Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

JohnyTrava

Na tento film som sa dosť tešil a viacmenej splnil moje očakávanie, aj keď je vopred jasné, že knihe sa nevyrovná, čo ma trochu štvalo bolo zopár vynechaných scén a celkovo človeku neznalému predlohy (našťastie nie môj prípad), môže mnohé uniknúť, lepšie **** ()

lisa.ginmi

Jakožto obdivovatelku díla George Orwella mě nadchnul nápad zfilmovat jeho stěžejní román v roce jeho fiktivního děje, takže má počáteční očekávání byla více než velká. Bohužel se ale ani v nejmenším nenaplnila. Zdá se, že v případě tohohle díla odvedli producent a casting lepší práci než scénárista a režisér. Přestože vizuální stránka filmu působí velmi věrohodně a i herci se snažili naplnit své role, na které se povětšinou i typově hodí, nebyl jim k tomu dán dostatečný prostor. Především postava O’Briena jakoby se ztratila někde ve střižně, na obrazovku se z ní nakonec dostalo jen nutné minimum. Právě díky zkratkovitému převyprávění původně velmi napínavého a dojemného děje, ztrácí film gradaci a vyznívá jaksi do prázdna. ()

Lilien odpad!

strašne nesúrodé, depresívne....radšej by som si prečítal knihu ktorá ako sa vraví je nesfilmovatelná. ()

Nufa

Jako člověk, který četl předlohu, budu trochu skeptičtější co se týče hodnocení tohoto filmu. Myslím, že nemá ani tak závažné vady, ale chybí tam ta propracovanost. Deprese, totalitu, celkovou atmosféru, to vše naprosto vystihli, ale při čtení knihy jsem daleko více cítil tu zoufalost hlavních postav. Nelíbilo se mi také, jakým způsobem byl film rozkouskovaný, skokem přeskočili několik stran a divákovi tak unikají detaily, které jsou ale jedním z důvodů, proč je dílo tak mistrovské. Jsou ale knihy, které nejdou překonat filmem, maximálně se k nim mohou přiblížit a to se tomuto filmu alespoň částečně povedlo. Láska zkrátka vždy nevyhraje. ()

JohnZ87

Povedená a spíše komorněji pojatá filmová adaptace neuvěřitelně nadčasového Orwellova antiutopického románu, která zejména s konfrontací s dnešní dobou působí poměrně děsivě. 80% ()

Knor

Knihu velmi uctívám, je to naprosto geniální dílo a zfilmovat ji nemůže být nic lehkýho. Filmových adaptací existuje několik, já viděl jenom tuhle a myslím, že se to celkem povedlo. I když se povedlo do filmu dát jen očesanou páteř příběhu a bohužel nebylo ukázáno víc z absolutního totalismu, tak se musí nechat, že se do filmu navodit temnou depresivní atmosféru a pochmurnost toho světa povedlo. ()

topi80

Těžko hodnotit tento film stvořený podle dávného geniálního vizionářského díla, když současná realita tu filmovou (i románovou) začíná pomalu překonávat. Jen místo postapokaliptických kulis si užíváme těch digitálních. Takže v naší milé EU (a v ještě větší míře v Číně) máme na správné šíření těch jediných správných názorů státní média, oligarchická média a zejména internet, kde už se Google postará, abyste nenašli něco, co by mohlo nahlodat vaši důvěru ve světlé zítřky, a když se rozhodnete informovat osobně, pak se o vaše umlčení postarají facebook, twitter a další. Na univerzitách už se výbory svazáků postarají, abyste nesprávný názor dostali sežrat a v nadnárodních korporacích to chodí podobně. Ano, Orwellův román je geniální, film ho zřejmě skvěle zachytil, ale čas ukázal, že ty kulisy budou trochu jiné, takže se na film mohu dívat jako na nějakou paralelní historii. Jenže kvůli tomu ho nedokážu správně objektivně ohodnotit. ()

kyLuke

Filmařsky jistě výborně zvládnutý kousek, který má plus mínus celkově stejné vyznění jako kniha, jen je v něm skryta asi tak polovina emocí, díky čemuž nemůže dosahovat týchž kvalit jako vynikající Orwellův román. Celý film je pochopitelně jen odrazem chápání Orwellova románu optikou Michaela Radforda, ostatně jako je tomu u všech filmových adaptací populárních knih, proto zde je vynecháno mnoho důležitých detailů, které naopak z mého pohledu činí předlohu tak výjimečným dílem, ovšem to nelze Radfordovi vyčítat. Co už bych ale vyčíst mohl je změna charakteru Julie, která v románu ztělesňuje sebevědomou ženu s pevnými názory, která by pro jejich obhajobu leccos obětovala, kdežto ve filmu je Julie jakousi Smithovou ozdobou, která svého přítele sice dozajista miluje, ale je tím pádem ochotná souhlasit se všemi jeho názory hlavně na základě své opravdové lásky k němu, nikoli své vlastní vnitřní integrity. Problematické je také časové zasazení, zatímco Orwell ve svém románu píše o poměrně daleké budoucnosti, můžeme si pod různými pojmy představit mnoho různých technik či předmětů ucelených naší fantazijí, v momentě, kdy však filmové zpracování zasazuje příběh do současnosti, ubírá to dílu kreativitu a pestrost. Nemohu si pomoci, ale filmové zpracování ve mě nevyvolalo tolik emocí jako vynikající předloha a nemohu je hodnotit výše. ()

waeslly

V případě, že znáte knihu, četli jste ji a pochopili myšlenku, je tento film vcelku důstojnou vizualizací. Problém ale nastává, že téma a hlavní poselství, které kniha předává, film naprosto nevystihuje. Samozřejmě to ani nelze, nelze totiž 30 min předčítat z Goldsteinovi publikace. Ale film by měl fungovat i jako samostatná entita a bohužel nefunguje. Zejména si představuji, jak někdo knihou nepolíben kouká na film poprvé. Řekl by si: "hmmm fajn postapo" nebo "slušná alternativní realita." Bohužel... To jak reálné to občas je a jak moc by se to dalo přirovnat různým dobám, které se staly nebo se dokonce třeba i dějí, zdravím tě Kime, film pro mne tolik neříká. ()

maeb

Vyborne zpracovani knihy, ktera vstoupila do dejin. Vlastne mam jen jednu drobnou vytku - myslim, ze bez precteni knihy je to misty trochu neuchopitelne. ()

Gekon

Vynikající zpracování románové předlohy, skvělé vystihnutí temné orwellowské atmosféry. Jedna z nejtemnějších sci-fi všech dob. ()

pepino

Radikálně měním hodnocení ze 3 na 5 a to z jednoho obrovskyho důvodu. Tím důvodem je knižní předloha od Orwella. Film jsem předtím viděl bez přečtení knihy a to není moc dobrý zážitek. Popravdě jsem toho spoustu nepochopil a hodně věcí mi uteklo. Prostě jsem si film neužil tak jak jsem si představoval. Teď je ale vše jinak protože jsem přečetl knihu, která je mimochodem vynikající a musím uznat že lepší než její filmová adaptace. Tím nechci nijak zatraacovat film . Naopak chci ho vyzdvihnout, protože Radford převedl knihu na plátno asi nejlepším možným způsobem a to včetně celé její atmosféry a dusna kterým je skrznaskrz protknutá. Všudypítomná špína, strach, špionáž, chapadla ideopolicie která dosáhnou všude a uprostřed toho láska a síla lidského srdce a ducha která se snaží porazit mnohem silnějšího nepřítele kterým je Strana a všichni její přívrženci. I pesto je kniha mnohem více podrobnější a poskytuje čtenáři ( i případnému budoucímu divákovi který se chce podívat na film) spoustu informací které dávají dohromady celek 1984. Film je takový spíše výcuc, chcete li výtah ale samozřejě velice působivý a to hlavně díky naprosto fascinujícím exterierům a interierúm a díky herecké kreaci Johna Hurta který mě přesvědčil o tom že opravdu hrát umí hlavně ve scénách mučení na konci filmu. Tam opravdu vypadá děsivě. Prostě vynikající film, bezkonkurenčně. Myslím že lépe to přefilmovat nešlo. Pro budoucí zájemce o tento film ale radím : nejlepší kombinací je nejdřív kniha potom film. Když si pustíe nejdřív film přijdete o velice silný zážitek který vám 1984 poskytne. Zkrátka bez knihy film nefunguje tak jak by měl. ()

Dinsberg

Vem člověku identitu a on přestane existovat; vem člověku slova a on nebude schopný myslet; vem člověku lásku a stane se z něj ostrov, obklopený oceánem samoty; vem člověku možnost srovnání a on si bude vědom, že vše děláš pro jeho dobro; vem člověku všechno najednou a stane se z něj dokonalý otrok. ()

_-0-_

Orwellovu knihu z roku 1949 jsem četl poprvé v roce 1984 s kulturním šokem, způsobeným srovnáním všudypřítomného newspeaku (patrně inspirace pro Václava Havla - viz Vyrozumění z r. 1964, kde používá v podobném významu výraz ptydepe) kanoucího z představitelů reálného socialismu, z reálií a "společenských trendů", které byly jako vystřižené ze stránek knihy. Deprese a zmar, které na čtenáře při čtení působily, byly stejné, jako ty, které vytvářela "rozvinutá socialistická společnost" s vizí ještě neutěšenější komunistické budoucnosti, jejíž pravděpodobná podoba byla dokonale vymodelována o 40 (!) let dříve. Text románu je zde: George Orwell: 1984 Doporučuji těm, kteří jej nečetli, aby neváhali... Film jsem viděl o několik let později se značnou obavou, jak se jej podařilo ztvárnit. Nebyl jsem zklamán, ale naopak - adaptace se překvapivě podařila. Nejde o věrnost přepisu, nebo o "uměleckou kvalitu zpracování", ale o pocit, jaký je schopna evokovat v divákovi - a ten je v podstatě shodný, jako při přečtení knihy. V současnosti není pro českého diváka tak "politicky aktuální", protože totalitaristický bolševický režim je již (snad) definitivně minulostí, ale na síle příběhu to nic nemění. Kromě toho je to jednoznačné varování před tím, v co se mohou zvrhnout líbivé teze levicových intelektuálů.Tři hesla strany z "1984" VÁLKA JE MÍR - SVOBODA JE OTROCTVÍ - NEVĚDOMOST JE SÍLA budiž mementem. Prosím, přečtěte si knihu, nebo se podívejte na film. Omlouvám se, že jsem těchto pár řádek napsal v oldspeaku :-) ()

InfernaL

Nejsem poznamenán knižní předlohou pana Orwella, takže do filmu jsem šel se sladkou nevědomostí, čehože se to vůbec dočkám. Mno, možná dobře, že jsem to nevěděl. Snímek je neskutečným způsobem depresívní a velice tvrdě vystihuje totalitní režim v tehdejším Londýně. Každý záběr je jakýsi šedivý, z každého záběru je cítit strach a nejistota. Tohle vše se nám před očima odehrává více než první polovinu filmu. V druhé části se tato nejistota zhmotní v opravdové peklo a my sledujeme děsivé mučení hlavního hrdiny Winstona, který mi byl mimochodem silně nesympatický (skutečně nechápu, jak může mít někdo nasazen stále stejný odporný výraz ve tváři jak v práci, tak třeba při sexu), takže sem mu to i tak trošku přál. K závěrečné metodě mučení s hladovými krysami se snad nedá nic napsat, to se musí vidět. ()

Prankster

Tak nejak bezzubé i když téma považuju za vážné a poměrně aktuální. Už mě to tak nešokuje možná právě proto, že jsem nedávno viděl film "Duch doby", kde se mluvilo více méně o tom samém... ()

cruele

Jsem Goldsteinův agent.Ani jsem to sám nevěděl.Ideozločin je tak zákeřný.Zmocní se tě, ani nevíš jak. Objevila to moje dcera.Jsem na ni velmi pyšný....Celý film jsem si říkal,že určité "lidsvi" tam pořad bude,ale když jsem uviděl tuto scénu,kdy dcera udá vlastního otce,který zároveň není agentem přestalo ve mě veškeré doufaní...Varovaní:ten,kdo by se na tento snímek chtěl podívat v depresi,mohl by si po shlédnutí i ublížit... ()

Pauliee

Vôbec niesom prekvpaený ak tomu dá niekto dá plný počet, ale ja to proste neurobím. Tento film mi veľmi nesadol, lepšie povedané ešte som na tento film nedospel a nepochopil som ho ako som asi mal. Knihu som nečítal, čo je možno škoda a podľa mňa bude zaujímavejšia ako film, tak snáď sa mi raz v živote ju podarí zohnať. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)