Pád do ticha

Předloha:

Joe Simpson (kniha)

Alex Heffes
  • WANDRWALL

Co se týče lidí, co jsou posedlí horolezectvím, tak mě těší, že jsem dvěma horolezcům před pár lety pomohl dostat se na vrchol skály. Učili se to, a já dole pod skálou kouřil a oni jeden po druhém bojovali a když se dostali pak na vrchol, tam mi mile poděkovali. Je to vzrušující a nebezpečné. Tedy když se někdo motá v Alpách či zde v Andách. A i když o tom nebezpečí více či méně ti, do něho jdou ví, tak stejně jim to nedá a jdou zase do akce. Opouštějí pohodlí civilizace, a jdou do rizika, které běžný konzument společnosti nikdy nepodstoupí. Pro hraný film je to mnohdy nudné, neb děj je zpravidla jasný a čitelný, ale některé dokumenty jsou přesvědčivější, než takový film, kde tedy rozhodně neumění v oboru horolezectví nemíním fandit, protože se měli ještě před výpravou lépe připravit.(21.8.2010)

Inštruktážno-dokumentárny film o horolezeckej duo výprave na doposiaľ neprekonanú časť peruánskych Ánd je hodný len nemého výkriku... na tak adrenalínovú výpravu sa podľa mňa musí odhodlať len človek silne motivovaný "horolezeckou transcendenciou"...prevedenie filmu bolo skvelé, osobne hory milujem, len tie megaadrenalínové horolezecké výstupy nedokážem triezvo zhodnotiť.(3.5.2006)

| Scenár: Joe Simpson | Hudba: Alex Heffes | Produkcia: John Smithson | Distribúcia: Pathé (UK), IFC (US), MGM (US) | Štúdio: | Rozpočet: £400,000 | Tržby: 13,885,802 $ | S minimálnou hudbou okorenený videoklip o nebezbečenstvách a kráse horolezectva. Zároveň zrkadlo ľudských fyzicko-psychických možností výdrže a odhodlania jedinca. Objavuje sa tu nádherne vykreslenie nástupu pudu sebezáchovi človeka, a šialene trefné stvárenie divných blúznení (np. prečo nám hraje v hlave pred smrťou pesníčka, ktorú neznášame...) Jedniný dôvod, prečo tomuto kusu nedať za 5* je, že príbehy tohoto typu ma vedia nielen zaujať, ale i neuveriteľne naštvať bezohladnosťou hlavných hrdinov, ktorí egocentricky, nemysliac na svoje okolie, rodinu, priateľov sa vrhajú do sebezáhubných výprav s maximom rizika za jediným účelom: Ukojit svoju túžbu po dobrodružstve.(8.2.2011)

Film, postavený výlučne na príbehu, ktorý zaujme najmä spôsobom akým bol natočený, ale najmä faktom, že bol skutočný. Pri dokumente sa herecká stránka nedá kritizovať. Ale čo sa týka myšlienky a scenáru, to bolo veľmi podarené. Osobne by som film rozdelila na také dve polovice, lebo, nie je nudný, len je vyčerpávajúce prijať toľko dramatických scén naraz. Ale inak veľmi pekné 70%(24.11.2009)

Pseudodokument, který by mnoho nefungoval kdyby ho však nevyprávěli přímo Simpson s Yatesem. Díky tomu má snímek dle skutečných událostí roku 1985 ohromnou výpovědní hodnotu. Začátek je klasický horolezecký příběh. Dosud nepokořená hora a těžký výstup na ní. Tam kde začíná výjimečnost tohoto počinu je při sestupu, který se změní v peklo. Nezdolná touha po životě versus naprostá beznaděj, zranění, dehydratace, hlad, ubývající fyzické i psychické síly a především naprostá osamocenost uprostřed Andských velehor. K tomu navíc nejedno zásadní morální dilema, ke kterým se oba účastníci bez servítek či dělání se lepšími vyjadřují. Tady je prostě vše a k oběma horolezcům nelze než mít obdiv a to i k Simonu Yatesovi.(17.2.2007)

• - Ani do roku 2012 se nikdo další o výstup na horu Siula Grande v pohoří And od roku 1985, kdy se pokusili zdolat vrchol Joe Simpson a Simon Yates, nepokusil. (boul)

• - Některé scény, ve kterých vidíme z dálky šplhající Simona a Joea, nejsou hrané hlavními představiteli, ale jejich dabléry, kterými byli samotní Simon Yates a Joe Simpson. (imro)

• - Počas tohto výstupu prišiel Joe o tretinu svojej váhy. (Karush)