Pád do ticha

Kevin Macdonald

Předloha:

Joe Simpson (kniha)

Alex Heffes

Horolezce nechápu, podle mě to při vší úctě nemůžou mít v hlavě úplně v pořádku, když se na dvou železných skobách šplhají po kolmém srázu 6000 metrů nad mořem. Ale ruku v ruce s tím jde i nesmírný obdiv, protože třeba já bych si něco takového nikdy ani za mák netroufl. A to, s čím se musel vypořádat Joe Simpson, je z mého pohledu jeden z nejsilnějších důkazů odvahy a touhy po životě, o jakém jsem se kdy doslechl. Všechno utrpení jsem snášel skoro i na sobě a v závěru jsem měl co dělat, abych se vůbec ovládl. Joe, jsi borec! 4 a 1/2*(28.1.2013)

• WANDRWALL

Co se týče lidí, co jsou posedlí horolezectvím, tak mě těší, že jsem dvěma horolezcům před pár lety pomohl dostat se na vrchol skály. Učili se to, a já dole pod skálou kouřil a oni jeden po druhém bojovali a když se dostali pak na vrchol, tam mi mile poděkovali. Je to vzrušující a nebezpečné. Tedy když se někdo motá v Alpách či zde v Andách. A i když o tom nebezpečí více či méně ti, do něho jdou ví, tak stejně jim to nedá a jdou zase do akce. Opouštějí pohodlí civilizace, a jdou do rizika, které běžný konzument společnosti nikdy nepodstoupí. Pro hraný film je to mnohdy nudné, neb děj je zpravidla jasný a čitelný, ale některé dokumenty jsou přesvědčivější, než takový film, kde tedy rozhodně neumění v oboru horolezectví nemíním fandit, protože se měli ještě před výpravou lépe připravit.(21.8.2010)

• Frajer42

Bystřejší jedinci jistě brzy pochopí, že to náš hrdina přežije a všechno dobře skončí, neboť o svém dobrodružství zpětně vypráví. A nevypráví sám. Kluci britští poněkud přecenili své schopnosti. Naštěstí s nimi stanovalo štěstíčko a odnesli si pouze prochcané oblečení, což se mi ani nechce věřit. Jestli bylo v dané situaci nejlepší volbou přeříznout lano či nikoli si rozhodnout netroufám. K horolezectví jsem měl nejblíž v jedné misi v Call of Duty, panečku to byl adrenalin. Jsem však rád, že nepřeřízli sebe navzájem. Začátek mě vcucl do děje a nějakou dobu mě tam držel. Bohužel je děj naprosto nerovnoměrně rozvržen a většinu stopáže tvoří stále to stejné dokolečka kolem, což je unavující zhruba stejnou měrou, jako to bylo pro samotného aktéra. Což považuji vzhledem k předem odhaleném rozuzlení přeživších za obrovský nedostatek. Takže to v hodnocení určitě nezapomenu zohlednit. Přes všechen respekt k zúčastněným, přičemž neodsuzuji ani rozhodnutí ,,řezat" prostě nemohu jít přes 2*.(16.2.2013)

Neobyčajný príbeh dvoch horolezcov v Andách. Aj keď ide vlastne o dokumentárne spracovanie, mne to tak nepripadalo. Vôbec mi na posudzovanie formy nezostal čas, dejová linka ma absolútne pohltila. Pekné zábery prírody sa striedajú s napínavým bojom o prežitie. Totiž zlomiť si nohu na vrchole nie práve najmenšej hory sa obyčajne rovná rozsudku smrti. Treba mať však na pamäti, že vôľa prežiť niekedy dokáže aj nemožné. Možno na to myslel aj ten horolezec. Ide o niečo fascinujúce, napínavé a krásne, to všetko v jednom balíčku.(11.6.2014)

Výnimka potvrdzuje pravidlo, teda i pravidlo neprerezávať lano, na ktorom visí spolulezec. Príbeh je silný, vôľa prežiť obdivuhodná. Keďže vieme, ako to dopadlo, z detailného opisu samozáchrany mizne napätie a ak nemáte vzťah k horolezectvu, začne sa do sledovania filmu vkrádať nuda. A keď je vám navyše, tak ako mne, cudzí výrok Edmunda Hillaryho, že jediným dôvodom jeho lezenia na Everest bolo to, že existuje, potom sa vaše hodnotenie ťažko dostane cez tri hviezdičky.(24.1.2010)

• - Snímek měl premiéru na Filmovém festivalu v Telluride, roku 2003. (imro)

• - Na konci devadesátých let minulého století připravovala společnost Castle Rock Pictures hranou verzi knihy pro Warner Bros. a podle scenáře Gavina Scotta měl Joea Simpsona ztvárnit Tom Cruise. Film se dostal do stádia tzv. turnaround a putoval od studia ke studiu, ale bez výsledku. (imro)

• - Od Motion Picture Association of America získal certifikaci R, tedy pro diváky mladší sedmnácti let je vpuštění do kinosálu podmíněno přítomností jejich rodičů. To všechno za neslušné vyjadřování ve filmu. (imro)