Reklama

Reklama

Čínský syndrom

  • USA The China Syndrome (více)
Trailer 1

VOD (1)

Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (122)

MissJ 

všechny recenze uživatele

Slušný thriller, místy na mě sice působil nevěrohodně, ale už kvůli tématu za vidění určitě stojí. Zákaz uvedení do kin za komunismu podle mě může mít co dočinění s tehdejším děním v Jaslovských Bohunicích, kdy se režimu podařilo ututlat havárii z ledna 1976 (ne tu "hlavní" z roku 1977), přičemž elektrárna se potýkala i s dalšími problémy (např. nevhodné skladování jaderného odpadu) a film s podobnou tematikou by mohl vyvolat nežádoucí pozornost veřejnosti. Na tomto odkazu je reportáž o dvou statečných, kterým se podařilo hrozící katastrofu v roce 1976 zažehnat: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/208411000100105/obsah/40829-milan-antolik-viliam-paces-neznami-hrdinove/ ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Ta perfektní souhra hrozící jaderné katastrofy s demonstrací vůči jaderné energii tu představuje něco originálního, v čem jsem si již po několika minutách našel zalíbení. Tikající bomba v podobě reaktoru buduje v divákovi náležité napětí a neodbytná zvídavost novinářského dua je skvěle fungujícím doplňkem. Oscarové nominace jsou zde bez pochyby na místě a zvláště pro Jacka Lemmona, jehož koncert je slastí pro oči. Už chápu, proč po havárii v Three Mile Island zazněla otázka, zda někdo viděl Čínský syndrom...85% ()

Reklama

Javert 

všechny recenze uživatele

Po všech těch neurotických komediálních rolích jsem měl konečně tu čest vidět Jacka Lemmona ve vážné úloze. A jeho zapálení a uvěřitelnost jeho charakteru mi vyrazily dech. Stejně tak, jako celý film, který vás neustále drží ve stavu lehkého napětí a i když se na plátně zdánlivě zrovna nic explicitního neděje, podvědomí vám říká, že někde tam za tou rádoby nevinnou slupkou vězí něco prohnilého až na kost. Žádná agitka, prostě staromódní konspirační thriller v té nejlepší podobě. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Čínský syndrom začíná jako nenápadné a docela nudné drama, navíc má chvílemi dost naivní protijaderné poselství. V druhé půlce se ale mění na strhující thriler, kterým zůstává až do svého finále. Těžko uvěřit, že by byli ve skutečnosti mohli lidi ve vedení jaderné elektrárny být tak nezodpovědní. Jinak Fondová i Douglas (zde snad poprvé s vousama) jsou OK, ale nejlepší je Jack Lemmon - jeho přerod z muže, který elektrárnu miluje a stojí za ní až do zoufalého člověka, který jediný vidí ohrožení a snaží se zastavit nebezpečný provoz je famózní. EDIT 2023: Není moc co dodat, pomalé drama měnící se v strhující thriler, který by i člověka jako já, kterému jádro nevadí přesvědčil málem o opaku. Budu se opakovat, ale opravdu strhující, možná nejlepší role Jacka Lemmona. Ale své si zaslouží i ostatní - neochvějný Douglas, váhavý Brimley a hlavně Fondová, která také projde proměnou - na začátku je to kariéristická pipka, co kvůli postupu klidně obětuje reportáž a na konci se slzami v očích brání čest muže, který riskoval a obětoval všechno. Silné 4*. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Dost napínavej filmek ze zajímavého prostředí atomovejch elektráren. Sice děj se dá odhadovat krásně dopředu, ale nevadí to, protože je to zajímavé. Vůbec jsem nečekal, že to má být o tomto tématu, takže mě to překvapilo - čekal jsem něco orientálního a oni na mě vyjedou s reaktorem. Každopádně předpokládám, že tento film měl působit na diváka jako na odpůrce atomové energie a přestože mám z toho taky strach, nemůžu se ubránit pocitu, že to bylo trochu jednostranné (nevěřím, že by někdo riskoval, že zamoří kontinent a všechny, jenom kvůli vlastnímu zisku - tohohle by snad už nebyli schopní ani největší šílenci, protože jde o krk i jim). No ale ta možnost tady vždycky je. A to je ten strach... ()

Galerie (82)

Zajímavosti (11)

  • Jane Fonda si kvůli filmu obarvila své světlé vlasy, protože si všimla, že většina televizních zpravodajek, které v rámci přípravy na svou roli pozorovala při práci, měla obarvené vlasy. (anezzik)
  • Úvodní zápletka filmu (zaseknutý ukazatel stavu vody) je založena na incidentu, který se stal 5. června 1970 na reaktoru č. 2 elektrárny Dresden Generating Station. (Jarek572)
  • Vedoucí směny během nehody v elektrárně Three Miles Island dříve, stejně jako postava Jacka Godella, sloužil na jaderné ponorce. Měl tak zkušenosti s jaderným reaktorem, ale také to přispělo k nehodě samotné – pro malý reaktor na ponorce bylo větší riziko, že se kompenzátor zcela naplní vodou (odkaz na to slyšíme v 15. minutě filmu, kde v originále říká, že je voda téměř u linie páry, tj. na maximální bezpečné úrovni), než že se jádro roztaví při absenci chlazení. Proto při problémech s chladicím okruhem chlazení raději zcela vypnul a zapříčinil tak částečné roztavení jádra. (Jarek572)

Související novinky

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley

02.08.2020

V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky.… (více)

Reklama

Reklama