Reklama

Reklama

Vetřelec vs. Predátor

  • USA AVP: Alien vs. Predator (více)
Trailer 1

Zazobaný průmyslník Charles Bishop Weyland podnítí vytvoření mezinárodního týmu archeologů, přírodovědců a bezpečnostních expertů pod vedením ekoložky a cestovatelky Alexy "Lexy" Woodsové, který má prozkoumat záhadné obrysy budovy schované hluboko pod ledovým příkrovem poblíž Antartidy. Tím začíná neuvěřitelné a zároveň strašlivé dobrodružství – nikdo z nich netuší, jaké překvapení, ukryté v hloubce 2000 stop pod zmrzlým povrchem, je čeká… Členové expedice najdou pyramidu se stopami aztécké, egyptské a kambodžské kultury. V jejím nitru objeví bludiště chodeb, jehož technologické vybavení ukazuje na práci neznámých mimozemských civilizací. Stěny místností neočekávaně mění tvar, vězní jednotlivé členy týmu a oddělují je od jejich kolegů. Při strastiplné cestě napříč pyramidou vyjde najevo strašlivá pravda: podzemní chrám obývají predátoři, kteří drží v zajetí živou vetřelčí královnu. Ta ve stoletých intervalech klade vajíčka, z nichž se líhnou vetřelci, jejichž vybíjením mladí predátorští válečníci absolvují zkoušku dospělosti. Expedice tak přichází přímo do války mezi vetřelci a predátory. Dostane šanci zůstat jen nezúčastněným pozorovatelem? Postavu miliardáře Charlese Bishopa Weylanda scenáristé napsali pro herce Lance Henriksena, který hrál ve filmech Vetřelci a Vetřelec 3. Filmem Vetřelec vs. Predátor si režisér Paul W. S. Anderson, jeden z největších fanoušků filmů o Vetřelcích a Predátorech, uskutečnil svůj sen. (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (926)

Lima 

všechny recenze uživatele

Přijmout poslední Andersenův film předpokládá obrazně řečeno nikoliv vložit ruku do popcornu, ale vlézt do něho rovnou celým tělem. I tak lze ale AvP těžko akceptovat. Přitom technické stránce není moc co vytknout. Triky ujdou, animatrické modely vetřelců jsou zdařilé, film má svižné tempo. Dost zásadní problém je ale v absenci dvou důležitých filmových ingrediencí - atmosféru a napětí aby člověk hledal lupou. A scenář? Vše běží podle ověřených a stokrát viděných schémat, žádné překvapení se nekoná, děj je průhledňoučký a předvídatelný. Základní Andersenova idea příběhu dává sice smysl, ale je dost připitomnělá. Navíc - copak si asi pomyslel McTiernan, když viděl, že se z jeho původně nekompromisního lovce stal kámoš do nepohody? Tak tohle prosím ne. Ty 2*jsou až moc, i s přihlédnutím ke skutečnosti, že nemám rád crossovery - ty chladné finanční kalkuly. Teď už jenom čekám, kdy někdo přijde s filmem ČERVENÁ KARKULKA vs. BATMAN. To by byl biják!! ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Vetřelec vs. Predátor přináší především příběh o tom, jak se uprostřed jedné nelítostné mezidruhové bitvy zrodilo jedno mimořádné přátelství:) Kdo by to byl řekl, že Predátor dokáže být i docela přátelský tvor. A ještě k tomu, když se jedná o sličnou, odvážnou černovlásku, která mu nejednou zachrání "kůži." Navzdory tomu, o jakého krutého a udatného zabijáka se jedná, oplývá Predátor smyslem pro spravedlnost, uznání a má své zásady. Nemluvě o vysoké inteligenci a organizovanosti Predátoří komunity. Velmi vydařené triky a kulisy. Nejvíce působivý je důmyslně propracovaný systém pyramidového komplexu. Predátoři na mě sice místy působili trochu gumově, ale to, ani pár dalších žánrových nedostatků, mi nezkazilo dynamickou podívanou na tuto mimozemskou bitevní "párty." Závěr vskutku velkolepý:) SPOILER Měla letět s nima:) Taková bojovnica by se jim mohla hodit:) KONEC SPOILERU. ()

