poster

Gattaca

 • USA

  Gattaca

 • Slovensko

  Gattaca

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 1997, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kingik
  ***

  Nízkorozpočtové sofistikované scifi, které doplácí právě na to, jak chce být jiné. Tvůrce Andrew Niccol se vždy jednou za čas objeví ve scifi žánru jako nějaký odštěpek, který nechce mít nic co do činění s bombastickými scifi spektákly a decentně stojí stranou. Není to žádné rebelantství, ale fakt, že Niccol je originální tvůrce, který chce jít svojí cestou, na nikoho se neohlíží a svoje scénáře si zásadně realizuje sám. V tom posledně jmenovaném možná nedělá až tak dobře, ale i když není komerčním tahounem, jeho scifi své fanoušky mají. To je případ filmu s podivným názvem Gattaca, nesázejícího na efekty a efektní podívanou, ale na invenční vyprávění osudu mladíka Vincenta, který je posledním zplozeným člověkem přirozenou cestou, a tedy mimo dosah genetických inženýrů. Podle zřízení je Vincent brán za nedokonalého člověka a uklízí v centru zvaném Gattaca určeném pro pěstování dokonalých lidí. Nebyl by to film, aby se zápletka kolem Vincenta nerozprostřela dramatickým způsobem a on se podvodem nedostal do jiné úrovně, což má za následek, že film se rozběhne. Jenže on se vlastně nerozběhne tak, jak by se dalo čekat. O nějakém dynamickém a akčním spádu nemůže být řeč, efekty jsou opravdu za pusu a Niccol neumí akci. Naopak plusem je talentovaný Ethan Hawke, Niccol, který se s chabým rozpočtem pustil do náročného žánru a poměrně originálně vystavěný scénář, který kdyby dostal k realizaci někdo režijně "výživnější", určitě by vzniklo jedno z nejzajímavějších děl v oblasti sofistikované scifi. Takhle film bojuje s tím, jak ho vůbec dotočit a v příštím záběru, pokud možno, neimprovizovat nad docházejícími finančními prostředky. Nad mírně zabitou invencí nelze také až tolik plesat. 60%(27.6.2012)

 • lamps
  ****

  Tak koukám, že právě píšu svůj tisící komentář, takže se budu snažit o něco alespoň trochu smysluplného-) Gattaca je fajn sci-fi, má velmi originální příběh, skvělé herce a podmanivou atmosféru, která od začátku chytne za pačesy a jen tak nepustí. Ale není to žádná revoluční vize budoucnosti ve stylu Umělé inteligence nebo 12 opic, mnohem více se zde pracuje s postavami a jejich vztahy a skutečné sci-fi prvky se objevují spíše na pozadí příběhu, i když jsou jeho hlavní podstatou a záchytným bodem. Vlastně celý film utáhne hlavní myšlenka dokonalých a geneticky vytvářených lidí, s níž si Niccol náramně pohrál a připravil pro žánrové fandy 100 minut neopakovatelné a nápadité zábavy, která má mnohem větší půvab, než světelné meče nebo válčící roboti. Všechno pak podtrhuje ústřední herecké trio, které nemohlo být vybráno lépe (i ta Uma tu vypadá zatraceně dobře). Snímek si zřejmě vyžádá druhou projekci, takže hodnocení je pouze předběžné.(7.2.2013)

 • swamp
  ****

  Sakra příjemné sci-fi, ve kterém mě především brala postava původního Jeroma, kterou zahrál Jude Law. Velká pochvala však samozřejmě patří i ústřední dvojici Hawke-Thurman, která je hlavním hybatelem děje. Pokud jste neviděli a jste fanouškem scifikce, klidně si tenhle snímek naservírujte v sobotu večer - a nebojte se do toho zatáhnout i přítelkyni. ;) PS: Vyhněte se českému dabingu!! Nedokonalí lidé vážně nebyli "invalidi". :D(4.5.2010)

 • Tomco
  ****

  presne takto si predstavujem dosledne natoceny film, ktory splna vysoky standard. ziadny priemer, ziadna bomba, proste film, ktory o niecom je a za nieco stoji. herecke vykony su sice trosku slabsie nic to vsak nemeni na tom, ze pribeh je napisany viac ako zaujimavo, a je aj dobre natoceny. nevsimol som si ziadne hluche miesta a vyborne som sa bavil. viac takychto filmov..80%(1.1.2007)

 • gudaulin
  *****

  Gattaca je doslova ztělesněním žánrové podstaty sci-fi a jde v každém ohledu o vysoce nadstandardní snímek, kde jsou skvěle sladěny a vyváženy všechny ingredience, ze kterých se skládá dobré umělecké dílo. Nápaditý scénář využívající nejnovějších vědeckých objevů a domýšlející, kam tyto poznatky a nové technologie můžou společnost dovést. Citlivá, vysoce profesionální režie, která bez laciných efektů dokáže vyvolat silné emoce, herecké obsazení, které nemá žádné viditelné slabiny a přináší spoustu skvělých hereckých výkonů. Gattaca už je ve skutečnosti tady, jen si to ještě plně neuvědomujeme, ale za nějakých dvacet let budeme v plné míře čelit tomu, co je v Gattace zobrazeno. Celkový dojem: 100 %. Je až s podivem, s jak malým rozpočtem mohl vzniknout tak výjimečný film.(13.6.2006)

 • - Mnoho "futuristických" budov, které jsou ve filmu k vidění, je ve skutečnosti velmi starých. Některé interiéry pochází například z domu Marin County Civic Center navrženého slavným americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem v letech 1957-9 (na jeho střeše například na začátku filmu uklízí Ethan Hawke ještě jako Vincent). Obrovský betonový dvorec, na kterém Irene nabízí Jeromovi svůj vlas, je ve skutečnosti výpusť přehrady Sepulveda v Los Angeles a byla postavena ve třicátých letech dvacáteho století. (Morien)

 • - Veřejná oznámení v budově Gattaca Corporation jsou v esperantu - umělém jazyce vynalezeném v 19. století. (Morien)

 • - Cca v 00:37:32 ve scéně, kdy „Jerome“ a Eugene sedí u stolu v klubu, si můžeme povšimnout, že ze skleničky na víno již vychází kouř, který tam ale „Jerome“ vdechne až cca za minutu. (Pavlínka9)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace