Hlas moře

The Sea Inside

Volanie mora

Drama / Životopisný

Španělsko / Francie / Itálie, 2004, 125 min

Pána Amenábara si film od filmu cením stále viac a viac. Jeho režisérsky um sa nedá poprieť ani tými najtvrdšími kritkmi na celučičkom svete. __ Mar adentro vás obklopí silou dramatu, ktoré vyžaduje len jedno - pozornosť. Nemusíte pri ňom plakať, to vôbec nie. Osobne som nevyronil ani slzu. Nemusíte ani preciťovať nejaké tie "pseudo-intelektuálne" prežitky, ktoré iné dramata zaručene ponúkajú (s výnimkou scény letu). Musíte však bezprostredne, zaryto hľadieť a predovšetkým počúvať. Pardon, nechcel som to povedať práve týmto tónom. Vy nemusíte, vy budete. __ Po premietaní filmu na sebe pozorujem spotenú hlavu a kvapky stekajúce od krku smerom nadol. Ani stodvadsaťpäť minútová stopáž ma neodradila od toho, aby som bez akéhokoľvek pohybu (a tým myslím naozaj akéhokoľvek) pozoroval precízne natočený, sled udalostí. __ Možno sa teraz budem musieť opakovať, ale jednoducho považujem za potrebné pochváliť neuveriteľne-uveriteľný výkon hlavného predstaviteľa, Javiera Bardema. Tak isto aj prácu maskériek, ktoré v tej dobe ešte z tridsaťpäť ročného muža spravili starého tetraplegika bez nádeje na slobodný život. Když se utopíte, máte prý rychlou smrt. A sladkou. ..Měl jsem tenkrát umřít. __ Možno skutočný Ramón túžil po smrti, pretože veril v reinkarnáciu. Možno neveril v nič a jediná vec, nad ktorou deň čo deň premýšľal, bola číra tma. To všetko sú bohužiaľ len moje subjektívne dohady. Cez všetky možné i nemožné teórie však môžem vyrukovať s niečím, čo skrátka nejde spochybňovať. Každý, jednoducho každý človek, má svoj vlastný, jedinečný postoj k realite a k smrti. A nikto nemal právo presviedčať Ramóna o životnej kráse. Či už ľudia bez postihnutia alebo s postihnutím (príklad ste videli na farárovi). Nikto sa nemohol dokázať naplno vcítiť do jeho situácie.(16.8.2010)

• Radko

Ramón to má ozaj ťažké - jeho inteligentnej reči podľahnú rôzne ženy, má obetavú láskyplnú rodinu, píše pochmúrne, no kvalitné verše, ktoré si s pomocou advokátky nájdu vydavateľa a navyše altruistickí advokáti mu robia zadarmo servis pre možnosť zvolenia si okamihu smrti. Kvadruplegici, ktorých som poznal by za takýchto podmienok chceli žiť večne. Viem, zovšeobecňovanie smrdí, len porovnanie Ramóna, ktorého jedinou túžbou je čím skôr umrieť s postihnutými, ktorých životné podmienky sú neporovnateľne horšie, no napriek tomu ich vitalita je veľmi vysoká spôsobila moju minimálnu citovú zaangažovanosť. Od začiatku som si myslel - keď tak veľmi chce zomrieť, prečo mu to nedopriať. Ku kladom radím obdivuhodný výkon hlavného predstaviteľa, charakteristiku postáv pohybujúcich sa okolo Ramónovej postele a pomerne svižný dej.(25.2.2005)

