Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

venca163

Díky tomu, že je to dokument, přesně víme, co se komu kdy honilo hlavou. Přiznání toho týpka se švýcarákem je drsný, ale pravdivý, nepřikrášlený, nezaobalený. A jeho parťák posunul lidský hranice o pořádnej kus dopředu. Nevýhodou dokumentárního pojetí je, že hned od začátku víme, jak to dopadne (na rozdíl od třeba Nordwandu, kterej jsem viděl taky v rámci mojí momentální exkurze do filmů s horolezeckou tematikou). Ale stejně jsem to hltal, byl napjatej a čekal jsem, jak se z tý setsakramentský šlamastyky dostane. Kdyby to byl film podle vymyšlenýho scénáře, ťukal bych si na čelo, co to je za nereálnou ptákovinu =). (80%) ()

solskjaer

Úžasný dokument o síle lidského ducha, o síle lidského bytí a o síle samotného člověka. Beznaděj, rozhodnutí, síla to je hlavní charakteristika tohoto snímku. I když jde jen o dokument a herci zde mají opravdu ale opravdu málo prostoru a jsou asi nejslabší částí tohoto dokumentu přesto dávám plný počet, protože takovýchto dokumentů je málo! ()

štísko

Natočit zajímavej snímek s minimem herců a prostředků je pěkná machrovina. A tenhle se docela povedl. Jsem rád, že jsem tento polodokument viděl, ale po druhé už bych ho nemusel. Takovýto film vyvolává v člověku spostu otázek na které jsem jako křesťan odpověď již nalezl. (smysl života, co je to oběť atd.). Nicméně jsem byl znovu donucen se zamyslet nad tím jaký je rozdíl mezi rizikem, které každý občas musí podstoupit(někdo méně, někdo více) a nesmyslným hazardem. Film docela pěknej, ale protože mne toho zas osobně tolik nedal, tak bych dal tak tři plus. To zatim nejde, takže za tři. ()

Bazi

Nádherná ukázka lidské vůle, dokupy s nebezpečím a krásou hor. Skvělá podívaná nejen pro nadšence vysokohorské turistiky! ()

Maynard.

Úporná ctižádost, odhodlání a neskutečná touha po tom přežít... Tak asi takle by se tenhle film-dokument dal shrnout. Pětihvězdičkový filmy rozděluju na dva druhy, ten první je, když si rejža pohrává s divákem a s kamerou si doslova hraje, no a ten druhý případ (což je právě tohle) je, když má film ohromně silný příběh. A tenhle příběh je jeden z těch nejpovedenějších. Navíc se ve filmu objeví tolik krásných záběrů vysokohorské přírody, až to hezký je :o). Taky je celkem zvláštní sledovat takový film pěkně z tepla z domu, k tomu si dávat popkorn, popíjet pěkně vychlazenýho Bernarda a sledovat jak hlavní hrdinové trpí na každém kroku žízní a bolestí. Těžko říct, co by dělal v takové bezvýchozí situaci dělal jakýkoli člověk, ale když by šlo do tuhýho, tak si myslím, že i takovej posera jako já bych se spustil lanem do tý meziledovcový díry... Tenhle film patří mezi ty uplně nejlepší v tomhle žánru, no prostě o horolezcích nikdy nebyl natočen lepší a záživnější příběh (sorry Cliffhangere) :o). ()

Luciášek

Velmi velmi sugestivní, člověk má často pocit, že nevidí rekonstrukci, ale původní záznam...Další důkaz toho, že přežít se dá opravdu ledacos a že někdy člověk nemá na vybranou, protože pud sebezáchovy se neptá, jestli ho ta holeň vražená do kolena bolí nebo ne...Perfektní film. ()

bari68

Zaujímavo natočený film , ktorý spojil dobrodružstvo s autenticitou rozprávania skutočných osôb , resp. aj menej známy herci bez nejakých dialógov podali slušné výkony. ()

NICOX

"Vyšlo slunce a začalo mě hřát. Přemýšlel jsem, že by bylo příjemné tam jen tak ležet, nehýbat se... že by to tolik nebolelo. Proboha skoro jsem to udělal." 90 % ()

matolas

Skvelé pútave dobrodružstvo. Krásne hory a ľudská sila. Fenomenálne. Takých filmov už nie je veľa. Bohužiaľ v tejto dobe už film ako umenie zanikol. Ale toto ma potešilo. ()

Spike23

Ukázkový příklad toho, co všechno dokáže člověk s pevnou vůlí v téměř neřešitelných situacích dokázat. Vynikající horolezecký dokument. Joea za to opravdu strašně moc obdivuji. Já jsem málem umřel, už jenom když jsem se s výronem vracel z nemocnice 3km domů. ()

honzii

Nerad se navážím do hodnocení místních, ale nepochopím, jak někdo může napsat: Brilantní! a zůstat na čtyřech hvězdách. Samozřejmě je třeba uvážit, jestli hodnotíme příběh nebo film, ale u tohohle filmu se to pro mě naprosto spojilo. Samotný sled událostí byl neuvěřitelný, ale jeho ztvárnění mě nijak nezklamalo a ani na chvíli neotravovalo. Úžasný zážitek, při kterém jsem zapomněl, že sleduju film. ()

jondoe

Velmi odcenujem sposob natocenia tohto filmu. Nie je to tocene ako obycajny celovecerny film, ale je podany dokumentnym sposobom a zaujimavymi vypovedami hlavnych hrdinov. Film je silnejsi ako kdejake horory ci samoucelne thrillery. Horolezci su tvrdy chlapi, a po vzhliadnoti tohto dokumentu dokumentu im patri moj obdiv a uznanie. Osobne nemam rad sneh a ani po horach moc nechodim, ale tento film sa da odporucit aj tym co hory a sneh zo srdca nenavidia. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)