Reklama

2Pac 

všechny recenze uživatele

Keby som nebol zaujaty, tak by som film ohodnotil 3*... Lenze ja zaujaty som ...a velmi. Mam rad seriu s Alienmi a milujem Predatora (1) z toho vsetkeho pramenilo moje nadsenie, ked som sa docital o natacani AVP. Predstavoval som si ten obrovsky potencial, ked si to naostro rozdaju dve naj(ne)oblubenejsie kreatury (plus nejake to najhlupejsie stvorenie) Universu. Moje nadsenie zvysoval este fakt, ze pc gamesa AVP ma tak neskutocne hustu atmosku, az sa niekedy clovek musi presvedcit, ci sedi na suchom ;-)...Ake vsak bolo moje sklamanie, ked som uz podla prvych recenzii zistil, ze vsetky moje predstavy su totalne v haji....Nic...uplne nic...Ludia, ktori toto tocili by mali byt zaveseni do prievanu a riadne vysoko a samozrejme za gule...Nebudem tu rozpisovat preco, to tu bohate opisali ostatni...skoda slov...god dammed... ()

tron 

všechny recenze uživatele

Ak sa považujete za fanúšika oboch filmových ság, logicky ste sa na ich historicky prvý filmový stret určite veľmi tešili. Nakoniec asi zostanete zarazení. Mne sa to síce páčilo, ale uznávam, že tie 4* sú tak trochu "zvrhlé" a vzhľadom na to, ako sa Paul W.S. Anderson (Horizont udalosti) chvastal, že nikoho správnejšieho štúdio nemohlo na réžiu crossoveru najať, v praxi to na to príliš nevyzerá. Prečo sa kopija hodená neviditeľným Predátorom zviditeľní až po zasiahnutí obete, hoci ju neviditeľný Predátor už dávno nedržal a tým pádom teoreticky mala byť viditeľná už počas letu? Životný cyklus Votrelcov mi pripadal brutálne zrýchlený, hoci pravdou je, že v Scottovej jednotke sme sa nedozvedeli čas, ktorý "musí" utiecť od oplodnenia po pôrod. Skutočne trápne je však až ozbrojenie človeka s láskavou pomocou strýčka Predátora a ich spoločný boj proti spoločnému triednemu nepriateľovi. Ako bonus film ponúka len ťažko akceptovateľné nápady (Predátori sú drsní, ale v zásade dobrí rytieri a Votrelci chovné zvieratá, ktoré sa rozprsknú na litre nechutnej kaše len čo do nich silno kopnete). Na strane druhej, atmosféra je skvelá. Poteší tiež snaha skladateľa Klosera skĺbiť v jednom filme kultové hudobné motívy oboch sérií. Výprava je pôsobivá (pyramída pod Antarktídou!) a akcie nie je veľa, ale je kvalitne zvládnutá (tvorcovia pred CGI uprednostnili masky a animatronické modely a 20 rokov očakávaná bitka Predátora s Votrelcom podľa toho aj vyzerá, myslené v dobrom). Takisto herci sú typovo fajn vybratí, preto škoda, že je film krátky a postavám sa príliš nevenuje, čo je u niektorých ozaj veľká škoda (Colin Salmon, Henriksen ako "pôvodný" Bishop). Vzťahy medzi nimi sú až rušivo skratkovité a jednotlivých hrdinov si zapamätáte skôr podľa toho, ako vyzerajú (sexi lesba s búchačkou, popletený Škót s divným prízvukom, šarmantný taliansky fešák...). Palec hore za to, že je to vcelku brutálna vyvražďovačka (nie v krvavom zmysle, ale v zmysle, že prežije len skutočne málokto, čo ostatne dáva logiku, keďže verejnosť o existencii daných príšer nevie). ()

