Píše se rok 2022 a do odlehlé trestanecké kolonie, řízené špičkovou elektronikou a psychopatickým ředitelem, právě přivezli nebezpečného vězně. Bývalý kapitán Robbins dává od počátku najevo, že s tímhle systémem nehodlá spolupracovat ! Se zvlášť vzpurnými chovanci hraje sadistický ředitel speciální hru, kterou jen málokdo přežije. A tak je provokující Robbins vyhozen z vrtulníku do elektronicky monitorované džungle, v níž již číhají smrtelně nebezpeční Outsideři, vedení chladnokrevným zabijákem Markem. Ale Robbins se dokáže probít až do pobřežní osady mírumilovných Insiderů, kteří vedou s barbarských Markovým kmenem krvavou válku o přežití. Na ostrově Absolom se schyluje k poslednímu střetnutí a ředitel dělá osudnou chybu, když nastupuje do helikoptéry, aby osobně zkontroloval situaci. Kapitán Robbins byl totiž kdysi velitelem vrtulníku a toto je příležitost, na kterou dlouho čekal... (oficiální text distributora)

-bad-mad-wolf-

Ryzí béčko, který si v jistých drobných kruzích vydobylo bezmála kultovní status. Z béčkový rutiny občas vykoukne svěží moment nebo áčkovej atribut, v paměti uvízne roztomilá osada vězeňských správňasů a potěší místama křečovitý přehrávání jak ve filmu z padesátých let. Blbost, pro kterou mam slabost. ()

LiVentura

Zajímavý film, rozhodně ne "béčkový". Herci zde podávají skutečně obdivuhodbé výkony, dobro a zlo je jasně diferencováno a pan Liotta zažívá jistě vrchol kariéry.!!! ()

lamps

Více než solidní béčko, které příjemně překvapí mimo jiné tím, že o tom útěku to ve finále zase tolik není. Martin Campbell se s poctivým řemeslem v ruce už narodil a Ray Liotta pobral dostatek charismatu, abychom si jeho postavu dostatečně oblíbili. Šlo z toho vytěžit samozřejmě depresivnější a osobitější podívanou (poměry na ostrově, s nimiž si mohli tvůrci libovolně pohrát, jsou přeci jen dost standardní, stejně tak jako záporáci), ale o to asi nikomu ani nešlo. Nenadchne a neurazí, včetně dobře vymyšleného konce. 65% ()

kingik

Rok 2022. Trestanecká kolonie Absolom je ostrovem, jehož břehy jsou přísně střeženy, ale uvnitř jsou vězni ponecháni osudu. Sem je z vrtulníku shozen nový trestanec, bývalý voják John Robbins. V džungli Johna zajme banda zabijáků Outsiders. John jim však uteče a dostane se až do pevnosti mírumilovných zemědělců Insiders. Schyluje se k finální bitce mezi oběha vězenskými komunitami. Sadistický ředitel věznice, dosud vše sledující na obrazovkách, si chce vychutnat masakr na živo, z vrtulníku. Schwarzenegger asi nebyl k dispozici když roli přesně pro takového bijce přebral poněkud subtilní Ray Liotta. Nedá se přímo prohlásit, že by se zde ztratil, právě naopak, protože se dost snažil, ale zkrátka nemohl jsem se celou dobu zbavit dojmu, že tahle role byla psána pro výrazného akčního herce. S ním tenhle akční kousek získal velmi originální ráz a i přesto, že ve filmu jsou desítky nápadů a ne všechny jsou plně využity, tenhle film plný akce a napínavého boje o život stojí za vidění. Mé hodnocení: 60% ()

PetrPan

Průměrný akční snímek s odpudivými triky a jednou krásnou ukázkou ignorance a tuposti dabingu, cituji: "podle dý en ej jste agresivní...." , ten podle dabéra nějaký americký psychologický ústav jenž potřebuje anglickou výslovnost podobně jako FBI (ef bí aj) je jednoduše DNA čili kyselina deoxyribonukleová čili nositelka dědičnosti čili dé en a. Anglická výslovnost zní až neuvěřitelně trapně. Snímek samotný nijak zvlášť nevybočuje ze svého žánru a poměrně solidně pobaví. ()

Vitason

Útěk z Absolomu je další z mnoha filmů, které jsem miloval jako malý a který je v mých očích výborný i dnes. Může za to několik věcí. Tou první je naprosto přesný Ray Liotta, který se s tím svým démonickým pohledem perfektně hodí do role bývalého vojáka. Druhou je Stuart Wilson, který si svého záporáka vysloveně užívá. Takhle bych vlastně mohl ještě chvíli pokračoval, protože celé obsazení je opravdu povedené. Ať už je řeč o Lanci Henriksenovi, který dokázal během jediného roku přesedlat z výborného záporáka na sympatického klaďase, či o mladém Kevinu Dilonovi. Další osobou, kterou musím pochválit je Martin Campbell, který zvládl natočit perfektní akční scény a výborně drží tempo i pokud ze zrovna nebojuje. Když k tomu připočtu povedenou výpravu, hezkou hudbu a solidní atmosféru, tak mi z toho vycházejí poctivé 4*. Útěk z Absolomu je béčko, ke kterému se budu vždy rád vracet a nikdy mě nezklame. ()

klerik

Nemám rád tento druh sci-fi filmov, ktoré sú vlastne historickou záležitosťou s kijakmi a barbarmi... Pôsobí to lacno a neoriginálne... ()

SeBig

První půlka filmu jako Fortess 2 pak je to na ostrově a tam už je to celkem nuda. Špatný to ale nebylo. ()

eraserhead666

Na tomhle filmu mě vždycky nejvíce bavilo to, že Ray Liotta vůbec, ale vůbec nevypadá na roli, kterou zde hraje, a o to je ten film lepší a jeho výkon přesvědčivější. Kdyby jeho roli hrál někdo ze zlatých dob akčních hvězd (Arnold, Jean-Claude, Dolph, Sylvester apod.) filmu by to jenom uškodilo, protože bychom od nich očekávali mnohem více, než předvádí Liotta (a u něhož to bohatě stačí) a hnalo by se to do směšného přehánění). Takhle ten film má jakousi realistickou linii, které se dá při troše dobré vůle i uvěřit. Naposled jsem podobný pocit měl u 96 hodin s Liamem Neesonem. Útěk z Absolomu jsem viděl několikrát, uznávám, že to není nic extra a ani se to nesnaží opustit tu béčkovou bezpečnost a jistotu, ale vždycky se na něj rád podívám znovu. ()

SOLOM.

Lehce naivní béčko s dobrodružným /akčním námětem, které určitě neurazí. Tenhle film jsem svého času měl docela rád, hlavně díky tupým Outsiderům – některé ty jejich držky byly k nezaplacení. Ona dobrácká osada už tolik neokouzlila, ale zase se tu sešlo několik zajímavých postav a známých ksichtů. Ray Liotta odvedl celkem slušnou práci na své dle mého omezené možnosti a talent – takže i v tomto případě převládala spokojenost. Místy to mělo slušnou atmosféru a nechybělo ani násilí… ()

Ilicka

Kdybych nevěděla, že na tom pracoval Martin Campbell, autor dvou nejlepších bondovek a neméně dobrého Zorra, nikdy to nepoznám. Akční béčko, které se opozdilo za dobou, v 94. už 80's dávno minuly. Ray Liotta absolutně neumí hrát a motivy jsou vykradené ze spousty dalších vězeňských a apokalyptických filmů... ()

matestlust

Zajímavý akční sci-fi film o ostrově pro trestance...Ale je zde plno slabých chvil,které místy dost nudí....Ale pobaví zaručeně... ()

Gary

Zastaralé, ale zábavné s dobrým Liottem a Henriksenem. Možná ti záporáci mohli vydat víc, než smíšeninu čmoudů z Waterworldu a Psychlů z Battlefield Earth :) ()

Tommassi3

"Pozoruhodný !! Takhle jsem si to nepředstavoval, ale bylo to.. pozoruhodný !!" ;) No, musím říct, že lépe než slovy Stuarta Wilsona coby Waltera Mareka bych svoje rozporuplné pocity z Útěku z Absolomu snad ani nevyjádřil, protože tahle dystopická záležitost působí tak nesmírně nevyrovnaně, až to bolí !! Co se týká podobně laděných kousků pohrávajících si s motivem věznice nepříliš radostné budoucnosti, které snad ani nelze natočit jinak než v ryze béčkové akční stylizaci, nejsilněji mi tedy No Escape asociuje mladší Andersonův film s Kurtem Russelem, který si s těmi futuristickými Útěky, ať už z New Yorku či odjinud, potykal asi nejvíce, Žoldák: Legie zkázy, především dík jisté podobnosti jejich postav traumatizovaných hrdinů.. Zde si tedy hlavní part opravdu užíval ještě hodně věrohodný Ray Liotta jako kapitán Robbins, který sice byl odsouzen za vraždu, ale ty jeho motivace nakonec samozřejmě víceméně odpovídají představám archetypu ryze kladného hrdiny, vedle něj se jistě musí líbit i Taťka Lance Henriksena či Casey Kevina Dillona.. Největší potíž však jednoznačně spočívá v naprosto zhovadilém scénáři dua upocených pisálků Gaylin, Gross, kteří směrem k báječnému spíše filozofickému literárnímu předobrazu Richarda Herleye The Penal Colony, bohužel si nejsem jist, zda byl vůbec kdy přeložen a distribuován pro českého čtenáře, naprosto bezskrupulózně zdvihají prostředníček a jeho příběhem se opravdu inspirují jen velmi zlehka, k čemuž bych neměl příliš výhrad, pokud by většina změn spíš filmu neškodila, motivace postav i smysluplnost děje zde dostávají řádně na prdel, ačkoliv nejvíce mě uráží zejména ta stupidní hláška s Molotovovým koktejlem, když si nakonec nejsem vůbec jist, zda jen scénáristé spoléhají na (ne)inteligenci amerického diváka či si ji prostě jen nevěda vycucali z prstu.. Mluví se tu totiž o tom, že Molotovův koktejl vymyslel jakýsi Sergej Molotov, což opravdu se skutečností hraje na schovávanou.. To si snad děláte kozy, kluci, ne ?! On totiž Molotovův koktejl, v různých modifikacích používaný už dávno ve starověku a v té dnešní podobě prve použitý ve Španělské občanské válce, kterou spustil generál Franco, odvozuje svůj název skutečně od Molotova, nikoliv však Sergeje, ale Vjačeslava Michajloviče, sovětského komisaře pro zahraničí, který byl ještě méně oblíbený než Stalin, z období zimní války, a jedná se tak vlastně o dost hanlivé označení, kterým se bavili finští vojáci.. No, nicméně všechny zmiňované nedostatky vyvažuje osoba novozélandské režijní jistoty Martina Campbella, který sice sáhne skutečně po jakékoliv látce, nicméně jako nesmírně dynamický vypravěč s velkým citem pro akční scény, čehož budiž důkazem bondovské pecky Zlaté oko či Casino Royale, snad ani nedokáže zklamat, stejně jako jeho souputník Brit Phil Meheux, jehož kamera patří k ozdobám snímku natočeného v nádherných lokacích Nového Jižního Wallesu !! A tak ve výsledku sice Útěk z Absolomu v rámci subžánru určitě nevyčnívá, o nějakém přesahu filmu bez jediné ženské postavy snad nemůže být ani řeči, rozhodně však i dík svižnému soundtracku Greama Revella ani chvíli nenudí, byť tedy ten promrhaný potenciál mě osobně hodně mrzí.. () (méně) (více)