Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Rockwood

Co se týče příběhu, je to asi můj nejoblíbenější díl, jaký jsem kdy četl či viděl. Sice se mi ze začátku nezamlouval nový Albus Brumbál, ale na toho jsem si po chvíli zvykl. Ale jinak atmosféra v okolí hradu i ve hradu fakt moc pěkná. ()

wendelin9

Řekla bych, že zatím nejlepší díl celé filmové Potterovské ságy. Krásná příroda v okolí školy, zase o něco temnější atmosféra, "růst" postav, zajimavé nápady, skvělé triky.... V tomhle případě už ale nemá cenu srovnávat film s knihou - v mnoha směrech se rozcházejí (ať už jde o samotný děj nebo jen o oblečení studentů), ale jak jde vidět, v tomto případě je to spíše plus než mínus... ()

okkac

Na scénu přichází Cuarón s ním zatím nejlepší díl celé série. Herci o dost povyrostli a naučili se lépe hrát. Přibyl sympatický Gary Oldman a David Thewlis a John Williams se při psaní soundtracku překonal, ale je to hlavně Cuarón, který film dělá svou režií a vizuálem. Díky němu jsem Harryho Pottera začal mít rád a začal číst i knížky. 10/10 ()

MJMilan

Trochu jinak natočený díl dalšího pokračování odvážného brejlounka. Sice nevím, proč se před víc jak dvaceti lety nechytl jako propagátor brýlí Mach od Šebestové, ale teď už to asi nezměníme. Gary Oldman je tu opět k nepoznání a naprosto skvělý stejně jako většina herců, efekty též vynikající, ale stále mám pocit, že už jsem jednotlivé části někde použité viděl. ()

vesper001

Jednoznačně nejlepší film z potterovské série. Příběh potemněl (*), triky opustily kategorii průměrné a konečně dosáhly úrovně slušné fantasy (*), dětičky povyrostly, a už jsou zase sympatické (*), nevystupuje zde Voldy (*) a Alan Rickman je tu mimořádně sexy (*). ()

Langsuyar

O třídu lepší než Columbusovi nevýrazné průměry. Cuarón se k látce postavil mnohem osobitějším stylem a jeho malebné obrazy dodávají Vězni z Azkabanu onen kouzelný feeling čarodějného světa. Je to právě režie, která filmu dodává ono kouzlo. Temnější atmosféra, působivá práce kamery a invenční nápady nového režiséra. Dobrou práci odvedli i scénáristé, kteří napsali smyslný příběh, ve kterém do sebe vše pěkně zapadne. Plusové body sbírá i vynikající casting, hlavní herecká trojice je zase o nějaký ten rok starší, což se podepisuje na jejich lepších výkonech, trikově je taky všechno v pořádku, takže fanoušci Pottera dostanou vynikající film, za který by se nemusel stydět kdejaký filmař. Jenom je škoda, že Cuarón u látky nevydržel déle. 8/10 ()

Nivenx

Paráda. Změna režiséra a odstup Chrise Columbuse od série neuvěřitelně prospěla. Temnější, zábavnější, lépe zpracovaný díl, jak 2 předešlé. Za mě krásných 80%. Tento díl je vážně super. ()

Bouzy

Podle mého názoru zlomový díl "Harry Potter". Předchozí dva díly byli spíše pro zasmání a pro malé děti. Od tohoto dílu se vše zažíná naprosto zamotávat a nabírat zcela na jiných otáčkách. Tímto třetím dílem "vězeň z Azkabanu" jsem začal pravidelně sledovat a zajímat se o tuto osmi dílnou ságu. Přesně takto si představuji ponuré čarodějnické prostředí. Oblíbená scéna po tmavé chodbě s kusem pergamenu, na kterém je jméno již mrtvého muže... ()

URBAN

Třetí díl se u mě netěší moc velké slávy má sice i svoje pestré chvilky , ale nadmíru převahují ty nudné a utahané . Příběh je sice dobrý a postava Siriuse Blacka je skvělá jenže málo rozvedená škoda . Ještě že Alfonso Cuarón natočil pouze tento díl jeho občasné humorné pojetí se mi líbilo , ale nic víc ( 8.6.13/MAC ) ( 18.3.18/TV ) ()

dr.fish

Hned od začátku je jasné, že Potter značně "potemněl". Vše je najednou vizuálně zaprášené, špinavé a oprýskané. Celková atmosféra je chmurná a díky panu učiteli, který je vlkodlakem, David Thewlis má charisma jak prase, film poskočí o třídu výš. Najednou nám to nabere tempo a zdálo by se, že Harry Potter stane se kultem. 75% ()

