Reklama

Reklama

Pád do ticha

  • Velká Británie Touching the Void (více)
Drama / Dobrodružný / Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2003, 106 min

Obsahy(1)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (426)

Matty 

všechny recenze uživatele

Podobně silný zážitek ve mě nezanechal ani lecjaký vymyšlený horor. Tenhle je i přesto, že od začátku znáte "pointu", nesmírně napínavý. Je fascinující a přitom do morku kostí mrazivé sledovat počínání "postiženého" horolezce po onom osudovém pádu. Mimochodem: horolezci jsou blázni (v obdivuhodném slova smyslu)! 85% Zajímavé komentáře: maxi6, Brouk, Radko, nunka, LINKIN, luplik ()

Fr 

všechny recenze uživatele

v roce 1985 dva mladí britové odcestovali do zapadlého koutu Peru. jejich příběh se zařadil mezi horolezecké legendy. .... v jednoduchosti je síla. dozvíme spoustu věcí o horolezectví, třeba jak dlouho trvá v nadmořské výšce uvařit hrnek vody nebo co všechno je rizoko, ale hlavně, že je to dřina. pak přichází popis výstupu po dnech, sníh, psychické a fyzické vypětí, které si nedovedu představit. a nakonec se nabízí otázka, jestli dokážeme pochopit Simona a ospravedlnit, že udělal to co udělal. bylo to pro mě překvapivé drama. vlastně jste napnutý ,,jen" díky vyprávění, protože obraz je jen jako doplněk. a jejich pocity se vás snaží vyvolat také zvuk. a musím napsat, že se mu to daří. tenhle film stojí za zhlédnutí už třeba jen z důvodu zjištění, jestli by jste dokázali bojovat o život. o svůj život! ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Pseudodokument, který by mnoho nefungoval kdyby ho však nevyprávěli přímo Simpson s Yatesem. Díky tomu má snímek dle skutečných událostí roku 1985 ohromnou výpovědní hodnotu. Začátek je klasický horolezecký příběh. Dosud nepokořená hora a těžký výstup na ní. Tam kde začíná výjimečnost tohoto počinu je při sestupu, který se změní v peklo. Nezdolná touha po životě versus naprostá beznaděj, zranění, dehydratace, hlad, ubývající fyzické i psychické síly a především naprostá osamocenost uprostřed Andských velehor. K tomu navíc nejedno zásadní morální dilema, ke kterým se oba účastníci bez servítek či dělání se lepšími vyjadřují. Tady je prostě vše a k oběma horolezcům nelze než mít obdiv; a to i k Simonu Yatesovi. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Krásné scenérie v níchž se dva horolezci snaží dostat na jednu horu v Andách. jejich rychlovýlez je opravdu fascinující, ale jejich cesta dolů je jako noční můra. Zápas obou o jejich vlastní životy je naprosto fascinující. Střídavé vyprávění obou dopomáhá k uvěření, že tento film je podle skutečné události. Bohužel se film, režisér ani hudebník nevyhýbá jednomu smutnému faktu a to chvílemi strašné nudě. V jednom záběru si člověk přeje vidět vše na vlastní oči a v druhém si říká kdy už to skončí. Velká škoda, kerá stála jednu *. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Předloha: Joe Simpson .. Úchvatné panoramatické záběry a neskonalý souboj člověka s panenskou přírodou, protentokrát zastoupenou krutě krásnou horou kdesi v pohoří Andy. Dokumentární zpracování prolínající se s obrazovým převyprávěním oné drsné situace působí velmi věrohodně a nepostrádá krásu, ale i drsnost a surovost odvětví, jakým horolezectví bezesporu je. Kdo zná to kouzlo lezení po skalách (já bohužel ne), musí být uchvácen a přes všechny obtíže a strasti tiše závidět. I já jsem na konci padl do ticha.. 85%. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (13)

  • Ani do roku 2012 se nikdo další o výstup na horu Siula Grande v pohoří And od roku 1985, kdy se pokusili zdolat vrchol Joe Simpson a Simon Yates, nepokusil. (boul)
  • Snímek měl premiéru na Filmovém festivalu v Telluride, roku 2003. (imro)
  • Dokument se natáčel dva roky na vícero místech v Peruánských Andách a Alpách. (imro)

Reklama

Reklama