Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

První slovo, které mě k tomuto filmu napadá, je originální - teď myslím námět. Společnost rozdělena na dokonalé a nedokonalé lidi, přičemž pokud jste jedním z nedokonalých, nemáte šanci (pokud nebudete podvádět) se stát jedním z dokonalých… Druhé slovo, které mě v souvislosti s tímto snímkem napadá, je komorní. Protože komorní sci-fi, bez použití nějakých větších efektů (prakticky vše, co vidíme z "ne tak vzdálené budoucnosti", jak nám na začátku řekne sám film, je jen start raketoplánu) jsem zřejmě ještě neviděl. A třetí slovo, které chtě nechtě musím v souvislosti s tímto snímkem použít, je zklamání. Opravdu jsem od filmu čekal víc a speciálně s takovouhle zápletkou a obsazením. Všichni herci odvedli dobrou práci, to beru, ale myslím, že pod vedením někoho jiného (a teď nechci nijak Niccola shazovat, přeci jen, debut to je pěkný) by Gattaca mohla být Blade Runnerem této generace. Škoda, že tomu tak není… 70 %.(3.8.2011)

Nádhera..... Přesvědčivé sci-fi Gattaca....společnost, která dostala název podle začínajících písmen prvků složek DNA...guanin, adenin, thymin, cytosin. Pokud však vaše DNA vykazuje jakoukoliv odchylku či anomálii, stává se z vás od narození lidský odpad, druhořadá sorta. Vincent Freeman do ni bohužel patří a dělá vše možné i nemožné, aby mohl jako "vyvolený" letět k vesmírným dálkám...........(28.9.2004)

Dokonalá kombinácia ľahkého dramatu, napínavého thrilleru a vzrušujúcej science fiction. Žiadne výbojné efetky, žiadna snaha o prekonanie svojich žánrových bratríčkov. Gattaca si ide vlastnou cestou - ale cestou, ktorá jej však náramne sluší.. a podotýkam, že to v snímku b-e-z-ch-y-b-n-e slušalo aj mladej Ume Thurman.(14.5.2011)

• dobytek

Gattaca se sice tváří na první pohled jako nějaký strašně "chytrý" sci-fi, ale v podstatě je to akorát ohranej příběh o tom, že i ten největší outsider si může nakonec splnit svůj sen, když se bude hodně snažit. Ta myšlenka s geneticky upravenejma lidma je celkem zajímavá, ale jinak na tom filmu nic zvláštního nevidim. Je tam sice pár napínavejch scén, ale většina filmu je prostě nuda. Koukat pořád dokola na to, jak Ethan Hawk chčije do kelímku nebo se nechává píchat do prstu mě fakt moc nebralo. A ten "americkej" konec to dorazil. Jinak mi taky nesedělo, jak je film laděnej jakoby do nějakýho retra. Sice se to má odehrávat někdy v blízký budoucnosti, ale všichni tam jezděj v Citroënech a Roverech ze 60. let a všichni nosej nějaký retro-oblečení. Většina hodnotících se tu nad tim filmem rozplývá, ale pro mě je to hodně slabý sci-fi. 40%(9.8.2014)

Andrew Niccol je fakt bourák. Jeho první scénář, první zfilmovaný projekt a hned takřka geniální záležitost. Do toho skvělí herci jako Ethan Hawke a Jude Law, kteří celý ten příběh luxusně polidšťují, protože ať se Gattaca tváří jakkoliv, pořád se jedná o hodně civilní sci-fi, které je originální svojí myšlenkou a nutí nad ní neustále přemýšlet. Nejenom během filmu, ale i po něm, což samo o sobě mluví za vše. Snad mě jen mrzí, že jsem tenhle film viděl v době, kdy jsem byl hodně malej. Tenkát jsem ho nedokázal pochopit a ani po těch letech jsem si k němu nedokázal najít absolutní pěti hvězdné nadšení.(6.12.2015)

• - Cca v 00:55:58 ve scéně na koncertě je záběr svrchu na pianistu sedícího u klavíru. Po své pravé ruce má velikou vázu s kyticí. Za pár sekund poté tam váza už není. (Pavlínka9)

• - V dálce startující rakety jsou slyšet v reálném čase. Ve skutečnosti by došlo vlivem jejich vzdálenosti k časovému zpoždění. (Geriel)

• - Uma Thurman a Ethan Hawke spolu během natáčení začali chodit a 1. 5. 1998 se vzali. Rozvod následoval po šesti letech a dvou dětech. (Morien)