Pád do ticha

Kevin Macdonald

Předloha:

Joe Simpson (kniha)

Alex Heffes

Toto je jeden z prvých filmov, vďaka ktorým som objavil 'našu databázu'. A pamätám si na to presne. Možno aj preto sa podvedome stal mojím obľúbeným. Ale to je len treťotriedna podstata. Tými hlavnými sú všetky, ktoré sa päťhviezdičkových komentároch objavujú. Len si pre seba pripomeniem tie podstatné ako sú vytrvalosť, podstata priateľstva, vernosť, láska. Či už vecná alebo osobná. Navyše nádherné horské zábery, čo súvisí aj s kamerou, no a réžia. Keby že je osobný rebríček rozšírený na TOP20, určite by sa u mňa tento film objavil. 100%.(20.11.2007)

„Myslel som, že toho zvládnem viac.“ Asi by som sa za to mal hanbiť, ale toto ma nebavilo. Niektoré filmy sú zvládnuté slabšie/ priemernejšie, ale zato majú silný (etický, ľudský) rozmer, na aký sa ich o pár tried lepší bratia nezmôžu, pretože nevznikli podľa skutočných udalostí. PÁD DO TICHA je presne tento príklad. Je to film, ktorý má čo povedať, ale kebyže sa jedná o "čistý dokument" a nie "rekonštrukciu", určite by ma to zaujalo na 80%. Takto slušná horolezecká dráma "vraj podľa skutočnosti".(20.7.2005)

Přenádherná kombinace obsahu a formy. Strhující příběh o sestupu až na dno lidských sil je doplněn o přesně dávkované záběry na překrásné scenérie Andských hor, které nás neskutečně lákají, ale děsivě se jich bojíme. Dokument, který je výpovědí o tom, kam daleko sahá lidská vůle a touha po přežití. Kde je vůle, tam je cesta.(22.2.2006)

Neobyčajný príbeh dvoch horolezcov v Andách. Aj keď ide vlastne o dokumentárne spracovanie, mne to tak nepripadalo. Vôbec mi na posudzovanie formy nezostal čas, dejová linka ma absolútne pohltila. Pekné zábery prírody sa striedajú s napínavým bojom o prežitie. Totiž zlomiť si nohu na vrchole nie práve najmenšej hory sa obyčajne rovná rozsudku smrti. Treba mať však na pamäti, že vôľa prežiť niekedy dokáže aj nemožné. Možno na to myslel aj ten horolezec. Ide o niečo fascinujúce, napínavé a krásne, to všetko v jednom balíčku.(11.6.2014)

• Jara.Cimrman.jr

Sváťa Pulec zvaný Bivak sedmkrát pokořil Milešovku a to je slušných 836 metrů nad mořem. Po osmé se mu to již nepovedlo a já ho budu raději na vozíku znovu tahat nahoru, než bych se opětovně díval na Pád do ticha. Ten mne totiž vůbec nepřesvědčil. Kde taky vzít nějaké napětí, když je od začátku jasné, že to všichni přežili? Já ho zkrátka nenašel, ale záběry hor byly slušné a poučení, že na zmrzlém šutru to může klouzat, se taky může někdy hodit. A přestože mám filmy z horolezeckého prostředí rád, tak tento považuji za nejslabší, jaký jsem kdy viděl.(13.7.2015)

• - Dokument se natáčel dva roky na vícero místech v Peruánských Andách a Alpách. (imro)

• - Polohraný dokument zachytávající horolezecké drama si během opening víkendu (23.-25.1. 2004) odnesl z amerických kin 97 tisíc dolarů. Promítal se až do konce května, kdy se výdělek z kin vyšplhal na 4,5 milionu dolarů. (imro)

• - Počas tohto výstupu prišiel Joe o tretinu svojej váhy. (Karush)