Oliver!

• Velká Británie Oliver!

Nesmrtelný příběh chlapce, který měl odvahu chtít od života víc. Britská muzikálová adaptace slavného Dickensova románu Oliver Twist, oceněná šesti Oscary. Klasický román anglického spisovatele Charlese Dickense Oliver Twist, vyprávějící příběh malého sirotka, který navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratil víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočkal lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát, naposledy v roce 2005 Romanem Polanskim.

Výpravný snímek uznávaného britského režiséra Carola Reeda z roku 1968 je velkorysou filmovou adaptací úspěšného muzikálu z pera hudebního skladatele a autora libreta Lionela Barta, který měl premiéru v londýnském West Endu v červnu 1960, po níž následovalo neméně úspěšné uvedení na newyorské Broadwayi. Z hereckého obsazení je kromě prakticky neznámých dětských představitelů Marka Lestera (Oliver) a Jacka Wilda (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Rona Moodyho v roli Fagina a mladého Olivera Reeda coby nebezpečného zlosyna Billa Sikese. Snímek Oliver!, který dnes patří k filmové klasice, posbíral řadu cen – vedle prestižních Zlatých glóbů především pětici Oscarů v pravidelně udělovaných kategoriích (nejlepší film, režie, hudba, zvuk, výprava) a jednoho mimořádně uděleného Oscara za vynikající choreografii pro Onnu Whiteovou. (Česká televize)

C0r0ner

Další škvár klasické literatury bez děje, smyslu, emocí a vůbec všeho, co tvoří dobrý příběh. K tomu klasické sračkoidní muzikálové zpracování, které je sice perfektně udělané, ale hodnotu nemá žádnou, takže dohromady nekoukatelná nuda, aniž by se za dvě a půl hodiny cokoli stalo. 15% ()

danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - cena (1) - *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Ron Moody + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Hugh Griffith, Nejlepší režie - Carol Reed, Objev roku (herec) - Jack Wild ()

pakobylka

Výpravná, náročná a do detailů vypilovaná tanečně-hudební čísla na sebe strhla veškerou pozornost - a na malého Olivera a jeho smutný osud jakoby se při všem tom rozpustilém křepčení trochu pozapomnělo. Jaký byl vlastně ten nebohý chlapec ? Nevyhlížel nijak zvlášť zbědovaně a příliš se neprojevoval - snad s výjimkou dvou scének: V první z nich žádal o přídavek nechutné kaše a ve druhé bránil památku své mrtvé matky. Dalo by se říct, že byl naivní - to bylo možné akceptovat vzhledem k jeho věku a zkušenostem ... dále byl tvárný - to bylo nutné pro jeho přežití v nevlídném světě ... ale především byl nevýrazný - a to bylo příčinou mého mizivého zájmu o jeho osobu ... 3,5 * ()

mortak

Posun do muzikálu Dickensově předloze docela prospěl. Spojil totiž dokonale tři strany jeho knižek: naivitu a jistou nevinnost hlavních představitelů knih(nejen Oliver, ale třeba David Copperfield, Nadějné vyhlídky), což je vyjádřeno v davových písničkách Consider yourself a Who will buy, jež vyjadřují Oliverův pohled na Londýn; z karikatur zlosynů udělal živé postavy (dokonalý Ron Moody Vám nedá vydechnout a vy si ani neuvědomíte, že se v něm projevil Dickensův antisemitismus, neboť jde o postavu z rodu Shylocka - píseň Renewing situation považuji za jednu z nejlepe provedených muzikálových sólovek) a tu tolik v učebnicích proklamovanou sociální kritiku. Zpěvné písničky tak doprovází zlodějna a vražda. Pro mě jeden z vrcholů muzikálu. ()

majo25

Zaujímavá zhoda mien - Oliver! - Oliver Reed - Carol Reed. Na čo sa točia takéto uspievané filmy? Že sa Reedovci do toho vôbec pustili. Iba čo sa pŕzni klasický námet. Všetci na ulici začnú spievať rovnaký text a tancovať veľmi strojenú choreografiu..a ja som si myslel, že iba v Bollywoode sú v tomto takí trafení. Vyzerá to všeliako, len nie autenticky a duchaprítomne. Pár dialógov a už hor sa do spevu a tanca, a takto dokolečka-dokola...to aby divák pozeral viac na hodinky než na film. Dej je tak vysoko podriadený muzikálovej zložke, niektoré pasáže príbehu sú vynechané a filmu to iba škodí. Z nudnej biedy to vytrháva lepšiaci sa záver, v ktorom piesne ustúpia a pridáva sa aj na pedál atmosféry nočného Londýna. Nižšie s hodnotením nemôžem ísť (aj keby som rád) aj kvôli dobrým hereckým výkonom. Hlavne Oliver Reed a Ron Moody. Ale ak chce niekto pravého Twista, nech stiahne radšej po Leanovom spracovaní z roku 48. ()

Han22

Poslední film roku 1968 a jako vždy Oskarovka. Olivera jsem kdysi kolem 20ti měl půjčenýho na videu a kromě písničky Pick a Pocket or Two jsem si z něj nepamatoval ani ň. Takže jsem čekal průšvih, ale Oliver není špatný film. Příběh je Dickens, který uměl napsat opravdu poutavé drama. Hlavní hrdina, andělsky vypadající Oliver si ve filmu projde peklem, které statečně snáší. Povedly se i ostatní postavy - odpudivé vedení sirotčince, které se cpe na bohatých hostinách, zatímco děti jedí ovesnou kaši. Fagin, vůdce zlodějského gangu zde narozdíl od Leanovy verze není hajzl a svým způsobem se o děti stará a má je rád. Naopak Bill Sikes v odpudivém podání Olivera Reeda je psychopat jak ze škatulky. Naprosto úchvatná je výprava, ať už chudinské čtvrtě plné doupat a slumů, pouliční ruch Londýna či bohaté sídlo. A ruku v ruce s tím jdou velkolepé taneční scény (Consider Yourself, Who Will Buy), které jsou fantastické. A finále je strhující a připomíná Universal/Hammer horory. Problém je, že písniček je prostě moc, jsou někdy neskutečně natahované a jelikož děj se posouvá v nich, ostatní je vata. Vím že je to muzikál, ale díky tomu a šílené stopáži je jinak výborný příběh na vedlejší koleji. A Oskar za nejlepší film? V roce kdy vznikla Vesmírná odysea, Tenkrát na Západě, Romeo a Julie a pár další výborných filmů. Sorry, ale absolutně nezasloužený. ()

Paity

Nejlepší Oliver co byl kdy natočen a co kdy natočen bude. Navíc okořeněn skvělými písničkami. I po těch letech je krása se na to podívat. ()

Saj

No je to roztomilý, ale mě se tohle zpracování až tak nelíbí. Navíc předabování Olivera dvacetiletou frajerkou mě teda tahalo za uši. ()

Alf

na začátku mě ti pečlivě nachoreografonaní chlapci v útulku pro sirotky poněkud zaskočili, ale velmi brzo se to zvrhlo v jeden z nejlepších muzikálů, co jsem kdy viděl... ()

Mikino00

Známý příběh o Oliveru Twistovi převedený do ryze muzikální podoby se vším co k tomu patří. Mohlo to být kratší, za toho klučinu nemusela zpívat žena (působilo to komicky), ale po dějové a kostýmové stránce to bylo zvládnuto dobře. To že, film získal Oscara, je nepochopitelné, ale ono vyhrávání muzikálů v 60. letech bylo docela běžné, zřejmě studia uměla zaplatit za tuto cenu. ()

TomasKotlant

Místy velmi kvalitní poetika, ale strašně roztahaná. Výstupy v normální řeči to celé dost nabourávají a výsledek je, že pejsek s kočičkou vařili dort. Ale je třeba uznat, že se snažili. *** Ve zkratce: Olivere, asi z Tebe bude zloduch, Olivere, asi máš smůlu nebude... ()

Akana

Muzikálová podoba Oliveru Twistovi opravdu sluší, vlastně je ideálním žánrem pro jeho převedení do cyničtější 2. poloviny 20. století. Právě díky odlehčující nadsázce v "písních a tancích" se podařilo zpřístupnit klasické a tím pádem už trochu zaprášené sociální melodrama modernější době. Skvělé choreografie, skvělá hudba, perfektní výprava. Mark Lester v titulní roli sice příliš nenadchne (to Jack Wild jako Ferina Lišák má rozhodně větší šťávu), ale bohatě to vynahradí dvojka Ron Moody a Oliver Reed - ti jsou dokonalí. Při sledování druhého jmenovaného mě napadalo, že nějak podobně démonicky by Billa Sikese dnes mohl zahrát Javier Bardem. 90% ()

matt85

Moc dlouhé, ale jinak povedené, dobře zkomponované a čistě hollywoodské. Nevím jestli na Oscara, ale zábavné dostatečně. ()

mac000

Opět výpravná panoramatická podívaná "Made in Carol Reed", tentokrát jako muzikál s písněmi a tanečními scénami jako součást děje. V době natáčení desetiletý Mark Lester a u nás méně známí Shani Wallis podávají nezapomenutelné herecké, pěvecké i taneční výkony. Melodie se vryjí do ucha a znějí v hlavě ještě dlouho po konci filmu. ()

moviepill

Písal sa snáď rok 2003 keď som mal možnosť prvýkrát tento film zhliadnuť. Nepáčil sa mi. Pripadal mi dlhý, nudný, piesne otravné, herecké obsadenie ťažkopádne... Píše sa rok 2019 keď mám možnosť tento film zhliadnuť druhýkrát. Páčil sa mi. Pripadá mi kúzelný, podmanivý, piesne výborné, herecké obsadenie bravúrne... Čo sa stalo? Myslím, že na muzikály niektorí z nás proste musia vyzrieť alebo dospieť. So, I am reviewing the situation, once you love Oliver, you'll love him till the end! ()

yelcin

O tomto muzikáli som ani netušil , že existuje až som náhodou na neho natrafil na ČT2 a aj keď som si od neho nič nesľuboval ,bol som nadšený. Síce tam neodznie žiadny /aspoň pre mňa/ hudobný šláger , ale atmosféra ,kulisy a postavy to vynahradia. A Fagina , ktorého stvárnil Ron Moody som si vždy takto vizuálne predstavoval. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()