Hořké vítězství

Amère victoire

Akční / Drama / Válečný

Francie / USA, 1957, 82 min

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(3.1.2006)

• Rob Roy

Dva důstojníci si za 2. světové války na poušti v Africe hrají na Shakespeara. Mrhání širokoúhlým formátem na divadlo.(12.3.2010)

No hemží se to tu samými vytříbenými komentáři.. Divadelní hra jak ze Shakespeara hmmm... No za sebe mohu říci, že film byl skvělý. Je to další z té řady válečných filmů odehrávajících se v Severní Africe za druhé světové války, kdy speciální jednotka má v týlu nepřítele provést přepadovou akci a pak se pouští vrátit zpět. Kdo o tomto období něco ví, je mu jasné, že hned po Němcích (případně po Italech) byla takové jednotce dalším nepřítelem sama poušť. Pokud se něco posralo, pokud měla jednotka raněné atd... byla cesta zpět peklem. Trochu mne mrzí, že přes poměrně napínavý příběh a dobře ztvárněné prostředí německá základna v noci svítila jak o Silvestru a že jednotku pronásledoval americký polopás M3A Halftrack s kříži... . To je bohužel častý nešvar poválečných filmů. Opravdu nevěřím, že se v Africe v roce 1957 nedalo sehnat Sdkfz nebo alespoň Opel Blitz... Jinak oba hlavní aktéři měli charizma, Burton je prostě borec a patří mezi mé oblíbence. Více v mém obsahu. Dávám 4 pytle tajných dokumentů! * * * *(6.7.2014)

Příspěvek je napsán hlavně pro připomenutí, že to bylo právě v komentáři k tomuto filmu Nicholase Raye, kde Godard v lednu 1958 napsal v Cahiers du cinéma slavnou a dodnes do omrzení citovanou větu: "Viděli jsme už divadlo (Griffith), poezii (Murnau), malířství (Rossellini), tanec (Ejzenštejn), hudbu (Renoir). Existuje nicméně také film. A film, to je Nicholas Ray." A dále např.: "...jelikož Bitter Victory není odrazem života, ale životem samým vytvářeným prostřednictvím filmu... (...) Není to film, je to něco lepšího než film." (sic!) No, i mistr tesař se někdy utne, a v tomto případě si podle mě autor těchto vět musel useknout celou ruku, protože to co jsem viděl já byly horko těžko uvěřitelné herecké výkony (na nichž film stojí) uprostřed nikterak přesvědčivého scénáře. Film zachraňují pouštní lokace, které některým scénám dodávají na působivosti, když se to předtím příliš nepovedlo samotným autorům filmu.(4.2.2014)

Válečné filmy, v nichž jde o nějakou špionskou akci, mám rád. Stejně tak velká část snímků z Afriky mne dovede zaujmout. V případě Hořkého vítězství pak potěší i hudba, ale hlavně Richard Burton a dva jeho herečtí kolegové - Curd Jürgens a Christopher Lee, tedy dva budoucí bondovští záporňáci (Stromberg a Scaramanga), které tu můžeme vidět bok po boku v nejedné scéně.(24.5.2016)