Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

M1k9

Mnohem lepší atmosféra než doposud. HP série zde nabízí to nejlepší. HP se stává fenoménem, který pohlcuje i spoustu dospělých. 7/10 ()

IsaacNewton

Mám velmi ráda Harryho Pottera v knize a i první dva díly od Columba byly podle mě moc milé, Alfonso Cuarón ale vdechl tomuto třetímu dílu nezaměnitelnou atmosféru, kterou jen podtrhovaly skvělý scénář, herci a také úžasná hudba Johna Williamse. Na tenhle díl se dá znovu a znovu dívat a pokaždé ze stejným nadšením jako při prvním shlédnutí, což ne všechny filmy dovedou. Vězeň z Azkabanu je jistě vrchol celé trilogie a je ohromná škoda, že další díly nerežíroval někdo jako Columbus nebo Cuarón, protože v dalších dílech se to kouzlo, které je tolik na prvních třech filmech tak krásné, se pro snahu o co nejtemnější děj jaksi vytratilo... ()

Pevek2

Neverim na horor pro deti, neverim na vysoke kontrasty a sedou kameru, neverim na bandu klise a rychly strih. A vlastne me docela stve, ze se tohle vsechno bere jako norma toho, co musi deti videt. A ani ten pribeh neni nic moc. ()

betyn

Jednoznačně z celé Potterovské ságy nejlepší díl.Je vidět,že změna režiséra prospěla,podobně jako když si vezmete ošoupaný kartáček a vyměníte ho za nový :-)!Třetí díl napravil nedostatky a máme tu takřka dokonalého Pottera a to především díky temnější a pořádně hutné atmosféře,která k Potterovi neodmyslitelně patří,skvělému příběhu,který je stejně dobrý,jako v knize a možná že i lepší (tady si myslím,že se vyvrátilo pravidlo,že knihy jsou lepší než film).A za zmínku stojí také herecké výkony a hudební podklad Johna Williamse. ()

Lilloos

Nejzajímavější, nejosobitější, nejdiskutovanější a pro mě jednoznačně nejdokonalejší díl celé ságy. Režisérova svérázná genialita, která však rozhodně nemusí sednout každému, se projevuje v každém záběru a vytváří z x-tého pokračování adaptace fantasy knížek, klenot, který ocení spíš náhodný divák, než zarytý fanoušek HP. Speciálně obdivuji první leteckou scénu s Klofanem, která je bezesporu uchvacující. Rozhodně se však nepřikláním k názoru, že Cuarón měl točit další díly, tím by originální pojetí filmu ztratilo veškeré své kouzlo jedinečnosti. ()

Jiu

Touto časťou sa pre mňa filmový Harry Potter pokazil. Columbusove filmy boli detskejšie, hravejšie a držali sa knihy, možno niekto povie, že na úkor kreativity. Tento Potter je umelecký, je inovatívny, je všetko možné, ale už nie je klasický detský knižný Harry. Naštvalo ma, čo spravili z Dumbledora, mal to byť vážený profesor, Harryho mentor, múr, o ktorý sa rozbije všetko zlé. Urobili z neho švihnutého excentrického hippiesáka, navyše aj úsečného a nepríjemného. Naštvalo ma aj čo spravili z Harryho patronusa - hollywoodsku atómovku na záver. Pre mňa sklamanie, rozbitie knižného sveta a koniec nostalgie detstva. ()

Blueeyes

Jeden z mých nejmilejších dílů série. Je tu všechno, atmosféra, už lehce stupňující se tíseň, jsou tu mozkomorové, profesor Lupin, Sirius Black, vlkodlak, cestování v čase a Klofan! Expecto patronum! ()

waits

Pro mě jediný pětihvězdičkový Potter. Atmosféra je skvělá a po dětské Columbusově režii správně temná, Cuaron si ale přitom dovolí řadu skutečně vtipných okamžiků ("Výborně, Harry" u hipogryfa). Navíc je třetí díl originálnější než ostatní díly díky druhé polovině a příslušným časovým souvislostem. Všechno tu přesně sedí, Williamsova potterovská hudba, zlo je zlé, famfrpál je stále ještě zábavný, Ron, Hermiona (ta pěkně vyrostla!) i Harry najednou nejsou dětmi, ale teenagery a Cuaron dá téměř všem scénám osobitou pečet. Osobně dost lituju, že už nikdy nedostal příležitost ani v jednom dílu. ()

Muel

| Warner Bros. | Cuarónova réžia je tu patrične cítiť, atmosféra a výprava celkovo oveľa lepšie ako v predchádzajúcich potterovkách. Finálna premyslenejšia originálna katarzia prekvapivo veľmi dobre fungujúca. Ono celkovo tu všetko je lepšie oproti ostatným dielom. Škoda, že Cuarón s potterovkami nepokračoval. Určite najlepší film zo série, ktorý si ešte niekedy pustím. Výborný film. | Hodnotenie: 9/10 | ()

majec4

S prvymi castami sa tento diel neda velmi porovnavat. Je to proste trochu inde. A velmi sa mi to pacilo. Nenahneval by som sa keby sa aj dalsie casti priblizia kvalitou. Pacil sa mi pribeh, atmosfera, vizual, proste asi vsetko. Prekvapil ma prof. Snape. V prvych castiach sa mi ukazoval trochu v negativnejsom svetle. A ten trojuholnik co tu vznika ma celkom bavi, Ron si ide po Hermionu? To bude zvada, ludia. ()

TheSpearCZ

Bezkonkurenčně nejlepší Harry Potter, ve kterém Cuarón všem potvrdil, že oproti ostatním režisérům, co si Harryho Pottera mohli natočit je někde úplně jinde a okamžitě to jde znát na začátku filmu, kde jedna památná scénka střídá další (u Dursdleyovců doma, záchranný autobus, mozkomoři ve vlaku), ale vlastně to je znát i po celý film, protože když někdo řekne Harry Potter, hned si vzpomenu na Azkaban, mozkomory, a Harryho jak kouzlí patrona a hraje famfrpál (ve špatném světlu poté bohužel na poslední dva podprůměrné díly, ale to je jiná kapitola). Ta kouzelnost světa tady jednoduše sílí úplně nejvíce ze všech dílů. Herecké výkony tady nezklamaly, trio Radcliffe, Watson, Grint se zde stalo legendárním a postavy jako Sirius Black nebo Lupin tomu dodaly ještě více. 5* ()

kaze

Konečne ten pravý Harry Potter! Veľmi sa mi to páčilo. Krásne natočené, Cuarón je umelec. Dokonca sa mi zda, že uz aj Radcliffe hrá trošku lepšie :) ()

xkupka07

Vyplacu si dusi, ze jsem na to nesel do kina. Film je 'jedna basen'. Detsky film, pri kterym si uzivaji pochmurne atmosfery a napinaveho deje i dospeli. Ani netusim, jestli uz to nahodou neni pro deti az priliz dospele. Ze uroven teto sagy stoupa pochopili i velke filmove postavy(Emma Thomson nebo Gary Oldman). Knihu jsem četl 3x a musim smeknout, ze autori dokazali do neco malo prez dve hodky narvat podstatny kus knihy. Jako Potrovec by mi vubec nevadila 7 hodinova verze, ale...chapu autory, ze to nezkusili :o) ()

Honza dAve

Alfonso Cuarón odvedl dobrou práci ! Z průměrné pohádky je rázem napínavý film, což je zčásti samozřejmě zásluha knižní předlohy. Chytře vymyšleno - příběh roste, komplikuje se a strašidelní zároveň s tím, jak roste dětský čtenář-divák. Moc hezky je vyvedeno okolí bradavické školy, tam bych chtěl studovat taky :-). Kazí to snad jen trošku okatá inspirace Pánem Prstenů, kopírovat se nemá. HP 3 přesvědčivě láká na další díl. ()

Grafito

Oproti předchozím dvěma dílům slabší vizuální zpracování.. navíc mě přijde 3. díl nejslabší i co se literární předlohy týče.. Michael Gambon jako Brumbál taky není Richard Harris.. pro mě trochu zklamání, ale i tak zůstává Harry Potter velkou zábavou.. ()

strangercz

Nejlepší díl pottera. Alfonso Cuarón Natočil brilátní film který se mezi Filmy herryho pottera slunní na prvním místě ()

grerar

A už je tu máme, filmové kritiky.... Proč má takovej "brak" pět hvězdiček? No tak za prvé to není úplnej brak, za druhé zkusme opět porovnávat s předlohou. Takže: Cuarónovi si podařilo natočit dosti temný film. To co jsem cítil při čtení knížky (a necítil u 1, 2, 4), totiž mrazení v zádech se podařilo přenést i do filmu. Jasně, jsou tu scénky, který svý vlasy uhájí těžko, budou pravděpodobně ustřiženy do propadliště filmových dějin (lidově - přitažený za vlasy). Nicméně je zde ještě určitá logika příběhu (jako 1 a 2) a zároveň už zmiňovaná temnota (5,6,7,8,9,10 atd. jen ať Joanne slouží zdraví ). A tak ne snad proto, že by tento film byl něčím příliš extra, jako spíš, že je možná příliš podceňován právě kvůli nevyhraněnosti (pohoda 1,2,4 - šílenost zbytek), takže divák náležící jen k jednomu táboru to také tak ohodnotí. ()

RickyFitts

Opravdu neuvěřitelný výkon režiséra... a samozřejmě bezkonkurenčně nejlepší díl série (po strašné dvojce o to více vynikne), skvělá kamera, Radcliffovo "herectví" už je snesitelnější a nové tváře David Thewlis, Gary Oldman i Lee Ingleby potěší ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy