Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Neotom

Cuarónovi se podařilo třetí díl posunout o úroveň výš oproti dvěma předchozím především po technické stránce. Vězeň z Azkabanu je v tomto ohledu skutečně brilantní (kamera, hudba, střih...), což se zákonitě odrazilo i na atmosféře. A přestože příběh disponuje slabšími místy, kupříkladu závěrečné cestování v čase mě dokázalo absolutně pohltit. 80% ()

Mo.

Jednoznačně nejlépe zpracovaný díl celé ságy a důkaz, že aby to na plátně opravdu fungovalo, je nutné se částečně odklonit od knihy, nekoukat na ní jako na scénář, a nebát se zapojit vlastní fantazii. Všechno šlape na jedničku, včetně příběhu - především druhá polovina filmu je dějově vymazlená a to, jakým způsobem režisér uzavřel celý ten skvěle podaný časový paradox je skoro na potlesk. Všichni herci navíc doopravdy hrají svoje postavy (u HP filmů ne zcela samozřejmá věc), vyhrává k tomu bezvadná hudba, kouzla nepůsobí jako laciné prskavky, Hermioně začínají růst kozy... co víc si přát? A proč tedy ne 5*? Ten plný počet tomu samozřejmě dát nelze, protože je to prostě pořád jen HP - relativně primitivní moderní shit, který nemá (na rozdíl od eposů typu Pána Prstenů) téměř žádný přesah. Z Harryho Pottera jako celku si bohužel nelze nic moc odnést, není v něm skryto žádné poselství a přestože se Rowlingová snažila, tak je to celé strašně primitivní a vlastně tak nějak "o ničem" (byť to je dětsky hezké). Asi i proto má Harry takový úspěch. ()

Hanes88

Opět a zase. Veliký rozdíl mezi knihou a filmem. Musím uznat, že je to těžký úkol, ale u tohoto dílu už začaly ty drobné problémy. Jedná se o to, že některé části děje byly vynechány a i když jsou to úplné maličkosti, v pozdějších dílech se to ale pak tak kupilo, že ději to podle mě hodně uškodilo. Je to ale i tak velice povedený díl. 80%. ()

Itar

Bezkonkurenčně nejlepší díl série, na kterém je vidět, že někdy je potřeba předlohu trošku přiškrtit dle potřeb filmového plátna. Cuarón nám naděluje atmosférický, temný thriller, který z knihy využívá to nejlepší, a do toho následně přihazuje tunu vlastních nápadů. Kvalitní režisér se holt vždycky pozná. No a nakonec... potěší také salva výborných herců ve větších či menších rolích (David Thewlis a Gary Oldman vedou). ()

J*A*M*A*L

Alfonso Cuarón střídá zatím skvělého Chrise Columbuse a válí skvěle.Jak už jsem řekl, Harry Potter má jasná dětská srdcovka číslo jedna.Opět velmi skvěle napínavé.Vypadá to jako asi nejlepší díl z celé ságy, ale pro mě to tak asi nebude, ale i tak to byl skvělý díl. ()

mclenin

"Darebáctvo sa podarilo." Presne toto si mohol povedať Alfonso Cuarón po tom, čo v režisérskom kresle vystriedal Chrisa Columba, filmového otca Harryho Pottera, keď naservíroval divákovi tretiu časť literárnej heptalógie a aj napriek pomerne vysoko nastavenej latke po prvých dvoch dieloch a neúprosným očakávaniam zo strany fanúšikov dokázal sériu posunúť iným smerom a vdýchnuť jej nový život. Oproti Chrisovi sa nevydal cestou otrockého prepisovania knihy do podoby scenára, nebojí sa experimentovať a meniť to čo bolo v prvých dvoch častiach prednastavené. Musel sa popasovať so zmenou v obsadení Dumbledora, s dospievaním hlavných protagonistov a v neposlednom rade i s temnejším príbehom. Toto všetko však spolu s úchvatnými prírodnými scenériami okolia Rokfortu, dlhými neprerušovanými zábermi, vyspelejším vizuálom a elimináciou infantilnej naivity vytvorilo jeden z najlepších, ak nie aj najlepší snímok a predčasný vrchol Potterovskej ságy na striebornom plátne. P.S. - opäť exceluje nestarnúci John Williams, pre ktorého bol tretí diel hudobne dôstojnou rozlúčkou so sériou. ()