choze 

všechny recenze uživatele

Miluju béčka, i ta nepovedená, ale tohle je prostě nuda jako hrom. Po úvodní expozici, která přestože trvá dvacet minut nám o postavách řekne velký kulový, se postavy dají na zmatený úprk pyramidou plnou predátorů a vetřelců a hraje se všichni proti všem. Jelikož příběh neexistuje a na postavách (nevýrazně hraných nevýraznými herci) nám nijak nezáleží, je dokonale eliminováno jakékoliv napětí a jelikož Anderson od MORTAL KOMBATU zapomněl i jak se dělá dobrá akce (viz. tragický ŽOLDÁK: LEGIE ZKÁZY), je eliminována i veškerá zábava. Hezkých záběrů a vychytávek (úvodní záběr se siluetou kosmické stanice evokující vetřelčí královnu, virtuální přechody) je tu tak akorát, aby bylo z čeho sestříhat trailer a trademarkové scény jsou natočeny zcela rutinérsky a sterilně. Nikdy jsem si ani na vteřinu nemyslel, že by se snad tenhle snímek mohl rovnat svým předchůdcům, ale že to bude až tak špatné... ()

Galerie (105)

Zajímavosti (57)

  • V roce 2004 vznikl na motivy snímku román, který se od něj ovšem značně liší. Rozdíly oproti filmu (část 3):
    - Boj mezi Celticem a Gridem je kratší a méně intenzivní a končí jinak: namísto aby Grid Celtica překvapil, když se vymaní ze sítě, se Celtic očividně vzdává Gridovi a dovoluje mu ho zabít.
    - Weylandova smrt je také jiná. Když zaútočí na Scara provizorním plamenem, ve skutečnosti se mu podaří zapálit predátora a Scar řve bolestí. Navzdory tomu Scar bodne Weylanda svým zápěstím jako ve filmu, než ho vtáhne do ohně a spálí ho. Weylandův inhalátor poté exploduje, ale Scar výbuch přežije.
    - Scar se označí prstem zesnulého Dronea, ne Facehuggera. Poté, co tak učiní, dostane své jméno od Alexy a je jediným Predátorem v knize, který má být pojmenován.
    - Když Alexa a Sebastian diskutují o tom, jak predátoři dříve navštívili Zemi, aby zde lovili, Alexa zmiňuje nevysvětlitelnou jadernou explozi (Vela Incident), která se odehrála na Bouvetském ostrově v roce 1979 - za důsledky byly zodpovědní Predátoři. Toto je založeno na skutečné události, která zůstává nevyřešena (ačkoli ve skutečnosti k této explozi nedošlo na Bouvet Island, ale poblíž Ostrovů prince Edwarda, které jsou vzdálené více než 1 500 mil). Zatímco příčina detonace nebyla nikdy definitivně zjištěna, předpokládá se, že se jednalo o test jaderných zbraní provedený Jihoafrickou republikou nebo Izraelem.
    - Dva další predátoři v knize jsou zabiti při hledání mrtvých žoldáků Stone a Basse. První je napaden, pak zvednut vetřelcem pomocí ocasu a nakonec roztržen. Druhý pak zapojí vetřelce do krátkého boje – v jednu chvíli zabije skákajícího facehuggera pomocí smart discu, podobně jako Scar ve filmu – ale je vážně zraněn, když mu vetřelec vytrhne z nohy kus masa. Predátor je přemožen a připnut k podlaze a objeví se Grid, drží predátorovu hlavu, zatímco se na jeho tvář přichytí facehugger.
    - Grid je označován jako alfa-vetřelec a je popisován jako fyzicky větší než ti ostatní.
    - Poté, co Miller zastřelí facehuggera, zakřičí: „Jedna nula pro Beakers.“ Tato scéna byla natočena, ale nepoužita.
    - Poté, co se Scar označí, zmrzačí mrtvého vetřelce a vezme si jeho vnitřní čelist jako trofej.
    - Když Alexa a Sebastian snaží přeskočit propast, žádný z nich jí nepřekoná a oba skončí tak, že visí na okraji. Poté musí bojovat se třemi facehuggery, zatímco visí nad propastí.
    - Zatímco Alexa bojuje se svým prvním vetřelcem, Grid se znovu objeví a napadne Scara. Oba se zapojí do zdlouhavého a brutálního souboje, který končí, když je Grid pohřben pod padajícím zdivem. Přichází několik dalších vetřelců a pokouší se Grida vykopat, ale Scar je odežene pomocí svého Plazmacasteru.
    - Scar je schopen manipulovat s pyramidovou stěnou, posouvající se pomocí hieroglyfické klávesnice na zdi a tuto schopnost používá k utěsnění dveří.
    - Román odhaluje, že síť, kterou nosí predátoři na svém těle, je zdrojem tepla a že je důležitá při regulaci jejich tělesné teploty.
    - Při rozebírání vetřelecké mrtvoly se Scar dotkne mozku stvoření a to způsobí, že se jeho paže pohne směrem k Alexe, což je čin, který interpretuje jako vtip. Podobná scéna byla přidána k Unrated Edition filmu, ale s vetřeleckou vnitřní čelistí plnící roli paže.
    - Scar používá ke komunikaci s nahrávkami Alexin hlas.
    - Namísto pouhého štítu a oštěpu Alexa nosí kompletnější brnění včetně přilby.
    - Scar obětuje několik kusů vetřelčího brnění, aby nahradil své vlastní, poškozené kyselinou.
    - Když Alexa a Scar uprchnou z pyramidy, objeví se predátor, který byl impregnován dříve. Začne se z něj drát vetřelec, ale Scar oba zabije svým plazmacasterem.
    - Grid znovu zaútočí na Scara v ledovém tunelu.
    - Když Scar dosáhne povrchu, uvidí královnu a její hordu, jak se za nimi blíží tunelem.
    - Grid dosáhne povrchu ještě před výbuchem, ale je zabit, když výbuch vystřelí tunelem a odhodí mimozemšťany. Toto bylo natočeno, ale změněno tak, aby byl Grid zabit pod zemí.
    - Když železná nádrž přepadne přes útes, neprorazí okamžitě silný led. Královna se zotaví a připraví se na útok na Alexu. Právě se připravuje k útoku, když se led prolomí. (Jan.Kanak)
  • V roce 2004 vznikl na motivy snímku román, který se od něj ovšem značně liší. Rozdíly oproti filmu (část 2):
    - V románu loví pět predátorů, ne tři jako ve filmu.
    - Brnění predátorů je popisováno jako přetlakovaný celotělový oblek, který je vnitřně naplněn atmosférou podobnou (pravděpodobně) domovskému světu Yautja. Tím se vysvětluje, proč predátoři loví v Antarktidě, nejchladnějším místě na Zemi, když předchozí filmy zdůrazňovaly, že stvoření dávají přednost neuvěřitelně teplému prostředí.
    - Predátoři mají mezi výbavou na své lodi plazmové zbraně, ale neberou je s sebou. Film, zejména Unrated Edition, jasně ukazuje, že predátoři jsou adolescenti, kteří dosud nemají přístup k plazmovým zbraním, a že jejich lov je ve skutečnosti iniciačním rituálem, jehož cílem je otestovat, zda jsou hodni takové zbraně ovládat.
    - Než sestoupí na Zemi, tak všichni predátoři klečí před velkou podobiznou válečníka na palubě jejich lodi.
    - Poté, co expedice odhalí díru v ledu, diskutuje o tom, že použitá technologie byla zjevně mnohem vyspělejší, než to, co mají Quinn a jeho muži. V důsledku toho se Quinn zdráhá pokračovat, aniž by zjistil více. Tato scéna byla natočena, ale nebyla zahrnuta do výsledného filmu.
    - Když tým zkoumá velrybářský tábor, Alexa přistihne Millera bez čepice. Miller si stěžuje, že ho čepice svědí, ale Alexa trvá na tom, aby si ji znovu nasadil a vysvětluje, jak jednou viděla, jak muž přišel o obě uši kvůli omrzlinám. Tato scéna byla natočena, ale nebyla použita.
    - Když čeká Piper Maru na moři, dostává od amerického námořnictva varování před bouří, které je informuje, že bouře míří jejich směrem. O něco později detekuje Piper Maru na radaru loď predátorů, která cestuje rychlostí Mach 10 a míří přímo k nim.
    - Když predátorská loď rychle přelétá Piper Maru, zvukový rozbije okna lodi a způsobí její náklon, takže několik lidí je vrženo přes palubu na led.
    - Leighton se pokouší rádiem varovat tým u velrybářské stanice, ale kvůli bouři se nemůže spojit.
    - Královnino kladélko je v románu mnohem menší než ve filmech, dosahuje pouze délky jejího ocasu.
    - Je řečeno, že ne všechna vejce, která královna klade, jsou plodná. Neplodná jsou zničena automatizovaným systémem.
    - Obětní komora je naplněna stovkami lidských koster, nahromaděných v rozích místnosti.
    - Boris je údajně Rus, ne Holanďan jako ve filmu (na rukávu má našité holandské vlajky).
    - Borisova smrt je v knize jiná a mnohem hroznější - namísto aby byl jednoduše hozen přes stoku a (pravděpodobně) si zlomil vaz, predátor mu odřízne obě ruce (před odříznutím krku).
    - Zatímco se události odehrávají v pyramidě, kniha pokračuje i ve sledování toho, co se děje na palubě Piper Maru a podrobně popisuje, jak posádka bojuje, aby vyčistila led nahromaděný na palubě lodi a zjišťuje, proč nemohou poslat pomoc skupině na velrybářskou stanici, dokud bouře nepomine.
    - Sarkofág obsahující plazmové zbraně je postaven z kovu místo z kamene a v knize je jasně postaven predátory. Zámek na něm je také založen na souhvězdí Orionu, nikoli na aztéckém kalendáři. Skládá se z řady kruhů, které při dotyku září, s podobnou sadou kruhů na blízké zdi. Když Sebastian nastaví oba kruhy tak, aby odpovídaly Orionu, sarkofág se otevře.
    - Poté, co se chrám poprvé posune, Alexa a ostatní překročí most přes zdánlivě bezednou jeskyni a krátce diskutují o tom, jak lidé nemohli postavit takovou pyramidu a jak jim mohli pomáhat mimozemšťané.
    - Poté, co překročí most, narazí na místnost plnou soch predátorů - mnoho z nich zobrazujících boj o kořist, včetně vetřelců.
    - Chestbusteři líhnoucí se z Adele, Thomase a dalších v obětní komoře se v knize nikdy nezmiňují, k tomu dochází „mimo záběr“.
    - Někteří predátoři používají vrhací disky, které ve filmu chybějí.
    - Miller a Verheiden slyší Connorse, jak volá o pomoc, když vstoupí do bludiště úzkých šachet, a pak slyší, jak ho napadl vetřelec. Ve filmu je Connors mrtvý už v době, kdy Miller a Verheiden vstupují do labyrintu.
    - Poté, co se Verheiden oddělí od Millera, najde shnilou kůži vetřelce. (Jan.Kanak)
  • AvP je první film, který zobrazuje predátora jako leváka. (imro)

