám. Asi to bylo mým rozpoložením, ale nakonec půjdu jen na tři hvězdy. Mám za to, že se z toho dalo vymačkat víc.(23.4.2017)

GATTACA, název složený ze zkratek základních nukleových bází je více než příhodný. Biologie, a především ta molekulární se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí a tento film by v budoucnu nemusel být daleko od pravdy. Sice by ještě musel pokročit výzkum kooperace různých genů, aby se, jako zde, dala určovat povaha budoucího subjektu, ale i to se jeví velmi reálně. Právě pro lety do vesmíru by mohli být tito "superlidé" značnou výhodou. Ale, myslím, že společnost na něco takového zatím není a ani dlouho nebude připravena a etické hledisko celé věci by bylo pro lidstvo nepřijatelné. Tohle už se však netýká samotného komentáře k filmu, jako spíše dlouhých, nekončících polemik, které se vedou a vésti budou. Po dějové stránce je snímek velmi zajímavý právě proto, že se nesoustředí ani tak na biologické detaily a akční scény, jako na psychiku hlavních postav a dává divákovi možnost udělat si vlastní názor na věc. Herecké výkony byly více než sympatické a uvěřitelné.(24.11.2008)

• Jude Law

• - V dálce startující rakety jsou slyšet v reálném čase. Ve skutečnosti by došlo vlivem jejich vzdálenosti k časovému zpoždění. (Geriel)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 1997 na Toronském IFF. (Varan)

• - Název je složen z písmen čtyř základních složek DNA - guanin, adenin, thymin a cytosin. (Tom Riddle)