peetriss

Třetí filmový projekt o Harrym Potterovi trpí tradičními neduhy této série, tedy přepálenou natahovanou stopáží, dějovou přeplácaností či dramaturgickou schizofrenností, kdy mezi sebou soupeří infantilita s omezou fantazií a snaha o dospěláckou temnou fantasy. Alfonso Cuarón však umí diváka vtáhnout, a tyto nešvary se snaží přebít dynamikou a zdatným technickým aspektem filmového řemesla. Vězeň z Azkabanu se tak pro mě stal ještě celkem snesitelnou zábavou ze škatulky jednohubek na jedno podívání, která si s odřenýma ušima vysloužila čtvrtou hvězdu. 70% ()

buzzwoody

Spolu s posledním dílem je tohle nejlepší film ze ságy Harryho Pottera. Příběh ani nijak nepokročil, ale co za to všechno může, je skvělá režie Cuaróna, napotřetí a naposledy skvělá hudba Johna Williamse, ale přibyly sympatické vedlejší postavy jako Sirius Black nebo Remus Lupin, ale i jedna kolosálně nenáviděná jako Peter Pettigrew, a všechny byly skvěle zahrané. Projednou kvalitní dabing tomu taky hodně pomohl, ale je to především vliv Alfonsa Cuaróna, který vyzdvihl kvalitu Columbusových filmů a rozcupoval ji, načež ji nahradil svou vlastní. Škoda, že nepokračoval dál aspoň na Poháru. ()

Paldiny

Čierne mračná sa nad Rockfordom zatiahli a že poriadne. Cuarón servíruje vôbec najtemnejšiu kapitolu Rowlingovej spisov. Jej Väzeň disponuje doposiaľ najprepracovanejším scenárom a dvomi novými a pre príbeh dôležitými postavami, pričom len také dialógy s profesorom Lupinom patria k tomu najlepšiemu čo séria ponúka. Tento diel je rovnako najvďačnejším objektom pozorovania. Môžeme sa kochať častými, zároveň nápaditými nájazdmi kamery, originálne uchopenými prechodmi medzi ročnými obdobiami, alebo chrumkavou prácou s napätím aké vygraduje pri emotívne silnej a mrazivej jazierkovej scéne. A tam tkvie najväčšia moja námietka. Film vygraduje príliš skoro a do konca zostáva ešte polhodina. Aj napriek tomu, že počas nej všetko pekne do seba zapadne, nedá sa zbaviť dojmu, že to najlepšie skončilo v začarovaných lesoch. Keby som mal byť rýpavý zopár pripomienok ešte nalepím na dvere kostymérne. Kam zmizli tie pekné školské habity? K Dumbledorovi, prečo sa oblieka aj správa ako šupák, čo čaká na prídavok pri kontajneroch? K metlobalu, prečo nebol dlhší? Ale to sú len moji vnútorní démoni, s akými nemusia mať iní za mak problém. Čo je dôležité, postavy na čele s Harrym, vrátane ich predstaviteľov sa vyvíjajú správnym smerom a séria rastie. ()

Tristaver

Dospívá Harry, dospívají jeho diváci. To si žádá poněkud temnější a dynamičtější filmařinu, na kterou už Columbus nestačí (což bylo koneckonců vidět už ve druhé polovině druhého dílu). Že Cuarón přesně ví, co dělat, o tom svědčí už jedna z úvodních scén před příjezdem autobusu. Temná atmosféra a hrátky s kamerou mi v tomto případě skoro až připomněly rukopis Davida Finchera. Příběh je už dospělejší, hororovější (z Dementorů jde opravdu hrůza), a film správně graduje směrem kupředu (u prvních dvou dílů mi to přišlo spíš obráceně). Radcliffe bohužel znovu dokazuje, že neumí hrát, naopak Grint s Watson jsou díl od dílu lepšími. Posledních 45 minut stopáže už film chytí takové tempo, že jsem skoro nedýchal, a nemohl se nabažit skvělé výpravy a perfektního Oldmanova hraní. ()

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 93 687 367 $ (3855 kin) Náklady na výrobu: 130 mil. $ Náklady na reklamu: 50 mil. $ Ocenění: Oscar '04 - nominace: hudba, vizuální efekty BAFTA - cena diváků; nominace: cena Alexandera Korda za britský film, vizuální efekty, masky, výprava BAFTA Children's Award - film Phoenix Film Critics Society Awards - hraný rodinný film ()

.MJ.

Skvělá atmosféra a dokonalá výprava. Takhle si představuji ten pravý kouzelnický svět. Nejlepší díl. 90% ()

GREGOIRE

Oproti prvním dvěma milým a přítulným dílům došlo ve třetí části k dosti dramatickému posunu. Přibylo akcí, vizuálních efektů a celé ladění je mnohem ponuřejší. Už to skoro ani není pro děti ... Také děj je oproti předchůdcům komplikovanější. Částečně to celé souvisí s posunem věku protagonistů, kteří už z dětských postaviček notně povyrostli. Další věcí je nutné zhuštění děje vzhledem k rozsahu knižní předlohy. Troufnu si říct, že předem děje neznalí a děti budou mít chvílemi problém pochytit všechny souvislosti. Také závěrečná dlouhá časová smyčka, která má objasnit předcházející události, paradoxně může věci ještě více komplikovat. Třetí díl Harryho Pottera je rozhodně zážitkem, který si nenechte ujít. Mně osobně „měkčí“ první dva díly zatím seděly více. Ale mám dojem, že tento film musí dozrát. Na první podívání toho na mě bylo trochu moc. Myslím, že podruhé to bude lepší. ()

Spectre

Fíha, ono to zmenilo režiséra! A skutočne - stopáž sa umravnila, dej sa zdynamičnil a deluxe k tomu sa trochu pritvrdilo aj na celkovom podaní príbehu. No začína to naberať správny smer, uvidíme ako bude vyzerať "štvorka"... Dodatok: Príbeh v tomto filme už deti nemôžu chápať vôbec a rovnako ako deti to nepochopia zrejme ani niektorí priemerní dospelí TV diváci (najmä kategória závislákov, ktorí hltajú telenovely a podobné "diela"). ()

willis

Dávám přednost spíš Columbusově pohádkovosti a hravosti, než Cuarónově chladu. Vůbec mám pocit, že u některých recenzentů tak trochu chybí odstup a Cuaróna považují za poloboha, což není. A ta propíraná temnota se taky nějak nedostavila. Změnou lokací a některých dekorací film působí jakoby se odehrával (oproti prvním dvoum dílům) v nějakých paralelních Bradavicích (13.12.2004) ()

Jeržik odpad!

S komentářem odkazuji na dva předchozí díly HP ságy. Vítěž ankety časopisu Times o nejobludnější rádoby atmosférickou art podívanou. Doufám, že Cuarónovi alespoň dobře zaplatili. ()

LuckyStar

Pro přehlídku kouzel hledejte třetí pokračování Harryho Pottera. Jemná, skoro až roztomilá režie Alfonsa Cuaróna a prozatím nejlepší přepis světového bestselleru. Skvělá hudba, temnější atmosféra, skvělý Gary Oldman a i hlavní herecké představenstvo, které tentokrát nevadí a hraje víceméně přesně. Báječné exteriéry střídají pečlivé interiéry, konečně takové, jaké asi OPRAVDU jsou a triková plejáda je pak samostatně ohromná. Barevně velice hezky skloubená kamera a celková atmosféra mi spravili jeden z příjemných zimních večerů. Rozhodně brát všemi pěti. ()

amokey

Mám ráda celou sérii HP, některé filmy (i knihy) víc, některé míň. Nejoblíbenějším dílem série je právě vězeň z Azkabanu. Je škoda, že A. Cuarón nenatočil dílů víc, protože pod jeho taktovkou má film ty správné grády a atmosféru. Přeměny ve vlkodlaka jsem se dokonce bála a Klofan se vyloženě povedl. Na některé filmy natočené podle knižní předlohy je radost pohledět :-) ()

spiritus

Vězeň z Azkabanu, mě na celé sérii zaujal zatím nejvíc. Do tohoto dílu se jednalo o poměrně poklidnou fantasy/pohádkovou sérii, která tu a tam uměla naservírovat nějaké to napětí a hororovost. Vězeň z Azkabanu, ale celou tuto šablonu smetl a nasadil si mnohem drsnější masku, než mají jeho předchůdci. Triky se vyšponovali konečně na kvalitní úroveň, kdy si již nezadají s tím nejlepším, co Hollywood produkuje. Celou kapitolou je pak dokonalá atmosféra, která by se doslova dala krájet. Hororové náběhy jsou patrné na každém kroku a je opravdu o co stát. Celé "Bradavicko" se proměnilo v jeden fantasy kotel, kde není radno se potulovat jen tak. Zkrátka mnohem temnější a syrovější podoba okolí Bradavic, filmu jenom prospěla. V tomto duchu by se mělo pokračovat, ba co víc, ještě přitvrzovat.. Jak se říká, "jen houšť". Dávám dobré 4*. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy