Frank Leone si odpykává svůj trest ve vězení za ublížení na zdraví a za dobré chování je pouštěn i na vycházky. Jednou v noci je ale Frank převezen do věznice Getaway, kde je správcem Warden Drumgoole. Ten má s Frankem nevyřízené účty, a tak tam Frank zažívá týrání od správce i od dozorců. Ti se snaží Franka psychickým i fyzickým trýzněním vyprovokovat, ale Frank se statečně drží a týrání snáší... Drumgoole je sadista a Frank kdysi utekl z vězení, kde byl tehdy Drumgoole správcem. Frank na Drumgooleův sadismus upozornil a byl poté umístěn do mírnějšího vězení. Zato Drumgoole byl potrestán převelením do věznice Getaway, která je jednou z nejhorších. Frankovi ale hrozí nebezpečí i od spoluvězňů Webera a jeho lidí, kteří jdou správci na ruku a jakmile mají příležitost, snaží se Franka také vyprovokovat... Franka si všimne vězeň Eclipse, který vede dílnu, kde se opravují auta, a Frank získává další spřízněnou duši. Začne pracovat v dílně společně s Eclipsem, Erniem a Dallasem. Drumgoole nařídí Weberovi, aby přitvrdil. Drsný Weber se svými lidmi, kteří s ničím nedělají okolky, Ernieho zabije. To už je na Franka moc – a pustí se s Weberem do rvačky, ale nezabije ho. Jiný spoluvězeň nakonec Franka bodne do zad nožem... Frankovi zbývají do propuštění tři týdny, zotavuje se ve vězeňské ošetřovně. Když se vrátí do cely, je mu sděleno, že jeho přítelkyně Melissa má být znásilněna. Frank požádá Dallase o pomoc s útěkem, ale ten ho zavede do nastražené pasti... (TV Prima)

Trailer

Radyo

Jedno z toho nejlepšího se Stallonem. Nikterak objevné, podobných filmů na téma "věznice se sadistickým ředitelem" bylo již natočeno více, ale tenhle má cosi do sebe. Ale možná bych jej dnes už posuzoval jinak, nicméně viděl jsem jej zkraje 90.let a tehdy mě dost zaujal. Nevadila mi ani Sylvesterova obličejová mimika na úrovni nižších primátů. :-) Pro nechápající - představte si ksichtění Jima Carreyho a vydělte ho asi tak milionem - dostanete ksichtění Sylvestera Stallona. :-) ()

Gemini

Někde tady si Donald Sutherland nacvičil "prezidentský výraz" sadistické svině, který se mu tak hodil v Hunger Games jedna až dvacetčtyři. Sylvester Stallone si tady zase střihl roli, ve které se nehláškovalo a nestřílelo, ale "šlo o cosi vážnějšího" - ale ne zas o tolik;) Není to takový výstřel do tmy jako byla pohádka o hledání vztahu se synem za zvuků páky Over The Top, ale jde v zásadě o vězeňské béčko s nějakým tím klišé a očekávatelným koncem. Faktem je, že výkony Johna Amose a Toma Sizemorea akcie Kriminálu zvedají, ale pořád mě to nedokáže přesvědčit, že bych si z něj měl něco pamatovat. 60% ()

Lima

Poměrně příjemné vězeňské drama z rodu ´Útěku z Alcatrazu´ a ´Shawshanku´. I to předvídatelné klišé (odhadnutelný vývoj, zlí dozorci) je zde nějakým záhadným způsobem snesitelné. Bohužel posledních 15 minut dělá z filmu poměrně těžko uvěřitelnou báchorku, což je škoda. Jinak kolegovi Radyovi bych doporučil návštěvu zoologické zahrady, aby si pořádně prostudoval mimiku primátů, jeho zdejší připomínka na adresu Stalloneho je poněkud mimo, řekl bych. Sly si zde totiž odehrál to své a odehrál to věrohodně a sympaticky. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $22,099,847Tržby Celosvetovo $22,500,000Sylvester Stallone v dramatickej úlohe a veľmi mu to sadne, príbeh pútavý od začiatku po koniec, hlavne vygradovaný záver poteší, dej ma slušnú dávku napätia, dobre zahrané vedľajšie úlohy(Sutherland, Sizemore, Amos, Landham),... v podstate a na prekvapenie sa jedná o jeden z najlepších filmov z oblasti väzenia. /85%/ ()

Malarkey

Nečekal jsem, že by Kriminál mohl být kdejaký zázrak, ale Sylvester Stallone ačkoliv má svých pár srdcových rolí, dokáže zahrát i řadu jiných, které se ve světě prosadit tolik nedokázaly, ale dobrými rozhodně jsou. Kriminál jej jedním z těch povedených, překvapivě povedených. Dalo by se čekat, že příběh nebude nic extra originálního. Vždyť život ve vězení už byl tolikrát ztvárněn, ale málokdy povedeně. Tento je jiný. Od těch průměrných, příběhově i atmosférou. Tento je naopak vcelku přijatelný, i když bez špetky debilů se taky neobejde a hlavně dokáže diváka pohltit svojí vytříbenou atmosférou. Dalo by se říci, že Sly ačkoliv ho stíní jeho přednější role, dokáže i tak hrát v řadě jiných, také víceméně povedených filmů, jen je třeba mu dát tu potřebnou jistotu. ()

• Vo filme si zahrali i skutoční väzni zo štátnej väznice Rahway, v priestoroch ktorej sa v priebehu októbra až decembra 1988 nakrúcalo. Podľa Sylvestra Stalloneho (Frank Leone) si ju vybrali kvôli tomu, že sa radí k najtvrdším v USA. (Chatterer)
  • Vo filme pridelili Frankovi (Sylvester Stallone) väzenské číslo 5-1-0. Vždy keď sa ho naň spýtajú, hlási sa ako väzeň Five-Ten, čiže 5-10. Výška herca je 5 stôp a 10 palcov, v skratke po anglicky five-ten. (martincba)