Susinnon

Väzeň z Azkabanu naberá na obrátkach. Už to nie je len príbeh pre deti, tu si prídu na svoje aj starší milovníci fantasy (nie žeby to tak nebolo aj v dvoch predchádzajúcich častiach, tu je toho len trošku viac). Zase všetko zodpovedá mojim predstavám... tiež túžim vlastniť Záškodnícku mapu, ísť na výlet do Rockvillu, zalietať si na Hrdozobcovi a cestovať v čase pomocou Časovratu. A samozrejme vyčarovať úžasného Patronusa (vždy ma zaujímalo, ako by vyzeral ten môj). ()

SeanLSD

Úplne iný mód než Columbusova tradičná rodinná filmárčina. Rebelantský Cuarónov prístup prenáša kúzelníkov do puberty so všetkými zmenami, pocitmi a výkyvmi, čo k tomu patria, od nežných, citlivých momentov cez bujarú srandu až po nefalšovane hororovú temnošinu. Na rozdiel od prvých dvoch dielov tu nie je vycibrená len výprava, ale celkový vizuálny štýl filmu, s doslova filigránskymi réžijnými riešeniami a aj mladí herci sa už približujú prvotriednej hereckej lige učiteľov. ()

Deyw

Na tohle mam dobrou vzpominku...videl jsem premieru .- teda videl voe.. jeden debil, ze je to prej top tak jsem snim sel do kina... no asi po 40min tezky deprese jsem odesel a ten debil tam zustal :D ja uz daavno na baru :D ()

Decker

Tak tohle je opravdu super! Velice kouzelne, pusobive, strasidelne a dosti odlisne od predchozich dilu a myslim si ze i o mnoho lepsi. Rozhodne trefa do cerneho. Za povsimnuti stoji taky hudba, ktera je skvela a vykony hercu jsou take velice dobre. ()

matezzz

Pro mě zatím nejlepší díl. Rozdíl oproti předchozím dílům je dost znatelný, no není to nic překvapivého, stačí se podívat na režiséry. Celkově se mi celá série překvapivě hodně líbí, i když jsem dlouho odmítal ji shlédnout. ()

Cedr

Předešlé dva díly byly jen komerční podívanou pro děti. Kdo by to byl čekal, že třetí film bude diametrálně odlišný. Ponurý, temný (aspoň tedy relativně vzhledem k předloze) s konečně inteligentním scénářem, naprosto dokonalými exteriéry a díky zestárnutí protaginustů a přítomnosti několika nových tváří (Gary Oldmand) konečně také i s obstojnou porcí herectví. Alfonso Cuarón v režisérském křesle odvedl sakra dobrou práci a z podprůměrné ptákoviny pro děti rázem vytvořil vynikající snímek i pro starší... a řekněmě "vybíravější" publikum. Ačkoliv podobné filmy skutečně nemusím a první dva díly jsem spíš přetrpěl, tak Harry Potter and the Prisoner of Azkaban jsem si skutečně užil. A nestydím se za to ;) ()

Hafran

Velmi příjemné překvapení. Po prvních dvou dílech, které mě ani nedokázali odtáhnout od počítače k televizi mě tohle vcuclo úplně. Po první scéně s Mozkomorem sem dokonce mimoděk musel dát na dveře řetěz. ;) Sice se rychle vykouří z hlavy, jelikož neobsahuje nic co by mohlo zůstat a to překvapivě ani z pohádky (morální přesah, větší upřímnost), ale zábava ve stylu rodinného velkofilmu stylem áčkového béčka vás dvě hodiny parádně zabaví. ()

chelseaman22

Ano, ano! Harryho život bude jako tradičně v ohrožení! Chundelatá potvora obývající kanály londýnské kuje pikle, což si zavčasu uvědomí nemytý trestanec, načež se skrz dementory vydá na trestnou výpravu. Dumbledore a úlisný Snape naneštěstí neví o dobrosrdečnosti tohoto psa ergo povolají dementory z věznice azkabanské, aby eliminovaly možnost penetrace bradavických pozemků! Bohužel je Harry král jelimán a o víkendech podniká výpravy do Prasinek, kde vykupuje zásoby Bertíkových fazolek tisíckrát jinak. A tak se vážně nikdo nemůže divit, když ten čokl rozpáře tu tlustou figurínu, jejímž jediným úkolem je otravovat život nebelvírským studentům při vstupu do svých komnat. A nejlepší vůbec je závěr - nepochopitelná pravidla cestování v čase jsou jasná snad jen Albusovi. A happy end? Nejnovější pometlo z Příčné! 94% Celosvětový výdělek k 28. 2. 2014: $796,688,549, což je 6,13 násobek budgetu..........44. nejvýdělečnější snímek historie a mimo jiné až 6. nejvýdělečnější snímek ze ságy HP ()

Lolita

Předně musím říct, že třetí knižní díl je můj nejoblíbenější a miluju závěrečnou scénu v Chroptící chýši. Filmový rozhodně ne - já jsem dost zklamaná. Působí to tak, jako někdo namátkově vyrval pár stránek z knihy a ty zfilmoval. A přitom je to škoda, po pohádkových prvních dvou dílech mohlo toto konečně dosáhnout pravé potterovské atmosféry. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy