Kriminál

• Nový Zéland

• Austrálie

Thriller / Drama / Krimi

USA, 1989, 104 min

Obstojná akčná, väzenská dráma, ktorú si rád občas pripomeniem. Nie je to žiadne veľdielo ako povedzme "Vykúpenie z väznice Shawshank" a nikdy sa to nestane ani takou legendou akou je napríklad "Motýlek" z roku 1973, ale pozerať sa na to dá. "Kriminál" poteší najmä fanúšikov hollywoodskeho svalovca Sylvestra Stalloneho. Práve on stvárnil hlavnú úlohu v tomto filme. ***(5.5.2011)

Krimnál se rozhodně nedá zařadit mezi velikány typu vykoupení z věznice Shawshank, hlavně to postrádá silnější atmosféru a lepší scénář, většinou nebylo moc těžký uhádnout, jak se bude děj dále vyvíjet a konec byl už jenom jedno velký klíšé, ale musim uznat, že některý pasáže v příběhu mi připomínaly právě tu věžnici Shawshank, bohužel, ale nebyly úplně dotáhnutý do konce. Většina herců, až na pár výjimek podává kvalitní výkon, ale jednoznačně nejlepší byl Donald Sutherland, ten se do svojí role velmi hodil, Sly bohužel nedostal moc prostoru v jeho oblíbených bitkách a tak se snažil víc hrát, ale naštěstí se nedá říct, že by něco vyloženě zkazil. Celkově to je jen průměrný film z vězeňskýho prostředí(24.6.2006)

Film tak naivný, ako len môže byť Stalloneho film z 80. rokov naivný. Dôležité však je, že to šlape a slušne graduje. Ešte dôležitejšie je, že to v rámci zábavy funguje aj po štvrťstoročnici od svojho vzniku. Dnes trochu doceňujem aj fakt, že amíci tento totalitný väzeňský systém nepotrebovali premiestniť do nejakej prdele v Latinskej Amerike, ale že zostávame v zemi neobmedzených možností.(1.10.2015)

Opět film s vynikajícím hereckým obsazením. Hraje zde i můj oblíbenec z Rodriguezových filmů, Danny Trejo... Je to tuším první kriminálka, která se Slymu povedla. Opravdu povedené drama. Dostalo se mi opravdu více než jsem očekával. Je to taková pohodová podívaná. Je vidět, že Sly není jen ničící stroj....(4.6.2006)

Hey tak to sem nečekal , že se mi to bude líbit takhle moc.Filmy z vězenskýho prostředí mám hodně rád a tento k nim patří.Sylvester Stallone hraje naprosto dokonale a záporák Donald Sutherland je taky dobrej ale ani ostatní nezůstavají pozadu napřiklad Tom Sizemore.Scénář je výbornej.Nádherná hudba a písnička Ever Since The World began.Film od kterýho sem nečekal nic a dostal sem něco....na co jen tak nezapomenu a něco co strašně rychle uteklo.Já prostě nemůžu dát pod 5*.Film který stojí za to vidět.(1.12.2005)

• - Vo filme pridelili Frankovi (Sylvester Stallone) väzenské číslo 5-1-0. Vždy keď sa ho naň spýtajú, hlási sa ako väzeň Five-Ten, čiže 5-10. Výška herca je 5 stôp a 10 palcov, v skratke po anglicky five-ten. (martincba)

• - Ve fotbalové scéně, kde dávali vězni Leonemu (Sylvester Stallone) pořádně do těla, se jednalo o skutečné karamboly v plné síle. Samotný Stallone si právě takto natáčení přál a sám přiznal, že si při jednom z nárazů téměř skoro zlomil nohu. (tnp101)

• - Automobil, který Frank (Sylvester Stallone) ve filmu řídí, je Pontiac GTO. (rainman93)