• Andreas

Hlas moře si hraje na odvážný film, navzdory faktu, že s jeho vyzněním dneska souhlasí už úplně každý, s výjimkou Henryka Laholy. Amenábar moc dobře ví, že jsou všichni pro, ale snaží se divákům nakecat, že je to přesně naopak, divák pak díky tomu nabývá pocitu, že jako jeden z mála sdílí ten správný názor a není omezený na rozdíl od těch, kteří jsou proti (reálně skoro nikdo takový není). To divákovi samozřejmě lichotí, že mu film říká, že sdílí ten názor, na nějž je potřeba jasná mysl, toto podlézání ze strany filmu samozřejmě bude chtít divák filmu nějak oplatit. Obvykle mi nepřijde moc dobré, když režisér jen přepapouškuje nejrozšířenější módní názor, aniž by do něj vnesl nějaké své vlastní pojetí, ale u Hlasu moře jsem za to naopak opravdu rád, pže kdyby taková trubka jako je Amenábar měla přijít s nějakou svoji vlastní myšlenkou, tak by to bylo ještě mnohem blbější. Takhle ta uslzená kaše s trapně pitvořícím se Bardemem, který má všechno na háku, všechny přeargumentuje, všem se vysměje a vše chápe, jen to skákání do vody mu moc nejde, bohatě stačí. Kdyby měl skutečný Ramón Sampedro možnost tento film vidět, nejlépe hned po úrazu, mohlo se mu jeho přání splnit mnohem dříve, už během sledování. Pokud Amenábarovi křivdím a on se ve skutečnosti nesnaží divákům nic nakecat, ale vážně věří tomu, že přišel s něčím obdivuhodným a bude muset odolávat většině sdílející opak, tak je jen obyčejný paranoidní blb. Dělat ramena 30 let po Francově smrti. Amenábar natočil film, kde řekl jen "já jsem pro"(což jsou prakticky všichni), to je vše, nic jiného ve filmu není, žádné otázky, nic, prostě měl jen někde v novinách říct, že je taky pro a nenatáčet kvůli tomu dvouhodinový patok. Hlas moře je typický rakovinotvorňák (ano, tento pojem jsem ukradl a možná si jej vykládám jinak) o "hrozně vážném tématu", co nemůže nezabrat.(16.6.2011)

Další působivé existencionální drama z takřka bezedné truhly filmových lahůdek španělské kinematografie. Tenhle film vám nedá žádnou konktrétní odpověď. Jen vás nechá v klidu hloubat, přemýšlet a soucítit s hlavním hrdinou, který dokáže, i přes své pevné odhodlání ukončit svůj život, dávat lidem novou chuť do života. Líbí se mi, že pohled na tak citlivé téma, jakým je eutanazie, je podán nenásilně, srozumitelně a hlavně z pohledu obou stran. A ani u mě se to nakonec neobešlo bez několika slz. 75%(22.7.2008)

Zvláštní souhra , že dnes se všude v mediích euthanasie probírala , jako by to bylo načasované. Ale jak říká Katri to sem nepatří.... Musím říct ,že mě se toto provedení líbilo. Javier byl jako vždy okouzlující a bezchybný. Finální scéna tedy zrovna krásná nebyla a věru myslím , že to byl dobrý tah. Ne , nelibuji si zrovna v tomto , ale kdyby usnul navždy s libým úsměvem na tváři , tak bych bulela ještě teď a zlobila bych se na režiséra , že mě před spaním takhle rozloží. Takže dnes odcházím spát a budu přemýšlet o proti sobě stojícím větám... Svoboda jež bere život, není svobodou. X Život jež bere svobodu ,není životem.(22.7.2008)

• - Javier Bardem musel svou energii soustředit na výrazně namaskovaný obličej a vyjádřit vše potřebné jemnou mimikou. Ke všemu se současně musel vyrovnávat i s obtížným galicijským dialektem. (Michelle75)

• - Natáčení začalo v červenci 2003 v Galicii na pláži Furnas, kde Ramón Sampedro utrpěl nehodu, která změnila jeho život. Natáčení pak probíhalo dalších 12 týdnů. (Michelle75)

• - Produkce filmu pohltila 10 mil. euro a už během prvních dní promítání získala ve Španělsku 2,2 milionů euro z 275 kin. Celkový výdělek se za tři měsíce jen v této zemi vyšplhal na 18,4 milionů. (imro)