Starman je mimozemšťan, který přijel pozorovat Zemi. Uvízne však ve Wisconsinu nedaleko farmy čerstvě ovdovělé Jenny Haydenové. Starman na sebe bere podobu jejího nedávno zesnulého manžela Scotta. Za tři dny se potřebuje dostat do Arizony, kde ho nabere jeho mateřská loď. Potřebuje Jenninu pomoc. Tak se Jenny nechtěně stane účastníkem výletu přes Spojené státy, při kterém jsou společně se Starmanem pronásledováni nejen americkou armádou, ale i nasazenými tajnými agenty. Během společně strávených dnů se jejich zpočátku chladný vztah pomalu mění v lásku, která vyvrcholí úžasným rande na Starmanově mateřské lodi. (Cinemax)

gudaulin

V polovině 80. let už byl John Carpenter dobře zavedený režisér stylově natáčených béček, které měly v rámci svých možností velmi slušný komerční ohlas, a tak dostal příležitost natočit pro velké studio velkoryse pojaté sci-fi o příchodu mimozemšťana na naši planetu. Jakkoli Carpentera beru jako solidního režiséra a slabinu filmu nevidím v režijním pojetí, snímek mě tehdy v kině nenadchl. Problém je ve scénáři a vůbec v přístupu k tématu. Takový neslaný nemastný sci-fi slaďák, který ve mě několikrát vzbudil spíš shovívavý úsměv a v jednom případě dokonce i chechot - to v momentě, kdy se Karen Allen dovídá, že jejich syn bude jednou inženýr. Celkový dojem: 45 %. ()

whack

Čo je to? –Mŕtva srnka. Ľudia ich lovia kvôli potrave. –Srnky jedia ľudí? –Nie. –Ľudia jedia ľudí? –Nie. Pravdaže nie! Čo si o nás myslíš?! –Myslím si, že ste veľmi primitívny druh. ...Ale ten superburger, ktorým sa o pár minút neskôr napchával, mu náramne chutil. Jedna plus jedna je koľko...? Rád by som vedel, ako bola natočená scéna s tou srnkou, ktorú akože oživil. Prežila natáčanie? Neviem, možno áno, len pointa... Ten film sa strašne vlečie, je to totálne béčko. ()

Gilmour93

Carpenterův protipól The Thing aneb film o mimozemšťanovi, který nevysává na potkání mozek z hlavy brčkem. Naivní, předvídatelné a proto tak milé. Zaujala lekce dopravních předpisů: „Červená stůj! Zelená jeď! Oranžová jeď rychleji..“, kterou z drsné praxe našich silnic velmi dobře známe. ()

Le_Chuck

Som dlho netušil, že tento film natočil Carpenter a celkom ma to prekvapilo (milo). Vidno že dokáže zatlačť na city, kde som nečakal, že sa bude bude pohybovať tvorca The Thing. Každopádne mám rád tento film a tie štyri niesú len s nostalgie. ()

berg.12

Tenhle film tak trochu uvízl a zapadl někde mezi "Supermanem" a "E.T. Mimozemšťanem". A já asi propásl ten správný čas, kdy by mě tahle mimozemská romance dokázala oslovit víc, protože na mě působí už trochu zaprášeným dojmem. ()

castor

Hororový specialista John Carpenter je tentokrát příjemně lidský, i když paradoxně pojednává o mimozemské existenci na naší planetě. Určitě tu zaujme spíše diváka, který má filmy „pouze“ rád, oproti tomu, který je do zbytečných detailů studuje a neustále analyzuje. Sci-fi žánr je tu totiž jen letmo naťuknutý, primárně jde o romantický mix jedné nečekané návštěvy, kdy si mimozemský tvor pro snadnější pobyt na Zemi vezme podobu zesnulého manžela jisté Jenny Hayden. S tou potom – nejprve proti její vůli – cestuje napříč Spojenými státy na místo setkání se záchrannou lodí. Jak to asi může s jejími city dopadnout? Na Oscara čtyřikrát nominovaný Jeff Bridges tu vytvořil věru fascinující postavu, překvapivě obdařenou morálními hodnotami i čistotou duše, postavu stejně podmanivou jako z počátku odpudivou. Karen Allen tu ke němu coby šokovaná vdova výborně sedne a divák si užije dvouhodinovou oddychovku s úžasným rozjezdem i trošku kostrbatým dojezdem!! ()

ClintEastwood

Starmana jsem viděl před nějakými patnácti lety a když jsem si ho teď připomněl, musím uznat, že jde stále o velice zajímavou a pěkně natočenou podívanou. Ještě jsem si pamatoval scénu se vztyčeným prostředníčkem a dojemný závěr filmu. Jeff Bridges zahrál moc dobře, jeho mimika a pohyby byly úžasné. John Carpenter natočil kvalitní sci-fi podívanou, která má na svou dobu zdařilé triky (a skvělé masky Ricka Bakera) a i přes trochu klišovitý příběh a pomalejší tempo se na ni hezky kouká. P.S. Stejně, jako např. v Apokalypse či Špinavé dohodě i tady zazní slavná Satisfaction od Rolling Stones. ()

MM_Ramone

"Starman" je romantický sci-fi film, ktorý v roku 1984 natočil americký režisér John Carpenter. Éterický, amorfný mimozemšťan sa spodobní ako mŕtvy manžel mladej vdovy Jenny. Postupom času, pri ich spoločnej ceste do Arizony, sa navzájom do seba zamilujú. John Carpenter je členom mojej top desiny najobľúbenejších režisérov, ale priznám sa že na tento jeho snímok som si nikdy nezvykol. "Starman" sa mi vždy zdal taký akýsi podivný. A ani ústredná dvojica Jeff Bridges a Karen Allenová mi ku sebe moc zapasovala. *** ()

tahit

Příchozí z jiné planety se dostává do spletitosti lidských nástrah. Máte-li rádi sci-fi love story, pak jste správně, protože nepochybně tenhle příběh mimozemšťana uspokojí a neztrácí dech. Jde o nenáročný a příjemný film na jeden televizní večer. Nelze ani opominout velmi dobrou filmařskou práci hlavního tvůrce, režiséra John Carpenter, který skvěle vsadil na herce Jeffrey Bridges a zajímavou herečku Karen Allen. Vcelku tento sympatický film jsem si rád zopakoval a pocity zůstaly podobné. ()

belldandy

Není hvězda jako hvězda. Starman je milý, romantický a pozitivní, ale depresivně - legrační Dark Star byl rozhodně lepší. ()

petero

Carpenterove najkrajšie dielko. Romantických sci-fi nie je veľa, navyše toto s poctivou dávkou tajomna. Pre mňa taktiež pôsobivejšie ako Spielbergov príliš sladký E.T. Je jasné, že Jeff a Arnie boli v tejto dobe dobrý kamaráti a mám ich spolu na jednej fotke ako Arnie zasvedcuje Jeffa do cvičenia. Keď práve vyvinutý mimozemšťan stáva zo zeme samozrejme nahý, nápadne to pripomína vstávajúceho T-800 z Terminátora (1984). Pekné a ešte aj to jeho hláškovanie. =) ()

pepo

krásna lastovička v carpentrovej filmografii.fantastický bridgesov výkon veľmi pekná romantika.sci-fi čo sa páčila aj mojej matke ()

Xmilden

Mezigalaktická romance od Johna Carpentera. Velmi krásné, nevšední a poutavé. Starman mě nedokázal nudit ani chvilku. Děj krásně odsýpá až je člověku na konci líto, že celé tohle dobrodružství musí končit. Ach jo. Tak se měj Starmane! 70% ()

-bad-mad-wolf-

Líbí se mi, že Starman postrádá tu nabubřelost "velkého rodinného dobrodružství" a zůstává v určitém ohledu intimním, milým a upřímně znějícím filmem, na který je radost koukat. K tomu skvělý Jeff Bridges, krásná Karen Allen a hezká hudba. Konec je rovněž nádherně zpracovaný, přináší sice očekávatelnou dávku sentimentality, ale je utnutý v tom správném bodě. Kdyby přišlo něco ve stylu "co bylo potom", už by to asi nebylo ono. Hezké. ()

LiVentura

Divný film o divném "nadpozemském jedinci", který prožije milostný vztah s mladou ženou a příliš mnoha peripetiemi. ()

Big Bear

Pro mne sonda Voyager odlétla příliš brzo a Starman přišel až příliš pozdě. Dnes to na mne působilo jako takové klasické osmdesátkové retro s opravdu tím nejjednodušším dějem a příběhem co šel vůbec vymyslet. Tenkrát asi všichni zírali na ty efekty ve stylu muzikálu Xanadu, dnes už je to lehce úsměvné. Ne, já nic nehaním jen zkrátka konstatuji, že spotřební lhůta tohohle filmu už prošla. Bridgese mám rád, ale tady to jeho toporné hraní a trhavé pohyby se slepičím otáčením hlavy přišly otravné. Jako road movie po Státech se mi to celkem líbilo, samozřejmě je to obohaceno o akční vložky ve stylu bitek a honiček. Armáda si tam také udělala PR a zejména to závěrečné hejno Hueyů (nejen) bylo famózní. Tohle byl prostě takový E.T. pro trošku odrostlejší dospělé co mají rádi romantiku, americké filmy osmdesátých let a šťastné konce. Já dávám za 3 kuličky. * * * ()

JohnnyD

Najrodinnejší Carpenter. Emotívny príbeh E.T.-ho pre dospelých vo svojom čase dokázal zaujať masy aj v post-socialistickom Slovensku. Kto by to o Carpim povedal... ()

Madsbender

Premýšľam, kde sa stala chyba. Alebo skôr, ako napadlo Carpentera ujať sa takéhoto námetu. Čakal som všeličo, ale rodinné sci-fi zmiešané s červenou knižnicou a "veľkým optimistickým posolstvom" nie. Je však zaujímavé pozorovať Carpenterov rukopis v inom druhu látky, ako sú, preňho azda najtypickejšie, horory. Celých prvých 10-15 minút filmu totiž využíva hororových propriet a trikov, od kamerového nájazdu à la Raimiho kultový Evil Dead, cez desivú premenu ľudského tela až po funkčnú ľakačku. Škoda zbytku, ktorý je len predvídateľnou kombináciou klišé z niekoľkých žánrov a je dosť necitlivým narušením režisérovej filmografie. Ani hudobne ma Starman neočaril, zato technicky už skôr - niekto si s tým dal prácu a remaster vyzerá (mimo počítačových trikov a ľudskej techniky) skôr na roky 90., ako 80. Za to však nie je zodpovedný Carpenter, takže to filmu k dobru pričítať nemôžem. Robotický Jeff Bridges so skleným pohľadom je celkom zábavný (počas natáčania úvodných scén sa na tom museli na pľaci dobre baviť). Inak však film neskutočne zostarol, a ani v dobe premiéry by ma zrejme neočaril. 40% ()

Javert

Má to silný příběh. Má to skvělého Jeffa Bridgese v hlavní roli. Pro mě je to lepší než E.T. mimozemšťan... ()

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi

19.01.2014

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)