Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

LUKICKK

Hrozně mně baví jak Harry objevuje svět čar a kouzel. Celkově mi tenhle a druhý díl přijdou víc pohádkové než ostatní, což neberu jako špatnou věc, právě naopak. Swag Harry. ()

PabloFuentes

"Ah, pan Potter! Naše nová... celebrita." S tím jak poprvé čtu knižní sérii si i znovu procházím i filmy a musím říct, že se s tím tvůrci poprali velmi důstojně. Ubrali vše, co se ubrat dalo a i tak má film dvě a půl hodiny. Hermiona sice není takový otravný šprťák jako v knize, nemluvě o Dursleových, kteří tam byli extrémně k nakopnutí do míst, kde se záda přestávají volat sluně, ale budiž. Starší efekty jsou dnes už trochu k pousmátí, ale věřím, že tehdy jsme to všichni žrali. ()

lennyd

Malý Harry Potter má těžký život. Žije se svým strýcem, tetou a jejich tlustým synem Dudleym, kteří ho šikanují kde můžou.. Proto když se dozvídá ve svým 11 letech, že jeho rodiče patřili k nejlepším čarodějům v zemi, a dostává nabídku jet studovat do čarodějnícké školy v Bradavicích, neváhá ani vteřinu.Za pomoci Hagrida nakupuje čarodějnické pomůcky, vyzvedává "tajný" balíček z banky a odjíždí do Bradavic. Už ve vlaku se seznamuje se svými pozdějšími nejlepšími přáteli Ronem a Hermionou, a také s rozmazleným spratkem Dracem Malfoyiem.. V Bradavicích kromě základaního rozdělení do školních kolejí, výuky, famrfálového turnaje a dalších "standardních" věcí , také zjišťuje, že o "tajný" balíček - kámen mudrců má zájem i někdo další... První ze série Harry Potterů J.K. Rowlingové. Větší polovinu filmu se seznamujeme s prostředím (opravdu kouzelné Bradavice, Příčná ulice, Temný les), až ke konci se začíná "něco" dít. Ale to vůbec nevadí, krásně se na to dívá, ať jste dítě, nebo ne.. A k tomu všemu napomáhá velice dobře udělané DVD, kde zvlášť druhé bonusové je plné her a zajímavostí ze světa Harryho Pottera. ()

Jazzzz

Film je věrnou kopií knihy. Na nic si nehrající film, který se prostě co nejvěrněji snažil napodobit vidinu J.K. Rowlingové. Ta byla k zhodnocení filmu přizvána a proto nelze diskutovat o tom, že by se to s jejími názory nějak radikálně lišilo. Harry Potter 1 je prostě kniha přenesená na plátno. Nemůžeme se bavit o kameře a střihu a o tom, že režisér nedal filmu dost filmových kvalit. Promiňte, ale to já očekávám od dramat, ale od pohádky, která má stoprocentní předlohu se nic takového čekat nedá. Když třetí díl uchopili tvůrci trochu více filmověji tak tím to všechno zkazili! Na nějaké poetické záběry ve filmu tohoto druhu prostě není místo, stejně jako v knize J.K. nepopisovala precizně okolí a pocity. Film nám nabídl přesně to co je v knize, nic víc nic míň. A k čemu vtahující úvod. K čemu představovat nějak kolosálně celý svět Harryho Pottera, když každý kdo tento film bude pozorovat bude vědět co ho čeká. Začátek filmu není hvězdný, stejně jako v knize? Nelze hledat ve filmu, který je zfilmováním knihy něco co v knize nebylo. A k tomu přidávání dalších a dalších dílu - jen bych chtěl říct, že J.K. Rowlingová měla celého Harryho vymyšleného než ho začala psát. Jedinou chybu jakou udělala byla ta, že nenapsala vše a pak vše nevydala. Takhle je ovlivňována lidmi a penězmi a další díly nemůžou přinést zlepšení. Snad pak bude prostor pro režiserovu tvořivost, aby ze špatné knihy udělal výborný film.. ()

Raven0

Předlohu jsem opravdu nečetl. Ale film jsem bohužel viděl. V zásadě dosti nudná podívaná o tom, jak partička dětí pořád něco čaruje, někam lítá a něco "velmi závažného" řeší. Chudáci děti, toto jim musí pořádně vymýt mozek. ()

xerno

Prostě pohádka pro děti, která mě nějak příliš nezaujala. Je to jenom Hollywood zaměřený na cílovou skupinu mladých diváků. Kdybych to ještě měl porovnávat s knihou, docházím k následujícímu závěru: nepovedené. Ale zase tak špatný to nebylo, dal bych 3,7*... ()

Zdeňka

Můj osobně nejoblíbenější díl Harry Pottera a také nejlépe zfilmovaný. Tvůrci nezapoměli na nic, samozřejmě všechny postavy neodpovídají přesnému popisu jako např. Hermiona nebo samotný hlavní hrdina, ale vyvažuje to profesor Snape, Hagrid či celá Weasleyovic rodinka. Výborné interiéry i exteriér. Vše je nádherně propracované do posledního detailu, film má své kouzlo tak jako kniha (vybavuje se vám scéna, kdy Harry poprvé vstupuje do jídelny - nádhera, že?) a hlavně nesmím zapomenout na Famfrpál - úžasné. Příběh o čaroději mě prostě očaroval.... ()

Bobik9

Viděl jsem to snad stokrát a pustím si to i po sto první. Harry Potter příběhy mě opravdu zaujaly a Kámen mudrců to celé startuje. Pravda, když film vyšel a já byl v jednu ráno na jeho premiéře, líbil se mi mnohem více a to hlavně proto, že jsem byl malej klučík, ale přesto i teď mám vždy chuť si tento film pustit a bavím se u něj až do konce. Všechny herecké výkony jsou skvělé a malí Dan, Emma a Rupert jsou roztomilí, ale nad všemi tam vládne Alan Rickman, který se na roli Snapea hodí opravdu výjimečně. Na knihu film nemá, ale přesto nenajdu nic, co bych mu vytknul. ()

sallyann

První díl slavné ságy o čaroději na filmovém plátně. Skvělé výkony pana Harrise a Rickmana...no a ti malí taky nezůstávají pozadu ()

Dawid199

Pamatuji si ještě tu dobu, když jsem na tom byl jako malý s mamkou v kině a následně jsem dostal VHS kazetu s tímto filmem. První díl ságy HP beru jako snad nejlepší. Herci byli v podstatě ještě malé děti a to je na tomto filmu asi to nejlepší, pokud nepočítám všechny efekty a originalitu. ()

T-pack

Och, pane jo, kdy jsem to hodnotil? V dobách, kdy mě to ještě celé bavilo. Budiž, nech si pět hvězd, filme 1. ()

uiu

Film se dá hodnotit hned z několika postojů. Ten první je zážitek, který jsem prožila v roce 2001, kdy film přišel do kin a všichni zbožňovali Harryho Pottera a celá třída stála frontu na vstupenky do kina, aby následně druhý den ve škole mohli všichni opěvovat, jak skvělý film to byl. To jsem byla ještě na základní škole a vyhledávala jsem jiný styl filmů než teď. Tenkrát byl pro mě film jednička, na 4 možná i 5*. Jenže teď se píše rok 2010 a můžu první díl srovnávat se všemi po něm následujícími a udělat si ucelenější závěr. Z toho vyplývá, že Kámen mudrců je průměrný dětský film, který se téměř do písmene drží knižní předlohy. Jde hodně poznat, že je film dílem režiséra filmů Sám doma a stejně jako tento nejznámější film tohoto režiséra, i Kámen mudrců je spíš naivní dětskou podívanou s hravou hudbou. J.K.Rowling se bude bránit tím, že knížku napsala naivně a dětsky vzhledem k dětským hrdinům, ale já jí to nežeru a první díl Harryho Pottera je podle mě nejslabším dílem ze všech 7 (jak knižně, tak filmově). ()

anli

Skvělá knižní předloha(nebál bych se použít slovo geniální!) se dočkala filmového přepisu,kterého se ujímá specialista na rodinné podívané Chris Columbus.Velmi věrně se drží předlohy,za což je dnes někým kritizován,já bych se ho ale dovolil alespoň trochu zastat.Myslím,že když se tenhle film začal točit,spousta lidí si ani neuvědomila,do čeho,že to vlezla.Jak na zpracování,tak na atmosféru a vymýšlení všeho je to velmi složitá látka a podle mě se spousta věcí vymýšlelo až na place(proto také některé triky nepůsobí nejkvalitněji).Problém měl jistě i scénarista Steven Kloves a to jak knihu přepsat,co tam nechat a co ne.Dnes je mu neustále spíláno za"otrocký přepis knihy"atd.Opět bych si dovolil,zastat se ho.Je nutné si uvědomut,že pokud se přepisuje jakákoliv kniha na plátno,přepisuje se zejména pro čtenáře a fanoušky knihy.A i když producenti scénáristy tlačí,aby byl film"čitelný"pokud možno pro všechny,NIKDY toho nelze dosáhnout.A tak vždy budou mít z filmu podle knihy největší požitek Ti,co jí četli.Je tomu tak i zde.Columbus je zručný řemeslník a servíruje nám rodinou fantasy podívanou se vším všudy,která se tady opravdu drží knihy.Žádná vlastní invence,žádné vlastní nápady-což je tady logické,protože studio mělo strach,co by tomu řekli fanoušci knihy a hlavně,že by nemuseli na další filmy přijít.Dětští herci jsou velmi slušní,i když Daniel Radcliffe by měl trochu víc zatlačit na pilu.Dospělí herci jsou skvělí-zejména Rickman-Coltrane-Smith-Cleese-Walters-Harris-a svým filmovým postavám vdechli ten správný život..I divák neznalý knihy tady ovšem vše pochopí a příběh se před jeho očima krásně rozjede.Hlavní hrdinové jsou ještě děti a tak film dětsky působí(nechápu,jak se tomu může někdo divit),ale není v něm nouze o napínavé scény a trochu toho strašidelna.Velmi slušný rozjezd ságy(můžeme jen spekulovat,jak by vypadal v režii Stevena Spielberga),příjemná,napínavá a správně kouzelnická podívaná.Tady to má Harry u mě za krásných 80%(zejména za to,jak je chvílemi vidět,že studio šetřilo,i když to na druhou stranu chápu-nevědělo se,jak to bude zajímat diváckou obec a v tomhle filmu se může utopit opravdu hodně prostředkůl) a držím mu moc palce!Byl tady vytvořen nádherný a podmanivý svět,který začal žít svým životem a do kterého se budou chtít všichni vracet,stejně jako já.P.S.Moc jsem si užill i hudbu Johna Williamse,která je jako vždy nádherná a pulzující životem.A je to podle mě to nejlepší,co složil od"Jurského parku". ()

Pavlínka9

První zfilmovaný díl Harryho Pottera :) Není co dodat, jelikož nikdo nevěděl, co od toho pořádně čekat. Když si vybavuju své dojmy z prvního shlédnutí ihned v roce 2002, byla jsem tím uchvácena. Bohužel dnes - o 10 let později se mi to jeví jako něco strašně dávného, ale to kouzlo v tom zůstalo :) ()

noriaki

Srovnávat literární předlohu a film je vždycky ošidné, ale tentokrát si to neodpustím. Peter Jackson měl pravdu. Úzus adaptací - jedna kniha se rovná jeden film je sice úzkostlivě dodržovaný, ovšem někdy ke škodě. První díl Harryho Pottera má impozantních 152 minut a je to málo. Dobrodružství brýlatého kouzelníka je uspěchané, přecpané dojmy a zážitky, a není čas na budování atmosféry a napětí. A přesto je ohlodané až na kost. Stříhalo se hodně, ne vždy s citem a z kouzla Bradavic toho na plátně moc nezůstalo. Jako vizuální opora slušně napsané knížky slouží film výborně, jako svébytný příběh pokulhává. Dětští herci jsou vesměs ucházející, nejlepší je dvojice Emma Watson a Tom Felton, ti svým postavám dali i charakter a určitou hloubku. Dospělá část ansáblu je lepší, ale nikdo zásadně nevyniká. Po všech stránkách průměr. ()

Vencisak

Fascinující scenáristický důraz na sovy, jinak ani jakási přiznaná dětinská naivita nedokáže z Harryho Pottera vykouzlit více než provinilé potěšení pro, zdá se, neotřesitelnou fanouškovskou základnu. ()

OHI

Kvalitní film pro celou rodinu, který se nemůže vyrovnat své knižní předloze, přesto nemůžeme upřít snahu režiséra ( zkušený Chris Columbus). Vyplatilo se sázet na mladé ještě neotřelé tváře, kteří jsou důstojnými protivníky zkušených anglických veteránů ( obdivuhodný "Snape" Alana Rickmana). ()

yeniczek

Nádherná pohádka pro celé spektrum diváků, navíc se jedná o přesnou adaptaci knížky, kde se mi líbí ten první přechod z normálního světa do toho kouzelnického a tady má neskutečnou atmosféru. ()

Compadre

Pohádkovej velkofilm...první díl nekonečného seriálu o čarodějném učni oceňuji hlavně jako velmi dobře zmáknutou záležitost po řemeslné stránce...prostě vizuálně je to bomba a Columbus se na tom fakt vyřádil..ale jde to prostě mimo mě. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood