Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

dynamic_duo

Všem dílům Harryho jsem dal 5*, nicméně tomuhle bych dal s chutí 6. Sám se považuji za Potterovskou generaci. Je to úžasný film plný kouzel a magie, který vždy probouzel kouzelníka v mém nitru. Velice dopuručuji všem, ale stejnak už jste to všichni viděli :-) 10/10* ()

AndrewNewman

Gravity s Harrym Potterom. Technicky skvelé, komornejšie, herci majú viac priestoru a to je len dobré. Posledná polhodinka neskutočná! :) ()

IZFNP

Najlepší diel ságy o Harrym Potterovi. Cuarón tu predvádza svoj režisérsky talent do neskutočných smerov. Každý jeden záber je hutný a premyslený, strih je tu o niekoľko úrovní vyššie ako v prvých dvoch dieloch, Williamsova hudba je majstrovstvom a príbeh sa pyšní toľkými maličkosťami i famóznymi sekvenciami, že nie je o čom. Väzeň z Azkabanu bol, je a bude tým najlepším, čo sme mali možnosť z tohto sveta vidieť. Bezchybné. ()

Karlos8

Existuje několik teorií, názorů, recenzní a článků o tom, proč je tento díl tím vůbec nejlepším. Osobně nevím, který je nejlepší, každý má v sobě něco jiného, i když je pravda, že ke konci se tento krásně vymyšlený příběh příliš táhne. Pojďme ale zpátky do Bradavic. Zde se totiž na scénu dostává postavička, jež je celá zahalená do děravého černého pláště skrývající opravdu mužnou tvář. Konečně zde vidíme pořádného učitele proti černé magii (ti předešlí nestáli za nic), který se nebojí naučit i těžší kouzla. Zápletka není vůbec špatná, přeci jen Červíček vypadá opravdu působivě, i když si celou dobu hraje na prašivku. Zrádce na entou to nakonec přežije, což bylo pro mě nemilým překvapením, jelikož tato postava si nezasloužila ani obávaný Azkaban. Alespoň se tak v závěru naučíme vyčarovat svého patrona. ()

Wulz

Hodně hustá atmoška... A ne jen too.... Absolutně nejlepší díl... A že jsou nejlepší všechny... (Jednička nejslabší). Tenhle je však...... NEJ! Chvílemi až horororová atmosféra, pomalu celý film! Hodnocení právem. Klidně víc .... ()

Bajislaw

Vězeň z Azkabanu je ten nejlepší z filmů o Harrym Potterovi. Má ze všech nejlépe odvyprávěný děj a příjemně svižné tempo, má zajímavou zápletku a zamilováníhodné postavy, ale především okouzluje zcela nezaměnitelnou vizuální poetikou, něčím, co je v jiných letních bijácích málokdy vidí a co se zcela vytratilo z dnešních mainstreamových velkých filmů, určených pro masové publikum. Schválně, jestli vás napadne jiný film s rozpočtem nad sto milionů dolarů, který by byl podobně hravý a překypující životem? Mimochodem, Vězeň z Azkabanu se do tohoto rozpočtu přesně vešel, což z něj dělá ten nejlevnější z Potterovských filmů. Stýská se mi po časech, kdy hollywoodské blockbustery byly takhle komorní, příjemně kompaktní a s příběhem, v němž není v sázce osud celého světa. ()

K1NGSLAYER

Neskutečně se mi v tomto díle líbí ty efekty, kdy jsou přiblížení mozkomoři krajině a ona zamrzá. Je to opravdu nádherný, například když zamrzá jezero u kterého je Harry se Siriusem. Opět si pokládám otázku "Jak tohle působí na mladší diváky?". Já když byl mladší a koukal jsem na tohle, měl jsem ze smrtonoše noční můry, a tak nějak jsem nechápal, že je to vlastně zvěromág. Kdyby zde nebylo tak moc natáhnutých a nudných posledních 30 minut, dal bych tomu plný počet. ()

ZHODNOTITEL

Jeden z nejkrásnějších dílů. S totálně jinou výpravou. O špetku s jinými Bradavicemi. Jiná barevnost, jiné kostýmy, masky. Super. ()

Leeroy3167

V rámci série prvá vyslovená trefa do čierneho. Columbusa po dvoch dieloch vystriedal Alfonso Cuarón, ktorý dal Harrymu nový facelift, ktorý zmenil smerovanie všetkých dielov, ktoré nasledujú po Väzňovi z Azkabanu. Jeho réžia je hravá, plná skvelých momentov, ktoré menia divákov pohľad na celý svet Harryho Pottera. Scény, ako let na hipogrifovi, príchod dementorov, či celá záverečná polhodinka sú dodnes medzi tým najlepším, čo sa v tejto sérii urodilo. Na scénu prichádza Gary Oldman, ktorého Sirius Black je presne taký, ako som si ho pri čítaní predlohy predstavoval. Mladé herecké trio nám dospieva a teší ma vidieť, ako veľmi sa všetci posunuli oproti prvému filmu. Filmu však vládne David Thewlis a jeho Remus Lupin, ktorý dostal narozdiel od Oldmana viac priestoru a žmýka ho na maximum. John Williams tasí ďalšie nádherné melódie z rukáva a spolu Cuarónovou skvelou réžiou dávajú divákovi pocit, že sme v rámci série prišli na jej absolútny vrchol. Väzeň z Azkabanu už jednoducho nie je iba adaptáciou úspešnej knižnej predlohy, je skvelým filmom sám o sebe. A možno aj práve vďaka tomu je Harry Potter dnes rovnakým miľníkom vo svete filmovej fantasy, ako je jeho knižná predloha. ()

blondboss

Do tretice všetko fajn. Je to hravé, je to výpravné, je to epické a je to pravé detské fantasy, ktoré jednoducho musí mať úspech. Určite nie pre každého diváka, ale spektrálne je tento snímok spravený tak precízne a atmosfericky, že ťažko by niekto mohol namietať, keď poviem, že sa jedná o jeden z najlepších dielov série. Radcliffe mi nikdy veľmi nesadol, ale zato Hermiona to neustále vyvažuje, takže celkovo spokojnosť. Keby ešte ubrali tvorcovia zo stopáže, mohol z toho byť slušný nával. Hviezdičku navyše za efekty. 70 % ()

palmovylist

Třetí díl mě mile překvapil. Velmi hezké ztvárnění, rozšíření předchozích lokací Bradavic o nová, velmi impozantní místa. Celkově více ponurá atmosféra filmu, která se točí kolem hledání Siriuse Blacka. Celý film má velmi rychlý spád a jen minimum hluchých míst. Dětičky už dokonce i začínají kouzlit, přeci jen se něco naučily... 85% ()

koza3

Nedostatky druhého dílu mávnutím kouzelného proutku zmizely. Už to není tak dětinské, minimalizovali neustálou oslagu Harryho jako super borce a přibyla hutná a místy až horrorová atmosféra. Docela jsem si to užil, párkrát se od srdce zasmál a závěr s twistem, který spoustu věcí vysvětlil jsem si vychutnal. Trošku to vyšumělo v jasné pokračování, ale to už dnes víme, že se jedná v podstatě o seriál o osmi dílech. ()

Kinofil

|| PG || Warner Bros. || Rozpočet: $130 mil. || USA: $249 975 996 - ČR: 62 017 700 Kč - Celkem: $796 220 796 || Bez pochyby nejlepší díl série a není to zásluho pouze temnějšího pojetí a odklonu od pohádek. Dobře, že si Cuarón prosadil výrazné změny ve vizuálu, kulis, kameře a stylu vyprávění. Trojka je našlapaná od úvodní scény (se ruční kamerou) přes jednu legendárnější scénu za druhou, po originálně ztvárněné závěrečné titulky. Od HP2 se zkrátila stopáž o 20 minut a nemám pocit, že by tomu něco chybělo. Rychlé přechody ze scény na scénu dodávají příběhu zběsilou dynamiku a vizuální poutavost skrze zvukové střihy (křik přecházející na troubení vlaku) po plynulé přechody a dlouhé jízdy (průlet hodinovou věží, zrcadlem). Famfrpál se zkrátí jen na to nejnutnější, a nesledujeme celý zápas. Každý díl totiž zbytečně natahuje. Od prvního zhlédnutí pochybuju, zdali je HP3 pro 12leté děti. Scéna ve vlaku, Chroptící chýše, Temný les jsou jako vystřižené z hororu včetně práce s napětím (zamrzání jezera), lekačky (Ron zatáhnutý vlkem do chýše) a postavy (mozkomor ve vlaku je síla) a scéna Expecto Patronum vyvolává mrzení v zádech. Harry dospěl a přiblížil se k temné stránce kouzelnického světa a jeho spojení s Voldemortem. Jeho fyzická absence je v tomto díle zvláštní, ale funkční. Mýty o Siriusi Blackovi nás i Harryho drží dostatečně v nevědomosti, aby se v půlce role obrátila a stále nebyl všemu konec. Cestování v čase je neuvěřitelně zábavné, a tak akorát šetrné, aby nevznikaly logické nesrovnalosti. Rád zpětně odhaluji detaily. Oldman i Thewlis jsou správné volby a Gambon pro mě bude navždy ten Brumbál. Bradavice se proměnily na středoškolskou kolej, kde studenti nejsou jen malí usmrkanci, ale děcka, se kterýma mlátí puberta. Williams zde složil nejlepší soundtrack série odkazující na Skotskou kulturu, díky které má třetí díl neskutečnou halloweenskou a vánoční atmosféru, kterou si chci připomínat dokola. Trojka je nejen nejlepší díl, ale i jedna z nejlepších fantasy „pohádek“ vůbec! 100%. ()

Nikolas__

Nejlepší díl! Nemá to skoro žádnou chybu, je to temné, ale přesto zábavné. Proměna ve vlkodlaka TOP, hrátky z časem přesně tak záživné jak by jste čekaly. ()

patbat

Možná se mi líbí tento díl nejvíc, protože je prostě naprosto jiný než všechny ostatní a svým způsobem tak vybočuje ze zajetých kolejí. První dva díly, jakkoliv je mám rád, jsou jednoduše dětská záležitost a funguje to, konec konců jako dítě jsem si Harryho zamiloval. Trojka je ale výjimečný předěl mezi dětskými filmy a rádoby thrillery, co pak následovaly. Vyzdvihnout zde ale musím profesora Lupina a Siriuse, obě postavy film skvěle oživily a o kvalitě jejich herců se ani nemusím bavit. No a na závěr – neplecha ukončena! ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy