Kriminál

• Nový Zéland

• Austrálie

Thriller / Drama / Krimi

USA, 1989, 104 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $22,099,847Tržby Celosvetovo $22,500,000Sylvester Stallone v dramatickej úlohe a veľmi mu to sadne, príbeh pútavý od začiatku po koniec, hlavne vygradovaný záver poteší, dej ma slušnú dávku napätia, dobre zahrané vedľajšie úlohy(Sutherland, Sizemore, Amos, Landham),... v podstate a na prekvapenie sa jedná o jeden z najlepších filmov z oblasti väzenia. /85%/(10.8.2005)

Stallone ve své ranější tvorbě představuje spíše ustrašeného Mickey Mause, než obrněný transportér na pochodu severním Vietnamem nebo Afghánistánem. Zkrátka hodný, i když vzpurný, chlapík v nejlepších letech, který křesťansky nastavuje druhou tvář a chce sekat latinu, aby si spravedlivě odkroutil, co má. Jenže, život je pes, a tak i jeho Frank Leone, dostane řádně přes prdel. Ve své době lepší akční film s přidanou hodnotou lehkého moralizovaní a vězeňského drama. Vlastně, co si víc přát? Dnes už takový film málokdo ocení, či dovede sledovat se stejným zanícením, jako tehdy my, když jsme byli kluky.(21.1.2015)

Poměrně příjemné vězeňské drama z rodu ´Útěku z Alcatrazu´ a ´Shawshanku´. I to předvídatelné klišé (odhadnutelný vývoj, zlí dozorci) je zde nějakým záhadným způsobem snesitelné. Bohužel posledních 15 minut dělá z filmu poměrně těžko uvěřitelnou báchorku, což je škoda. Jinak kolegovi Radyovi bych doporučil návštěvu zoologické zahrady, aby si pořádně prostudoval mimiku primátů, jeho zdejší připomínka na adresu Stalloneho je poněkud mimo, řekl bych. Sly si zde totiž odehrál to své a odehrál to věrohodně a sympaticky.(23.5.2002)

Jedna ze Slyových lepších věcí. Vězeňských filmů s podobnou tématikou je sice kopa, ale tenhle má vážně něco do sebe. Shodou okolností v roce 1989 z basy utíkal dvakrát (jednou tady a podruhé s Kurtem Russellem a oba kousky se vážně povedly. Donald Sutherland je tady zase jednou za parádního hajzla. Přes všechno to svinstvo je to ale vcelku optimistická záležitost. Film s velkým srdcem.(10.8.2011)

Kriminál je o drsném životě ve vězení, na úkor hlavního hrdiny Franka Leoneho, který měl svůj pobyt ve věznici, až moc jednoduchý. Potom byl ale odvezen do jiné věznice, kde začíná příběh útlaku, pomsty a ponižování. Kriminál působí na první pohled dosti věrohodně a tak jsem k němu ze začátku také přistupoval, ale finále, které by mělo být slušné (neříkám, že není) je prostě takové zvláštní, až moc jednoduché. Chápu, že se to tvůrci snažili udělat co nejlépe, ale ve výsledku to bylo jediné, co mi kazilo dojem, z jinak dobrého dramatu. Stísněné drama s málo uvěřitelným koncem.(1.10.2009)

• - Ve fotbalové scéně, kde dávali vězni Leonemu (Sylvester Stallone) pořádně do těla, se jednalo o skutečné karamboly v plné síle. Samotný Stallone si právě takto natáčení přál a sám přiznal, že si při jednom z nárazů téměř skoro zlomil nohu. (tnp101)

• - V roce 1990 časopis Dublin popsal film jako "109 minut macho z odpadních vod." (JORDY)

• - Vo filme si zahrali i skutoční väzni zo štátnej väznice Rahway, v priestoroch ktorej sa v priebehu októbra až decembra 1988 nakrúcalo. Podľa Sylvestra Stalloneho (Frank Leone) si ju vybrali kvôli tomu, že sa radí k najtvrdším v USA. (Chatterer)