Související novinky

Predátora čeká další sequel

Predátora čeká další sequel

26.06.2014

Začalo to Predátorem a Predátorem II, pokračovalo crossovery Vetřelec vs. Predátor a Vetřelci vs. Predátor 2 a nakonec přišli Predátoři. Jakýs takýs sequel jedničky, kterým chtěli Robert Rodriguez … (více)

Souboj akčních velikánů

Souboj akčních velikánů

11.01.2008

Tak tohle je stoprocentní kachna, a i kdyby náhodou ne, sotva se někdy podobný projekt dočká realizace. Zní to však natolik zábavně, že se s vámi o tu představu musíme podělit. Co napsat na úvod?… (více)

Guillermo del Toro zešílí

Guillermo del Toro zešílí

07.10.2007

Talentovaný mexický tlouštík hodlá přitvrdit. Ne že bychom snad považovali jeho temnou fantasy Faunův labyrint a právě natáčeného komiksového Hellboye 2 za nějaké pohádky pro děti (to rozflákání… (více)

Spy Hunter opět na programu dne

Spy Hunter opět na programu dne

04.06.2007

Nemůžu se ubránit pocitu opakovaného déja vu. Transformers ještě ani neměli světovou premiéru, ale už teď jako by Hollywood ovládla posedlost futuristickými auty, které na nás vystrkují všelijaké… (více)

Reklama

Reklama